
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" листопада 2019 р. м. Київ Справа № 911/1768/19
м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108
господарський суд Київської області
без виклику (повідомлення) сторін
Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., розглянувши матеріали
за позовом Міністерства оборони України
03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022
до Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРПРОДАКОРД ОР”
09161, Київська обл., Білоцерківський р-н, м. Узин, вул. Заводська, буд 23, код ЄДРПОУ 33882399
про стягнення штрафних санкцій
обставини справи:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява (вх. № 1835/19 від 15.07.2019) Міністерства оборони України до Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРПРОДАКОРД ОР” про стягнення штрафних санкцій за договором.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем договірних зобов`язань з організації харчування та постачання харчових продуктів за договором № 286/2/17/3 від 28.03.2017.
Крім того, у позові заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.07.2019 залишено позовну заяву без руху та зобов`язано позивача усунути її недоліки.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, у зв`язку з відповідністю даної справи вимогам до справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та відсутністю доводів позивача щодо протилежного.
Через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 16186/19 від 27.08.2019).
Відповідно до частин 4, 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку із розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписав рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд –
встановив:
Між Міністерством оборони України (далі - позивач, замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРПРОДАКОРД ОР» (далі-відповідач, виконавець) укладено Договір про закупівлю харчування № 286/2/17/3 від 28.03.2017, згідно з яким виконавець зобов`язується у 2017 році надати замовнику послуги, зазначені в специфікації до цього договору, освіження продовольства, а замовник – прийняти послуги і оплатити у строки та за цінами згідно з положеннями цього Договору.
Відповідно до пункту 3.1 Договору якісні та кількісні показники послуг, порядок їх надання повинні відповідати вимогам законодавства України, що регулює питання у цій сфері.
Згідно з пунктом 3.2. Договору харчові продукти, які використовуються виконавцем для надання послуг за цим договором повинні відповідати вимогам чинних стандартів для харчових продуктів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У та ТУ, розробленими та затвердженими Міністерством оборони України, які зареєстровані установленим порядком відповідно до чинного законодавства. Кожна партія харчових продуктів, які використовуються виконавцем для надання послуг, повинні супроводжуватись документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі, забезпечуються їх простежуваність, відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Відповідно до пункту 3.5 Договору приймання послуг за якістю та обсягом здійснюють представники замовника відповідно до вимог чинного законодавства у присутності представника виконавця. Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчуванням оформлюється актом приймання наданих послуг з харчування, який складається представником виконавця та представником замовника щоденно у трьох примірниках. Підставою для складання акта приймання наданих послуг з харчування за обсягом є виконана заявка на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування, за якісними показниками приготовленої їжі – дані книги обліку контролю за якістю приготування їжі. На підставі щоденно оформлених актів приймання наданих послуг з харчування, тричі на місяць, складається зведений акт приймання наданих послуг з харчування, який підтверджує виконання своїх зобов`язань виконавцем за відповідний період.
Згідно з пунктом 4.1 Договору ціна договору становить 27190714,83 грн.
Пунктом 5.1 Договору визначено, що розрахунки за цим договором проводяться шляхом оплати фактично наданих виконавцем послуг та прийнятих представником замовника послуг, за умовами надходження коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 6.16.1 Договору виконавець відповідно до заявки представника замовника здійснює оновлення/освіження харчових продуктів.
Згідно з пунктом 8.2.1 Договору у разі виявлення порушень договірних зобов`язань, виконавець сплачує замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення: використання виконавцем під час надання послуги з харчування харчових продуктів, які є небезпечними та з порушенням маркування; у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпечення продуктами харчування - у разі постачання виконавцем харчових продуктів з порушенням маркування та харчових продуктів, які є небезпечними.
Відповідно до пункту 8.2.3 Договору при порушенні умов цього договору щодо своєчасного та/або повного освіження харчових продуктів відповідно до заявки представника замовника, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 20% вартості не освіжених або несвоєчасно освіжених харчових продуктів, а також пеню у розмірі 0,1% вартості не освіжених або несвоєчасно освіжених харчових продуктів за кожен день прострочення, а в разі їх псування в результаті не освіження з вини виконавця – зобов`язаний поставити харчові продукти свіжого виробництва на заміну зіпсованих.
Пунктом 11.1 Договору визначено, що договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2017 включно, а в частині розрахунків - до повного їх завершення.
Короткий зміст позовних вимог
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем договірних зобов`язань з організації харчування та постачання харчових продуктів за договором № 286/2/17/3 від 28.03.2017, а саме: позивачем виявлені небезпечні харчові продукти (із порушенням маркування, без відповідного маркування, з вичерпним терміном придатності, без документів, такі, що не відповідають чинним стандартам), а також випадки не здійснення освіження продовольства, у зв`язку з чим, позивачем нараховуються штрафи за умовами договору.
Аргументи Міністерства оборони України
1. При наданні послуг з харчування 13.09.2018 у військовій частині А4558, м. Ніжин, виявлено порушення умов договору, що підтверджується актом перевірки окремих питань організації харчування особового складу військової частини, актом про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання, зведеним актом приймання наданих послуг та актом приймання послуг у військовій частині, а саме: виявлені небезпечні харчові продукти та відсутність маркування, в наслідок чого позивачем нараховано штрафні санкції у розмірі 4720,03 грн.
У військовій частині А 1356, м. Миргород за період з серпня по вересень 2018 року не здійснено освіження продовольства згідно з заявкою від 26.06.2018 № 1251, що підтверджується актом про порушення договірних зобов`язань від 11.09.2018 № 1709 та актом приймання послуг від 11.09.2018 № 80/1, в наслідок чого, позивачем нараховано штраф у розмірі 393,83 грн.
При наданні послуг з харчування у військовій частині А1356, м. Миргород виявлено порушення умов договору, що підтверджується актом про порушення договірних зобов`язань № 1539 від 17.08.2018, зведеним актом № 71/А1356, актом № 71/7 приймання наданих послуг, актом приймання наданих послуг № 74/3, в наслідок чого, позивачем нараховано штраф у розмірі 130859,84 грн.
Під час приймання продовольства 14.09.2018 у військовій частині А1356 м. Миргород, виявлено порушення умов договору, що підтверджується актом про порушення договірних зобов`язань № 80/4, зведеним актом № 80/А1356, актом № 80/4 від 14.09.2018, в наслідок чого, позивачем нараховано штраф у розмірі 6748,05 грн.
2. На адресу відповідача направлено претензії (вх. № 286/6/6581 від 07.12.2018, вх. № 286/6/5703 від 05.11.2018, вх. № 286/6/5704 від 05.11.2018, вх. № 286/6/5702 від 05.11.2018) з вимогою сплати грошових коштів, проте, станом на дату подання позову, 15.07.2019, відповідачем грошові кошти не сплачено.
Аргументи Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОДКОРД ОР»
1. Аргументи позивача про порушення у військовій частині А 4558, що виявлені за актом про порушення від 13.09.2018, не відповідають дійсності, а також вимогам щодо проведення перевірки, фіксації порушення у відповідних документах контролю, які передбачені договором, Законом та «Інструкцією з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання», з огляду на те, що Додатком № 7 до Інструкції, перевірка повинна бути проведена, згідно з наказом командира військової частини «Про призначення комісії з перевірки якості організації харчування суб`єктами господарювання», а не відповідно до Плану перевірок окремих питань організації харчування, забезпечення безпечними і якісними продуктами особового складу військових частин суб`єктами господарювання на вересень 2018 року.
Крім того, відповідно до Додатку 7 до Інструкції, у складі комісії повинні бути присутні: голова комісії - заступник командира військової частини з тилу, члени комісії: начальник продовольчої служби військової частини, начальник медичної служби військової частини, юрисконсульт військової частини.
Отже, згідно з наявними у матеріалах справи документами, перевірка проводилась не повним складом комісії та не уповноваженими суб`єктами.
2. Також позивачем невірно розраховано суму штрафних санкцій, з огляду на те, що за умовами договору штраф за постачання харчових продуктів з порушенням маркування та продуктів, які є небезпечними, розраховується виходячи з 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпечення продуктами харчування, тобто, від вартості відповідної послуги, наданої у день виявлення порушення умов договору.
3. З приводу порушення у військовій частині А1356, що виявлений за актом про порушення від 11.09.2019, зазначено, що акт, який направлений на адресу відповідача, містить одну сторінку, тобто, позивачем не доведено порушення умов договору.
Крім того, заявка про освіження не є доказом порушення умов договору, а акт приймання наданих послуг з харчування не відноситься до документів, що мають відношення до освіження продуктів.
4. За умовами договору штраф за постачання харчових продуктів з порушенням маркування та продуктів, які є небезпечними, розраховується, виходячи з 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпечення продуктами харчування, тобто, від вартості відповідної послуги, наданої у день виявлення порушення умов договору.
З огляду на вимоги пункту 3.3. Договору, члени комісії не мають право визнавати продукти небезпечними та з порушенням маркування без проведення в установленому законом порядку дослідження.
5. Відносно аргументів позивача про не доведення встановлених норм харчування, зазначено те, що матеріали справи не містять норми харчування, яка була затверджена на 17.08.2018.
Також, позивачем не зазначено на якій підставі для вартості штрафної санкції визначається вартість обіду в розмірі 45% від загальної вартості послуги за день, а ввечері 20%, що, у свою чергу, виключає можливість нарахування штрафної санкції.
Норми права, що підлягають застосуванню
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Згідно з статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом.
Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» маркування - слова, описи, знаки для товарів і послуг, назва торгової марки, зображення чи символи, що стосуються харчових продуктів і розміщені на будь-якій упаковці, етикетці (стікері), споживчій тарі, контретикетці, кольєретці, ярлику, пробці, листку-вкладиші, документі, повідомленні, інших елементах упаковки, що супроводжують чи належать до таких харчових продуктів; - небезпечний харчовий продукт - харчовий продукт, що є шкідливим для здоров`я та/або непридатним для споживання.
Згідно з пунктом 4 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, заміна одних продуктів харчування іншими відповідно до Норм заміни продуктів харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 426 (далі – Норми заміни), проводиться виключно з дозволу представника замовника.
Відповідно до пункту 7 розділу 2 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, у разі виявлення порушень будь-яких умов договору представником замовника складається акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (додаток 7) (далі – Акт) та надається виконавцю для ознайомлення. У разі, якщо представник виконавця (уповноважений представник виконавця) відмовляється ознайомитись з Актом, у ньому робиться відмітка про це, що засвідчується підписами двох представників замовника, та надсилається представником замовника на адресу замовника без відповідного підпису про ознайомлення.
На підставі Акта замовником оформлюється претензія та направляється в установленому порядку виконавцю.
Згідно з пунктом 8 розділу 2 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, надання послуг на кожне окреме приймання їжі здійснюється у відсотках від відповідної норми харчування: 1) при триразовому харчуванні: сніданок – 35 відсотків, обід – 45 відсотків, вечеря – 20 відсотків.
За пунктами 2, 3, 4 розділу 4 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, приймання продовольства, що підлягає освіженню, від представника замовника здійснюється виконавцем під час одночасної передачі ним представнику замовника аналогічного продовольства свіжого виготовлення. Документальне оформлення приймання-передавання продовольства здійснюється шляхом складання акта приймання (додаток 9) з наданням представником замовника документів, що засвідчують якість і безпечність продовольства, його вартість, протоколу випробувань, виданого установою з контролю безпечності харчових продуктів та ветеринарії Міністерства оборони України.
У разі виникнення сумніву щодо відповідності якості продовольства, маркування та етикетування, фасування, продовольчої тари та її стану, асортиментного номера партії представником замовника проводиться додаткове дослідження такого продовольства в установі з контролю безпечності харчових продуктів та ветеринарії Міністерства оборони України. При позитивному висновку додаткового дослідження виконавець зобов`язаний здійснити освіження тієї кількості продовольства, що була заявлена до проведення додаткових досліджень.
Передача свіжого продовольства від виконавця представнику замовника здійснюється за актом приймання та документами про якість, безпечність та вартість. Акт приймання складається у двох примірниках та затверджується печаткою представника замовника. Акт приймання складається лише за наявності позитивних результатів лабораторних випробувань у протоколі випробувань на харчові продукти, що закладаються на зберігання, виданому установою з контролю безпечності харчових продуктів та ветеринарії Міністерства оборони України.
Для оформлення закладання (вилучення) продовольства під час його освіження представник замовника складає акт закладання, який є підставою для внесення змін у книги (картки) обліку.
Виконання стану освіження продовольства відповідно до наданої представником замовника виконавцю заявки відображається в акті стану освіження запасів продовольства (додаток 10), який складається щомісяця представником замовника та виконавцем у трьох примірниках, які надаються: перший примірник - представнику замовника, другий - виконавцю, третій - замовнику. Акт підписується представником замовника, його заступником з тилу або начальником служби, керівником та уповноваженим представником виконавця і завіряється печаткою представника замовника. Акт надається замовнику представником замовника до 10 числа наступного місяця за минулий місяць. Невиконання умов договору щодо освіження запасів продовольства є підставою для застосування штрафних санкцій. При організації продовольчого забезпечення представник замовника керується чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 1 розділу 6 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, Департамент державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України організовує та здійснює контроль за станом надання послуг із продовольчого забезпечення особового складу (штатних тварин) військових частин.
Військово-медичний департамент Міноборони (через заклади державної санітарно-епідеміологічної служби Міноборони): контролює повноту доведення встановлених Норм харчування до особового складу, перевіряє організацію та умови харчування військовослужбовців шляхом контролю за санітарним станом об`єктів продовольчої служби, їх забезпеченням необхідним обладнанням цих об`єктів, дотриманням технології приготування їжі, поточності продуктів, дотриманням вимог санітарних норм під час видачі готових страв, в установленому порядку здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд за продовольчими об`єктами та за результатами надає пропозиції виконавцю щодо усунення виявлених недоліків, у разі виявлення порушень санітарного законодавства застосовує заходи відповідно до вимог чинного законодавства та контролює їх виконання.
4. Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України спільно з Управлінням безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини: організовує здійснення контролю безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, які використовуються виконавцем під час надання послуг, в установах безпечності харчових продуктів та ветеринарії Міністерства оборони України; здійснює контрольні заходи щодо стану надання послуг з організації харчування у військових частинах, установах, закладах з питань своєчасності освіження та стану зберігання запасів продовольства на складах та об`єктах продовольчої служби, дотримання порядку та вимог щодо обліку майна продовольчої служби, повноти доведення Норм харчування особовому складу, виконання встановлених замовником вимог щодо приготування їжі, виконання встановлених санітарно-гігієнічних вимог працівниками, що контактують з харчовими продуктами, столово-кухонним посудом, обладнанням та інвентарем, обліку особового складу, який забезпечено харчуванням, переміщення продовольства у військових частинах, установах, закладах; за результатами проведеного контрольного заходу складає відповідний акт.
5. Командування видів (оперативних командувань) ЗСУ: у присутності представника виконавця (уповноваженого представника виконавця) та на підставі оформленого встановленим порядком припису здійснює контроль за: порядком зберігання продовольства на складі, якістю та безпекою харчових продуктів шляхом ознайомлення із супровідними документами, що засвідчують їх якість та безпечність, які надані виконавцем, відповідність цим документам маркування, зовнішнього вигляду та стану тари і упаковки; санітарним станом об`єктів продовольчої служби; технологією приготування їжі, її якістю; повнотою доведення встановлених норм харчування до кожної особи та норм приготування їжі для штатних тварин і забезпечення їх продуктами та фуражем; порядком створення, утримання та освіження запасів продовольства; забезпеченням військових частин військовим майном відповідно до штатів, табелів до штатів та норм забезпечення; порядком експлуатації за призначенням і подальшим утриманням у робочому стані військового майна та відновленням (поновленням) його ресурсу;
Фактичні обставини, встановлені судом, докази, що прийняті та відхилені судом, мотиви прийняття або відхилення кожного доказу та аргументу, викладеного сторонами у матеріалах справи та висновки суду за результатами розгляду справи
Між сторонами укладено Договір № 286/2/17/3 від 28.03.2017 про закупівлю харчування.
Згідно з пунктом 1 Договору харчування включає в себе наступні види послуг: послуги з харчування; послуга щодо забезпечення харчуванням, а саме: приготування та подавання готових страв, виготовлених з харчових продуктів відповідача у місці розташування військових частин (установ, закладів), у тому числі, військових частин (установ, закладів), що прикріплені на продовольче забезпечення у тому числі годування штатних тварин; послуга щодо забезпечення харчовими продуктами; постачання/доставка харчових продуктів консервованих, концентрованих харчових продуктів для приготування страв, у тому числі, годування штатних тварин; освіження наявних запасів продовольства; постачання харчових продуктів консервованих, концентрованих харчових продуктів для закладення на зберігання під час освіження наявних запасів продовольства військової частини.
Відповідно до пункту 2.4. Договору сторони встановили, що ціна, кількість та строки надання послуг зазначаються у специфікації до договору.
Згідно з пунктом 3.2 Договору послуги надаються відповідно до законодавства України, а саме: Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2001 № 1348 «Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально-виконавчої системи», наказів Міністерства оборони України від 09.02.2016 № 62 «Про затвердження Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.03.2016 за № 361/24891, від 29.07.2016 № 390 «Про затвердження норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами Збройних Сил України на мирній час», від 29.02.2016 № 114 «Про затвердження типових договорів позички рухомого та нерухомого майна, необхідного для організації харчування особового складу Збройних Сил України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.03.2016 за № 429/28559, наказу Міністра оборони України від 09.12.2002 № 402 «Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час» та інших нормативно-правових актів України, а також прийнятих під час дії Договору нормативно-правових актів, спрямованих на регулювання відносин визначених умовами Договору.
Пунктом 3.3 Договору передбачено, що: 1) харчові продукти, які використовуються відповідачем для надання послуг за цим договором повинні відповідати вимогам чинних стандартів для харчових продуктів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У та ТУ, розробленими та затвердженими Міністерством оборони України, які зареєстровані установленим порядком відповідно до чинного законодавства; 2) поставку харчових продуктів, на які відсутні державні стандарти або ТУ Міноборони дозволяється здійснювати за ТУ виробника; 3) харчові продукти, виготовлені відповідно ТУ, при поставці першої партії товару, повинні проходити обов`язковий контроль в уповноважених лабораторіях Міноборони та Збройних Сил України; 4) відбір зразків харчових продуктів, що підлягають дослідженню в уповноважених установах Міністерства оборони України або Збройних сил України здійснюється відповідно до Порядку відбору зразків продукції тваринного, рослинного і біотехнологічного походження для проведення досліджень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 №833; 5) кожна партія харчових продуктів, які використовуються відповідачем для надання послуг, повинні супроводжуватись документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі, забезпечують їх простежуваність, відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; 6) маркування харчових продуктів повинно відповідати вимогам наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 №487 «Про затвердження Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів» (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2011 №183/18921, а також відповідач має надати наступну інформацію щодо харчових продуктів: а) країну-виробника; б) назву продукту; в) склад продукту; г) номер партії виробника; ґ) дату виробництва; д) кількість одиниць упаковок; е) кінцеву дату споживання «Вжити до»; 7) повсякденний набір сухих продуктів, який постачається відповідачем у комплекті, повинен супроводжуватися документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі, забезпечують їх простежуваність, відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; 8) кожна партія повсякденного набору сухих продуктів повинна мати зведений протокол випробувань на харчові продукти, які входять до складу комплекту, виданий уповноваженою установою ветеринарної медицини Міністерства оборони України або Збройних сил України або уповноваженою незалежною лабораторією; 9) виконавець гарантує належну якість, безпечність, комплектність і відповідність ТУ У 8010185.001-2001 «Повсякденний набір сухих продуктів. Технічні умови» поставлених повсякденних наборів сухих продуктів протягом гарантійного терміну їх зберігання; 10) у разі встановлення порушення вимог чинних нормативних актів щодо якості, порядку фасування, маркування комплектуючих зі складу повсякденних наборів сухих продуктів відповідач за власний рахунок здійснює їх заміну на якісну продукцію у термін до тридцяти діб; 11) під час забезпечення відповідачем харчовими продуктами, у разі виникнення сумніву щодо відповідності до якості, маркування та етикетування, фасування, та стану упаковки, на вимогу позивача, або представника позивача застосовується обов`язковий контроль на сумнівну продукцію в уповноважених установах ветеринарної медицини Міністерства оборони України. Рішення щодо подальшого використання продукції приймається за результатами проведених досліджень.
Згідно з пунктом 3.4 Договору, під час надання послуг із забезпечення харчуванням відповідач забезпечує належні умови для якісного зберігання харчових продуктів на продовольчих складах та у виробничих приміщеннях згідно вимог чинних стандартів з урахуванням актів прийому-передачі майна.
Відповідно до пункту 3.5 Договору приймання послуг за якістю та обсягом здійснюють представники позивача відповідно до вимог чинного законодавства у присутності представника відповідача; якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчуванням оформлюється актом приймання наданих послуг з харчування (додаток № 4 до Наказу № 62 від 09.02.2016), який складається представником відповідача та представником позивача щоденно у трьох примірниках: перший - позивачу; другий - представнику позивача; третій - представнику відповідача; якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчовими продуктами оформлюється актом приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами (додаток № 6 до Наказу №62 від 09.02.2016), який підтверджує виконання своїх зобов`язань виконавцем за відповідний період.
Акт складається не частіше ніж тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця), але не більше ніж 5 робочих днів з часу отримання послуг в повному обсязі: перший примірник - замовнику, другий - представнику замовника; третій - представнику виконавця та підписується: перший примірник - замовником, представниками замовника та представниками виконавця, другий та третій - представниками замовника і представниками виконавця.
Відповідно до пункту 6.17.1 Договору, контроль за станом виконання договірних зобов`язань відповідачем здійснюють позивач та представники позивача; контроль здійснюється за: технологією приготування їжі, її якістю; відповідністю даних накладних фактичній наявності виданих харчових продуктів; санітарним станом об`єктів продовольчої служби; безпекою якості харчових продуктів під час постачання (у т.ч., для освіження) та зберігання; відповідністю харчових продуктів, що використовуються для надання послуг за договором чинним стандартам; порядком зберігання харчових продуктів на складі (або місцях); якістю та повнотою доведення встановлених норм харчування до кожного військовослужбовця та норм годування для штатних тварин і забезпечення їх кормами, фуражем, вивозом і видачею їжі; порядком освіження харчових продуктів; дотриманням санітарних заходів під час кулінарної обробки харчових продуктів, приготування і роздачу готової їжі, утримання їдалень, складів, овощесховищ; своєчасним проходженням медичного обстеження обслуговуючим персоналом, який задіяний в організації продовольчого забезпечення; використанням і утриманням відповідачем військового майна та його обслуговуванням відповідно до експлуатаційної документації.
Згідно з пунктом 6.17.3 Договору, виявлені порушення умов договору фіксуються в: 1) щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) та акті про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання - у разі надання послуги щодо організації харчування; 2) акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання - у разі надання послуги щодо забезпечення харчовими продуктами; 3) при виявленні порушень будь-яких умов договору представником позивача складається Акт про порушення договірних зобов`язань за участі представника відповідача, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується підписами сторін; 4) у разі відмови представника відповідача підписувати акті, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт надсилається відповідачу; 5) на підставі акта позивачем оформлюється претензія та направляється в установленому порядку відповідачу.
Пунктом 8.1 Договору визначено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та цим Договором.
Відповідно до пункту 8.2.1 Договору: у разі виявлення порушень договірних зобов`язань, відповідач сплачує позивачу штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушень: допущення відповідачем до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами, у тому числі, відсутність особових медичних книжок, несвоєчасне проходження медичного обстеження; недотримання відповідачем санітарних норм, встановлених законодавством про безпечність та якість харчових продуктів на об`єктах, що використовуються для надання послуг з харчування; використання відповідачем під час надання послуги з харчування харчових продуктів, які є небезпечними та з порушенням маркування; відмова від виконання вимоги позивача щодо зміни харчових продуктів, які є небезпечними; не допуск представників позивача для проведення контрольних заходів до об`єктів, що використовуються для надання послуг з харчування; - у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання послуг із забезпеченням продуктами харчування: транспортування харчових продуктів транспортними засобами з порушенням вимог статті 44 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 №771/97-ВР (зі змінами); постачання відповідачем харчових продуктів з порушенням маркування та харчових продуктів, які є небезпечними; - за порушення інших умов цього договору щодо якості надання послуг відповідач сплачує позивачу штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20% від вартості наданої послуги, відповідно до акту приймання наданих послуг з харчування на день виявлення порушення.
Згідно з пунктом 8.2.2 Договору при порушенні санітарних норм і правил утримання приміщень їдальні, з урахуванням прийому-передачі рухомого та нерухомого майна, технологічного (немеханічного, механічного, теплового), холодильного обладнання, та при виявленні факту неякісного миття посуду, відповідач сплачує позивачу штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на кожний встановлений та зафіксований випадок.
При порушенні санітарних норм і правил при здійсненні підвозу харчових продуктів, транспортуванні готових страв, відповідач сплачує позивачу штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на кожний встановлений та зафіксований випадок.
При не доведенні встановлених норм харчування (зміни одних продуктів на інші без письмового дозволу представника позивача), виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 20% вартості наданих послуг за окремими прийомами їжі за кожний встановлений та зафіксований випадок (п.8.2.2 Договору).
Предметом позову є стягнення штрафних санкцій у розмірі 142721,76 грн. за порушення відповідачем зобов`язань за Договором, що підтверджується долученими до матеріалів справи претензіями від 07.12.2018 № 286/6/6581 на суму 4720,03 грн., від 05.11.2018 № 286/6/5703 на суму 393,83 грн., від 05.11.2018 № 286/6/5704 на суму 13859,84 грн., від 05.11.2018 № 286/6/5702 на суму 6748,05 грн., актом перевірки окремих питань щодо організації харчування особового складу військової частини А 4558 та виконання умов договору від 13.09.2018, актами про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (до акта приймання послуг від 13.09.2018, до акта приймання послуг від 11.09.2018, до акта приймання послуг від 17.08.2018, до акта приймання послуг від 14.09.2018).
Відносно нарахування штрафних санкцій, суд зазначає таке.
1. Актом про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (до акта приймання послуг від 13.09.2018 у військовій частині А4558) встановлено, що при перевірці виявлено наступні порушення:
- порушення статті 39 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», вимог пункту 3.1, 3.3 розділу 3 Договору, додатку № 13.1.3 до Договору, пункту 6 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 № 487, а саме: тушка курей бройлерів у кількості 15,0 кг (на маркуванні не зазначено категорії продукту та номеру партії); цукор білий кристалічний у кількості 50,0 кг (на маркуванні не зазначено категорії продукту); фрукту насіннячкові сушені у кількості 40,0 кг (в порушення вимог ГОСТу 12003-76 продукцію запаковано у поліпропіленових мішках, а не в паперових тришарових мішках); м`ясо тушковане з яловичини у кількості 25,2 кг (в порушення пункту 8.2 ДСТУ 4450:2005 етикетки з інформацією для споживача вкладені на дно ящика, а не на кожній металевій банці); крупа рисова у кількості 15,0 кг (на маркуванні відсутні відомості щодо імпортера, виду та сорту, дати виготовлення, терміну придатності, енергетичної та поживної цінності, маркування виконано не державною мовою); крупа ячмінна у кількості 30,0 кг (відсутнє маркування); яйця курячі столові у кількості 210 шт. (відсутнє маркування); шпик закусочний солений у кількості 3,0 кг (відсутнє маркування); печінка яловича у кількості 13,0 кг (відсутнє маркування); консерви рибні у кількості 28,3 кг (відсутнє маркування).
Згідно з наявним у матеріалах справи листом № 2478 від 29.09.2018 за підписом ТВО командира військової частини А 45858 підполковника Кізь І ОСОБА_1 С., зазначено, що вказані порушення договірних зобов`язань усунуті представником ТОВ «Укрпродакорд ОР».
2. Відповідно до Акту про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (до акту приймання послуг від 11.09.2018 № 80/1 у військовій частині А1356) зазначено, що згідно з заявкою на освіження продовольства позивача зобов`язано провести освіження продовольства, а саме: драже – 15 кг – до серпня 2018 року; гірчичний порошок – 7.4 кг - до вересня 2018 року; перець-6.4 кг - до вересня 2018 року; оцет – 54 кг - до вересня 2018 року.
Станом на 10.09.2018 позивачем завезено драже в кількості 15 кг, проте, заводську упаковку розгерметизовано, що, у свою чергу, є порушенням підпункту 6.13 пункту 6.15 Договору, інші товари не освіжено.
3. Актом про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (до акта приймання послуг від 17.08.2018 № 71 у військовій частині А1356) під час перевірки встановлено: заниження маси м`яса яловичини для першої страви у бік зниження на 2.13 кг, заниження маси печінки тушкованої на 1.56 кг, у бік зменшення; заниження маси салату з помідорів (у графі 8 додатку 90) у бік зменшення на 11,27 кг; заниження маси котлет з м`яса яловичини (у графі 8 додатку 90) у бік зменшення на 2,51 кг; заміну продуктів харчування без письмового дозволу командира військової частини та відповідного запису; виявлено продукти харчування, термін придатності яких вичерпано: горох зелений 38,0 кг (дата виготовлення 21.06.2016, термін придатності 2 роки), морква сушена 25 кг (дата виготовлення 20.01.2016, термін придатності 24 місяці).
На продовольчому складі виявлено продовольство з порушенням маркування а саме: м`ясо яловичини у кількості 1061,0 кг, свинини у кількості 400,0 кг (на маркуванні невірно зазначено сорт м`яса, який не передбачено пунктом 4.2); тушки курей у кількості 170,0 кг (не зазначено категорію, відсутні відомості про ветеринарний огляд); крупа: перлова у кількості 100,0 кг (не зазначено номер та вид крупи), крупа ячмінна у кількості 225,0 кг (не зазначено, вид крупи та дату виготовлення); фрукти насіннячкові у кількості 195,0 кг (в порушення ГОСТ 12003-76 продукцію запаковано у поліпропіленові мішки, а не в паперові тришарові мішки); виявлено продукти харчування з відсутнім маркуванням та етикетування, походження яких встановити неможливо: огірки – 60 кг; виявлено повсякденний набір сухих продуктів у кількості 557 шт., без зведеного протоколу випробувань на харчові продукти, які входять до складу комплекту.
4. Згідно з актом про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання (до акта приймання послуг від 14.09.2018 № 80/4 у військовій частині А1356) на продовольчому складі виявлено продовольство з порушенням маркування: шпик – 150 кг (відсутні документи, що засвідчують якість продовольства), часник – 10 кг, (відсутні документи, що засвідчують якість, маркування не відповідає - не вказаний імпортер); гірчичний порошок – 5 кг (виробник не вказаний, відсутні документи, що засвідчують якість продовольства); цукор білий – 500 кг (відсутні документи, що засвідчують якість продовольства), рис – 300 кг (маркування не відповідає пункту 6 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 № 487), горох – 50 кг (відсутні документи, що засвідчують якість продовольства), оцет - 36 кг (відсутні документи, що засвідчують якість продовольства).
Відповідно до наявного у матеріалах справи листа № 1787 від 21.02.2018 за підписом командира військової частини А 1356 полковника ОСОБА_2 О ОСОБА_1 Г. недоліки, що виявлені в ході перевірки 14.09.2019, усунені ТОВ «Укрпродакорд ОР».
5. Відносно нарахування штрафної санкції у розмірі 4720,00 грн., суд зазначає таке.
Позивачем здійснено розрахунок на підставі зведеного акту № 32/А4558 приймання наданих послуг із харчування з 11 вересня по 20 вересня 2018 року на суму 23090,28 грн., проте, суд не погоджується із здійсненим розрахунком, з огляду на те, що відповідно до пункту 8.2.1 Договору штраф у розмірі 20% сплачується за кожен встановлений та зафіксований випадок від вартості наданої послуги, тобто, з огляду на те, що актом № 32/3 приймання наданих послуг з харчування від 13.09.2018 визначено вартість послуги у розмірі 2549,34 грн., розмір штрафної санкції складає 2549,34*20% = 509,87 грн.
Крім того, позивачем нараховано штраф за не доведення встановлених норм харчування до особового складу у розмірі 101,97 грн., суд зазначає, що акт № 32/3 приймання наданих послуг та зведений акт № 32/А4558 мають відмітку про доведеність норм харчування до особового складу, що виключає підстави для нарахування штрафу у розмірі 101,97 грн.
6. Відносно нарахування 393,83 грн. штрафу за не освіження продуктів, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 6.16.7 Договору передача представником замовника харчових продуктів, що підлягають освіженню, виконавцю здійснюється одночасно з прийманням антологічних харчових продуктів свіжого виготовлення, на підставі чого складається акт приймання.
За пунктами 2, 3, 4 розділу 4 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, приймання продовольства, що підлягає освіженню, від представника замовника здійснюється виконавцем під час одночасної передачі ним представнику замовника аналогічного продовольства свіжого виготовлення.
Документальне оформлення приймання-передавання продовольства здійснюється шляхом складання акта приймання (додаток 9) з наданням представником замовника документів, що засвідчують якість і безпечність продовольства, його вартість, протоколу випробувань, виданого установою з контролю безпечності харчових продуктів та ветеринарії Міністерства оборони України.
Отже, з урахуванням того, що у матеріалах справи наявна заявка про освіження продуктів, складено акт про порушення і того, що відповідачем не надано акту приймання як доказу передачі позивачу харчових продуктів, що підлягали освіженню, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення 393,83 грн.
7. Відносно нарахування штрафу у розмірі 130859,84 грн., суд зазначає таке.
Позивачем здійснено нарахування 20 % штрафу у розмірі 57341,62 грн. на підставі зведеного Акту № 71/А1356 за період з 11.08.2019 по 20.08.2018, проте, з урахуванням вимог пункту 8.2.1 Договору, штраф у розмірі 20% сплачується за кожен встановлений та зафіксований випадок від вартості наданої послуги, тобто, з огляду на те, що Актом № 71/7 приймання наданих послуг з харчування від 17.08.2018 визначено вартість послуги у розмірі 33410,57 грн. розмір штрафної санкції складає 33410,57*20% = 6682,11 грн.
Відносно нарахування штрафу за не доведення встановлених норм харчування до особового складу (17.08.2018) у розмірі 3006,95 грн.
Згідно з пунктом 6.17.3 Договору: виявлені порушення умов Договору фіксуються в: 1) щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) та акті про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання - у разі надання послуги щодо організації харчування.
Відповідно до пункту 8 розділу 1 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, надання послуг на кожне окреме приймання їжі здійснюється у відсотках від відповідної норми харчування: при триразовому харчуванні: сніданок – 35 відсотків, обід – 45 відсотків, вечеря – 20 відсотків.
Відповідні порушення зафіксовані в акті № 71/7 від 17.08.2018 та зведеному акті № 71/а1356 за період з 11.08.2018 по 20.08.2018, з огляду на що, відсутність у матеріалах справи книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) не є підставою для відмови у задоволенні вказаних вимог.
Суд, перевіривши розрахунок штрафу у розмірі 3006,95 грн., зазначає, що він арифметично вірний.
Відносно нарахування штрафу у розмірі 68189,53 грн., суд зазначає таке.
Позивачем здійснено нарахування 20 % штрафу у розмірі 68189,53 грн., на підставі зведеного Акту № 74/А1356 за період з 21.08.2019 по 31.08.2018, проте, з урахуванням вимог пункту 8.2.1 Договору, штраф у розмірі 20% сплачується за кожен встановлений та зафіксований випадок від вартості наданої послуги, тобто, з огляду на те, що Актом № 74/3 приймання наданих послуг з харчування від 23.08.2018 визначено вартість послуги у розмірі 35813,28 грн., розмір штрафної санкції складає 35813,28*20% = 7162,65 грн.
Відносно нарахування штрафу у розмірі 1607,36 грн. (заміни одних продуктів на інші (обід – 17.08.2018), у розмірі 714,38 грн. (вечеря – 17.08.2018), суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 8 розділу 1 Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України та годування штатних тварин військових частин Збройних Сил України шляхом залучення суб`єктів господарювання, надання послуг на кожне окреме приймання їжі здійснюється у відсотках від відповідної норми харчування: 1) при триразовому харчуванні: сніданок – 35 відсотків, обід – 45 відсотків, вечеря – 20 відсотків.
Відповідні порушення зафіксовані в акті № 74/3 від 23.08.2018 та зведеному акті № Акту № 74/А1356 за період з 21.08.2019 по 31.08.2018, з огляду на що, відсутність у матеріалах справи книги обліку контролю за якістю приготування їжі (форма 53) не є підставою для відмови у задоволенні вказаних вимог.
Суд, перевіривши розрахунок штрафу у розмірі 1607,36 грн. та 714,38 грн., зазначає, що він арифметично вірний.
8. Відносно нарахування штрафу у розмірі 6748,05 грн., суд зазначає таке.
З урахуванням вимог пункту 6.17.3 Договору і того, що відповідні порушення, на підставі яких позивачем нараховано штраф у розмірі 6748,05 грн., зафіксовані в акті № 80/4 від 14.09.2018 та зведеному акті № 80/А1356 за період з 11.09.2018 по 20.09.2018, суд дійшов висновку про задоволення вказаної вимоги.
Суд, перевіривши розрахунок штрафу у розмірі 6748,05 грн., зазначає, що він арифметично вірний.
За частинами 1, 3, 4 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з статтею 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування; питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акта в ієрархії національного законодавства та з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.
Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У справі, «Руїз Торіха проти Іспанії» Європейський суд з прав людини вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.
Оцінюючи подані до матеріалів справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір за подання позовної заяви, в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 11, 73, 74, 76-80, 191, 232, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд-
вирішив:
1. Позов (вх. № 1835/19 від 15.07.2019) Міністерства оборони України до Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРПРОДАКОРД ОР” про стягнення штрафних санкцій задовольнити частково.
2. Стягунти з Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРПРОДАКОРД ОР” (09161, Київська обл., Білоцерківський р-н, м. Узин, вул. Заводська, буд 23, код ЄДРПОУ 33882399) на користь Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022) 26825,20 грн. (двадцять шість тисяч вісімсот двадцять п`ять гривень двадцять копійок) штрафу, 402,39 грн. (чотириста дві гривні тридцять дев`ять копійок) судового збору.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.11.2019.
Суддя С.О. Саванчук