
Дата документу 31.10.2019
Справа № 334/4726/19
Провадження № 3/334/1137/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є., за участю представника Запорізької митниці ДФС Матченка С.Б., розглянувши матеріали адміністративного провадження, які надійшли від Запорізької митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Запоріжжя, тимчасово не працює, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 20.05.2019 органом 2312, РНОКПП НОМЕР_2 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 471 Митного кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
30.05.2019 р. о 12 годині 20 хвилин в зоні митного контролю залу «на відліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя, під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі громадян, які відлітали міжнародним авіарейсом № РС НОМЕР_3 «Запоріжжя-Стамбул (Сабіха)», громадянка України ОСОБА_1 самостійно обрала для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку (без заповнення митної декларації) і тим самим шляхом вчинення дій заявила, що переміщувані нею через митний кордон України товарине підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо такого переміщення. Обрання особою «зеленого коридору» свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
30.05.2019 Запорізькою митницею ДФС у відношенні громадянки України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0078/11200/19 за ст. 471 МК України.
Представник Запорізької митниці ДФС у судовому засіданні просив прийняти рішення щодо притягнення громадянки України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.471 МК України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надіслала суду заяву, що вона перебуває за межами України, та повернеться до України не раніше квітня 2020 року. У письмових поясненнях ОСОБА_1 від 30.05.2019 гр. свою провину в порушенні митних правил визнає.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, що повинно бути доведене шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил.
У відповідності з вимогами ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
30.05.2019 р. о 12 годині 20 хвилин в зоні митного контролю залу «на відліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя, під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі громадян, які відлітали міжнародним авіарейсом № РС НОМЕР_3 «Запоріжжя-Стамбул (Сабіха)», громадянка України ОСОБА_1 самостійно обрала для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку (без заповнення митної декларації)
Під час проведення посадовою особою Запорізької митниці ДФС митного контролю, після перетину гр. ОСОБА_1 «зеленої смуги», яка позначає початок «зеленого коридору» у ручній поклажі без ознак приховування, виявлено дві старовинні монети з металу червоного кольору:
- Монета з металу червоного кольору, діаметром приблизно 30 мм, на аверсі зображена корона, нижче якої знаходиться напис 2 КОП (символ стерто) ЙК (символ стерто), нижче якої знаходиться ОСОБА_2 . На реверсі зображений двоголовий орел, нижче якої знаходиться напис ИМ, нижче знаходиться напис 1820;
- Монета з металу червоного кольору, діаметром приблизно 23 мм, на аверсі зображена корона, нижче якого знаходиться напис КОПЪЙКА 1855, нижче якого знаходиться ОСОБА_2 . На реверсі зображена корона, нижче якої зображена фігурна літера А, нижче якої зображена римська цифра ІІ.
Громадянка ОСОБА_1 здійснювала переміщення двох вищезазначених монет через митний кордон України без будь-яких дозвільних документів. Переміщення через митний кордон України старовинних монет здійснюється у відповідності до ст. 373 МКУ, Закону України від 21 вересня 1999 року №1068 "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" та Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258.
У відповідності з Законом України від 21 вересня 1999 року № 1068 "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" (1068-14), заявлені до вивезення культурні цінності підлягають обов`язковій державній експертизі. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи, приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. У разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення культурних цінностей, власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Згідно Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, культурні цінності та свідоцтво (а на вимогу мистецтвознавця та/або посадової особи митного органу – їх переліки і фотографії), власник подає при виїзді з України - мистецтвознавцям (у разі їх наявності) та посадовим особам митних органів. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення.
Згідно вимог ч.1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ст. 366 МК України:
1. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
2. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
3. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
4. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
5. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
6. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 , яка 30.05.2019 переміщуючи через митний кордон України (Запорізька митниця ДФС) товар – дві старовинні монети, обравши при цьому формою проходження митного контролю «зелений коридор», порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
У письмових поясненнях від 30.05.2019 громадянка України ОСОБА_1 зазначила, що під час здійснення співробітниками Запорізької митниці ДФС митого контролю в її ручній поклажі виявлені дві старовинні монети, які дісталися їй від знайомого у подарунок та кожна монета коштує не більше ніж 5 грн. Про те, що перевезення через митний кордон України старовинних монет здійснюється за наявності дозвільних документів, вона не знала. Дозвільних документів, необхідних для вивезення виявлених старовинних монет, вона не має. Провину свою визнає у повному обсязі.
Дві старовинні монети, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, 30.05.2019 тимчасово вилучено протоколом про порушення митних правил №0078/11200/19 та 30.05.2019 та передані для зберігання на склад Запорізької митниці ДФС.
Згідно ст. 515 МК України, експертиза призначається, якщо для з`ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою. Експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Поставлені перед експертом питання та його висновок не повинні виходити за межі спеціальних знань експерта. Експерт надає висновок у письмовій формі від свого імені. У висновку викладаються суть проведеної ним експертизи та обґрунтування відповіді на поставлені запитання.
Відповідно до вимог ст. 516 МК України, визнавши за необхідне проведення експертизи, посадова особа органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, виносить постанову, у якій визначаються підстави для призначення експертизи, прізвище експерта або найменування спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремленого підрозділу чи іншої відповідної установи, в якій має проводитися експертиза. У цій же постанові ставляться конкретні питання, які мають бути вирішені під час проведення експертизи, а також визначаються матеріали, що передаються у розпорядження експерта. До призначення експерта з`ясовуються необхідні відомості про його професіоналізм та компетентність. Рішення про призначення експертизи є обов`язковим для експерта, а також для посадових осіб підприємства, де працює експерт.
04.06.2019, посадовою особою Запорізької митниці ДФС, в провадженні якої знаходилась справа про порушення митних правил №0078/11200/19, для з`ясування питання визначення історичної та культурної цінності вилучених предметів ПМП, винесено постанову про призначення мистецтвознавчої експертизи. Проведення експертизи було доручено комунальному закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної Ради, (м. Запоріжжя), який віднесений до Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей (Наказ Міністерства культури України від 31.03.2017 № 267).
До призначення експертизи в справі про ПМП №0078/11200/19, посадовою особою митного органу було з`ясовано необхідні відомості про професіоналізм та компетентність експерта – завідуючої науково-експозиційним відділом історії та археології краю комунального закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної ради ОСОБА_3 Зої Харитонівни.
Попандопуло З ОСОБА_4 Х. в 1972 році закінчила Харківський національний університет ім. Каразіна. За фахом історик. В «Запорізькому обласному краєзнавчому музеї» ОСОБА_5 . працює з 24.09.1973 року, науковий стаж складає більше 45 років. З листопада 1971 року - завідуюча науково-експозиційним відділом історії та археології краю, приймає участь у археологічних розкопках і розвідках, багаторічний начальник експозиції ЗОКМ, приймає участь у наукових конференціях та семінарах в Україні та за її межами (Німеччина). ОСОБА_5 є авторкою численних наукових та науково-популярних робіт з археології. Нею підготовлено та опубліковано 71 наукових статей в різних українських та зарубіжних виданнях та дві монографії. ОСОБА_5 . є членом Вченої ради та фондово-закупівельної комісії музеї, а також входить до складу експертної групи по проведенню експертизи культурних цінностей.
Таким чином, ОСОБА_5 має достатній рівень професіоналізму та компетентності, а відповідно може бути залучена в якості експерта для проведення мистецтвознавчої експертизи у справі про порушення митних правил № 0078/11200/19.
У відповідності з висновком державної експертизи від 11.06.2019 (додаток до листа від 11.06.2019 №118) у справі про порушення митних правил №0078/11200/19 КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної Ради:
- № 1. Виріб схожий на монету Російської імперії, 1820 р., номіналом 2 копійки. Лиття. Мідь. Діаметр – 30 мм. На аверсі – двоголовий орел., нижче – літери «И.М.». під ним дата – 1820. На реверсі – в середині вінка, під короною, напис «2 копъйки», нижче – літери «Е.М.». Гурт обрізаний з усіх боків.
- № 2. Монета Російської імперії, 1855 р., номіналом копійка. Мідь, карбування. Діаметр – 22 мм. На аверсі – вензель Олександра ІІ під короною. На реверсі – під короною, напис у два рядки «копъйка. 1855» ОСОБА_6 . Регулярний чекан. Монета у доброму стані. Орієнтована вартість 70грн. Має культурну та історичну цінність.
Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання адміністративного стягнення.
Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил №0078/11200/19, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 30.05.2019 становить – 0,000016 євро.
Кошти на відшкодування витрат на зберігання майна у справі про порушення митних правил № 0078/11200/19, необхідно перерахувати на рахунок: 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.
Санкція ст. 471 МК України передбачає накладення штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Згідно ч.1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Факт вчинення правопорушення митних правил громадянкою України ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами наявними у адміністративній справі: протоколом про порушення митних правил за № 0078/11200/19 від 30.05.2019року, поясненнями ОСОБА_1 від 30.05.2019, актом про проведення огляду від 30.05.2019.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів – предметів порушення митних правил та накладення адміністративного штрафу у розмірі 1700 грн.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Санкція ст. 471 Митного кодексу України передбачає накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.
Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0078/11200/19, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу становить – 0,07 грн..
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП суд стягує з громадянки ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 471 Митного Кодексу України,ст. 283, 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною громадянку України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471МК України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.
Конфіскувати у громадянки України ОСОБА_1 на користь держави товари:- № 1. Виріб схожий на монету Російської імперії, 1820 р., номіналом 2 копійки. Лиття. Мідь. Діаметр – 30 мм. На аверсі – двоголовий орел., нижче – літери «И.М.». під ним дата – 1820. На реверсі – в середині вінка, під короною, напис «2 копъйки», нижче – літери «Е.М.». Гурт обрізаний з усіх боків.
- № 2. Монета Російської імперії, 1855 р., номіналом копійка. Мідь, карбування. Діаметр – 22 мм. На аверсі – вензель Олександра ІІ під короною. На реверсі – під короною, напис у два рядки «копъйка. 1855» ОСОБА_6 . Регулярний чекан. Монета у доброму стані. Орієнтована вартість 70грн. Має культурну та історичну цінність.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 витрати за зберігання товарів на складі Запорізької митниці ДФС у сумі 0,07 гривень.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 , судовий збір у сумі 384,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Баруліна Т. Є.