Рішення № 85571820, 11.11.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
580/2759/19
Номер документу
85571820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2019 року справа № 580/2759/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Черкаської філії ПАТ “Укртелеком” до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося ПАТ “Укртелеком” (01601, м. Київ, бул. Т.Шевченка, 18) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у Черкаській області від 03.07.2019 № 0104495013 про сплату штрафу у розмірі 52059,86 грн. та пені у розмірі 383,36 грн. (разом - 52443,22 грн.), застосованих за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у повному обсязі.

30.10.2019 перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за період з 03.05.2019 по 08.05.2019 ПАТ «Укртелеком» проводило помилково сплату ЄСВ на казначейський рахунок 37197201002325 - ГУ ДФС у Черкаській області, в той час, як повинно було проводити на казначейський рахунок 37199201002301 - ГУ ДФС у Черкаській області управління у м. Черкаси. Належні суми єдиного внеску були сплачені своєчасно. Самостійно виявивши помилку в реквізитах оплати, позивач звернувся з листом від 24.06.2019, в якому просив повернути помилково сплачені кошти на суму 368137,04грн. з одночасним повторним перерахуванням коштів до ГУ ДФС у Черкаській області управління м. Черкаси. Таким чином, застосування до позивача штрафу та пені є безпідставним.

Представник Головного управління ДФС у Черкаській області у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що позивачем допущено помилку при сплаті єдиного внеску, а саме єдиний внесок було сплачено не на той розрахунковий рахунок, у результаті чого виникає недоїмка. Зазначено, що сплата на невідповідний рахунок і несплата єдиного внеску є тотожними поняттями.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити виходячи з такого.

Черкаська філія Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” зареєстроване як юридична особа 09.12.2008, ідентифікаційний номер 01181877, за видом діяльності «діяльність у сфері проводового електрозв`язку» та перебуває на обліку Головному управлінню ДФС у Черкаській області, як платник єдиного внеску.

03.07.2019 ГУ ДФС у Черкаській області прийнято рішення №0104495013 про застосування штрафних санкцій за період з 21.05.2019 по 21.06.2019 у розмірі 52059,86 грн. та пені у розмірі 383,36 грн., за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (ч. 10, ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464.

22.07.2019 ПАТ «Укртелеком» подано скаргу в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якої від 23.08.2019, рішення ГУ ДФС у Черкаській області від 03.07.2019 №0104495013 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.

Судом встановлено, що Черкаською філією ПАТ «Укртелеком» згідно поданих платіжних доручень, а саме: №3277 від 03.05.2019, № 3281 від 03.05.2019, №3285 від 03.05.2019, №3286 від 03.05.2019, №3287 від 06.05.2019, №3291 від 06.05.2019, №3295 від 06.05.2019, № 3350 від 07.05.2019, №3352 від 07.05.2019, №3354 від 07.05.2019, №3355 від 07.05.2019, №3364 від 07.05.2019, №3388 від 08.05.2019, №3393 від 08.05.2019 перераховано кошти в рахунок оплати єдиного внеску за відповідні періоди, проте за помилковими реквізитами, зокрема не вірно вказано розрахунковий рахунок 37197201002325 ГУ ДФС у Черкаській області.

Черкаською філією ПАТ «Укртелеком» згідно поданих платіжних доручень, а саме: №4575 від 24.06.2019, №4576 від 24.06.2019, №4577 від 24.06.2019, №4578 від 24.06.2019, №4579 від 24.06.2019, №4580 від 24.06.2019, №4581 від 24.06.2019, №4582 від 24.06.2019, №4583 від 24.06.2019, №4584 від 24.06.2019, №4585 від 24.06.2019, №4586 від 24.06.2019, №4587 від 24.06.2019, №4588 від 24.06.2019 повторно сплачено кошти в рахунок оплати єдиного внеску за відповідні періоди на розрахунковий рахунок 37199201002301 ГУ ДФС у Черкаській області.

У відповідності до платіжних доручень від 01.07.2019 №153693650 та від 02.07.2019 № 154236169 Черкаській філії ПАТ “Укртелеком” повернуто помилково сплачені кошти ЄСВ, згідно вищевказаних платіжних доручень на підставі висновків ГУ ДФС у Черкаській області.

Крім того, транзакції у відповідності до поданих платіжних доручень, узгоджуються з даними рахунку, а саме наданими виписками АТ «Альфа-Банк».

Вирішуючи спір суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 вищевказаного Закону єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2, статті 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

В силу положень частин 5, 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Згідно підпункту 1 частини 10 статті 9 цього Закону днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 вказаного Закону, органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 цього Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем на виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» було вчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а саме за квітень-травень 2019 року, шляхом перерахування відповідної суми єдиного внеску на рахунок відкритий в Державній казначейській службі України, однак допущено помилку у кредитному рахунку отримувача для зарахування коштів.

При цьому, згідно пункту 2.1 розділу II Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 лютого 2016 року N 54 (далі - Положення №54, в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) Державна фіскальна служба України та її територіальні органи в областях, місті Києві, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - головні управління ДФС) відкривають в Казначействі небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

Згідно п. 3.1 розділу ІІІ Положення №54, страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДФС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 "Рахунки державних позабюджетних фондів" (далі - рахунок 3717) на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством з власниками рахунків. У разі, якщо ДФС до 10 год 30 хв надала Казначейству розрахунковий документ на перерахування коштів з його рахунка 3719 на відповідний рахунок головного управління ДФС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску, розподіл страхових коштів за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування здійснюється після перерахування коштів головному управлінню ДФС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску.

Згідно з частиною 4 статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Частиною 5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

З наведених норм вбачається, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок. Тобто, будь-який податок чи збір, що надійшов до бюджету, відображається на відповідному балансовому рахунку і враховується (обліковується) на єдиному казначейському рахунку, незалежно від того, на який аналітичний рахунок він надійшов.

Поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 р. №122, та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Пунктом 2.1 цього Положення встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Разом з тим, суд зазначає, що допущення помилки, а саме перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок було виявлено позивачем самостійно у травні 2019 року, у зв`язку з чим листом від 21.05.2019 р. за № 11 позивач звернувся до органу ГУ ДФС у Черкаській області про повернення помилково перерахованих коштів для подальшого перерахування на правильний рахунок по єдиному соціальному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Як встановлено судом, позивач платіжними дорученнями від 24.06.2019 сплатив грошові кошти в такій же сумі, але вже на вірний рахунок, а згідно виписки по рахунку та платіжних доручень від 01.07.2019 та від 02.07.2019 помилково сплачені кошти були повернуті на розрахунковий рахунок позивача.

При цьому, суд враховує те, що ані порядку, ані можливості щодо перенесення коштів податку з одного рахунку призначення на інший не передбачено чинним законодавством, тому єдиним шляхом виправлення допущеної помилки для позивача було повернення таких коштів та повторної сплати за належними платіжними реквізитами, що і було здійснено позивачем.

З огляду на викладене, суд зазначає про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахування пені, оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у встановлений строк для сплати єдиного внеску платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування суми такого внеску. Здійснення помилки під час перерахування грошових коштів має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті суми страхових внесків, та не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний суд у постановах від 14.05.2019 по справі №813/1860/16, від 25.03.2019 по справі № 823/567/17, від 11.04.2019 по справі № 822/3323/17, від 14.11.2018 по справі № 805/3665/16-а.

Таким чином, рішення від 03.07.2019 №0104495013 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення.

Верховний Суд у постанові від 11.12.2018 (справа № 804/444/16) зазначив, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений законом, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, на підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 205, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області № 0104495013 від 03.07.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39392109) на користь Черкаської філії Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” (код ЄДРПОУ 01181877) судовий збір в сумі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар