Рішення № 85570611, 31.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2019
Номер справи
520/9865/19
Номер документу
85570611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

31 жовтня 2019 р. справа № 520/9865/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Василенко А.А.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Злидень Л.П. (довіреність №02-21/7160 від 30.10.2019)

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (вул.Бєльовська, буд.84, м.Красноград, Харківська область,63304, код ЄДРПОУ 03196481) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації №3877 від 02.08.2019 року у призначенні субсидії;

- зобов`язати призначити житлову субсидію ОСОБА_1 на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації як отримувач житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи №3877 від 02.08.2019 позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2019 року з підстав неподання повного набору документів. Вважаючи вказане повідомлення відповідача незаконним та протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх соціальних прав.

Представник відповідача, не погодившись з доводами позовної заяви, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому останній зазначає, що рішення про відмову в призначенні житлової субсидії обґрунтоване та законне. При його прийнятті відповідач діяв в порядку, межах та на підставі чинного законодавства України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Ухвалою суду від 24.09.2019 року відкрито спрощене провадження у справі за правилами ст.257- 262 КАС України.

Ухвалою суду від 21.10.2019 року відкрито провадження по справі за загальними правилами, призначено проведення підготовчого засідання.

Протокольною ухвалою суду від 31.10.2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Позивач прибув у судове засідання, наполягав на задоволенні позову, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Злидень Л.П. (довіреність №02-21/7160 від 30.10.2019), у судовому засіданні зазначив, що заперечує проти позову з підстав, викладених у письмовому відзиві, просив у задоволенні позову відмовити.

З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач - ОСОБА_1 , перебувала на обліку як отримувач житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , протягом опалювального періоду 2018-2019 рр.

На виконання п.10, 14, 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ №848 від 21.10.1995 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", з метою призначення позивачу житлової субсидії на наступний опалювальний період, Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації направило запит до ДФС України для отримання відомостей про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків із зазначенням даних ОСОБА_1 , а саме: прізвища, ім`я, по батькові, серії та номеру паспорта.

У відповідь ДФС надіслало лист, в якому вказав, що за результатами обробки запиту в ДФС України недіючий номер платника податків або на обліку не перебуває.

02.07.2019 року спеціалістами Управління ОСОБА_1 повідомлення про необхідність виправлення помилки персональних даних у 30 денний термін.

В установлений термін позивач дій щодо усунення помилки не вчинив, уточнюючих документів до управління не надав, в результаті чого прийнято рішення у формі повідомлення №3877 від 02.08.2019 року про не призначення житлової субсидії з 01 травня 2019 року, з підстав - не повний набір документів (а.с.14).

Листом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області №02-21/4350 від 01.07.2019 року, листом Головного управління ДФС у Харківській області №9094/А/20-40-08-04-12 від 24.07.2019, листом Міністерства соціальної політики України №7516/0/112-19/208 від 04.09.2019 на звернення ОСОБА_1 роз`яснено, що житлові субсидії призначаються відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року №1050).

З 1 травня 2015 року для призначення субсидії необхідно подати заяву, в якій зазначається перелік житлово-комунальних послуг, якими користується сім`я, і декларацію, в якій зазначається склад зареєстрованих осіб, види доходів та джерело їх отримання. У заяві передбачено надання заявником згоди на збір інформації та обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

Відповідно Положення для призначення субсидій дохід обчислюється за даними Державної фіскальної служби.

Після закінчення терміну дії призначеної субсидії вона призначається на наступний термін без звернення громадян на підставі отриманої інформації, необхідної для її призначення, за запитами органу соціального населення.

Водночас Положенням передбачено, що громадянин особисто надає довідки про доходи у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня ц ДФС, пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, у порядку, встановленого цим Положенням.

За роз`ясненням Державної фіскальної служби громадянам, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків і мають відмітку в паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, необхідно повідомити про це відповідний контролюючий орган. Облік таких громадян ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номера паспорта без реєстраційного номера облікової картки. Штампи та написи про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера, проставлені в паспортах фізичних осіб до 2011 року, не є підтвердженням реєстрації платників в окремому реєстрі Державного реєстру (а.с.15, 16-17, 18-19, 20-21, 22, 23-24).

Не погоджуючись зі спірним рішенням про відмову в призначенні субсидії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає, що умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення №848).

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком (п.1 Положення № 848).

Пунктом 2 Положення №848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п.3 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку) (п.8 Положення №848).

Пунктом 16 Положення № 848 встановлено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб) (абз.1).

При цьому, абзац 13 пункту 16 Положення №848 регламентує, якщо житлову субсидію у попередньому сезоні призначено за рішенням комісії, призначення житлової субсидії на наступний сезон здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення комісією у разі, коли не змінилися обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення комісії (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб, громадян, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Тобто, Положення №848 передбачає призначення житлової субсидії на новий період без звернення громадян та без прийняття відповідного рішення у разі не змінності обставин, на підставі яких відбулося призначення житлової субсидії у попередньому сезоні.

Разом з тим, пункт 6 Положення №848 визначає підстави для не призначення субсидії, згідно з яким житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;

6) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов`язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов`язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

Житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктами 5 і 6 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для не призначення позивачу житлової субсидії на новий період є інформація з фіскальної служби про недіючий ідентифікаційний номер або не перебування на обліку вказаної особи.

Проте, така підстава, як "недіючий ідентифікаційний номер", відсутня в переліку підстав для не призначення субсидії (у тому числі на наступний період), визначеному у п.6 Положення №848. Будь-яких інших підстав для не призначення позивачу житлової субсидії, визначених Положенням №848, відповідачем наведено не було.

Крім того, Красноградським районним судом Харківської області у рішенні від 13.08.2003 року у справі №2-885/2003 встановлено, що ОСОБА_1 (через свої релігійні переконання) згідно з відміткою у паспорті має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера на підставі рішення суду від 13.08.2003 у справі №2-885/2003.

Також в ході судового засідання судом встановлено, що ОСОБА_1 із повідомленням за формою №1П для внесення його в окремий реєстр Державного реєстру, з 2011 року не зверталась.

Суд зауважує, що відповідачем була самостійно розрахована та призначена позивачу житлова субсидія на попередні періоди з листопада 2016 по березень 2017 року, з травня 2017 по вересень 2017, з січня 2018 по березень 2018 року без звернення останнього до податкового органу щодо приведення у відповідність прізвища, імені, по-батькові та паспортних даних.

Станом момент виникнення спірних правовідносин змін у прізвищі, імені, по-батькові та паспортних даних позивача не відбулося (а.с.11), а тому приведення їх у відповідність ОСОБА_1 не потребує. Відтак, твердження відповідача про наявність помилки у персональних даних позивача є необґрунтованим та безпідставним.

Більше того, Положення №848 не передбачає для отримання житлової субсидії звернення громадян до держаних установ для приведення у відповідність прізвища, імені, по-батькові чи паспортних даних.

Зважаючи на викладене, таке формулювання підстави для призначення житлової субсидії, як звернення до державної фіскальної служби для приведення у відповідність прізвища, імені, по-батькові та паспортних даних (серії та номеру паспорта), суд розцінює як вимагання від позивача документів, що не передбачені Положенням № 848, пунктом 13 якого забороняється для призначення житлової субсидії вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Разом з тим суд звертає увагу відповідача на положення ст.7 Закону України "Про захист персональних даних", якою забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров`я, статевого життя, біометричних або генетичних даних, без надання суб`єктом персональних даних відповідної згоди на їх обробку.

Так, у постанові від 21.05.2013 у справі №21-132а13 Верховним Судом України сформульовано правову позицію стосовно правильного розуміння й однакового застосування частини 2 статті 1, частини 2 статті 5, частини 2 статті 7, статті 9 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів" від 22.12.1994№320/94-ВР (який втратив чинність з прийняттям Податкового кодексу України), суть якої зводиться до того, що у разі коли фізична особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це органи державної податкової служби, з Реєстру підлягає виключенню вся інформація про таку особу.

Посилання представника відповідача на положення Податкового кодексу України стосовно внесення даних позивача до окремого реєстру, суд не приймає до уваги, оскільки ОСОБА_1 у паспорті на сторінці 7 вже має відмітку фіскального органу, яка була внесена до набрання чинності таким кодексом, а його діючою редакцією не передбачено внесення повторно відмітки, яка вже внесена у відповідності до діючого на той період законодавства України.

Таким чином, зміна правового регулювання обліку осіб, які відмовилися від використання ідентифікаційного номера не може звужувати обсяг їх прав.

З огляду на викладене та те, що обставини, на підставі яких відбулося призначення житлової субсидії позивачу у попередньому періоді були незмінними, а також за наявності у відповідача всіх необхідних персональних даних ОСОБА_1 , суд вважає, що УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації не було позбавлене можливості призначити житлову субсидію позивачу з 01.05.2019 на підставі абзацу 13 пункту 16 Положення №848.

Стаття 46 Конституції України гарантує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Стаття 48 Конституції України гарантує, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Відповідно до ст. 9 Конституції України, діючі міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України. При винесенні постанови суд приймає до уваги положення: Загальної Декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року "соціальні права визнаються за всіма людьми незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища" (ст.2); Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права, прийнятого Генеральною Асамблеєю ООН 16 грудня 1966 року;Європейської соціальної хартії, підписаної 18 жовтня 1961 року "право осіб похилого віку на соціальний захист (ст. 23)", "право на захист від убогості та соціального відчуження (ст.30)", які є частиною національного законодавства України та також захищають право позивачки на соціальний захист у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 , яка є пенсіонером, житлової субсидії, відповідач поставив її в умови скрутного матеріального становища, яке унеможливлює нормальне існування людини.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим, частина 2 статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Так, перевіряючи дії суб`єкта владних повноважень відповідно до закріплених у ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд дійшов висновку, що такі дії не відповідають критеріям правомірності, здійсненні без урахування всіх обставин справи, оскільки порушують охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача на отримання житлової субсидії.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

При цьому, частиною 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (п.3).

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації призначити житлову субсидію починаючи позивачу відповідно до Положення № 848 і надалі за відсутності відомостей про ОСОБА_1 в Державному реєстрі при наявності відмітки в паспорті "має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера", суд зазначає наступне.

Порядок призначення та нарахування житлової субсидії, визначений у Положенні №848, свідчать про те, що повноваження визначити право громадянина чи домогосподарства на таку субсидію та приймати рішення з цього питання належать відповідним органам праці та соціального захисту населення, що є дискреційними повноваженнями такого органу.

Відповідно до рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2, стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Відтак, така позовна вимога задоволенню не підлягає.

Разом з тим, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч.4 ст.245 КАС України).

Зважаючи на викладене та з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2019 року за відсутності відомостей про ОСОБА_1 в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, як про особу, котра через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття ідентифікаційного номера.

Частинами 1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до частини 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації №3877 від 02.08.2019 року у призначенні субсидії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2019 року за відсутності відомостей про ОСОБА_1 в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, як про особу, котра через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття ідентифікаційного номера.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Роз`яснити, що судове рішення буде виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлений 11 листопада 2019 року.

Суддя О.В. Панченко