Рішення № 85568718, 11.11.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
120/3085/19-а
Номер документу
85568718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 листопада 2019 р. Справа № 120/3085/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження юридичної особи: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження юридичної особи: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що згідно наказу Міністра оборони України №0951 від 08.08.1991 року його було звільнено з військової служби у запас з посади чергового командного пункту військової частини №35564, 43 Ракетної армії у військовому звані "підполковник" за пунктом 59, підпунктом "в". Також зазначив, що з 1991 року він знаходиться на обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 року на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 по справі №120/4462/18-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ47034 від 25.07.2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1140 грн., тарифний розряд за посадою "26"). Зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018року, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі 5920 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1190 грн. тарифний розряд за посадою "30", тарифний коефіцієнт "3,36") згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та додаткам №23, 24 згідно наказу МОУ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

На виконання вимог судового рішення Вінницьким ОВК до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії. Проте, починаючи з серпня 2019 року відповідач всупереч вимогам Закону №2262 та постанови КМУ №45 зменшив розмір пенсії, встановивши її в розмірах, які існували до перерахунку.

Вказані дії позивач вважає протиправними в зв`язку із чим звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 26.09.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

На виконання вимог ухвали суду від 26.09.2019 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року (далі - Постанова № 103). Разом з тим, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тому числі, і у зв`язку з уточненням грошового забезпечення, після дати набранням вказаним рішенням суду законної сили не приймалось. З 01.08.2019 пенсію позивачу розраховано на підставі довідки від 25.07.2018 із врахуванням посадового окладу 5360,00 грн.

Відповідачем зазначено, що Головне управління, як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, які надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділене повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В силу положень ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи визначені частиною першою цієї статті у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та з 01.01.2007 знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 по справі №120/4462/18-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ47034 від 25.07.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1140 грн., тарифний розряд за посадою "26"). В іншій частині позовних вимог відмовлено, разом з тим, суд вийшов за межі позовних вимог та зобов`язав Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі 5920,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1190 грн. тарифний розряд за посадою "30", тарифний коефіцієнт "3,36") згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та додаткам №23, 24 згідно наказу МОУ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України ".

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №120/4462/18-а апеляційну скаргу Вінницького обласного військового комісаріату на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року повернуто особі, яка її подала.

На виконання вимог рішення суду, Вінницьким обласним військовим комісаріатом було виготовлено на направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до Постанови № 103, з врахуванням посадового окладу у розмірі 5920,00 грн.

На підставі отриманої довідки, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2019.

01.08.2019 відповідачем повторно був здійснений перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого було зменшено розмір грошового забезпечення.

З огляду на вказане, позивач 08.08.2019 звернувся з відповідною заявою до відповідача, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії згідно рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 по справі №120/4462/18-а, враховуючи оклад в сумі 5920,00 грн та повного грошового забезпечення без зменшень.

Листом за №2422/З-12 від 23.08.2019 відповідач повідомив про те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, якими було визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тому числі і у зв`язку з уточненням грошового забезпечення, після дати набрання вказаним рішенням суду законної сили не приймалось. Крім того, відповідач зазначив, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №120/4462/18-а не містить зобов`язань щодо нього.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У п. 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Системний аналіз наведених норм доводить, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Перерахунок пенсії, в свою чергу, є запорукою достойного рівня життя пенсіонерів та співрозмірності витрат отриманим доходам. Перерахунок пенсії залежить від розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, визначеного на одну працездатну особу, рівня інфляції та грошових коливань в країні. Механізм та порядок перерахунку пенсій затверджується актами органів державної влади, зокрема Кабінетом Міністрів України. Починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено виключно до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Перерахунку пенсії передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу здійснити такий перерахунок.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідач отримавши довідку про розмір грошового забезпечення здійснив перерахунок пенсії з 01.05.2019, а не з моменту набуття позивачем права на перерахунок. Більш того, з 01.08.2019 відповідач самостійно здійснив перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого був зменшений розмір грошового забезпечення позивача.

При цьому, беззаперечним є право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018, а його передумовою є оформлення довідки Вінницьким обласним військовим комісаріатом.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 по справі №120/4462/18-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення позивача, а для відновлення його порушених прав, інтересів зобов`язано виготовити та направити довідку до відповідача станом на 01.01.2018 про розмір грошового забезпечення із урахуванням нового посадового окладу, що враховується для перерахунку пенсії.

Отже, право позивача на перерахунок пенсії підлягає реалізації з моменту його виникнення на підставі довідки, направленої на виконання рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ47034 від 08.04.2019 з посадового окладу в розмірі 5920,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1190,00 грн тарифний розряд за посадою 30, тарифний коефіцієнт 3,36) згідно постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 та додаткам № 23, 24 згідно наказу МОУ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з 01.01.2018 підлягає задоволенню.

Що стосується позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення грошового забезпечення позивачеві з 01.08.2019, суд зазначає наступне.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій, а саме, державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідач самостійно за відсутності належних документів та за наявності відповідної довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ47034 від 08.04.2019, здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з розміру грошового забезпечення у сумі 5360,00 грн.

Такі дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства та є протиправними, відповідно позовні вимоги у частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.08.2019 розміру пенсії позивача також підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення у даній справі суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини ще у справі "Міллер проти Австрії" (ухвала щодо прийняття заяви №6849/7 від 16 грудня 1974 року), в якій останній сформулював позицію щодо права власності громадянина на пенсію. Зокрема, у рішенні суду було зазначено, що у зв`язку зі сплатою обов`язкових внесків до пенсійного фонду виникає право власності на пенсію щодо внесених частини до цього фонду, а як наслідок і на підвищення розміру пенсійної виплати внаслідок її перерахунку.

Також у справах "Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" та "Федоренко проти України" Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до і прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути; "існуючим майном" або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач | може обґрунтовувати їх принаймні "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності (cf., Pressos Compania Neviera S.A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 року, серія А, № 332, с.21 п.31; пункт 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Федоренко проти України").

Враховуючи обставини справи суд також доходить висновку, що у позивача були обґрунтовані правомірні очікування щодо належного перерахунку пенсії відповідно до наданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом довідки.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо судових витрат у справі, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору. Враховуючи, що позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався, керуючись положеннями статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на його користь.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення з 01.08.2019 розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ47034 від 08.04.2019 з посадового окладу в розмірі 5920,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1190,00 грн, тарифний розряд за посадою 30, тарифний коефіцієнт 3,36) відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та додатків №№23, 24 до наказу МОУ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження юридичної особи: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).

Повний текст рішення складений: 11.11.2019

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна