
Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 646/6274/18
Провадження №2-о/433/525/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.11.2019 року
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання Нехаєва В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Троїцьке цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яку представляє ОСОБА_2 , заінтересована особа: Біловодський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, про встановлення факту реєстрації шлюбу, -
В с т а н о в и в:
Заявник звернулась до суду з дійсною заявою, в обгурнтування якої зазначено, що 30 травня 2015 року між нею та ОСОБА_3 було зареєстровано шлюб в Жовтневому відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції в м. Луганську, який на той момент вже був тимчасово окупованою територією, та було отримано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 . Шлюб не зареєстровано в реєстрі РАЦС. На підставі викладеного, просить встановити факт реєстрації шлюбу між нею та ОСОБА_3
Заявник та представник заявника в судове засідання не з`явились, в заяві просили справу розглядати за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи - Біловодський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з вищевикладеного, а також положень ч. 3 ст. 211, ст. 233 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд вважає, що судовий розгляд справи можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставин справи та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження – Російська Федерація м. Ростов-на-Дону, громадянин України та ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - Україна, Луганська область, м. Стаханов, громадянка України, зареєстрували шлюб 30 травня 2015 року, про що 30 травня 2015 року складено відповідний актовий запис №43. Прізвище після державної реєстрації шлюбу: чоловіка ОСОБА_4 , дружини ОСОБА_5 . Місце державної реєстрації Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 30.05.2015 (українською мовою на офіційному бланку України) (а.с.6).
Відповідно до п.4 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу.
Згідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та Законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме:
1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей;
2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини;
3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Згідно Указу президента «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях», м. Луганськ входить до переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях.
Разом з тим, згідно ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Аналіз вказаних положень законодавства свідчить про те, що починаючи з 20.02.2014 року шлюби, зареєстровані на тимчасово окупованій території, та документи, видані на підтвердження такої реєстрації, на території України є недійсними. А тому, шлюби зареєстровані на тимчасово окупованій території, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов`язків подружжя.
Оцінюючи вказані положення законодавства на предмет їх відповідності обставинам справи та вмотивованості заявленої вимоги суд виходить з наступного.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 10 вказаної Постанови передбачено, що суди можуть встановлювати факти реєстрації шлюбу, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
В пункті 18 вказаної Постанови зазначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Законодавством України, а саме статтею 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Вказане, на думку суду, є невипадковим та свідчить про реалізацію державної політики в сфері захисту та забезпечення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території, оскільки народження та смерть особи є незворотнім процесом та від волі особи не залежить.
Поряд з цим питання про встановлення факту укладення шлюбу, зареєстрованого на тимчасово окупованій території, законодавством України не передбачені.
Відповідно до ст.ст.21, 27, 28 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що заявник ОСОБА_1 , будучи добре обізнаною із ситуацією, що склалась, зокрема, про офіційне визнання м. Луганська тимчасово окупованою територією, 30.05.2015 свідомо та добровільно, без будь-якого примусу, адже про протилежне суд не повідомляла, уклала шлюб з громадянином України ОСОБА_3 Знаючи про правові наслідки укладення шлюбу на тимчасово окупованій території, своїм правом на подачу заяви про реєстрацію шлюбу до будь-якого українського органу державної реєстрації актів цивільного стану за своїм вибором не скористалась, що, на думку суду, свідчить про явне порушення законодавства України. При цьому, як встановлено судовим розглядом, і в заявника, і в її чоловіка ОСОБА_3 були наявні паспорти громадян України, які і на даний час є чинними.
За таких обставин суд приходить до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, безпідставними і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.13, 259, 263-265, 268, 319 ЦПК України, суд
У х в а л и в:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), яку представляє ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 Валуйське АДРЕСА_3 ), заінтересована особа: Біловодський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області (вул. П. Біливоди, б. 9, смт. Біловодськ Луганської області, РНОКПП 21758020), про встановлення факту реєстрації шлюбу, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення із урахуванням п.п 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України.
Суддя О.І. Суський
11.11.19