
Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/1776/19
Провадження № 3/382/523/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
"12" листопада 2019 р.
Суддя Яготинського районного суду Київської області Кисіль О.А., при секретарі Твердохліб Г.М., за участі прокурора Шишов О.А. розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Бориспільським РС УДМС України в Київській області 02 грудня 2016 року, ідентифікацій код НОМЕР_2 , уродженки с. Сотниківка Яготинського району Київської області, українки, громадянки України, розлучена, має на утриманні неповнолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , пільг не має, депутат Сотниківської сіслької ради 7 скликання Яготинського району Київської області,
за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
До Яготинського районного суду Київської області надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, відповідальність за котре передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адмінстратвине правопорушення, Головний спеціаліст першого відділу (м. Київ) Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) ОСОБА_3 Ігор ОСОБА_4 , як уповноважена особа Національного агентства, відповідно до рішення Національного агентства від 11.08.2016 № 9 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» (із змінами), керуючись частиною другою статті 13 Закону України «Про запобігання корупції», статтями 254, 255, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Положенням про Департамент моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства, затвердженим рішенням Національного агентства від 13.04.2018 № 722 (зі змінами). Положенням про перший відділ (м. Київ) Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції, затвердженим наказом Голови Національного агентства від 20.04.2018 №57/18 (зі змінами), Порядком оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції, затвердженим рішенням Національного агентства від 09.06.2016 № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1019/29149, у приміщенні Сотниківської сільської ради Яготинського району, склав цей протокол в котрому за зазначено, що ОСОБА_1 перебуваючи у статусі депутата Сотниківської сільської ради, як суб`єкт, визначений у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», на якого поширюється дія цього Закону, 14.02.2019 на засіданні 18 сесії Сотниківської сільської ради, яке відбулося у приміщенні Сотниківської сільської ради за адресою: вул. Миру, буд. 56, корп АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 -н. Київська АДРЕСА_3 . АДРЕСА_4 , під час розгляду та голосування за проект рішення цієї ради «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність», який стосувався ОСОБА_1 , не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги пункту 2 частини першої статті 28 Закону, частини першої статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В судовому засіданнні ОСОБА_1 вину визнала, та зазначила, що голосували за весь список в якому вона також була присутня та голосувала також за свою земельну ділянку щодо якої надавався дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність. Дійсно її підпис міститься у відповідному списку.
Під час розгляду справи встановлено, що згідно з частиною дванадцятою статті 85 Закону України «Про місцеві вибори» про результати виборів депутатів сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, старости відповідна територіальна виборча комісія інформує відповідну раду на її першому пленарному засіданні відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
11.11.2015 Головою Сотниківської територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 поінформовано Сотниківську раду «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Сотниківської сільської ради та сільського голови».
Згідно з рішенням Сотниківської сільської ради 7 скликання Яготинського району Київської області від 11.11.2015 №01-01-УП «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Сотниківської сільської ради та сільського голови» складено перелік депутатів Сотниківської сільської ради, в якому ОСОБА_1 визнано депутатом Сотниківської сільської ради.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини першої статті З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюються вимоги цього Закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, у тому числі й депутати місцевих рад, зобов`язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів та повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів.
Згідно з частиною першою статті 35 Закону України «Про запобігання корупції» правила врегулювання конфлікту інтересів, зокрема у діяльності депутатів місцевих рад, визначаються законами, які регулюють їх статус та засади організації відповідних органів.
Відповідно до статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат сільської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Відповідно до протоколу першого пленарного засідання 18 сесії депутатів Сотниківської сільської ради сьомого скликання від 14.02.2019 ОСОБА_1 брала участь у роботі цієї сесії.
Порядком денним засідання 18 сесії Сотниківської сільської ради передбачався розгляд проекту рішення «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність» (питання 10), за результатами якого Сотниківською сільською радою прийнято рішення від 14.02.2019 № 253-18-УП.
Рішенням Сотниківської сільської ради від 14.02.2019 №253-18-УП вирішено: надати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель не наданих у власність та користування в межах населеного пункту в адміністративних межах Сотниківської сільської ради громадянам України згідно списку, що міститься в матеріалах справи; розроблені і погоджені у встановленому порядку проекти землеустрою подати на затвердження і передачу земельних ділянок у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на розгляд сесії Сотниківської сільської ради.
Додаток до рішення Сотниківської сільської ради від 14.02.2019 №253-18- VII містить перелік громадян, яких стосується вищевказане рішення, місцезнаходження земельних ділянок та їх орієнтовну площу. Серед громадян, яким наданий дозвіл на розроблення проектів землеустрою, міститься ОСОБА_1 . За останньою закріплена земельна ділянка за адресою АДРЕСА_5 , орієнтовною прощею 0,25 га.
Таким чином зазначене рішення безпосередньо стосувалось депутата Сотниківської сільської ради ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Тобто, зважаючи на визначення реального конфлікту інтересів, передбаченого статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», його складовими є: приватний інтерес (майновий чи немайновий), службові/представницькі повноваження, суперечність між ними.
Приватний інтерес визначається як будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (стаття 1 Закону України «Про запобігання корупції»).
З огляду на викладене, під час розгляду, підготовки та прийняття Сотниківською сільською радою зазначеного рішення, тобто 14.02.2019 під час розгляду питання порядку денного «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність» (питання 10), у депутата ОСОБА_1 був наявний приватний майновий інтерес, зумовлений бажанням отримати для себе дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо земельної ділянки для подальшого отримання у приватну власність цієї земельної ділянки, що розташована на території АДРЕСА_5 , плошею 0,25 га.
Ураховуючи наявність у ОСОБА_1 зазначеного приватного майнового інтересу, реалізація нею як депутатом Сотниківської сільської ради представницьких повноважень щодо участі у пленарному засіданні ради, під час участі у розгляді та прийнятті рішення від 14.02.2019 № 253-18-УП відбулась під впливом суперечності між приватним інтересом та представницькими повноваженнями. Суперечність полягала у тому, що, з одного боку, ОСОБА_1 як фізична особа, маючи особистий приватний інтерес, зумовлений бажанням отримати для себе дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо земельної ділянки, що розташована на території АДРЕСА_5 , площею 0,25 га з метою подальшого отримання її у свою приватну власність, а з іншого - виконуючи повноваження депутата, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, зобов`язана виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, та не використовувати надані їй повноваження у власних інтересах, що в розумінні вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Кодексу України про адміністративні правопорушення є реальним конфліктом інтересів.
Беручи до уваги наявність реального конфлікту інтересів, ОСОБА_1 повинна була самостійно публічно оголосити про наявність конфлікту інтересів під час засідання ради, на якому розглядалось вказане питання, відповідно до статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно із протоколом засідання 18 сесії Сотниківської сільської ради від 14.02.2019 ОСОБА_1 , усупереч положенням статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», самостійно публічно не повідомила про наявний конфлікт інтересів перед участю в розгляді проекту рішення Сотниківської сільської ради «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність», яким передбачено надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки, розташованої на території АДРЕСА_5 , площею 0,25 га та взяла участь у голосуванні за зазначений проект рішення Сотниківської сільської ради.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що підтверджується протоколом засідання 18 сесії Сотниківської сільської ради від 14.02.2019, який, власне, не містить інформації, яка б свідчила про те, що депутат Сотниківської сільської ради ОСОБА_1 самостійно публічно оголошувала про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядалось питання, що стосувалось її особисто, та щодо якого у неї був наявний приватний інтерес.
Відповідно до результатів поіменного головування за питання порядку денного № 10 «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність», ОСОБА_1 брала участь у розгляді та голосуванні, про що свідчить власноручний підпис за відповідний запис «ЗА», розміщений на аркуші результатів поіменного голосування депутатів за рішення № 253-18-УІІ від 14.02.2019.
Вказані обставини також підтверджуються письмовими поясненнями свідків.
Таким чином, ОСОБА_1 , реалізовуючи свої представницькі повноваження депутата Сотниківської сільської ради, брала участь у голосуванні за рішення, яке містило її приватний інтерес, шляхом проставлення підпису за запис «ЗА», не повідомивши у встановленому законом порядку про наявність реального конфлікту інтересів.
В розділі VI Закону України «Про запобігання корупції» встановлено Правила етичної поведінки, якими визначено загальні вимоги до поведінки осіб, вказаних у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону. Вказані правила затверджують загальні умови, якими визначене вищевказаним Законом коло осіб, зокрема депутати місцевих рад, зобов`язані керуватися під час виконання своїх службових/представницьких повноважень. Відповідно до статті 39 Закону України «Про запобігання корупції» для осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, визначено пріоритет представляти інтереси зокрема територіальної громади та діяти виключно в її інтересах при здійсненні відповідними особами покладених на них службових/представницьких повноважень.
Зазначене вказує на те, що депутати місцевих рад не можуть здійснювати свої службові/представницькі повноваження для задоволення приватних корпоративних інтересів, їх реалізація має спрямовуватися заради спільного блага.
Вищевказане має також відображення в статті 41 Закону України «Про запобігання корупції». Отже, для осіб, зазначених у цій статті, зокрема депутатів місцевих рад, основним принципом при здійсненні їх діяльності повинна бути неупередженість. Тобто здійснення своїх представницьких повноважень не повинно залежати від їхніх приватних чи особистих інтересів, поглядів чи переконань.
Ураховуючи положення статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» та статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обов`язком ОСОБА_1 під час голосування було вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Порушення вказаних положень Закону України «Про запобігання корупції» навіть за умови, якщо особа приймає об`єктивні та неупереджені рішення, що в повній мірі відповідають закону, надалі призведе до втрати у виборців суспільної довіри до обраних ними депутатів та до органу місцевого самоврядування.
Отже, депутат Сотниківської сільської ради ОСОБА_1 усупереч указаним нормам законодавства, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом (зумовленим бажанням забезпечити отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо земельної ділянки, з метою подальшого отримання її у свою приватну власність) та представницькими повноваженнями, 14.02.2019 не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час участі у голосуванні за проект рішення «Про надання дозволу громадянам України на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд для передачі у приватну власність» (від 14.02.2019 № 253-18-УІІ), чим порушила вимоги пункту 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», частини першої статті 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Частиною першою статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті з цього Закону, притягаються, у тому числі, до адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7Кодексу України про адміністративне правопорушення, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.
При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, яка вину визнала, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, має на утриманні неповнолітню дитину, враховуючи обтяжуючі та пом`якшуючі обставини, вважаю, що стягнення у вигляді штрафу, відповідає вимогам ст.ст. 23,33 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КпАП України.
Керуючись ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп. (отримувач Яготин УК./м.Яготин/22030101, код отримувача ЄДРПОУ 37341116, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA НОМЕР_3 , код класифікації доходів бюджету 22030101).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 294 КУпАП і може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області.
Суддя О. А. Кисіль