
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
12.11.2019 р. Справа № 914/1248/19
Господарський суд Львівської області розглянув у судовому засіданні матеріали справи:
за позовом:Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (пр.Червоної Калини, буд. 66, м. Львів, 79012)до відповідача:Фізичної особи-підприємця Андрес Уляни Романівни ( АДРЕСА_1 )третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:Львівська міська рада (пл. Ринок, 1, м. Львів, 79006)про:зобов`язання до вчинення дій - демонтажу тимчасової споруди
Суддя: Цікало А. І.
При секретарі: Зубко С. В.
Представники:
Позивача:Кузів О. М . - представник (довіреність від 28.12.2018 р. № 34-вих-10521)Відповідача:Лавринів М. Я. - адвокатТретьої особи:не з`явився
ВСТАНОВИВ:
01.07.2019 р. до Господарського суду Львівської області за вх. № 1306 поступила позовна заява Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до фізичної особи-підприємця Андрес Уляни Романівни про зобов`язання до вчинення дій - демонтажу тимчасової споруди, яка знаходиться за адресою: вул. Стрийська, 107 у м . Львові .
Позов мотивовано тим, що відповідач у добровільному порядку не виконав розпорядження голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 13.05.2019 р. № 349 «Про демонтаж тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 107».
Ухвалою суду від 05.07.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; залучено Львівську міську рада до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача; підготовче засідання призначено на 16.07.2019 р.
16.07.2019 р. до суду за вх. № 29333/19 від представника відповідача поступило клопотання про відкладення підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 16.07.2019 р. підготовче засідання відкладено на 05.09.2019 р.
04.09.2019 р. до суду за вх. № 36442/19 від представника позивача поступило клопотання про відкладення підготовчого засідання.
05.09.2019 р. до суду за вх. № 36626/19 від представника відповідача поступило клопотання відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 05.09.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.10.2019 р.
03.10.2019 р. до суду за вх. № 40917/19 від представника відповідача поступило клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 03.10.2019 р. розгляд справи відкладено на 29.10.2019 р.
29.10.2019 р. до суду за вх. № 44360/19 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 29.10.2019 р. розгляд справи відкладено на 12.11.2019 р.
Представник позивача в судове засідання з`явився, надав пояснення по суті спору, просив суд задоволити позов.
Представник відповідача в судове засідання з`явився, надав пояснення по суті спору, просив суд закрити провадження у справі.
12.11.2019 р. до суду за вх. № 46629/19 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судове засідання не з`явився, причин неявки не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне:
Працівниками Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» проведено спільне обстеження та зафіксовано факт розміщення тимчасової споруди за адресою: вул. Стрийська, 107 у м. Львові, яка належить фізичній особі-підприємцю Андрес Уляні Романівні , про що складено акт комісійного обстеження від 09.04.2019 р. (долучено до матеріалів справи). Вказана тимчасова споруда згідно ухвали Львівської міської ради від 17.05.2018 р. № 3417 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 02.03.2017 р. №1568, від 27.04.2017 р. №1888 та від 26.10.2017 №2526» вилучена із переліку тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у Сихівському районі м. Львова.
Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Сокільської сільської ради від 06.02.2019 р. Андрес У. Р. притягнуто до адміністративної відповідальності за самочинне встановлення тимчасової споруди на вул. Стрийській, 107 у м. Львові та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Вказаний штраф сплачено Андрес У. Р. добровільно.
Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 13.05.2019 р. № 349 «Про демонтаж тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 107 » зобов`язано фізичну особу-підприємця Андрес Уляну Романівну в термін до 10.06.2019 р. у добровільному порядку забезпечити демонтаж тимчасової споруди, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 107.
Відповідач розпорядження голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 13.05.2019 р. № 349 «Про демонтаж тимчасової споруди за адресою: м . Львів , вул. Стрийська, 107» не виконав, тимчасову споруду за адресою: м. Львів, вул . Стрийська, 107 у добровільному порядку не демонтував, про що працівниками Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» складено акт від 12.06.2019 р. (долучено до матеріалів справи).
У зв`язку з наведеним, позивач звернувся до суду з вимогою зобов`язати відповідача демонтувати тимчасову споруду, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 107.
Відповідно до частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсним актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Згідно з ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Згідно із ст. 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права власності на землю є: б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини. Згідно зі статтею 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо. Частиною першою статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Предметом спору у даній справі є вимога про зобов`язання демонтувати самочинно встановлену тимчасову споруди, оскільки така споруда встановлена без договору оренди, паспорта прив`язки та інших дозвільних документів.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Згідно із ст. 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права власності на землю є: б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;
Суд зауважує, що позов подано не Львівською міською радою як суб`єктом права власності на земельну ділянку.
Позивач у даній справі - Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до суду як суб`єкт владних повноважень на виконання управлінських функцій з контролю у сфері благоустрою міста, оскільки відповідач не демонтував спірну тимчасову споруду в добровільному порядку.
Рішення суб`єкта владних повноважень щодо демонтажу самочинно встановлених тимчасових споруд у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога щодо демонтажу самочинно встановлених тимчасових споруд - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами вчинення відповідних дій у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимогу про здійснення демонтажу самочинно встановлених тимчасових споруд можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред`являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення позовної вимоги про здійснення демонтажу тимчасових споруд є оспорювання цивільного права особи (зокрема, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень щодо такого демонтажу.
У розумінні Закону України «Про благоустрій населених пунктів» дії з демонтажу елементів благоустрою є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - це роботи щодо відновлення об`єкту благоустрою території).
Визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність суб`єкта владних повноважень як сторони у спірних правовідносинах та виконання ним у цих правовідносинах управлінських функцій.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій.
З наведеного, суд дійшов висновку, що Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до суду як суб`єкт владних повноважень на виконання управлінських функцій з контролю у сфері благоустрою міста, оскільки відповідач не демонтував спірні тимчасові споруди в добровільному порядку.
Спори щодо виконання суб`єктами владних повноважень функцій у сфері благоустрою (зокрема, відновлення благоустрою шляхом демонтажу елементів благоустрою) є публічно-правовими й мають розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 р. у справі № 914/1092/18.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 2, 20, 42, 46, 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - задоволити.
2. Провадження у справі № 914/1248/19 за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до фізичної особи-підприємця Андрес Уляни Романівни , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівської міської ради про зобов`язання до вчинення дій - демонтажу тимчасової споруди, яка знаходиться за адресою: вул. Стрийська, 107 у м . Львові - закрити.
3. Роз`яснити Сихівській районній адміністрації Львівської міської ради що розгляд справи відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
Повна ухвала складена 12 листопада 2019 року.
Ухвала набрала законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-сторінка на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/fair/sud5015.
Суддя Цікало А.І.