Рішення № 85544172, 23.10.2019, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
334/4827/19
Номер документу
85544172
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 23.10.2019

Справа № 334/4827/19

Провадження № 2/334/2793/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

23 жовтня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Турбіної Т.Ф., при секретарі Лиходід А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої компенсаційної виплати, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру виплаченої компенсаційної виплати, в обґрунтування якого зазначив, що на підставі заяви відповідачки від 23.02.2016 року та наданого необхідного пакету документів, останній була призначена і виплачувалася щомісячна компенсаційна виплата, як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги особі з інвалідністю першої групи, підгрупи «Б» по зору ОСОБА_2 , який не здатний до самообслуговування та потребує постійної сторонньої допомоги.

В заяві відповідачкою зазначено, що при працевлаштуванні вона зобов`язується повідомити позивача в триденний строк. Згідно рішення про призначення компенсації від 01.03.2016р. відповідачці була призначена компенсація за надання соціальних послуг (догляд) за ОСОБА_2 з 23.02.2016р. по 31.05.2022р.

У заяві на призначення компенсації відповідачка взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням компенсації, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату компенсації. Суми компенсаційних виплат, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату компенсації тощо), стягуються згідно з законом.

В березні 2017 року Управлінню стало відомо, що особа якій відповідачка надавала соціальні послуги – ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а/з 8784 від 22.12.2016р. Про даний факт відповідачка не повідомила Управління, тобто не повідомила про обставини, які впливають на призначення та виплату компенсації, тим самим порушила п. 15 Порядку.

В зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила про смерть особи, якій надавала соціальні послуги виникла переплата в розмірі 867,10 грн. за період з 13.12.2016 року по 31.03.2017р.

Сума надміру перерахованої (виплаченої) щомісячної компенсаційної виплати повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

Управління на виконання пункту 15 Порядку 17.03.2017р. направило відповідачці повідомлення про припинення надання та необхідність повернення надмірно виплаченої компенсації у термін до 20.05., але відповідачка не сплатила у добровільному порядку незаконно отриману компенсацію у розмірі 867,10 грн.

Станом на час звернення з позовом до суду надміру виплачені кошти не повернені.

В зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідачки суму надмірно виплаченої щомісячної компенсаційної виплати в розмірі 867,10 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась. Суду подала заяву про розгляд справи без її участі. На задоволенні позову наполягає та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідачка у судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не повідомила, заперечень на позов не надала, з заявою про розгляд справи за її відсутності до суду не зверталась, про час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Суд, за згодою представника позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи у відповідності до ст. 280 ЦПК України.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу не здійснювалося.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення по Дніпровському району Запорізької міської ради знаходиться справа по призначенню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.

Механізм призначення та порядок надання і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги регламентує «Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. № 558.

Згідно п.1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 10 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

Відповідно до п. 5 Порядку компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку визначено, що для призначення компенсації подаються такі документи: 1) фізичною особою, яка надає соціальні послуги: паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків; 2) особою, яка потребує надання соціальних послуг: заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування.

Відповідно до пункту 8 Порядку компенсація призначається на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.

Отже, на підставі заяви відповідачки від 23.02.2016р. та наданого необхідного пакету документів останній була призначена і виплачувалася щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація), як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги з інвалідністю першої групи, підгрупи «Б» по зору ОСОБА_2 , який не здатний до самообслуговування та потребує постійної сторонньої допомоги.

В заяві відповідачкою зазначено, що в триденний строк при працевлаштуванні вона зобов`язується повідомити про це позивача.

Згідно рішення про призначення компенсації від 01.03.2016р. відповідачці з 23.02.2016р. по 31.05.2022р.була призначена компенсація за надання соціальних послуг (догляд) за ОСОБА_2 .

У заяві на призначення компенсації відповідачка взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням компенсації, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату компенсації. Суми компенсаційних виплат, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату компенсації тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 15 Порядку встановлено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

В березні 2017 року Управлінню стало відомо, що особа якій відповідачка надавала соціальні послуги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 8784 від 22.12.2016 року.

Про даний факт відповідачка не повідомила Управління, тобто не повідомила про обставини, які впливають на призначення та виплату компенсації, тим самим порушила п. 15 Порядку, у зв`язку з чим

за період з 13.12.2016 року по 31.03.2017р. виникла переплата в розмірі 867,10 грн.

Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення (п. 15 Порядку).

17.03.2017 року на виконання пункту 15 Порядку УСЗН направило відповідачці повідомлення про припинення надання та необхідність повернення надмірно виплаченої компенсації у термін до 20.05.2017, але відповідачка не сплатила у добровільному порядку незаконно отриману компенсацію у розмірі 867,10 грн.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію (п. 15 Порядку).

Тобто, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач і звернувся з відповідним позовом до суду.

Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та законні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.141ЦПК України з відповідачки підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1921,00 гривень.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) надміру виплачену щомісячну компенсаційну виплату, як непрацюючій фізичній особі, яка надавала соціальні послуги у розмірі 867,10 грн. (вісімсот шістдесят сім гривень 10 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Турбіна Т. Ф.