
Провадження №3/760/8384/19
Справа №760/28618/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2019 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Панькіна Д.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1 , виданий 28.04.2015 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором "Концепт цум циль имобілінг", моб. тел. НОМЕР_2 , передбачених статтею 471 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
16.10.2019 до Солом`янського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал з протоколом № 0684/10000/19 від 19.09.2019, складений відносно громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
У вказаному протоколі зазначено, що 19.09.2019 о 02 год. 15 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував до Києва з Кельна рейсом W67308 літаком авіакомпанії «WiizAir».
При опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що гр. ОСОБА_1 переміщував валютні цінності, а саме: 10859 (десять тисяч вісімсот п`ятдесят дев`ять) євро. Громадянину Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було пропущено 9999 (дев`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто дев`ять) євро. За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 860 євро. Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.
Митний орган вважає, що своїми діями пасажир - громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", переміщуючи товари, що підлягають письмовому декларуванню та на які законодавством України встановлені обмеження щодо переміщення через митний кордон України. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Зазначено, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджуються фактичними даними протоколу про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0684/10000/19, поясненням особи, що притягується до відповідальності від 19.09.2019.
На переконання митного органу , в діях гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України, у зв`язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил № 0684/10000/19. За протоколом про порушення митних правил № 0684/10000/19 предмети правопорушення, а саме: 860 Євро, що за курсом НБУ на день вчинення правопорушення становить 23 450,13 грн. вилучені та передані у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8-а.
У судовому засіданні представник митниці просив притягнути громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності, вказав, що в справі достатньо доказів для кваліфікації його дій за ст. 471 МК України, крім того, вказав, що останнім було сплачено кошти для забезпечення сплати штрафу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності винну у вчиненні правопорушення визнав, зазначив, що не мав наміру приховувати належні йому гроші, а також порушувати норми чинного законодавства,просив не застосовувати додаткове покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме: конфіскацію вилученої валюти.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 19.09.2019 відповідальною особою органу доходів і зборів - старшим державним інспектором відділу митного оформлення №3 митного поста «Аеропорт «Київ (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС Іценком Ігорем Володимировичем було складено протокол про порушення митних правил 0684/10000/19 громадянином Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1 , виданий 28.04.2015 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором "Концепт цум циль имобілінг", моб. тел. НОМЕР_2 .
Як вбачається з протоколу, 19.09.2019 о 02 год. 15 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував до Києва з Кельна рейсом W67308 літаком авіакомпанії «WiizAir».
При опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що гр. ОСОБА_1 переміщував валютні цінності, а саме: 10859 (десять тисяч вісімсот п`ятдесят дев`ять) євро. Громадянину Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було пропущено 9999 (дев`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто дев`ять) євро. За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 860 євро.
Встановлено, що пасажир - громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митної декларації не заповнював, з приводу декларування готівкових коштів до інспекторів митниці не звертався, довідок з банку про зняття валютних коштів з власного рахунку не надав, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення готівкових коштів через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Безпосередні предмети правопорушення - 860 (вісімсот шістдесят) Євро, що за курсом НБУ на день вчинення правопорушення становить 23 450,13 грн. вилучені та згідно опису предметів, передані на зберігання в касу митниці, за адресою: Київська міська митниця ДФС, бульвар Вацлава Гавела, 8А , м . Київ.
Вартість безпосередніх предметів правопорушення, становить 23 450,13 грн. (станом на 19.09.2019).
Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир - громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", переміщуючи товари, що підлягають письмовому декларуванню та на які законодавством України встановлені обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 436 встановлені переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Відповідно до додатку 10 цієї постанови до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, віднесено валюту України, готівкову іноземну валюту та інше.
Постановою Правління Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено, що фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз`яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 )добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Вина громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, актом про проведення (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, а також переглянутим у судовому засіданні відеозаписом, яким засвідчений факт перетину громадянином Німеччини ОСОБА_1 (ОСОБА_1)білої лінії «зеленого коридору».
Оскільки, громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянин Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
З огляду на наведене, в діях громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.
Крім того, суддею встановлено, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності сплатила кошти для забезпечення сплати штрафу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень, що підтверджуються квитанцією № 0.0.1469488231.1 від 19.09.2019, вказані кошти підлягають зарахуванню до Державного бюджету України.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар (грошові кошти), переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, тому суд вважає за необхідне застосувати до громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об`єкти конфіскації.
З пояснень громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вбачається, що грошові кошти є власністю останнього, приховувати їх наявність він наміру не мав, від сплати податків він не ухилявся.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суд враховує, зазначені в поясненнях правопорушником обставини.
При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено, при прийнятті рішення суд враховує те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд використовує Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суддя враховує, що відповідно до ч.1 ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини в своїй практиці зазначає, що втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися на підставі закону, під яким розуміється нормативно-правовий акт, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норми.
Прикладом такої практики є рішення в справах «Трегубенко проти України» від 02 листопада 2004 року та «Спорронг і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, «Ісмаїлов проти РФ» від 06 листопада 2008 року.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя вважає, що застосування адміністративного стягнення в вигляді штрафу є достатнім покаранням та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини, передбачених с.1 Протоколу до Конвенції.
Таким чином, враховуючи, що невнесення громадянином Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відомостей до митної декларації жодним чином не заподіює матеріальної шкоди державі, враховуючи принцип фундаментальних прав окремої людини,суддя вважає, що підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме: конфіскації вилученої валюти, у суду відсутні.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1 , виданий 28.04.2015 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором "Концепт цум циль имобілінг", моб. тел. НОМЕР_2 , у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України, та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп., які необхідно сплатити на наступні реквізити: Одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ одержувача: 38050812; р/р № UA05899980000031119106526010; Банк одержувач: ГУ ДКСУ у м. Києві; МФО: 899998;. Призначення платежу: від (ПІБ) за ПМП від ____№_та постанови суду від ___.___.20__№___, код 050.
Стягнути з громадянина Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1 , виданий 28.04.2015 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором "Концепт цум циль имобілінг", моб. тел. НОМЕР_2 , судовий збір в розмірі 384, 20 грн.
Безпосередній предмет правопорушення - вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0684/10000/19, а саме: 860, 00 (вісімсот шістдесят) Євро, що по курсу національного Банку України на день вчинення правопорушення становить -23 450,13 (двадцять три тисячі чотириста п`ятдесят гривень тринадцять копійок) гривень, які вилучені та, згідно опису, передані на відповідальне зберігання в касу митниці (Київська міська митниця ДФС, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8а), повернути громадянину Німеччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1 , виданий 28.04.2015 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором "Концепт цум циль имобілінг", моб. тел. НОМЕР_2 .
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: