
Справа №303/7237/19 2а/303/255/19 ряд. стат. звіту №13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2019 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої - судді Гутій О.В.
з участю: секретаря судового засідання Тромпак В.В.
представника позивача Ребізанта В.Р.
відповідача
ОСОБА_1 )
перекладача Інгуен Ван Конг
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 ) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію,-
в с т а н о в и в:
06 листопада 2019 року Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з позовом до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 ) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Позов мотивує тим, що 03.11.2019 року відповідач був затриманий на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби «Горонглаб» відділу прикордонної служби «Лужанка» на напрямку 315 прикордонного знаку на території Батрадської сільської ради Берегівського району Закарпатської області під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину.
Своїми діями відповідач вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.204-1 КУпАП. В подальшому його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.
В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України потрапив незаконно, поза пунктами пропуску через державний кордон. До центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту не звертався, а 03.11.2019 року з метою потрапити до країн Європейського Союзу здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Угорщину на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби «Горонглба» відділу прикордонної служби «Лужанка».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилався на обставини, зазначені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, пояснив, що хотів виїхати до Європи, документів для виїзду з території України не має та не має статусу біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступного висновку.
В ході судового розгляду справи встановлено та підтверджено доказами (протоколом про адміністративне затримання від 03.11.2019 року, протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучених речей і документів від 04.11.2019 року, постановою про уточнення анкетних даних від 04.11.2019 року), що відповідач 03.11.2019 року був затриманий на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби «Горонглаб» відділу прикордонної служби «Лужанка» на напрямку 315 прикордонного знаку на території Батрадської сільської ради Берегівського району Закарпатської області під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину.
В подальшому відповідача було затримано відповідно до ст. 263 КУпАП.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов`язки, порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в`їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Згідно із ч. 1 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
Законом України про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В`єтнам про реадмісію громадян обох держав від 03.09.2008 року № 359 ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В`єтнам про реадмісію громадян обох держав.
Згідно з ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
За ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, а саме, затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Враховуючи встановлені судом обставини про те, що відповідач порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконно перетнув державний кордон України, беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають право на перетин державного кордону України, суд приходить до висновку про задоволення даного позову.
Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 250, 257, 259, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 21, 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,суд, -
у х в а л и в :
Адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію задоволити.
Затримати з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, на строк шість місяців, починаючи з часу його затримання, 03.11.2019 року.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.
Відповідач: громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 індекс АДРЕСА_1 .
Головуюча О.В.Гутій