Рішення № 85522050, 11.11.2019, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
642/6345/19
Номер документу
85522050
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

"11" листопада 2019 р.

Справа № 642/6345/19ц

2/642/1684/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2019 року м. Харків

Ленінський районний суд м. Харкова (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) в складі:

головуючого - судді Ольховського Є.Б.

при секретарі - Алімурадовій Т.Я.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬМА-ЦЕНТР» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості -

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2019 року до суду звернувся ОСББ «АЛЬМА-ЦЕНТР» ( надалі ОСББ) з вимогами до відповідача по стягненню заборгованості по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, відшкодування вартості вивезення побутових відходів, за газ, опалення будинку, водопостачання та водовідведення у загальній сумі 19775.92 грн. Позов обґрунтовано тим що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 а отже є співвласником будинку де створене ОСББ. Протоколами засідань правління ОСББ затверджено кошторис витрат на утримання та розмір щомісячного внеску які відповідач ігнорує внаслідок чого утворилась заборгованість з червня 2016 року по травень 2019 року з урахуванням 3% річних та інфляційних витрат в сумі 19775.92 грн. які позивач прохає стягнути з відповідача разом з судовими витратами.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 16.09.19 року відкрито провадження по зазначеній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Відповідно до частин 2-6 статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). З огляду на предмет позову, зокрема, на те що дана справа є справою незначної складності (малозначною у відповідності до ч. 6 ст. 19 ЦПК України), справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Обставини справи, що згідно з частиною третьої статті 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.

Ухвалою від 24.09.19 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з викликом сторін.

Відповідач позов не визнав. У відзиві вказав що він має право на 50% знижку при оплаті комунальних послуг які ОСББ не бажає враховувати. Крім того в період часу з 16.06.17 року по 11.12.2018 рік він не був власником квартири в будинку АДРЕСА_1 перебувала в іпотеці та належала ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк». Також зазначив що на його адресу не надходили платіжні квитанції по рахункам за теплопостачання оскільки у нього ніякої заборгованості не має. Сплачувати витрати на утримання ліфту він відмовляється оскільки його квартира на 2 поверсі та він ліфтом не користується. Також зазначив що послуги з теплопостачання надаються неякісно в чому є провина голови правління ОСББ Самойлової Ю.Ю.

Відповіддю на відзив позивач зазначив що ніяких пільгових документів ОСОБА_1 до ОСББ не здавав. Доказів необхідності стягнення виниклої заборгованості за період з 16.06.17 року по 11.12.2018 рік з колишнього власника - ПАТ «ПУМБ» відповідачем не надано. Відсутність заборгованості за ОСОБА_1 перед КП ХТМ не свідчить про відсутність заборгованості перед ОСББ. Необхідність сплати витрат на утримання ліфтів усіма співвласниками будинку викликана положеннями Статуту ОСББ. Питання неналежного виконання обов`язків голови правління Самойлової Ю.Ю. не є предметом розгляду у вказаному позовному провадженні.

В запереченні на відзив ОСОБА_1 зазначив що довідку про наявність у нього пільг як ветерана МВС він надавав до голови правління ОСББ Самойлової Ю.Ю . Він є неналежним відповідачем по стягненню з нього заборгованості за період коли він не був власником квартири. Квитанцій по сплаті заборгованості він не отримував. В кінці кожного року отримавши кошторис використання коштів на наступний рік завжди не погоджувався сплачувати за ліфт оскільки ним не користується.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Так, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» врегульовано порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій; відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні; відносини між об`єднаннями та асоціаціями; відносини між об`єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об`єднаннями і господарюючими суб`єктами.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Відповідно до частини першої ст. 6 Закону об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Згідно з частиною другою ст. 12 Закону за рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.

При цьому, статтею 22 Закону визначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право:

задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;

визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;

виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, в яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком внески і платежі визначаються у розмірах, затверджених загальними зборами об`єднання, але не більше встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат.

З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.

Таким чином, законодавчо врегульовано питання надання пільг та субсидій на оплату комунальних послуг мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Управління праці та соціального захисту населення мають правові підстави для відшкодування витрат за надані пільги і нарахування субсидій на оплату комунальних послуг мешканцям об`єднань співвласників багатоквартирного будинку з урахуванням зазначених положень.

З наданих суду документів встановлено, що багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 , в якому мешкає відповідач, знаходиться на балансі ОСББ «АЛЬМА - ЦЕНТР».

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ОСББ «АЛЬМА - ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ: 24283356) є: 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів.

Метою створення Асоціації є забезпечення і захист прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами (п. 2.1 Статуту).

Виконавчим органом ОСББ є правління, яке виконує функцію керівництва її поточної діяльності

При цьому, до компетенції Правління відноситься, зокрема, здійснення контролю за своєчасною сплатою членами ОСББ, що входять до складу членів внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами ОСББ відповідно до затвердженого загальними зборами уповноважених представників членів кошторису; укладення договорів з суб`єктами підприємництва, які виконують роботи, надають послуги, та здійснення контролю за їх виконанням ; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність ОСББ.

Таким чином, члени ОСББ відповідно до частини другої ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», передали їй всі функції з управління багатоквартирними будинками, спорудами та функції з утримання прибудинкової території.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає в квартирі АДРЕСА_1 з 09.01.1998 року та згідно до договору купівлі-продажу від 11.12.2018р. є власником вказаної квартири .

Згідно до довідки - розрахунку за ОСОБА_1 станом на 01.06.2019 рік мається заборгованість перед ОСББ в розмірі 17207.30 грн. З урахуванням 3% річних за період з червня 2016 року по травень 2019 рік включно від суми боргу по внеску на утримання будинку та прибудинкової території нарахована суму 572.88 грн. Та відповідн інфляційні витрати за період з червня 2016 по травень 2019 включно від суми боргу по внеску на утримання будинку та прибудинкової території становить суму 1995.74 грн. А загальна сума заборгованості становить 19775.92 грн.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , відповідач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів органів внутрішніх справ . Посвідчення з терміном дії до 31.10.2019 року.

Судом встановлено , оскільки не заперечувалось позивачем, що ОСББ не враховує для ОСОБА_1 пільги в розмірі 50% встановлені для ветеранів органів внутрішніх справ діючим законодавством.

Відповідно до п. 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2013р., управління соціального захисту населення проводить відшкодування за рахунок державного бюджету витрат, пов`язаних із наданням пільг особам, які мають право на пільги згідно чинного законодавства, безпосередньо організаціям - надавачам житлово-комунальних послуг відповідно до затверджених тарифів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2013 р. № 860 «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)» визначено, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу), але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування для будинків такої самої поверховості, а у разі їх відсутності - не більше найвищого тарифу на такі послуги, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування.

Згідно Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого Постановою КМ України від 29 січня 2003 року №117:

Для пільговиків, які мешкають у багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово - будівельні кооперативи, уповноважений орган розраховує щомісяця до 10 числа самостійно розмір пільги на сплату внесків на управління багатоквартирним будинком, на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання ), тепло-, водопостачання і водовідведення, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за попередній місяць виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, членів сім`ї, на яких поширюється пільга відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, а також розміру внесків.

Відповідно до Постанови КМ України від 21 лютого 2018 року №114 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" уряд удосконалив порядок розрахунків щодо пільг та субсидій на оплату за енергоносії та житлово-комунальні послуги.

Ця постанова набрала чинності 6 березня 2018 року, але застосовується з 1 січня 2018 року.

Урядовим рішенням врегульовано реалізацію питання надання пільг і субсидій та пов`язане з ним питання отримання підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення, житлового господарства, ОСББ та ЖБК компенсації з державного бюджету за пільги та субсидії.

У постанові, зокрема, йдеться: «Громадянам, які проживають у багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, субсидія для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком, на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, вивезення побутового сміття та рідких нечистот надається шляхом перерахування коштів на поточний рахунок об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, відкритий в банківській установі».

Отже, судвважає, що ОСББ є тим органом на поточний рахунок якого повинно здійснюватись перерахування коштів на покриття витрат на сплату комунальних послуг особами, які мають пільги.

Відповідно до п. 22 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у разі коли споживач відповідно до законодавства має пільги з оплати послуг, у договорі робиться відповідна позначка. При цьому дані про зазначену пільгу вносяться у договір між виконавцем та постачальником.

У разі отримання права на пільги споживач подає виконавцю письмову заяву та документи, що його підтверджують. Оплата за послуги з урахуванням пільг нараховується з дати подання документів, що підтверджують право на пільгу.

Матеріали справи не містять відомостей, що ОСОБА_1 звертався до виконавців комунальних послуг з заявою та документами щодо нарахування оплати з врахуванням пільги так само як і до правління ОСББ «АЛЬМА-ЦЕНТР».

Визначені законом мета і предмет діяльності ОСББ не передбачають провадження об`єднанням господарської діяльності, а тому ОСББ не є суб`єктом господарювання і не маже бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Позивач не є виконавцем послуг, а є споживачем в розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Крім цього, слід врахувати позицію Верховного Суду України, яка висловлена у постанові під час розгляду справи № 6-59цс13 від 30.10.2013 року, згідно з якою, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними, і відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг в такому випадку не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати у повному обсязі.

Так, відповідно до ст. 67 ЖК УРСР, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. До комунальних послуг відносяться, зокрема, централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо (ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 94 від 16.02.1994 року «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі - організації), пов`язані з наданням пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.

Згідно з положеннями ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки відповідач до свого відзиву на позов не додав доказів подання правлінню ОСББ довідки про наявність у нього пільг суд вважає дії позивача по нарахуванню заборгованості обґрунтованою та погоджується з її розрахунком.

Посилання відповідача на те що з 16.06.2017 року по 11.12.2018 рік заборгованість утворилась за колишнім власником - ПАТ «ПУМБ» - а отже вони повинні бути належними відповідачами за вказаний період часу судом не беруться до уваги оскільки згідно до копії паспорту відповідача він постійно був зареєстрований за спірною адресою з 09.01.1998 року та користувався вказаною квартирою що не заперечують сторони в своїх письмових заявах. Банк був тимчасовим титульним власником квартири на підставі іпотечного договору - а отже фактичний користувач нею - ОСОБА_1 є належним відповідачем за вказаний період.

Посилання відповідача на відсутність у нього заборгованості перед ХТМ за спожиту теплову енергію не доведено відповідними належними доказами та не є предметом розгляду за вказаним позовом оскільки позивач вимагає стягнення заборгованості що утворилась за ОСОБА_1 саме за виконанням рішень загальних зборів ОСББ від 23.04.15р., 06.02.2017р., 13.02.2018 року та від 14.01.2019 року.

Посилання на неправомірне нарахування за користуванням ліфтом судом також відхиляється оскільки Статутом ОСББ не передбачено звільнення від сплати за користування ліфтами будь-яких співвласників. Відповідач зазначивши що мешкає на 2 поверсі не надав суду належних та допустимих доказів того що ліфти в спірному будинку не ходять на 2 поверх а отже він ними не користується.

З огляду на наведене суд дійшов висновку про обґрунтованість позову.

Згідно до положень ст. 141 ЦПК України, враховуючи що ОСОБА_1 є інвалідом 2 -ї групи, судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню за рахунок держави у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 264-265, 268 ЦПК України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 67 ЖКУ -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ін. НОМЕР_2 ) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬМА-ЦЕНТР» (код 24283356) заборгованість в загальній сумі 19775.92 грн.

Стягнути з державного бюджету у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АЛЬМА-ЦЕНТР» (код 24283356) судові витрати в сумі 192.10 грн.

В іншій частині позов залишити без задоволення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга через Ленінський районний суд м. Харкова до апеляційного суду Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Суддя Є.Б.Ольховський