
Справа № 703/3235/19
2/703/1809/19 .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судового засідання Бойко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Смілянської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Смілянської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина на 1/2 частину будинковолодіння АДРЕСА_1 , земельні ділянки площами 2,67 га та 2,6755 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані в межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області та майновий пай члена КСП в СТОВ «Надія». За життя ОСОБА_4 склала заповіт в якому заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,67 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, та майновий пай в КСП «Надія» - ОСОБА_2 , земельну ділянку площею 2,6755 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області - ОСОБА_2 будинковолодіння АДРЕСА_1 заповітом не охоплений.
ОСОБА_1 зазначив, що вчасно не подав заяву про прийняття спадщини, оскільки в період з 26 лютого 2019 року по 27 червня 2019 року перебував у відрядженні за межами м. Сміла Черкаської області в складі військових об`єднаних сил по стриманню військової агресії у Донецькій та Луганській областях, а тому з об`єктивних причин не міг звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
ОСОБА_2 не подав заяву про прийняття спадщини до нотаріуса, оскільки вважав, що існування заповіту надає йому право власності на спадкове майно по заповіту, та вважає що це є поважною причиною пропуску її подання.
ОСОБА_3 пропустила строк подання заяви для прийняття спадщини, оскільки знала про існування заповіту, але його зміст їй відомо не було, а тому вважає, що спадщину вона може прийняти по закону, оскільки будинковолодіння не охоплено заповітом.
Тому звернулися до суду та просять визначити їм додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю у один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачі в судове засідання не з`явилися, надіслали до суду заяву в якій просили справу розглядати без їх участі, на задоволенні позовних вимог наполягали.
Представник відповідача Смілянської міської ради Черкаської області надіслав до суду відзив в якому зазначив, що вважає за доцільне отримати відомості із Смілянської державної нотаріальної контори про звернення до нотаріуса спадкоємців із заявами про прийняття спадщини (відмову від прийняття та відомості про відкриття спадкової справи, оскільки відповідачами у даній категорії справ є спадкоємці, які прийняли спадщину, лише при відсутності спадкоємців відповідачами є територіальні громади. З матеріалів позовної заяви не міститься доказів, які підтверджують належність спадкового майна, а саме 1/2 частини будинковолодіння. Крім того зазначив, що ОСОБА_1 не надав належних та допустимих доказів на підтвердження родинних відносин із спадкодавцем. Представник відповідача вказав, що частина нерухомого майна знаходиться в адміністративних межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, а тому, як він вважає, вона має бути залучена до участі у справі в якості співвідповідача. Також, вказав, що зазначені причини пропуску строку для прийняття спадщин не є поважними та у позивачів не було перешкод для подачі заяви про спадкування у строки визначені ст.. 1270 ЦК України. Просив врахувати обставини зазначені у відзиві та прийняти рішення на підставі всебічно з`ясованих обставин у відповідності до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.
Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).
Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого Смілянським міським відділом державної реєстрації акті цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області 13 листопада 2018 року (а.с. 12).
Із заповіту посвідченого приватним нотаріусом Смілянського міського округу Таран Г.В. від 07 листопада 2018 року та зареєстрованого в реєстрі за № 1933 вбачається, що ОСОБА_4 заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,67 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, та майновий пай в КСП «Надія» - ОСОБА_2 , земельну ділянку площею 2,6755 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах Скотарівської сільської ради Шполянського району Черкаської області - ОСОБА_2 (а.с. 13).
Згідно довідки виконавчого комітету Смілянської міської ради №5727 від 10 липня 2019 року ОСОБА_4 зареєстрована в АДРЕСА_2 . Станом на 13 листопада 2018 року за даною адресою інші зареєстровані особи, в тому числі неповнолітні та малолітні особи відсутні (а.с. 11).
Згідно витягу із наказу від 02 березня 2019 року№53/дск старший солдат ОСОБА_1 прибув до військової частини А0820 з 27 лютого 2019 року м. Часів Яр (а.с. 14).
З витягу із наказу від 22 червня 2019 року № 151/дск вбачається, що старший солдат ОСОБА_1 вибув до пункту постійної дислокації (а.с. 15).
Як вбачається із посвідчення про відрядження стрший солдат військової служби за контрактом ОСОБА_1 відряджений до м. Часів Яр Донецької області з 26 лютого 2019 року (а.с. 16).
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
В постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вказано, зокрема, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
Згідно п. 24 вищевказаної постанови, особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: обставини неподання заяви про прийняття спадщини суд визнав поважними.
Відповідно до статті 63 ЗУ «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 року №3425-XІІ нотаріус або в сільських населених пунктах посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, відтак закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було та він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні і положення ч.3 ст.1272 ЦК України не застосовуються.
Отже, правила ч. 3ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Враховуючи, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, а зазначені причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, відтак суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Визначаючи позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини суд, враховуючи вимоги ч.3 ст.1272 ЦК України, встановлює такому додатковий строк для подання заяви терміном в один місяць.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 76, 81, 89, 247, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст.1233, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 63 ЗУ «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 року №3425-XII, постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» ,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Смілянської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 додатковий строк терміном в один місяць для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене позивачем в 30-денний строк з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.
Сторони по справі.
Позивачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та житель: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та житель: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та жителька: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Смілянська міська рада Черкаської області, місцезнаходження юридичної особи: м. Сміла, вул. Незалежності, 37, Черкаська область, код ЄДРПОУ:25874705.
Головуючий О.П.Опалинська