Постанова № 8551019, 22.03.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
2а-184/10/1870
Номер документу
8551019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

<Копія >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2010 р.                                                             Справа № 2а-184/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко О.В., представника позивача МарченкоО.О., Герасимов Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м.Суми до відкритого акціонерного товариства «Сумський рафінадний завод»м.Суми про стягнення заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція в м.Суми (далі –ДПІ в м.Суми, позивач) звернулася з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача - відкритого акціонерного товариства «Сумський рафінадний завод»м.Суми (далі - ВАТ «Сумський рафінадний завод», відповідач) податковий борг у сумі 329584,24 грн., який утворився станом на 13.08.2009 р., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який взятий на податковий облік в ДПІ в м.Суми, всупереч вимогам ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” порушив строки сплати податку на додану вартість в сумі 51811,80 грн., в т.ч. 26394 грн. основного платежу, 24537,66 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 880,14 грн. пені, та земельного податку в сумі 277772,44 грн., в т.ч. 217574,75 грн. основного платежу, 52327,80 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 7869,89 грн. пені, у зв’язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що сума податкового боргу відповідачем залишається не сплаченою.

Відповідач в судове засідання не з’явився, обґрунтованих заперечень проти позову не подав, доказів сплати суми боргу ним також не подано, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить розписка на повідомленні про одержання повістки (а.с.111).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач –ВАТ «Сумський рафінадний завод»є юридичною особою, зареєстрованим Виконавчий комітетом Сумської міської ради, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується копією витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 17-18), та взятий на облік в ДПІ м.Суми, як платник податків.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.00 р. (далі –Закон України № 2181-III) платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами та доповненнями, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

ДПІ в м. Суми проведено невиїзну документальну невиїзну ( камеральну) перевірку дотримання вимог податкового законодавства зі сплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість по деклараціях за квітень-червень, серпень - грудень 2006 року, за січень-квітень, червень, липень, вересень - листопад 2007р., в ході якої податковим органом було встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових, зобов'язань з податку на додану вартість згідно поданих декларацій, про що складено відповідний акт від 21.02.2008р. №1825/15-314/00372925, що підтверджується копією акту (а.с. 25-26).

За зазначені порушення ДПІ в м. Суми прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме від 08.07.2008р. №0001171503/3/14824, яким відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-111 було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 22656,72 грн. (а.с.21) та від 08.07.2008р. №0001171503/3/14825, яким було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 60303,95 грн., що підтверджується копіями рішень (а.с.23).

Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення 08.07.2008р. №0001171503/3/14824 та №0001171503/3/14825 в судовому порядку, але постановою господарського суду Сумської області від 11.08.2008р. по справі № АС 12/413-08, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2009р. №22-а-571/09 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ «Сумський рафінадний завод»про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією постанови суду від 11.08.2008р. по справі №АС12/413/08 (а.с.83-84) та копією ухвали від 16.03.2009р. №22-а/871/09 (а.с. 81-82).

Крім того, відповідачем було самостійно визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у поданій до ДПІ в м. Суми податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2009р. в сумі 26394 грн., що підтверджується копією декларації (а.с.30-32)

Згідно п. 7.7 ст.7 Закону №2181-111 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Як зазначив в судовому засіданні представник позивача, штрафні санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням №0001171503/3/14825 були частково сплачені відповідачем згідно платіжних доручень від 30.04.2009р. №335 на суму 3000,00 грн., від 27.05.2009р. №372 - 26394,00 грн., від 29.05.2009р. №388 - 10000,00 грн., від 19.06.2009р. №434 5000,00 грн., від 30.06.2009р. №441 - 15000,00 грн., а тому враховуючи викладене, сума штрафних санкцій по податку на додану вартість станом на 13.08.2009 р. становила 24537,66 грн.

Згідно ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 за час існування податкового боргу зі сплати податку на додану вартість податковим органом було нараховано пеню в сумі 880,14 грн.

Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992р. №2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно ст. 17 Закону №2535-XII - податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

ДПІ в м. Суми проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку дотримання вимог податкового законодавства в ході якої встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку, про що було складено акт від 21.02.2008р. №1819/152/00372925 (а.с.35-36).

За вказані порушення ДПІ в м. Суми було прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.02.2008р. №0010451502/0/14887, яким, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-111, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 6391,12 грн ., №0010451502/0/14888, яким, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 53287,34 грн. та №0010451502/0/14889, яким відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 92593,30 грн., що підтверджується копіями рішень (а.с. 114, 34, 34 зв.б..)

Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення від 29.02.2008р. №0010451502/0/14887, №0010451502/0/14888, №0010451502/0/14889, в судовому порядку, але постановою господарського суду Сумського області від 25.09.2008р. по справі № АС 3/395-08, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008р. №22-а-8185/08 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ «Сумський рафінадний завод»про визнання нечинними вищезазначених податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією постанови від 25.09.2008р. по справі №АС3/395-08 (а.с.86зв.б. -89) та копією ухвали від 01.12.2008р. по справі №22-а-8185/08 (а.с.85-86).

Також ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства, в ході якої податковим органом було встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за січень 2008р., про що складено акт від 18.04.2008р. №4290/152/00372925 (а.с.99-99зв.б.),

За вказані порушення ДПІ в м. Суми було прийнято податкові повідомлення-рішення від 23.04.2008р. №0012051502/0/30800, яким, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-111, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 3585,29 грн. та №0012051502/0/30801, яким відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 3785,59 грн.

Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення від 23.04.2008р. №0012051502/0/30800, №0012051502/0/30801, в судовому порядку, але ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2009р. №22-а-3726/09, залишено без змін рішення господарського суду Сумської області від 26.11.2008 р. по справі №АС10/493-08, яким було відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ «Сумський рафінадний завод»про визнання нечинними даних податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією ухвали від 21.05.2009р. (а.с.112-113).

ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в ході якої встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за травень, червень, липень 2008 року, про що складено акт від 15.10.2008р. №8289/152/00372925 (а.с. 90-91).

За вказане порушення податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.10.2008р. №0017021502/0/81373, яким відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-111 було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 10544,83 грн., що підтверджується копією податкового повідомлення-рішення (а.с. 96), та направлено на адресу відповідача через поштове відділення рекомендованим листом, що підтверджується копією поштової квитанції №9413 від 28.10.2009р. (а.с. 97 зв.б.)

Згідно п. 7.7 ст.7 Закону №2181-111 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

В судовому засіданні представник податкового органу зазначив, що штрафні санкції, визначені податковими повідомленнями-рішеннями, були частково сплачені згідно платіжних доручень від 16.03.2009р. №176 на суму 5000,00 грн., від 25.03.2009р. №206 - 50000,00 грн., від 27.05.2009р. №373 - 6597,00 грн., від 02.06.2009р. №393 - 604,00 грн., віл 16.06.2009р. №422 - 7255,00 грн. від 30.06.2009р. №443 - 5600,00 грн., від 01.07.2009р. №445 300,00 грн., від 01.07.2009р. №443 - 600,00 грн., від 01.07.2009р. №444 - 997,00 грн., від 16.07.2009р. №472 - 456,52 грн., від 16.07.2009р. №471 - 7255,00 грн., від 27.07.2009р. №480 -515,34 грн., від 27.07.2009р. №479 - 8796,00 грн., від 03.08.2009р. №482 - 6597,00 грн., від 05.08.2009р. №483 - 429,45 грн., від 11.08.2009р. №501 - 10156,00 грн.

Враховуючи викладене, сума штрафних санкцій по земельному податку станом 13.08.2009р. становила 52327,80 грн.

Згідно ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 за час існування податкового боргу відповідачу було правомірно нараховано пеню в сумі 7869,89 грн.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181 - III від 21.12.2000 року у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

Податковим органом була видана перша податкова вимога № 1/67 від 13.01.2009р. та у зв'язку з непогашенням суми заборгованості у встановлені строки була видана друга податкова вимога № 2/308 від 20.02.2009 р., які були отримані уповноважено особою позивача, про що свідчить підпис на податкових вимогах, та підтверджується копіями податкових вимог (а.с.20), і заявлена позивачем сума боргу є узгодженим податковим зобов’язанням відповідача у розумінні п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає в загальній сумі 329584,24 грн., а саме по податку на додану вартість в сумі 51811,80 грн., в т.ч. 26394 грн. основного платежу, 24537,66 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 880,14 грн. пені, та земельного податку в сумі 277772,44 грн., в т.ч. 217574,75 грн. основного платежу, 53327,80 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 7869,89 грн. пені, грн., що повністю підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Суми до відкритого акціонерного товариства «Сумський рафінадний завод»про стягнення податкової заборгованості –задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Сумський рафінадний завод»(м.Суми, вул. Привокзальна,4, і.к. 00372925) в доход бюджету податкову заборгованість в загальній сумі 329584 грн. 24 коп., а саме по податку на додану вартість в сумі 51811,80 грн., в т.ч. 26394 грн. основного платежу, 24537,66 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 880,14 грн. пені, та земельного податку в сумі 277772,44 грн., в т.ч. 217574,75 грн. основного платежу, 52327,80 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 7869,89 грн. пені на рах.34129999700002, ГУДКУ в Сумській області, МФО837013, код одержувача 23636315.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                                                                     С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 29 березня 2010 року.