Ухвала суду № 85506995, 04.11.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
04.11.2019
Номер справи
359/10282/19
Номер документу
85506995
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 359/10282/19

Провадження № 1-кс/359/3567/2019

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

4 листопада 2019 року м. Бориспіль

Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., при секретарі Петровій Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації в приміщенні суду клопотання начальника 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції Клівняка Миколи Валерійовича в кримінальному провадженню №42019100000000501, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.08.2019 року, про надання тимчасового доступу до речей і документів, -

в с т а н о в и в :

Начальник 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області старший лейтенант поліції Клівняк М.В. звернувся із зазначеним клопотанням в рамках розслідування кримінального провадження за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 361, ч. 3 ст. 365-2, ч. 2 ст. 364 КК України.

Так, встановлено, що в період з 2017 року по теперішній час група невстановлених осіб, до складу якої увійшли діючі та колишні працівники Державної виконавчої служби України, приватні виконавці, державні реєстратори та невстановлені особи з «хакерського» середовища несанкціоновано втручаються в діяльність автоматизованої системи Державного підприємства «Національні інформаційні системи», зокрема до Єдиних та Державних реєстрів України.

Зокрема, встановлено, що вказаною злочинною групою на електронні поштові скриньки державних та приватних нотаріусів надсилаються листи, які містять електронні файли із прихованим шкідливим програмним забезпеченням для отримання повного контролю за інформацією, що оброблюється у комп`ютерах вказаних осіб.

Після відкриття електронних листів на комп`ютерах указаних суб`єктів державної реєстрації встановлюється шкідливе програмне забезпечення, призначене для викрадення логінів і паролів, ключів доступу до Державних та Єдиних реєстрів України, віддаленого керування комп`ютером і передачі файлів на сервер в мережі Інтернет.

Отримавши у такий спосіб контроль за роботою комп`ютерів представників суб`єктів державної реєстрації, члени указаної злочинної групи шляхом несанкціонованого втручання в роботу Єдиних та Державних реєстрів, ведення яких здійснюється ДП «Національні інформаційні системи», здійснюють дії по незаконному внесенню змін до указаних реєстрів, зокрема по безпідставному зняттю арештів, заміні відомостей про власників майна, керівників та засновників суб`єктів господарювання тощо.

Крім цього, встановлено, що окремі члени указаної групи з числа визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» представників суб`єктів державної реєстрації, зловживаючи своїми повноваженнями, з метою отримання неправомірної вигоди, у порушення визначеного законодавством порядку в період з 2017 року по теперішній час як за ініціативою неналежних суб`єктів (заявників), під час відсутності (анулювання, зупинення) ліцензії на право вчинення реєстраційних дій, так і без відповідних документів, що є підставою для вчинення реєстраційних дій, а також на підставі неправомочних та підроблених документів здійснюють незаконні реєстраційні дії в Єдиних та Державних реєстрах України, спрямовані на протиправну передачу корпоративних прав, створення або припинення юридичних осіб, безпідставні зняття обтяжень з майна та неправомірне заволодіння чужим майном, внаслідок чого охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та інтересам юридичних осіб спричинено тяжкі наслідки.

У той же час службові особи Міністерства юстиції України, уповноважені на здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, у порушення положень Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та Постанови Кабінету Міністрів України № 990 від 21.12.2016 року, яка передбачає порядок здійснення контролю у сфері державної реєстрації, умисно не виявляли, не фіксували у відповідних документах (довідках, актах) та не реагували на порушення, допущені суб`єктами державної реєстрації.

Зокрема, 10.04.2019 року, 17.05.2019 року та 14.06.2019 року наказами колишнього заступника Міністра юстиції з питань державної реєстрації ОСОБА_1 . призначене проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань загалом 81 державного реєстратора та суб`єкта державної реєстрації.

За результатами проведення моніторингу реєстраційних дій приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Васікової Л.Є., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Ємця І.О., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Салиги Н.А., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Костіної Ю.С., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Манерко Л.М., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Чижової Н.А., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Міссіяж О.А., державного реєстратора Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області Ольшанського В.Г., державного реєстратора Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіонова О.С., державного реєстратора КП «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради Харківської області Богославця С.В. попри виявлені під час перевірки грубі порушення чинного законодавства у сфері державної реєстрації належних актів реагування відповідними службовими особами Міністерства юстиції України не складено.

Внаслідок таких умисних протиправних дій службових осіб Міністерства юстиції України не були своєчасно припинені систематичні незаконні дії окремих представників суб`єктів державної реєстрації у вигляді протиправної реєстрації у Єдиних та Державних реєстрах України безпідставної зміни корпоративних прав, незаконного переходу права власності на об`єкти нерухомого майна, зняття обтяжень з майна, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та інтересам юридичних осіб.

Під час досудового розслідування з метою встановлення обставин протиправної діяльності виникла потреба у дослідженні інформації, що міститься в електронних інформаційних системах, зокрема у таких Єдиних та Державних реєстрах як Державний реєстр обтяжень рухомого майна, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Єдиний реєстр приватних виконавців України, Автоматизована система виконавчого провадження, Єдиний Реєстр боржників, Єдиний реєстр нотаріусів, Єдиний реєстр довіреностей, Спадковий реєстр, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, до яких указаними вище учасниками злочинної групи незаконно вносились зміни або які містять інформацію, необхідну для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні.

З урахуванням того, що технічне, технологічне та програмне забезпечення ведення автоматизованих систем згаданих вище Єдиних та Державних реєстрів, надання до них доступу фізичним та юридичним особам, а також забезпечення збереження та захисту даних, що містяться в реєстрах, здійснює Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (код ЄДРПОУ 39787008), відповідні електронні інформаційні системи, що містять Єдині та Державні реєстри, тимчасовий доступ до яких бажає здійснити орган досудового розслідування, перебувають у володінні вказаної юридичної особи.

Інформація, що міститься у цих електронних інформаційних системах, містить відомості, які будуть використані як доказ фактів та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Разом з тим, вказана інформація може містити охоронювану законом таємницю, а саме персональні дані особи, що знаходиться в базі персональних даних, проте іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою відомостей з указаних електронних інформаційних систем неможливо.

Беручи до уваги викладене, а також, враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, яка перебуває у володінні Державного підприємства «Національні інформаційні системи», має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та отримати її у інший спосіб неможливо, з метою досягнення дієвості цього провадження, -го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області Клівняк М.В. у клопотанні просив надати тимчасовий доступ до зазначеної інформації.

В судове засідання начальник 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області Клівняк М.В. та прокурор не з`явилися, про дату час та місце розгляду клопотання повідомлялися належним чином. Їх неявка, згідно ч.3 ст.244 КПК України, не перешкоджає розгляду клопотання. До початку розгляду справи прокурор подав клопотання про розгляд справи без участі сторони, яка подала клопотання.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів у відповідності до ч.4 ст.107 КПК України не здійснювалось у зв`язку із неприбуття в судове засідання слідчого та прокурора в даному кримінальному провадженні.

Представники суб`єкти державної реєстрації, а також службові особи ДП «Національні інформаційні системи» про час та місце розгляду клопотання не повідомлялися з урахуванням приписів ч.2 ст.163 КПК України.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали поданого клопотання, приходить до висновку про задоволення клопотання з наступних підстав.

З матеріалів клопотання вбачається наявність підстав для тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, оскільки такі дані нададуть можливість органу досудового слідства встановити обставини вчинення кримінального правопорушення, встановити інших осіб, які можливо причетні до скоєння, злочинів в рамках розслідування даного кримінального провадження.

Так, слідчим відділом Бориспільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019100000000501 від 14.08.2019 за фактами несанкціонованого втручання невстановленими особами в діяльність автоматизованої системи ДП «Національні інформаційні системи», зловживання службовими повноваженнями окремими представниками суб`єктів державної реєстрації під час вчинення реєстраційних дій, зловживання службовим становищем службовими особами Міністерства юстиції України під час здійснення контролю у сфері державної реєстрації за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 361, ч. 3 ст. 365-2 та ч. 2 ст. 364 КК України.

В період з 2017 року по теперішній час група невстановлених осіб, до складу якої увійшли діючі та колишні працівники Державної виконавчої служби України, приватні виконавці, державні реєстратори та невстановлені особи з «хакерського» середовища несанкціоновано втручаються в діяльність автоматизованої системи Державного підприємства «Національні інформаційні системи», зокрема до Єдиних та Державних реєстрів України.

Зокрема, встановлено, що вказаною злочинною групою на електронні поштові скриньки державних та приватних нотаріусів надсилаються листи, які містять електронні файли із прихованим шкідливим програмним забезпеченням для отримання повного контролю за інформацією, що оброблюється у комп`ютерах вказаних осіб.

Після відкриття електронних листів на комп`ютерах указаних суб`єктів державної реєстрації встановлюється шкідливе програмне забезпечення, призначене для викрадення логінів і паролів, ключів доступу до Державних та Єдиних реєстрів України, віддаленого керування комп`ютером і передачі файлів на сервер в мережі Інтернет.

Отримавши у такий спосіб контроль за роботою комп`ютерів представників суб`єктів державної реєстрації, члени указаної злочинної групи шляхом несанкціонованого втручання в роботу Єдиних та Державних реєстрів, ведення яких здійснюється ДП «Національні інформаційні системи», здійснюють дії по незаконному внесенню змін до указаних реєстрів, зокрема по безпідставному зняттю арештів, заміні відомостей про власників майна, керівників та засновників суб`єктів господарювання тощо.

Крім цього, встановлено, що окремі члени указаної групи з числа визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» представників суб`єктів державної реєстрації, зловживаючи своїми повноваженнями, з метою отримання неправомірної вигоди, у порушення визначеного законодавством порядку в період з 2017 року по теперішній час як за ініціативою неналежних суб`єктів (заявників), під час відсутності (анулювання, зупинення) ліцензії на право вчинення реєстраційних дій, так і без відповідних документів, що є підставою для вчинення реєстраційних дій, а також на підставі неправомочних та підроблених документів здійснюють незаконні реєстраційні дії в Єдиних та Державних реєстрах України, спрямовані на протиправну передачу корпоративних прав, створення або припинення юридичних осіб, безпідставні зняття обтяжень з майна та неправомірне заволодіння чужим майном, внаслідок чого охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та інтересам юридичних осіб спричинено тяжкі наслідки.

У той же час службові особи Міністерства юстиції України, уповноважені на здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, у порушення положень Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та Постанови Кабінету Міністрів України № 990 від 21.12.2016 року, яка передбачає порядок здійснення контролю у сфері державної реєстрації, умисно не виявляли, не фіксували у відповідних документах (довідках, актах) та не реагували на порушення, допущені суб`єктами державної реєстрації.

Зокрема, 10.04.2019 року, 17.05.2019 року та 14.06.2019 року наказами колишнього заступника Міністра юстиції з питань державної реєстрації ОСОБА_1 . призначене проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань загалом 81 державного реєстратора та суб`єкта державної реєстрації.

За результатами проведення моніторингу реєстраційних дій приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Васікової Л.Є., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Ємця І.О., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Салиги Н.А., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Костіної Ю.С., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Манерко Л.М., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Чижової Н.А., приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Міссіяж О.А., державного реєстратора Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області Ольшанського В.Г., державного реєстратора Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіонова О.С., державного реєстратора КП «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради Харківської області Богославця С.В. попри виявлені під час перевірки грубі порушення чинного законодавства у сфері державної реєстрації належних актів реагування відповідними службовими особами Міністерства юстиції України не складено.

Внаслідок таких умисних протиправних дій службових осіб Міністерства юстиції України не були своєчасно припинені систематичні незаконні дії окремих представників суб`єктів державної реєстрації у вигляді протиправної реєстрації у Єдиних та Державних реєстрах України безпідставної зміни корпоративних прав, незаконного переходу права власності на об`єкти нерухомого майна, зняття обтяжень з майна, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним інтересам та інтересам юридичних осіб.

А тому, запитувана органом досудового розслідування інформація сама по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким розглядається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні.

У відповідності до ст. 162 КПК України запитувана інформація є такою, що містить охоронювану законом таємницю.

В той же час, слідчий суддя приходить до висновку, що запитувана інформація може бути використана як доказ встановлення осіб, що були причетні до кримінального правопорушення, та встановлення всіх обставин вчинення такого правопорушення.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з ч. 6 цієї статті слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

З цього приводу, слідчим суддею встановлено необхідність забезпечення органу досудового розслідування доступу до документів та інформації, які містять охоронювану законом таємницю, і в разі необхідності вилучення їх належним чином засвідчених копій.

Термін дії ухвали слід визначити строком на один місяць з моменту її проголошення.

На підставі викладеного та беручи до уваги те, що запитувана інформація може допомогти у встановленні дійсних обставин вчинення кримінального правопорушення та встановити особу (осіб), що його вчинила, а також має значення для встановлення істини по справі, клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в :

Клопотання начальника 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції Клівняка Миколи Валерійовича, - задовольнити.

Надати дозвіл начальнику 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області Клівняку М.В., а також прокурорам, що входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42019100000000501 від 14.08.2019, а саме начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо розкрадання державних коштів Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Генеральної прокуратури України Алахвердієву С.Ш. та прокурорам цього відділу Лодочникову Д.О., Гарбузі С.Г., Нагірняку Р.Ю., Парейку В.І. на тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, а саме баз даних таких Єдиних та Державних реєстрів як Державний реєстр обтяжень рухомого майна, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Єдиний реєстр приватних виконавців України, Автоматизована система виконавчого провадження, Єдиний Реєстр боржників, Єдиний реєстр нотаріусів, Єдиний реєстр довіреностей, Спадковий реєстр, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які адмініструє Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (код ЄДРПОУ 39787008) і які перебувають у його володінні, з можливістю вилучення повних фізичних копій цих баз даних.

Посадові особи Державного підприємства «Національні інформаційні системи» (код ЄДРПОУ 39787008) зобов`язані надати начальнику 1-го відділення з розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів СВ Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області Клівняку М.В., а також прокурорам, що входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42019100000000501 від 14.08.2019, а саме начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо розкрадання державних коштів Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Генеральної прокуратури України Алахвердієву С.Ш. та прокурорам цього відділу Лодочникову Д.О., Гарбузі С.Г., Нагірняку Р.Ю., Парейку В.І. надати тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, а саме баз даних таких Єдиних та Державних реєстрів як Державний реєстр обтяжень рухомого майна, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Єдиний реєстр приватних виконавців України, Автоматизована система виконавчого провадження, Єдиний Реєстр боржників, Єдиний реєстр нотаріусів, Єдиний реєстр довіреностей, Спадковий реєстр, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які адмініструє Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (код ЄДРПОУ 39787008) і які перебувають у його володінні, з можливістю вилучення повних фізичних копій цих баз даних в електронному вигляді.

Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її проголошення, тобто до 04.12.2019 року.

У разі невиконання ухвали слідчого судді відповідно до ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотання слідчого (прокурора) має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою отримання необхідної інформації.

Ухвала слідчого судді окремому оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя С.М.Вознюк