ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.02.10Справа №2а-12952/09/0/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М. , при секретарі судового засідання Тарасовій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в місті Сімферополі АР Крим.
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0014022301/0, №0014032301/0, № 0014042301/0 від 04.11.09 року, в частині нарахування податкових зобов’язань по орендній платі за землю у розмірі 8032,74грн., та штрафних санкцій по зазначеному податку у розмірі 4016,37грн.,
за участі представників сторін:
від позивача - Ібрагімов А.Ш., довіреність № 2638 від 15.07.08р.;
від відповідача - Жаворонкова Г.В., довіреність № 5/10 від 09.12.09р.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Кримгаз” (далі –позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим (далі –відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0014022301/0, №0014032301/0, № 0014042301/0 від 04.11.09 року, в частині нарахування податкових зобов’язань по орендній платі за землю у розмірі 8032,74грн., та штрафних санкцій по зазначеному податку у розмірі 4016,37грн.. Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведеної перевірки та при визначенні податкових зобов’язань відповідачем порушенні норми чинного законодавства, зокрема позивач зазначив, що ним з органом місцевого самоврядування, відповідно до вимог діючого законодавства, були укладені договори оренди земельних ділянок. Цими договорами визначена сума орендної плати. Зміни щодо розміру орендної плати у договори не вносилися. За таких підстав, у період що перевірявся, позивач вважає, що ним вірно визначалася сума орендної плати у податкових деклараціях, оскільки суми зазначалися виходячи з умов договору оренди земельної ділянки.
Ухвалами суду від 12.11.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 11.01.2010 року замінено відповідача по справі Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим на належного відповідача Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в місті Сімферополі АР Крим.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 297-299), в яких просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачем при визначенні суми податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не враховано нові коефіцієнти для розрахунку ставок орендної плати, які введені згідно із рішенням Сімферопольської міської ради від 24.05.2007 року №264.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 03348117, державну реєстрацію проведено Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 14.04.1995р., про що видано свідоцтво (а.с. 13).
Посадовими особами податкових органів проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.06.2009 року, за наслідками якої складено акт від 26.10.2009 року №10364/23-2/3348117, згідно із висновками якого, зокрема, встановлено порушення ст. ст. 2, 17, 19 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ “Про плату за землю”, ст. ст. 3, 17, 21 Закону України від 06.10.1998 року №161-ХІV “Про оренду землі”, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на суму 8032,74 грн.
На підставі акту перевірки від від 26.10.2009 року №10364/23-2/3348117, відповідно до пп. “б”пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі –Закон №2181) прийняті податкові повідомлення-рішення: від 04.11.2009 року №0014022301/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 3900,33 грн., в тому числі за основним платежем –2600,22 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 1300,11 грн., №0014032301/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 7125,64 грн., в тому числі за основним платежем –4750,43 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –2375,21 грн., №0014042301/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 1023,14 грн., в тому числі за основним платежем –682,09 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –341,05 грн.
Оцінюючи правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень суд встановив наступне.
Земельні ділянки можуть надаватися у власність, постійне користування та на умовах оренди (стаття 92 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 2 Закону України “Про плату за землю” користування землею в Україні є платним. Плата за землю стягується у вигляді земельного податку або орендної плати, яка визначається у залежності від грошової оцінки земель. Згідно зі статтею 1 Закону України “Про оренду землі”, оренда землі –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, яка необхідна орендарю для здійснення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 1 статті 2 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч. 2 ст. 4 Закону України “Про оренду землі”).
Статтею 13 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 2 статті 21 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю”).
Відповідно до ст. 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Закон України “Про плату за землю” визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до положень абзацу 5 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про плату за землю”оренда –засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
Згідно до ст. 13 Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 19 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору.
З матеріалів справи вбачається, що у періоді, охопленому перевіркою, договорами оренди (зі змінами і доповненнями) встановлені наступні місячні розміри орендної плати: №2-244 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополі, вул. Училищна, 42а) –2220,27 грн.; договір №2-245 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополі, вул. Гаспринського, 11) –359,90 грн.; договір №2-246 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополя, вул. Мармурова, 46-а) – 1812,66 грн.; договір №2-247 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополі, вул. Гайдара, 3а) –116,82 грн.; договір №2-248 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополі, вул. Крилова, 121) –364,29 грн.; №2-249 від 28.02.2006 року (стосовно земельної ділянки, розташованої в м. Сімферополі, вул. Крилова, 121) –47,67 грн. (а.с. 17-65)
Зазначені розміри орендної плати відповідають сумам податкового зобов’язання, визначеним платником податку у поданих до податкового органу деклараціях, за період що перевірявся.
Суд не приймає до уваги помилкові доводи представника відповідача стосовно того, що умовами договору передбачено зміну розміру орендної плати у випадку запровадження нових коефіцієнтів до ставок плати за землю, оскільки умовами цих договорів (п. 4.4) передбачено, що усі зміни, які до них вносяться повинні бути оформлені нотаріально оформленою угодою.
Нотаріально посвідчення договорів про внесення змін до основних договорів оренди, в яких передбачено збільшення розміру орендної плати відповідно до рішення Сімферопольської міської ради від 24.05.2007 року №264, укладених між позивачем і Сімферопольською міською радою, проведено 08.08.2008 року (а.с. 66-77), тобто збільшення розміру орендної плати стосується періоду, який не був охоплений перевіркою.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення 21-ої сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по місту Сімферополю”, яким встановлені коефіцієнти до ставок земельного податку для розрахунків розмірів орендної плати за землю по місту Сімферополю є тільки обов’язковою підставою для перегляду умов договорів оренди. Перегляд умов договору оренди здійснюється шляхом внесення змін до договорів оренди. При цьому, такі зміни повинні вноситись в той спосіб та таким чином, яким було укладено основний договір, тобто, шляхом нотаріального завірення та державної реєстрації.
Не заслуговують на увагу доводи відповідача щодо повідомлення позивача листом від 01.10.2007 року про зміну орендної плати, оскільки у листі зазначено, що додаткові угоди до договорів оренди будуть оформлені нотаріально та орендна плата буде змінена з 01.07.2007 року, однак, додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок були укладені лише 08.08.2008 року.
Таким чином, до укладання та вступу до дії додаткових угод позивач не мав правових підстав здійснювати виплати орендної плати з застосуванням коефіцієнтів до ставок земельного податку.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
В судовому засіданні 08.02.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 12.02.2010 року.
Керуючись ст. ст. 11, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 04.11.2009 року №0014022301/0 про визначення Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації “Кримгаз”(ідентифікаційний код 03348117) суми податкового зобов'язання у розмірі 3900,33 грн., в тому числі за основним платежем –2600,22 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –1300,11 грн.
3. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 04.11.2009 року №0014032301/0 про визначення Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації “Кримгаз”(ідентифікаційний код 03348117) суми податкового зобов'язання у розмірі 7125,64 грн., в тому числі за основним платежем –4750,43 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –2375,21 грн.
4. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Кримвід 04.11.2009 року №0014042301/0 про визначення Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації “Кримгаз”(ідентифікаційний код 03348117) суми податкового зобов'язання у розмірі 1023,14 грн., в тому числі за основним платежем –682,09 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –341,05 грн.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Кримгаз” 3,40 грн. судових витрат.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Котарева Г.М.