
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/20873/19
Пров. №3/766/7549/19
08.11.2019 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Смирнов Г.С., за участю секретаря Тимошенко Ю.А., представника митниці Бабільова І.І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Матвієнко Н.А., розглянувши матеріали, направлені митницею ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Хмельницької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,- у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, -
встановив:
16.10.2019 близько 15:26 год. у зону митного контролю відділу митного оформлення №2 митного поста «Херсон-центральний» митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі заїхав транспортний засіб особистого користування марки «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 , VIN код: НОМЕР_2 , країна реєстрації - Франція, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з вільної економічної зони «Крим» до материкової частини України.
При проведенні митного контролю та митного оформлення зазначеного транспортного засобу, водія та пасажирів, які переміщувались в даному автомобілі, а саме: занесення необхідних даних щодо транспортного засобу, паспортних даних громадян та здійснення перевірки за аналізом системи автоматизованого управління АСМО «Інспектор», було здійснено перевірку «Перетин кордону транспортним засобом», після чого було встановлено перевищення строків тимчасового ввезення автомобіля. В ході проведення митних формальностей стосовно громадянина України ОСОБА_1 , було встановлено, що 30.05.2019 ним було ввезено на митну територію України через відділи митного оформлення митний пост «Краковець» пункту пропуску «Краківець-Корчова» у митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів», транспортний засіб особистого користування марки «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 , VIN код: НОМЕР_2 , країна реєстрації - Франція, на якому рухається громадянин.
Станом на 16.10.2019 транспортний засіб особистого користування марки «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 , VIN код: НОМЕР_2 , країна реєстрації – Франція, за межі митної території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
Представник митниці в судовому засіданні підтримав протокол на підставах у ньому викладених і просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, накласти адміністративне стягнення у вигляді конфіскації вилученого транспортного засобу та зобов`язати ОСОБА_1 , відшкодувати витрати за зберігання вилучених предметів правопорушення у розмірі 1,79 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України не визнав та пояснив, що він з 2009 постійно проживає та працює у Франції. 31.05.2019 при виїзді на територію України на польсько-українському кордоні (Краковець) він підписав зобов`язання про виїзд з України на строк 60 днів, так як не планував перебувати на території України більше цього строку та мав приступити до своїх обов`язків по роботі у Франції з 01.08.19. 13.07.19 ввечері він рухався на автомобілі «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 разом з сім`єю, на великій швидкості здійснив наїзд на сторонній предмет, який знаходився на дорозі, внаслідок чого автомобіль знесло в сторону, вдарило в бордюр та спрацювали подушки безпеки, Після вказаної події автомобіль потребував ремонту, а тому 15.07.19 він відвіз автомобіль до приватного підприємця для здійснення ремонту. Також він потребував лікування, так як у нього був зламаний зубний міст, а тому 29.07.19 у нього була призначена операція. Він телефонував в Київ в митницю, однак відповіді йому надано не було. Після операції та виписки з лікарні він займався відновленням автомобіля. По домовленості з роботодавцем він мав приїхати в другій половині жовтня у ОСОБА_2 . В момент порушення строків перебування знаходився в м. Севастополі, фізично не мав можливості з`явитися в м. Києві в митницю, алгоритму своїх дій в дані ситуації він не знав.
Захисник ОСОБА_1 – Матвієнко Н.А. в судовому засіданні заперечувала проти складеного протоколу, вказавши, що відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митного законодавства і справа підлягає закриттю на підставі п. 3 ч. 1 ст. 527 МК України.
Суддя заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст. 486 МК України).
Частиною 6 ст. 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
За вчинення правопорушення передбаченого ч.6 ст.481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта , іншими документами.
У відповідності ч.1 ст.380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов`язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Відповідно до ч.2 ст.380 Митного кодексу України, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об`єктом оподаткування митними платежами.
Згідно ч.5 ст.380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Одночасно, обставин, передбачених ст.460 МК України, з настанням яких діяння, передбачене ст.481 МК України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення ОСОБА_1 на митну територію України транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 , VIN код: НОМЕР_2 , країна реєстрації - НОМЕР_3 .
Враховуючи вище викладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, а саме останній перевищив строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0102/250800/19 від 16.10.2019, митною декларацією, копією паспорта, поясненнями ОСОБА_1 наданими митному органу, копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копією контрольного талону, витягом про перетин кордону транспортним засобам особистого користування, витягом з реєстру порушників митних правил, витягом з АСМО «Інспектор» «Заяви підприємств та осіб».
З пояснень ОСОБА_1 , наданих ним митному органу вбачається, що він пропустив строк виїзду у зв`язку з пошкодженням автомобіля. Про хворобу у своїх поясненнях ОСОБА_1 нічого не пояснював. ОСОБА_1 не навів переконливих доказів того, що 13.07.2019 він дійсно потрапив у аварію на своєму автомобілі, що автомобіль було пошкоджено, а також, що його автомобіль знаходився у ремонті до 14.10.19. Знаходження ОСОБА_1 на лікарняному з 29.07.19 по 09.08.19 не пояснює причини його заїзду на митний кордон 16.10.2019, а копія довідки про знаходження ОСОБА_1 на лікуванні у лікаря стоматолога з 21.08.19 по 12.10.19 суддею до уваги не приймається, оскільки не є підтвердженням неможливості його виїзду з території Криму. Крім того, ОСОБА_1 не надано доказів, що він якимось чином, у тому числі і електронними засобами зв`язку, повідомляв митний орган, про причини неможливості завчасного виїзду за митний кордон України.
Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України доведена повністю.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи порушника та можливість виконати ним покарання у виді штрафу, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті за якою кваліфіковано його дії.
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 гривень.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 481, 486, 527, 528 МК України, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN PASSAT», р.н. НОМЕР_1 , VIN код: НОМЕР_2 , країна реєстрації - Франція.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі витрати за зберігання вилучених предметів правопорушення у розмірі 1,79 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 384,20 грн. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 днів з дня її проголошення.
СуддяГ. С. Смирнов