
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2019 р. Справа № 480/2652/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Бітюкова В.В. ,
представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/2652/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправною відмову відповідача в проведенні перерахунку та виплати пенсії із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
- зобов`язати відповідача з 02.06.2017 року провести перерахунок та виплату йому пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він з 02.06.2017 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перебуваючи на обліку у Головному управлінні ПФУ України в Сумській області. Листом від 02.07.2019р. (вх. №1122/Г-11) він звернувся до відповідача з проханням надати йому письмове роз`яснення, чи включено до складу його пенсійного забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, що носила постійний характер, відповідно до витягу з розрахунково-платіжної відомості Сумського прикордонного загону, та у разі не включення її до складу пенсії, здійснити перерахунок пенсії згідно з вимогами законодавства. З листа ГУ ПФВУ в Сумській області від 08.07.2019р. №1122/Г-11 позивач дізнався, що пенсія йому призначена без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
ОСОБА_1 не погоджується з такою відмовою, просить суд визнати її протиправною, оскільки ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ухвалою від 22.07.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
09.08.2019р. від представника відповідача до суду надійшов письмовий відзив (а.с.33-34), в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити, оскільки під час розрахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення був обчислений на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, як і передбачено чинним законодавством, згідно з яким позивачу призначено пенсію. Зазначає, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з вичерпного переліку, визначеного ст.43 Закону №2262-ХІІ.
Ухвалою від 05.09.2019р. розгляд справи вирішено проводити з повідомленням сторін.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначивши, що у додатку до грошового атестату №44 від 06.06.2017р. та довідці про розмір грошового забезпечення від 31.03.2018р. №11/5588, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України, не містилося відомостей щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, внаслідок чого в управління були відсутні підстави враховувати таку винагороду для призначення та перерахунку пенсії.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що з 02.06.2017р. ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перебуваючи на обліку у Головному управлінні ПФУ України в Сумській області.
02.07.2019р. (вх. №1122/Г-11) позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до наданого витягу з розрахунково-платіжної відомості з червня 2015 року до травня 2017 року та виплати перерахованих коштів (а.с.27).
Листом від 08.07.2019р. №1122/Г-11 відповідач повідомив позивача про те, що його пенсія була призначена на підставі документів, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з 03.06.2017р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату №44 від 06.06.2017р. (а.с.43) та довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з червня 2015 року до травня 2017 року (а.с.44), з урахуванням всіх його видів, що передбачені чинним законодавством, згідно з якими йому було призначено пенсію (а.с.28-29).
Зокрема, відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 під час призначення пенсії враховано: надбавки за кваліфікацію, за особливі умови служби, за роботу в умовах режимних обмежень, за виконання особливо важливих завдань та премію (а.с.47).
Таким чином, підстави для включення до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне страхування, відсутні (а.с.28, зворотній бік).
Позивач, не погодившись із таким рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав.
Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Склад грошового забезпечення визначений положеннями ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р., відповідно до якої до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно із пунктом 1 Постанови Кабінету України № 1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В той же час, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 р. №161 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889" для військовослужбовців, зокрема, Збройних Сил України (крім тих, що зазначені у підпункті 1 пункту 1 цієї постанови, та військовослужбовців строкової військової служби) запроваджений новий вид забезпечення - щомісячна додаткова грошова винагорода у таких розмірах: з 1 квітня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З аналізу зазначеної норми слід дійти висновку, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода (з якої сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновкам Верховного Суду України, викладеним у постановах від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 та від 10.03.2015р. №21-70а15, відповідно до яких грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Так, у грошовому атестаті №44 зазначено про виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% (а.с.43).
З витягу розрахунково-платіжної відомості вбачається, що з березня 2016р. до червня 2017р. позивач отримував щомісячну додаткову грошову винагороду кожного місяця (а.с.13-26), що підтверджує її постійний характер.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку суми щомісячної додаткової грошової винагороди мають бути віднесені до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія.
Щодо доводів представника відповідача про неможливість перерахунку пенсії із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеної у грошовому атестаті (а.с.43), внаслідок відсутності відомостей про її виплату у додатку до грошового атестату №44 від 06.06.2017р. (а.с.44) та довідці про розмір грошового забезпечення від 31.03.2018р. №11/5588, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України (а.с.47), необхідно відмітити, що грошовий атестат у розумінні пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007р. №3-1, належить до документів, що подаються для призначення пенсії та містять необхідну інформацію про основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Крім того, пунктом 16 Порядку №3-1 передбачено, що при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:
перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;
перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Тобто в разі виявлення органом, що призначає пенсію, розбіжностей між відомостями щодо видів грошового забезпечення військовослужбовця, вказаними у грошовому атестаті та у довідці, що є додатком до нього, останній не позбавлений можливості вимагати від військовослужбовця, що звернувся за призначенням пенсії, дооформити ці документи, запропонувати йому подати додаткові документи на усунення таких суперечностей та здійснити перевірку правильності їх видачі, чого зроблено не було.
Натоміть, позивача було позбавлено права на отримання пенсії у відповідному розмірі з урахуванням всіх належних складових та покладено додатковий тягар у вигляді написання звернення до Головного управління ПФУ в Сумській області з вимогою поновити порушені права та з наданням додаткового документу, що спростовує виявлені раніше розбіжності.
Отже, Головне управління ПФУ в Сумській області протиправно відмовило у перерахунку та виплаті пенсії позивача із врахуванням розміру щомісячної додаткової грошової винагороди, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на це, на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідно стягнути 768,40 грн. судового збору (а.с.4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) з 02.06.2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768грн.40коп. (сімсот шістдесят вісім грн.40коп.)
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2019 року
Суддя О.О. Осіпова