
Справа № 420/6535/19
УХВАЛА
11 листопада 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними та скасування рішення та постанови, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про:
визнання протиправним та скасування рішення Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця, громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 27 вересня 2019 року;
визнання протиправною та скасування постанови Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про заборону в`їзду в Україну громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 5 років від 27 вересня 2019 року.
Розглянувши вищевказану позовну заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З матеріалів справи встановлено, що предметом адміністративної справи №420/6535/19, є скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця та скасування постанови про заборону в`їзду в Україну, прийнятої на підставі протоколу про адміністративне затримання від 23.09.2019 року.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає наступне.
Згідно п. 3 ч. 1, 2 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства. Окружним адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно із положеннями частини 1 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними та скасування рішення та постанови, предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, то даний адміністративний спір належить розглядати місцевим загальним судом.
Відповідно до ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Разом з тим, згідно ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, прийняття справи до провадження адміністративним судом, якому вона предметно не підсудна та подальше винесення рішення за результатом розгляду такої справи є безумовною підставою для скасування такого рішення судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою підсудністю.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає «Право на справедливий суд», одним із аспектів якого є право розгляду справи «компетентним судом», «судом встановленим законом» на що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішення.
Отже, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
За таких підстав, вивчивши матеріали справи, з метою запобігання порушенню прав та охоронюваних законом інтересів учасників справи, з урахуванням приписів ч. 6 ст. 29 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідно до ч.1 статті 288 КАС України, адміністративну справу №420/6535/19, за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними та скасування рішення та постанови, належить передати за місцезнаходженням відповідача, органу охорони державного кордону - до Київського районного суду м. Одеси (вулиця Варненська, 3Б, Одеса, Одеська область, 65080).
Відповідно до частини 6 та 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 25, 29, 171, 248, 256, 286, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу №420/6535/19, за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (65121, м. Одеса, вул. Левітана 113, в/ч 2138, код ЄДРПОУ 14321802), про визнання протиправним та скасування рішення Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця, громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 27 вересня 2019 року; визнання протиправною та скасування постанови Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про заборону в`їзду в Україну громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 5 років від 27 вересня 2019 року - передати на розгляд Київського районного суду м. Одеса (вулиця Варненська, 3Б, Одеса, Одеська область, 65080).
Копію ухвали надіслати сторонам по справі.
Роз`яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Балан Я.В.