
Справа № 420/4681/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ТОЧКА ОПОРИ 83» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «ТОЧКА ОПОРИ 83» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлено протоколом № 45 від 19 квітня 2018 року комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення позивача до Журналу ризикових платників;
- зобов`язати відповідача виключити позивача з Переліку ризикових платників податків.
Ухвалою суду від 12.08.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 09.10.2019 року після вступного слова представників сторін останніми суду подані заяви з проханням продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження. (а.с.65-66)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом позовної заяви та відповіді на відзив, позивач обґрунтовує заявлені вимоги із зазначенням таких фактичних обставин:
- 20.05.2019 року позивач звернувся до ГУ ДФС в Одеській області з вимогою щодо надання інформації та вчинення дій. У вказаній вимозі позивач просив виключити його як платника податків з переліку ризикових суб`єктів господарювання; надати йому посвідчену належним чином копію рішення Комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про включення ПП «Точка опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685) до переліку ризикових суб`єктів господарювання;
- листом від 14 червня 2019 року № 13074/10/15-32-12-01-14 відповідач повідомив позивача, що згідно даних ІТС «Податковий блок» позивача внесено до Переліку ризикових платників податків відповідно до абзацу 7 підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків. У додатку до вказаного листа зазначено та позивачем отримано копію Витягу з Протоколу засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації щодо внесення платників до журналу ризикових операцій від 19.04.2018 року № 45;
- рішення відповідача про внесення позивача до Журналу ризикових платників, оформлене вказаним вище протоколом є незаконним та підлягає скасуванню, а відповідача має бути зобов`язано виключити позивача з такої бази з огляду на те, що згідно тексту витягу з протоколу від 19 квітня 2018 року № 45, внесення позивача до Журналу ризикових платників проведено за критерієм ризиковості «пп. 7 п. 1.6 Критеріїв». Вказані Критерії було запроваджено листом Державної фіскальної служби від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податків». Тобто, станом на час прийняття даного рішення Критерії ризиковості платників податків існували виключно у вигляді листа ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податків» та не були затверджені наказом ДФС України;
- листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелами права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18, від 21 травня 2019 року № 815/2791/18;
- оскаржуване рішення відповідача про внесення позивача до Журналу ризикових платників, оформлене Протоколом засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо внесення платників до журналу ризикових платників від 19.04.2018 року № 45 є незаконним;
- позивач посилається на те, що запровадження непрозорого механізму затвердження вищевказаних критеріїв та з урахуванням відсутності для ознайомлення громадського механізму прийняття зазначених проектів актів, у тому числі визначення періодичності затвердження таких критеріїв ДФС України, порушує один із принципів державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме передбачуваність, тобто послідовність регуляторної діяльності, відповідність її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб`єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності;
- з наданого протоколу та листа від 14 червня 2019 року № 13074/10/15-32-12-01-14 не вбачаються фактичні підстави внесення позивача до Журналу ризикових платників, оскільки мається лише формальне посилання на абзац 7 підпункту 7 пункту 1.6 Критеріїв щодо «наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником»;
- внесення позивача до переліку ризикових платників, перешкоджає провадженню господарської діяльністю ПП «Точка опори 83» з огляду на те, що всі податкові накладні, які реєструє позивач в Єдиному реєстрі податкових накладних, автоматично зупиняються і це створює додаткові перешкоди в здійсненні господарських операцій;
- внаслідок існування оскаржуваного рішення відповідача, реєстрація усіх податкових/розрахунків коригування позивача зупиняється з підстав ризиковості саме позивача як платника податків, незалежно від відповідності критеріям ризиковості здійснення самих операцій;
- дискреційні повноваження відповідача щодо внесення платників податків до Журналу ризикових платників податків не мають використовуватися свавільно, а заявлені у справі вимоги направлені на захист інтересу позивача, який полягає в уникненні зупинення реєстрації сформованих ним податкових накладних лише з підстав протиправного віднесення позивача до ризикових платників податків;
- відповідачем при прийнятті рішення та внесенні позивача до Журналу ризикових платників правової не дотримано правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 31.07.2008 року по справі «Дружстевні заложна пріа та інші проти Чеської Республіки», в якому суд зазначив, що висновки адміністративних органів, викладені у прийнятих ними рішеннях, не повинні бути довільними, нераціональними та непідтвердженими доказами.
Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких підстав:
- Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умови проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю;
- Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, які подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України. Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників/виключення з переліку ризикових платників податків згідно п. 1.6 Критеріїв;
- Засідання комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та оформлюється протоколом. До протоколу засідання Комісії обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платник податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією. За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників/виключення з переліку ризикових платників податку) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» як платників з ознаками ризиковості. У разі відповідності платника податків показникам, що визначені пп. 1.1-1.5 Критеріїв, таких платників податків включають до переліку ризикових платників податків відповідальної особи, яких включено до складу Комісії, протягом робочого дня на підставі даних Облікової картки (додаток 1) та згідно з Алгоритмом дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні Облікової картки та внесення інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 2). У разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п. 1.6 Критеріїв, включення до переліку здійснюється за рішенням Комісій. Якщо суб`єкт господарювання, якого включено до переліку ризикових платників податків, у подальшому здійснює фінансово-господарську діяльності без ознак ризиковості, передбачених пп. 1.1-1.5 Критеріїв, такого платника податків за поданням структурних підрозділів ГУ ДФС виключають з переліку ризикових платників, а у разі невідповідності показників оцінки ступеня ризиків, визначеним п. 1.6 Критеріїв, - після прийняття рішення Комісії. Ведення інформації щодо включення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків за результатами засідання Комісії здійснюється в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» з використанням ЕЦП голови Комісії. Голова Комісії від персональної відповідальності забезпечує своєчасне введення інформації у перелік ризикових платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділ «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» згідно з п. 1.6 Критеріїв;
- у листі Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: « 1. Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не надано контролюючому орану податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не надано контролюючому органу фінансову звітність за останні звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником;
- Критерії ризиковості платника податку визначені Державною фіскальною службою за погодженням Міністерства фінансів України. Погоджені Критерії ризиковості платника податку оприлюднено на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби;
- якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийняте відповідне рішення;
- у разі, якщо платник податку, внесений до переліку ризикових платників перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пп. 1.6 п. 1 Критеріїв, то платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням Комісії Головних управлінь ДФС у областях, м. Києва та Офісі великих платників ДФС;
- згідно даних ІТС «Податковий блок» Приватне підприємство «Точка Опора 83» (код ЄДРПОУ 34673685) внесено до Переліку ризикових платників податків відповідно до пп. 7 п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платників податків;
- інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 Критеріїв, доступна платнику в Електронному кабінеті;
- протиправних дій ГУ ДФС в Одеській області щодо включення позивача до переліку ризикових не має, так як правомірність та законність дій контролюючого органу підтверджується нормами чинного законодавства, зокрема положеннями Порядку зупинення та пункту 1.6 Критеріїв ризиковості, на який здійснено посилання в квитанції № 1, Комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києва та Офісу великих платників податків ДФС, можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків в разі якщо наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником податків (п. 1.6 Критеріїв ризиковості), проте потрібно наголосити, що податкове законодавство, зокрема Постанова № 117, надає можливість платнику податків надати на розгляд комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації письмові пояснення та копії документів по зупиненим ПН/РК, що будуть достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що 20 травня 2019 року Приватне підприємство «Точка Опори 83» звернулось до Головного управління ДФС в Одеській області з вимогою щодо надання інформації та вчинення дій (щодо ризиковості платника податків) (а.с.13-15), зокрема:
- виключити Приватне підприємство «Точка Опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685) як платника податків з переліку ризикових суб`єктів господарювання;
- надати ПП «Точка Опори 83» посвідчену належним чином копію рішення (виписки з протоколу) Комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Одеській області про включення ПП «Точка Опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685) до переліку ризикових суб`єктів господарювання;
- в разі, якщо для виключення ПП «Точка Опори 83» з переліку ризикових суб`єктів господарювання потрібна будь-яка додаткова інформація та/або документи - позивач просив повідомити про це.
Відповідно до змісту зазначеної вимоги, її подано з таких підстав, зокрема:
- Приватне підприємство «Точка опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685) є юридичною особою, яка зареєстрована та діє за законодавством України, перебуває на податковому обліку як платник податків в ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області;
- упродовж тривалого часу має місце зупинення реєстрації та блокування податкових накладних, які складаються (оформляється) ПП «Точка Опора 83» згідно вимог податкового законодавства України по взаємовідносинам з відповідними контрагентами. Зупинення реєстрації проводиться з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки податкові накладні нібито відповідають нормам критеріям ризиковості платника податку;
- при цьому робиться посилання на пункт 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18;
- згідно вказаної норми, платник податків відповідає критеріям ризиковості якщо: платник податку зареєстрований (переєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим), дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку-юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником;
- Приватне підприємство «Точка Опори 83» та його господарська діяльність не мають жодної з вказаних вище ознак, які б дозволяли б віднести його до критеріїв ризиковості платника податків, вказаних в пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платником податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18;
- відповідно до пункту 1.6 вказаних вище Критеріїв, якщо встановлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення;
- але до теперішнього часу підприємство позивача не отримало від будь-якого податкового органу жодного повідомлення щодо віднесення його до ризикового із зазначенням ознак ризиковості платника, яка слугувала підставою для прийняття такого рішення;
- крім того, зазначено, що на підставі наказу Державної фіскальної служби № 522 від 03.08.2018 року «Про втрату чинності деякими наказами ДФС» втратив чинність наказ ДФС України від 21 березня 2018 року № 144 «Про затвердження Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, Рішення про врахування/неврахування Таблиці даних платника податків, Рішення про неврахування Таблиці даних платника податків»;
- станом на дату подання цього звернення зупинена реєстрація/заблоковані наступні податкові накладні:
Дата Номер Контрагент Стан реєстрації
податкової накладної
18.04.2019р. 32 ТОВ «ТСК ГРУПП УКРАЇНА» Реєстрація зупинена
18.04.2019р. 31 ТОВ «ТСК ГРУПП УКРАЇНА» Реєстрація зупинена
18.04.2019р. 33 ПП «Каретний двір» Реєстрація зупинена
15.04.2019р. 25 ТОВ «Торговий дім «АНШАР» Реєстрація зупинена
28.02.2019р. 52 ФОП ОСОБА_1 Реєстрація зупинена
13.12.2018р. 21 ФОП ОСОБА_1 Реєстрація зупинена
- наведена у цій Вимозі ситуація щодо зупинення реєстрації та блокування податкових накладних порушує права та законні інтереси ПП «Точка Опори 83» як платника податків, ускладнює його господарські взаємовідносини з контрагентами у зв`язку з неможливістю контрагентів своєчасно сформувати податковий кредит по взаємовідносинам з ПП «Точка Опори 83».
Листом № 13074/10/15-32-12-01-14 від 14.06.2019 року (а.с.16-17) Головне управління ДФС в Одеській області, розглянувши лист від б/д № б/н (вх. до ГУ від 20.05.2019 року № 25034/10/15-32) та в межах компетенції, повідомило позивача про наступне:
- відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;
- Порядок формування переліку ризикових платників податків затверджений наказом ДФС від 15.05.2019 року № 376 (попередній наказ ДФС від 03.08.2018 року № 523), відповідно до якого у разі відповідності платника податків показникам оцінки ступеня ризиків, визначених Критеріями ризиковості платника податку здійснюється включення такого платника до переліку ризикових платників;
- Критерії ризиковості платника податку визначені Державною фіскальною службою за погодженням Міністерства фінансів України. Погоджені Критерії ризиковості платника податку оприлюднено на офіційному веб-сайті Держаної фіскальної служби;
- якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийняте відповідне рішення;
- у разі, якщо платник податку, внесений до переліку ризикових платників перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пп. 1.6 п. 1 Критеріїв, то платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням Комісії Головних управлінь ДФС у областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС;
- згідно даних ІТС «Податковий блок» ПП «Точка Опори 83» код ЄДРПОУ 34673685 внесено до Переліку ризикових платників податків відповідно до пп. 7 п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків;
- додатково повідомлено, що інформація про внесення/виключення платника податків до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 Критеріїв доступна платнику в Електронному кабінеті.
До вищезазначеного листа-відповіді відповідачем було додано Витяг з Протоколу засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення позивача до Журналу ризикових платників від 19.04.2018 року № 45 відповідно до пп. 7 п. 1.6 Критеріїв ризиковості. (а.с.18)
Не погоджуючись з рішенням, яке оформлено протоколом № 45 від 19 квітня 2018 року комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення позивача до Журналу ризикових платників, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвал суду про витребування доказів відповідачем суду також надано копії (а.с.53-54):
- листа Державної фіскальної служби України від 27.08.2019 року № 39/7д/99-99-07-03-02-09, у якому вказано, що ДФС України згідно з підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Розділу 2 Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДФС з метою оперативного реагування, подолання та контролю податкових ризиків з ПДВ, затвердженого наказом ДФС від 28.07.2015 року № 543 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ» направляє ймовірні схеми ухилення від оподаткування, сформовані у табличному вигляді за звітній податковий період травень 2019 року, зазначені у додатку 1.1 вид вигодоформуючого суб`єкта та у додатку 1.2 від постачальника сумнівного податкового кредиту до вигодонабувача суб`єкта та їх учасників, що відображені у додатку 2.1 та додатку 2.2 відповідно. Враховуючи зазначене вище, з метою виявлення і руйнування ймовірних схем ухилення та унеможливлення розповсюдження сумнівного податкового кредиту, зобов`язано ГУ ДФС в областях, м. Києва та Офіс великих платників податків ДФС забезпечити своєчасність та повноту вжитих заходів щодо відпрацювання учасників ймовірних схем ухилення від оподаткування відповідно до вимог, визначених Рекомендованим порядком;
- витягу з Переліку суб`єктів господарювання доведені на відпрацювання в межах наказу № 543, який містить, зокрема, ПП «Точка опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685), із посиланням на лист ДФС № 39/7д/99-99-07-03-02-09 від 27.08.2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України); Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) (далі - Порядок № 1246); Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (далі - Порядок № 117); Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, затвердженим Наказом Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 року № 144 (далі - Порядок № 144).
Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 2 Порядок № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/ розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 400 тис. гривень;
одночасно значення показників D та P, розрахованих у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < Pм х 1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Згідно з п. 4 Порядку № 117 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з п. 6 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пункт 7 Порядку № 117 визначає, що у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 12 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За приписами пункту 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Відповідно до п. 11 Порядку № 117 ДФС розраховує показники для визначення позитивної податкової історії платника податку щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним. Розраховані показники стають доступними для платника податку в електронному кабінеті.
Приписами Порядку № 144 (який втратив чинність на підставі Наказу Державної фіскальної служби № 522 від 03.08.2018) передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії).
Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.
Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", та оформлюється протоколом.
До протоколу засідання Комісій обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.
За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення / виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платників з ознаками ризиковості.
У разі відповідності платника податків показникам, що визначені пп. 1.1-1.5 Критеріїв, таких платників податків включають до переліку ризикових платників податків відповідальні особи, яких включено до складу Комісії, протягом робочого дня на підставі даних Облікової картки (додаток 1) та згідно з Алгоритмом дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні Облікової картки та внесенні інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 2).
У разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п. 1.6 Критеріїв, - включення до переліку здійснюється за рішенням Комісій.
Якщо суб`єкт господарювання, якого включено до переліку ризикових платників податків, у подальшому здійснює фінансово-господарську діяльність без ознак ризиковості, передбачених пп. 1.1-1.5 Критеріїв, такого платника податків за поданням структурних підрозділів ГУ ДФС виключають з переліку ризикових платників податків, а у разі невідповідності показникам оцінки ступеня ризиків, визначеним п. 1.6 Критеріїв, - після прийняття рішення Комісії.
Введення інформації щодо включення платників податків до переліку ризикових платників податків / виключення з переліку ризикових платників податків за результатами засідання Комісії здійснюється в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" з використанням ЕЦП голови Комісії.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених в судом обставин, а саме:
Згідно з Витягом з Протоколу засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення до Журналу ризикових платників від 19.04.2018 року № 45, позивача внесено до Журналу ризикових платників відповідно до пп. 7 п. 1.6 Критеріїв ризиковості.
При цьому, по-перше, в протоколі не зазначено жодних фактичних обставин, на підставі яких позивача внесено до Журналу ризикових платників відповідно до пп. 7 п. 1.6 Критеріїв ризиковості.
Загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
По-друге, як наведено вище, відповідно до Порядку № 144 (який втратив чинність на підставі Наказу Державної фіскальної служби № 522 від 03.08.2018), зокрема, до протоколу засідання Комісій обов`язково додаються:
- перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв;
- матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку;
- інша інформація, що розглядається Комісією.
Проте, на виконання вимог ч. 2 ст. 77 КАС України та ухвали суду про витребування доказів, в тому числі належним чином засвідчених копій доказів-підстав прийняття оскаржуваного рішення, - відповідачем до суду надано копії:
- листа Державної фіскальної служби України від 27.08.2019 року № 39/7д/99-99-07-03-02-09, у якому вказано, що ДФС України згідно з підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Розділу 2 Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДФС з метою оперативного реагування, подолання та контролю податкових ризиків з ПДВ, затвердженого наказом ДФС від 28.07.2015 року № 543 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ» направляє ймовірні схеми ухилення від оподаткування, сформовані у табличному вигляді за звітній податковий період травень 2019 року, зазначені у додатку 1.1 вид вигодоформуючого суб`єкта та у додатку 1.2 від постачальника сумнівного податкового кредиту до вигодонабувача суб`єкта та їх учасників, що відображені у додатку 2.1 та додатку 2.2 відповідно. Враховуючи зазначене вище, з метою виявлення і руйнування ймовірних схем ухилення та унеможливлення розповсюдження сумнівного податкового кредиту, зобов`язано ГУ ДФС в областях, м. Києва та Офіс великих платників податків ДФС забезпечити своєчасність та повноту вжитих заходів щодо відпрацювання учасників ймовірних схем ухилення від оподаткування відповідно до вимог, визначених Рекомендованим порядком;
- витягу з Переліку суб`єктів господарювання доведені на відпрацювання в межах наказу № 543, який містить, зокрема, ПП «Точка опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685), із посиланням на лист ДФС № 39/7д/99-99-07-03-02-09 від 27.08.2019 року.
З наведеного вбачається, що відповідачем в якості підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення (від 19.04.2018 року) надані докази, сформовані після прийняття оскаржуваного рішення (від 27.08.2019 року), та які стосуються іншого періоду (травень 2019 року), який не охоплюється оскаржуваним рішенням.
Отже, надані відповідачем докази - не є належними. Інших доводів та/або доказів на доведення наявності фактичних обставин для прийняття оскаржуваного рішення, - відповідачем суду не наведено та не надано.
По-третє, згідно з даними з Офіційних порталів Державної фіскальної служби України та Верховної Ради України Критерії ризиковості платника податку від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18, застосовані відповідачем, - є листом Державної фіскальної служби України та жодних даних щодо погодження зазначених Критеріїв Мінфіном згідно Порядку № 117 немає.
Жодних доводів та/або доказів з цього питання відповідачем не наведено та/або не надано.
При цьому, листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.
Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року по справі № 822/1817/18 (адміністративне провадження № К/9901/62472/18), від 2 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18 (адміністративне провадження № К/9901/4668/19), від 21 травня 2019 року по справі № 815/2791/18 (адміністративне провадження № К/9901/8950/19) тощо.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного рішення, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.);
- з урахуванням пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПК України, відповідно до якого податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, відповідно
суд дійшов висновку, що:
- оскаржуване рішення, яке оформлено протоколом № 45 від 19 квітня 2018 року комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення позивача до Журналу ризикових платників прийняте: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно;
- адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
В прохальній частині позовної заяви позивач також просить суд в порядку здійснення судового контрою за виконанням рішення суду зобов`язати Головне управління ДФС в Одеській області подати звіт про виконання рішення суду в частині виключення Приватного підприємства «Точка Опори 83» (код ЄДРПОУ 34673685) з Переліку ризикових платників податків протягом 10 робочих днів з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З наведеної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб`єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, є правом, а не обов`язком суду.
Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами.
Проте, позивачем не наведено доводів та не надано належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження необхідності саме в даному випадку для зобов`язання відповідача, як суб`єкта владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, у додатковій постанові Верховного Суду від 31.07.2018 року по справі № 235/7638/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43354/18).
Враховуючи та на підставі вищенаведеного, в задоволенні вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додані платіжні доручення від 19 липня 2019 року № 265, № 266 про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 3842,00 грн. (1921,00+1921,00). (а.с.22-23)
Проте, згідно змісту позовних вимог, позивачем заявлена одна самостійна та одна похідна від неї вимога немайнового характеру.
Відповідно, стягненню з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ТОЧКА ОПОРИ 83» підлягає належна сума судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що підстави та порядок повернення судового збору, в тому числі внесеного судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, встановлені ст. 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Приватного підприємства «ТОЧКА ОПОРИ 83» (місцезнаходження: Миколаївська дорога, 253, м. Одеса, 65013, ідентифікаційний код юридичної особи: 34673685) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044; ідентифікаційний код юридичної особи: 39398646) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлено протоколом № 45 від 19 квітня 2018 року комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо внесення позивача до Журналу ризикових платників.
Зобов`язати Головне управління ДФС в Одеській області виключити Приватне підприємство «ТОЧКА ОПОРИ 83» з Переліку ризикових платників податків.
У встановленні судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ТОЧКА ОПОРИ 83» суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.