Рішення № 85498335, 11.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2019
Номер справи
360/4050/19
Номер документу
85498335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

11 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4050/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 8358153,32 грн,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач) до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути кошти з рахунків платника податків Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" у банках, які його обслуговують, на користь державного бюджету у рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 8358153,32 грн, у тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (КБК 11010100) в сумі 7598662,69 грн за період з 03 травня 2019 року по 05 серпня 2019 року;

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата (КБК 11010400) в сумі 103850,19 грн за період з 03 травня 2019 року по 05 серпня 2019 року;

- військовий збір (КБК 11011000) в сумі 655640,44 грн за період з 03 травня 2019 року по 05 серпня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 05 серпня 2019 року за відповідачем по відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" рахується податковий борг в загальній сумі 8358153,32 грн, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (КБК 11010100) в сумі 7598662,69 грн; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата (КБК 11010400) в сумі 103850,19 грн та військовий збір (КБК 11011000) в сумі 655640,44 грн.

В порушення вимог пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпунктів 168.4.1, 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України, підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), відокремлений підрозділ "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" самостійно не сплачувало податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Головним управлінням ДФС у Луганській області проведено планову невиїзну документальну перевірку відокремленого підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (код ЄДРПОУ 263349214) з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року, за наслідками якої складено акт від 27 березня 2019 року № 154/12-32-13-05/26349214. Перевіркою встановлено порушення щодо повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору по відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля".

На підставі акта від 27 березня 2019 року № 154/12-32-13-05/26349214 Головним управлінням ДФС у Луганській області на адресу відокремленого підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" надіслані податкові повідомлення-рішення, а саме:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (КБК 11010100):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001601305 року на загальну суму 510,00 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001611305 на загальну суму 7598152,69 грн;

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата (КБК 11010400):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001621305 року на загальну суму 28364,66 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001621305 на загальну суму 54488,91 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001621305 на загальну суму 20996,62 грн;

- з військового збору (КБК 11011000):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001641305 на загальну суму 646986,24 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001631305 на загальну суму 2363,73 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001631305 на загальну суму 4540,75 грн;

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001631305 на загальну суму 1749,72 грн.

Вищезазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем по відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" не виконані, не оскаржені та є чинними.

На виконання вимог Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючим органом відповідачу надіслано першу податкову вимогу від 06 червня 2003 року № 1/54 та вручено другу податкову вимогу від 05 серпня 2003 року № 2/79. Зазначені податкові вимоги на даний час не оскаржені відповідачем та є чинними.

На виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у Луганській області надіслано відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" податкову вимогу форми "Ю" від 21 травня 2019 року № 48906-50, яка отримана останнім 04 червня 2019 року.

З посиланням на норми підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та статті 95 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути кошти з рахунків платника податків у банках податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата та військового збору у рахунок погашення податкового боргу відповідача.

Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" позов не визнало, про що 01 жовтня 2019 року за вхідним реєстраційним № 49992/2019 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало відзив на позовну заяву від 30 вересня 2019 року № 01/12-687, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 140-141).

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що згідно з Законом України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» встановлено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв`язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» зазначено, що особливими умовами приватизації вугледобувних підприємств є:...встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об`єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторію на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, які поширюються лише на борги, що утворилися на момент завершення приватизації. Мораторій не застосовується щодо рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`ю або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, а також щодо рішень про стягнення заборгованості за електричну енергію і послуги з її передачі та розподілу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2015 року № 271 «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015-2017 роках» 100 % акцій Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» включено до «Переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015-2017 роках».

Вказані законодавчі акти прийняті з метою недопущення банкрутства, надання фінансової підтримки державним вугледобувним підприємствам які дають можливість відновити їх платоспроможність, до переліку яких входить і відповідач, так як Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» є вугледобувним державним товариством і єдиним акціонерним товариством є Держава в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (100 % акцій).

Частиною п`ятою статті 97 Кодексу законів про працю України встановлено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.

Крім того, частиною шостою статті 24 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Тобто визначається, що примусове стягнення грошових коштів з рахунків відповідача може бути здійснено у випадку відсутності заборгованості з виплати заробітної плати працівникам товариства. На теперішній час у відповідача існує заборгованість перед працівниками товариства у сумі 120299000,00 грн.

Позивач, звертаючись з позовною заявою до суду про стягнення коштів з рахунків у банках відповідача, не взяв до уваги факт існуючої заборгованості з заробітної плати, чим фактично порушив вищезазначені норми діючого законодавства та права працівників відповідача на отримання заробітної плати, чим також порушив конституційне право робітників на своєчасне отримане винагороди за працю, про що зазначено у статті 43 Конституції України.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивачем подано відповідь на відзив від 07 жовтня 2019 року б/н (арк. спр. 144-146).

Ухвалою від 18 вересня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-3).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" (ідентифікаційний код 32359108) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у місті Лисичанську Луганської області та перебуває на обліку у Лисичансько-Попаснянському управлінні Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18 вересня 2019 року № 1005756572 (арк. спр. 12-16, 133-135).

Головним управлінням ДФС у Луганській області проведено документальну планову невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 26349214) з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2018 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), а також єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2018 року, за наслідками якої складено акт від 27 березня 2019 року за № 154/12-32-13-05/26349214 (арк. спр. 32-76)

Акт від 27 березня 2019 року за № 154/12-32-13-05/26349214 отримано Відокремленим підрозділом «Шахта імені Г.Г. Капустіна» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» 02 квітня 2019 року, про свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового перекладу (арк. спр. 77).

На підставі акта від 27 березня 2019 року № 154/12-32-13-05/26349214 Головним управлінням ДФС у Луганській області відносно Відокремленого підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:

1) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (КБК 11010100):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001601305, яким до Відокремленого підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" застосовано штраф у розмірі 510,00 грн (арк. спр. 78);

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001611305, яким Відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 7598152,69 грн (арк. спр. 79-86);

2) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата (КБК 11010400):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001621305, яким Відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 54488,91 грн, застосовано штраф у розмірі 28364,66 грн та нараховано пеню у розмірі 20996,62 грн (арк. спр. 87-88);

3) з військового збору (КБК 11011000):

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001641305, яким Відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 646986,24 грн (арк. спр. 91-98);

податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року № 0001631305, яким Відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 4540,75 грн, застосовано штраф у розмірі 2363,73 грн та нараховано пеню у розмірі 1749,72 грн (арк. спр. 89-90).

Податкові повідомлення-рішення від 22 квітня 2019 року №№ 0001601305, 0001611305 0001621305, 0001631305, 0001641305 отримані Відокремленим підрозділом «Шахта імені Г.Г. Капустіна» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» 23 квітня 2019 року, про свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового перекладу (арк. спр. 99, 99 зв.).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів з дня отримання податкових повідомлень-рішень грошові зобов`язання самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 7598662,69 грн, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата в сумі 103850,19 грн, військового збору в сумі 655640,44 грн, а всього в сумі 8358153,32 грн, про що свідчать інтегровані картки платника з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за 2019 рік, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата за 2019 рік та з військового збору за 2019 рік (арк. спр. 22, 25, 29, 147, 148, 149).

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), включаючи збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов`язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов`язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення (абзац 2 підпункту 6.2.2 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181.

Згідно з підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов`язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов`язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов`язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення (абзац 1 підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).

На виконання вимог підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 Державною податковою інспекцією в м. Лисичанську Луганської області надіслано Державному підприємству "Лисичанськвугілля" першу податкову вимогу від 06 червня 2003 року № 1/54 та другу податкову вимогу від 05 серпня 2003 року № 2/79 (арк. спр. 100, 101).

На виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у Луганській області надіслано Відокремленому підрозділу "Шахта імені Г.Г. Капустіна" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" податкову вимогу форми "Ю" від 21 травня 2019 року № 48906-50, яка отримана останнім 04 червня 2019 року (арк. спр. 102).

Оскільки перша податкова вимога від 06 червня 2003 року № 1/54, друга податкова вимога від 05 серпня 2003 року № 2/79 та податкова вимога форми "Ю" від 21 травня 2019 року № 48906-50 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Посилання відповідача на Закон України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» та Закон України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» судом не приймаються, оскільки жодної заборони щодо стягнення заборгованості з вугледобувних підприємств цими законами не встановлено.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).

Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 08 листопада 2019 року за № 1005942836 (арк. спр. 152-154).

Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 01 лютого 2019 року № 80, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України (далі - ДФС), який підпорядковується ДФС. Головне управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС) є органом доходів і зборів. Основними завданнями ГУ ДФС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій п. 3-1 цього положення) є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов`язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів. Відповідно до підпунктів 9, 19 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законодавством (арк. спр. 155-161).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати у судовому порядку стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини, є Головне управління ДФС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 7598662,69 грн, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата в сумі 103850,19 грн, військового збору в сумі 655640,44 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (ідентифікаційний код 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Малиновського, будинок 1) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 8358153,32 грн задовольнити повністю.

Стягнути на користь Державного бюджету України кошти Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (ідентифікаційний код 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, місто Лисичанськ, вулиця Малиновського, будинок 1) з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля", за податковим боргом у загальній сумі 8358153,32 грн (вісім мільйонів триста п`ятдесят вісім тисяч сто п`ятдесят три грн 32 коп.), з яких:

7598662,69 грн (сім мільйонів п`ятсот дев`яносто вісім тисяч шістсот шістдесят дві грн 69 коп.) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати;

103850,19 грн (сто три тисячі вісімсот п`ятдесят грн 19 коп.) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата;

655640,44 грн (шістсот п`ятдесят п`ять тисяч шістсот сорок грн 44 коп.) військовий збір.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська