Рішення № 85498087, 08.11.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
300/1290/19
Номер документу
85498087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" листопада 2019 р. справа № 300/1290/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить визнати незаконною відмову у врахуванні періоду роботи в Коломийському міжрайонному дермато-венерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років; зобов`язати зарахувати період роботи в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначити пенсію з дня звернення, а саме з 25 січня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення п. 2-1 Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" , Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, відмовлено у зарахуванні періоду роботи в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, з підстав не передбачення посади біолога у переліку посад, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Позивач зазначає, що все життя працювала за спеціальністю, виконувала роботи, пов`язані із відбором та лабораторними дослідженнями біологічного матеріалу на небезпечні інфекційні захворювання, її робота пов`язана із дослідженнями на небезпечні інфекції та збудники, була переведена на посаду біолога зі збереженням попереднього місця та попередніх посадових обов`язків, що стверджується посадовими інструкціями, а відтак має право на призначення пенсії за вислугу років.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.08.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи з викликом сторін.

У період з 19.08.2019 по 16.09.2019 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці, у зв`язку з чим строки розгляду справи продовжено.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає що позивач права на пенсію на пільгових умовах не має, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу 25 років. Зазначає, що посада біолога не є посадою лікаря, яка відновиться до посад середнього медичного персоналу, який відповідно до законодавства має право на призначення пенсії за вислугою років.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у 1992 році закінчила повний курс Коломийського медичного училища імені І.Я.Франка, про що їй видано диплом про освіту по спеціальності «сестринська справа» та присвоєння кваліфікації «медичної сестри» (а.с.10).

У 1998 році позивач закінчила Чернівецький державний університет ім. Ю.Федьковича та отримала повну вищу освіту за спеціальністю «біологія» та здобула кваліфікацію «біолога, викладача біології і хімії» (а.с.11).

Позивачу у 2012 році видано сертифікат спеціаліста (лікаря, провізора) про присвоєння звання «біолога» спеціаліста за спеціальністю «клінічна лабораторна діагностика» №67765 від 28.12.2012 (а.с.12).

Позивач також неодноразово проходила підвищення кваліфікації, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с.13-15).

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 01.09.1992, позивач працювала в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері:

- з 01.12.2005 прийнята на посаду лаборанта клінічної лабораторії на повну ставку;

- з червня 2012 переведена на посаду лікаря-лаборанта клініко-діагностичної лабораторії;

- з 02.01.2013 призначена на посаду біолога клініко-діагностичної лабораторії;

- з 17.12.2018 звільнена із займаної посади за згодою сторін згідно п.1 ст.36 КЗпП України (а.с.16-17).

18.12.2018 ОСОБА_1 звернулась із заявою до відповідача про призначення їй пенсії за вислугу років, в порядку пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

15.03.2019 рішенням Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №613 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.50-52). Рішенням зазначено, що не враховано в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років період роботи з 02.01.2013 по 17.12.2018 в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії. Посада біолог в Переліку закладів охорони здоров`я та лікарських посад, визначеного наказом Міністерства охорони здоров`я України №385 від 28.10.2002 відсутня. Відповідно до Положення про проведення атестації професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 12.08.2009 №588 посада біолога клініко-діагностичної лабораторії належить до посад професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров`я.

Листом Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №3467/03.1 від 22.03.2019 позивачу повідомлено, що у призначенні пенсії за вислугу років відмовлено в зв`язку з відсутністю необхідного стажу за спеціальністю. Необхідний стаж становить 25 років, наявний стаж 24 роки, а період з 02.01.2013 по 17.12.2018 в Коломийському міжрайонному дермато-венерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії не враховано в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років (а.с.22-23).

Вважаючи відмову незаконною, позивач звернулася із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Держава, у відповідності до вимог частини 1 статті 46 Конституції України гарантує право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до пункту 2-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України"Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно пункту 16 вказаного розділу до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Підстави пенсійного забезпечення за вислугу років передбачені статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Так, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров`я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.

Відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту.

Таким чином, працівникам охорони здоров`я, що мають станом на 01.04.2015 - 25 років спеціального стажу відповідно до пункту «е» ст.55 пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку та за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

Так, зокрема затверджено найменування закладів і установ та найменування посад, а саме в галузі охорони здоров`я передбачені такі заклади як лікарняні заклади, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби, санітарноепідеміологічні заклади, діагностичні центри, а також посади в них - лікарі та середній медичний

персонал (незалежно від найменувань посад).

У примітці до вказаного Переліку зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на

пенсію незалежно від форми власності або відомчої

належності закладів і установ.

Перелік закладів охорони здоров`я та лікарських посад визначено наказом Міністерства охорони здоров`я України №385 від 28.10.2002 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров`я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров`я та посад фахівців у галузі охорони здоров`я з у закладах охорони здоров`я» (надалі - також Перелік №385).

Так, наказом Міністерства охорони здоров`я України №385 від 28.10.2002 затверджено Перелік лікарських посад у закладах охорони здоров`я; Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров`я; Перелік посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою (фармацевтів) у закладах охорони здоров`я; Перелік посад професіоналів у галузі охорони здоров`я у закладах охорони здоров`я; Перелік посад фахівців у галузі охорони здоров`я у закладах охорони здоров`я.

Пунктом 1.1.2 Переліку №385 шкірно-венерологічний диспансер передбачено як лікувально-профілактичний заклад охорони здоров`я.

Пунктом 1.2 Переліку №385 передбачено перелік лікарських посад у закладах охорони здоров`я, зокрема, посада лікар-лаборант (клінічна лабораторна діагностика).

Таким чином, вищевказаними актами законодавства передбачено шкірно-венерологічний диспансер як лікувально-профілактичний заклад охорони здоров`я та посади - лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменувань посад).

Разом з цим, суд зазначає, що згідно з п. 50 Додатку № 3 до Наказу МОЗ України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров`я», що діяв на час переведення позивача на посаду біолога, було визначено, що посади лаборантів установлюються з розрахунку: а) 1 посада на 60 ліжок; б) 1 посада на 10 посад лікарів, які ведуть амбулаторний прийом; в) у поліклініках лікарень, лікарський персонал у яких встановлюється згідно з підпунктом б) п. 7, - без врахування посад лікарів-фтизіатрів, лікарів-дерматовенерологів, лікарів-онкологів і, крім того, з розрахунку 1 посада на 2 посади лікарів-онкологів, які ведуть амбулаторний прийом, і 1 посада - на 3 посади лікарів-дерматовенерологів і лікарів-фтизіатрів, які ведуть амбулаторний прийом;г) 1,35 посади на 10 тис. дорослого населення району для проведення диспансеризації.

При проведенні біохімічних, бактеріологічних, цитологічних, серологічних досліджень посади лаборантів установлюються за штатними нормативами відповідних підрозділів (додаток 26).

Наказом МОЗ України від 12.03.2008 року № 122 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 23.02.200 року № 33», що діяв на час виникнення спірних правовідносин, було дозволено замінювати за відомістю заміни посади лікарів-лаборантів за спеціальностями «Клінічна біохімія» на посади «біохімік» (відповідно до. примітки після пункту «г» пункту 14 до Додатка 26).

З врахуванням даних змін МОЗ листом від 22.07.2008 року № 1-02-13/21 було запропоновано в лабораторних підрозділах замінювати за відомістю заміни посади «лікарів-лаборантів з клінічної біохімії» на посади «біохіміків» та призначати на них спеціалістів з вищою немедичною освітою за спеціальністю «біохімія». Посади лаборантів з вищою освітою у зв`язку з їх відсутністю в Класифікаторі професій ДК 003-2005 замінити на посади біохіміків, з дотриманням вимог, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4, 5 листа. Спеціалістів, які зараховані на посади лаборантів з вищою освітою після 01.10.1994 року, за умови їх згоди, перевести відповідно на посади біологів, хіміків, бактеріологів (пункт 7 зазначеного листа МОЗ).

Як слідує з матеріалів справи, зокрема, трудової книжки НОМЕР_1 від 01.09.1992, позивач в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері з 01.12.2005 прийнята на посаду лаборанта клінічної лабораторії, з червня 2012 переведена на посаду лікаря-лаборанта клініко-діагностичної лабораторії, в цій же установі - з 02.01.2013 по 17.12.2018 призначена на посаду біолога клініко-діагностичної лабораторії.

Відповідно до наданих суду в якості доказу посадових інструкцій, слідує, що посадові обов`язки позивача як лікаря-лаборанта клініко-діагностичної лабораторії так і біолога клініко-діагностичної лабораторії за час її роботи в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері не змінились, вимоги у посадових інструкціях до займаних посад як лікаря-лаборанта клініко-діагностичної лабораторії так і біолога клініко-діагностичної лабораторії не змінились також. Документами про освіту підтверджується наявність у позивача повної вищої освіти, окрім того позивач займала посаду лікаря (лаборанта), оскільки їй видано сертифікат спеціаліста (лікаря, провізора) про присвоєння звання «біолога» спеціаліста за спеціальністю «клінічна лабораторна діагностика», а також видано як лікарю посвідчення №023-18 про присвоєння кваліфікаційної категорії за спеціальністю «Клінічна лабораторна діагностика».

Вказані обставини дають суду підстави вважати, що позивач являється лікарем вищої категорії за спеціальністю «клінічна лабораторна діагностика» і позивач, 02.01.2013 була, за згодою заміни, переведена на посаду біохіміка через відсутність у Класифікаторі професій ДК 003-2005 посади лаборанта з вищою освітою.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для врахування періоду роботи позивача в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право позивачу на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як спеціального стажу.

Як наслідок, позивач має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення, а саме з 25 січня 2019 року незалежно від віку, оскільки має необхідний спеціальний стаж 25 років станом на 01.04.2015.

Суд, при цьому, вважає помилковим посилання відповідача на наказ МОЗ №308/519 від 05.10.2005, оскільки таким затверджено умови оплати праці працівникам закладів охорони здоров`я, а також на наказ МОЗ №33 від 23.02.2000 року, з огляду на втрату ним чинності.

За наведених обставин, позов підлягає задоволенню.

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1536,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у врахуванні ОСОБА_1 періоду роботи в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в Коломийському міжрайонному дерматовенерологічному диспансері на посаді біолога клініко-діагностичної лабораторії з 02.01.2013 по 17.12.2018 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначити пенсію за вислугу років з дня звернення, а саме з 18 грудня 2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Біньковська Н.В.