Рішення № 85497971, 08.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
240/505/19
Номер документу
85497971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/505/19

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розмір призначеної ОСОБА_1 , пенсії з 85% грошової забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату призначеної на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 справа №806/687/18, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.12.2018 справа №806/3001/18 в розмірі 85% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат та прийняти до негайного виконання.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у Пенсійному фонді та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 справа №806/687/18 було зобов`язано ГУ ПФУ України в Житомирській області провести йому з 01.01.2016 перерахунок пенсії. Проте, при проведенні перерахунку, відповідач в супереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір пенсії позивача шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 85% до 70% відповідних сум його грошового забезпечення. Відтак позивач вважає так дії протиправними та таким, що порушують його права.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відділом документального забезпечення суду 20.02.2019 зареєстровано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що перерахунку пенсії позивача є правомірними та відповідають чинним на день перерахунку приписам ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Ухвалою суду від 22.02.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №240/239/19 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18). Ухвалою суду від 08.11.2019 поновлено провадження у справі.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та не заперечується відповідачем, що основний розмір пенсії позивача становив 85% грошового забезпечення.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/687/18 від 24.04.2018 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1 ) на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/7694 від 27 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовлено (а.с.5-7)

Рішенням суду від 28.12.2018 у справі №806/3001/18 зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у якій встановити процентну надбавка за вислугу років 50%.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 рішення суду скасовано. Прийнято нове про відмову в у задоволенні позову.

Судом встановлено, що при перерахунку пенсії позивача із 01.01.2016 на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/687/18 від 24.04.2018, відповідачем визначено основний розмір пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення.

Розглянувши звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 29.12.2018 №Г-5279 повідомило, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/687/18 від 24.04.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Основний розмір пенсії склав 80% сум грошового забезпечення. (а.с.18)

Вважаючи такий перерахунок необґрунтованим, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного від 24.04.2018 у справі №806/687/18, та її основний розмір склав 70 % від грошового забезпечення.

При цьому, позивачу пенсія була обчислена у розмірі 85% від грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 за №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, де число 80 замінили на число 70 (максимальний розмір пенсії).

Суд відмічає, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку з 01.01.2016 на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №806/687/18, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 85 відсотків від грошового забезпечення, з огляду на що, відмова у перерахунку пенсії є протиправною.

Враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі , суд дійшов висновку про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №806/687/18, виходячи з 85 % від відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, що вимоги в частині зобов"язання провести перерахунок пенсії на підставі рішенням суду від 28.12.2018 у справі №806/3001/18 є безпідставними, оскільки зазначеним рішенням зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у якій встановити процентну надбавка за вислугу років 50%.

Будь яких дій резолютивна частина рішення вчиняти Головне управління Пенсійного фонду не зобов"язувала.

Більш того, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2019 рішення суду скасовано. Прийнято нове про відмову в у задоволенні позову.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум позивачу, відтак не стосуються стягнення визначених сум, тому підстав для задоволення такого клопотання немає.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлюючи строк для подання звіту, суд повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно з судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

Позивач не зазначив жодних обставин, які б вказували, що відповідач уникатиме виконання рішення.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим клопотання позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Частиною 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 85% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №806/687/18, у розмірі з 85% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос