
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2767/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Опос-торг» до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Опос-торг» (далі - ТзОВ «Опос-торг») звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області), Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 13.06.2019 №1193796/31011337 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.05.2019 №16, зобов`язання зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних подану ТзОВ «Опос-торг» податкову накладну від 15.05.2019 №16.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Опос-торг» складено податкову накладну від 15.05.2019 №16 та 31.05.2019 відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак відповідно до отриманої квитанції №9113682741 реєстрація податкової накладної зупинена.
Позивач вказує, що всупереч Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, зазначена квитанція не містила усіх відомостей, передбачених пунктом 15 Порядку.
З метою реєстрації зупиненої податкової 05.06.2019 позивачем подано лист-пояснення та надано весь пакет документів, який необхідний для реєстрації податкових накладних. Проте рішенням комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відмовлено в такій реєстрації. Підставою для прийняття зазначеного рішення було ненадання платником податку розрахункових документів за надані транспортні послуги, а надані позивачем товарно-транспортні накладні не відповідають Наказу Мінтранспорту України від 14.10.1997 №363.
Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним та таким, що винесене упереджено, без повного аналізу поданих позивачем документів, а також без передбачених законом підстав.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що ТзОВ «Опос-торг» не надано усіх необхідних копій документів відповідно до пункту 14 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, зокрема розрахункових документів за надані транспортні послуги, довіреностей на отримання товару. Відповідно комісією Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення №1193796/31011337 від 13.06.2019 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 15.05.2019 №16.
Крім того, представник відповідача вказала, що для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкову накладну чи розрахунок коригування реєстраційна сума платника податку повинна бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, зазначеній у вказаній накладній. Отже, позовна вимога ТзОВ «Опос-торг» про зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 15.05.2019 №16 в ЄРПН є передчасною, оскільки неможливим є встановлення реєстраційної суми на електронному рахунку позивача в системі електронного адміністрування ПДВ, на момент прийняття рішення судом в даній справі.
Крім того, представником відповідача у відзиві на позовну заяву заявлено клопотання про заміну відповідача у справі та про розгляд справи за участю сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за участю сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 задоволено клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі та замінено Головне управління ДФС у Волинській області на Головне управління ДПС у Волинській області.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що між ТзОВ «Опос-торг» (Постачальник) та ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (Покупець) укладено договір поставки №200415 від 20.04.2015 (далі - Договір поставки), відповідно до якого Постачальник зобов`язується згідно замовлень Покупця поставляти окремими партіями та передавати у власність Покупцю товари в узгодженому сторонами асортименті та кількості, а Покупець зобов`язаний приймати товар, оплачувати його в порядку та на умовах, визначених сторонами в даному договорі (а.с.19-21).
Предметом поставки відповідно до даного договору є: охолодженні та заморожені елементи м`яса свинини та яловичини, свинина охолоджена, заморожена в напівтушах, розділка свинна, сало свиняче, субпродукти свинні та яловичі, та інший товар, згідно специфікації на кожну окрему партію товару. Під партією товару сторони розуміють товар в асортименті, вказаний в окремій видатковій накладній (пункт 1.2, 1.3 Договору поставки).
Товар поставляється Покупцю окремими партіями в обсязі, в асортименті, на умовах та за цінами, узгодженими в специфікаціях згідно отриманих від Покупця замовлень у довільні формі. У випадку відсутності погодженої специфікації замовлення вважається виконаним, якщо Покупець прийняв товар і прийняття товару підтверджується підписом представника Покупця на видатковій накладній (пункти 2.1, 2.4, 2.4 Договору поставки).
Оплата вартості товару здійснюється Покупцем у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника в розмірі 100% передоплати згідно виставленого рахунку або на умовах, узгоджених в Специфікації на кожну окрему партію товару (пункт 5.1 Договору поставки).
Факт поставки (передача у власність) товару в рамках Договору підтверджується видатковою накладною на переданий товар, підписаною уповноваженими представниками обох сторін та актом приймання-передачі по кількості та якості (пункти 6.2, 6.3, 6.4 Договору поставки).
Відповідно до умов Договору поставки між сторонами укладено специфікацію №190194 від 15.05.2019, якою узгоджено зобов`язання ТзОВ «Опос-торг» поставити 16.05.2019 партію товару у загальній кількості 2800 кг напівтуш свинних заморожених на загальну суму 131 040 грн., в тому числі ПДВ в розмірі 21 840 грн., та зобов`язання ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» прийняти товар за адресою місцезнаходження складу Покупця та оплатити прийнятий товар протягом 14 календарних днів з моменту доставки товару на склад Покупця (а.с.22).
На виконання умов специфікації №190194 від 15.05.2019 Постачальником відвантажено Покупцю товар у кількості та на умовах, узгодженими сторонами, що підтверджується видатковою накладною №190164 від 15.05.2019; актом приймання-передачі товару по кількості і якості від 16.05.2019, складеним по місцю поставки за адресою місцезнаходження складу Покупця; документом складського обліку - накладною про видачу із зберігання від 15.05.2019; товарно-транспортною накладною №190164 від 15.05.2019 (а.с.23-26).
Транспортування товару відбувалось перевізником ФОП ОСОБА_1 , з яким укладено договір №130515 від 13.05.2015, відповідно до заявки №90 від 15.05.2019, акта здачі-приймання робіт №140 від 16.05.2019, рахунку-фактури №140 від 16.05.2019 (а.с.26, 37-41).
За правилом першої події відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України ТзОВ «Опос-торг» було складено та 31.05.2019 направлено на реєстрацію податкову накладну від 15.05.2019 №16 (а.с.11).
Як вбачається з матеріалів справи, вказана податкова накладна була прийнята ДФС України, однак, відповідно до квитанції від 31.05.2019 реєстрація податкової накладної від 15.05.2019 №16 була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.85).
Позивачем на адресу контролюючого органу в електронному вигляді надіслано лист-пояснення від 05.06.2019 №48 (а.с.15-18) та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, а саме:
- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ТзОВ «Опос-торг»;
- копію контракту № UK 07/05 від 07.05.2019, укладеного між ТзОВ «Опос-торг» (Покупець) та Vestey Foods International LTD (Продавець), яким підтверджуються домовленості щодо придбання товару, який в подальшому був поставлений ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (а.с.42-45);
- копію специфікації №1 до контракту №UK 07/05 від 07.05.2019 (а.с.46);
- копію митної декларації UA205090/2019/060340 від 14.05.2019, якою підтверджується факт митного оформлення придбаного товару в режимі імпорту (а.с.47-48);
- копію сертифіката відповідності від 10.05.2019, яким підтверджується якість придбаного товару (а.с.49);
- копію інвойса № SI038060 від 10.05.2019 (а.с.50);
- копію CMR №РО039234 від 10.05.2019, якою підтверджується факт транспортування товару від Vestey Foods International LTD до ТзОВ «Опос-торг» (а.с.51);
- копію договору поставки №200415 від 20.04.2015, яким підтверджуються домовленості між ТзОВ «Опос-торг» (Постачальник) та ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (Покупець) щодо поставки охолоджених та заморожених елементів м`яса свинного та яловичого, свинини охолодженої та замороженої в напівтушах, розділки свинної, сала свинячого, субпродуктів свинних та яловичих та іншого товару (а.с.19-21);
- копію специфікації №190194 від 15.05.2019, якою підтверджуються домовленості між ТзОВ «Опос-торг» та ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» про поставку напівтуш свинних заморожених в кількості 2 800 кг. на загальну суму 131 040,00 грн., в тому числі ПДВ (а.с.22);
- копію накладної від 15.05.2019 на відпуск товару зі складу ТзОВ «Опос-торг» (а.с.23);
- копію видаткової накладної №190164 від 15.05.2019, якою підтверджується факт поставки напівтуш свинних заморожених в кількості 2 800 кг. на загальну суму 131 040,00 грн. з ПДВ ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (а.с.24);
- копію акта приймання передачі товару по кількості і якості від 16.05.2019, яким підтверджується факт приймання-передачі товару від Постачальника до Покупця та відсутність претензій зі сторони Покупця (а.с.25);
- копію товарно-транспортної накладної №190164 від 15.05.2019, якою підтверджується факт транспортування товару від Постачальника до Покупця (а.с.26);
- копію рахунку на оплату №190192 від 15.05.2019 (а.с.27);
- копію платіжного доручення №162 від 03.06.2019 на часткову оплату Покупцем поставленого товару в розмірі 20 000 грн. (а.с.28);
- картку рахунку 361 за травень 2019 року, якою підтверджується відображення в бухгалтерському обліку ТзОВ «Опос-торг» спірної господарської операції (а.с.36);
- копію договору №130515 про надання послуг по перевезенню вантажів в міжнародному і міжміському сполученні від 13.05.2015, яким підтверджуються домовленості з ФОП ОСОБА_1 про організацію та здійснення перевезень товару до ТзОВ «Опос-торг» (а.с.37);
- копію заявки № 90 від 15.05.2019, якою підтверджується погодження домовленостей з перевезення товару від ТзОВ «Опос-торг» (м. Луцьк) до ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (м. Миколаїв) (а.с.38);
- копію акта здачі-приймання робіт (надання послуг) від 16.05.2019 №140, яким підтверджується фактичне надання та приймання послуг з перевезення вантажу від ТзОВ ТзОВ «Опос-торг» (м. Луцьк) до ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» (м. Миколаїв) (а.с.38);
- копію рахунка-фактури № 140 від 16.05.2019 на оплату транспортних послуг (а.с.40);
- копію договору суборенди нежитлового приміщення №15 від 01.02.2018, укладеного між ПМП «Вінтер» (Орендар) з ТзОВ «Опос-торг» (Суборендар) на передачу у строкове платне користування нежитлового приміщення окремої холодильної камери з середньодобовою температурою від -14С до 16С (а.с.59-62);
- копію додаткової угоди №2019 до договору суборенди нежитлового приміщення №15 від 01.02.2018;
- копію додатку №1 від 01.02.2018. до договору суборенди нежитлового приміщення №15 від 01.02.2018;
- копію додатку №2 від 01.02.2018 до договору суборенди нежитлового приміщення №15 від 01.02.2018;
- копію акта приймання-передачі нежитлового приміщення від 01.02.2018 (а.с.63);
- копію накладної від 15.05.2019 на склад ПМП «Вінтер» виписану ТзОВ «Опос-торг»;
- копію рахунка-фактури №СФ-0000397, виписаного ТзОВ «Опос-торг» для ПМП «Вінтер» (а.с.65);
- копію платіжного доручення №1874 від 16.05.2019 про оплату ТзОВ «Опос-торг» для ПМП «Вінтер» суборенди камери на суму 19 200 грн. (а.с.66);
- копію акта здачі-приймання робіт (надання послуг) №ОУ-0000397 від 31.05.2019 (а.с.64);
- копію договору найму приміщення від 01.01.2019, укладеного між ТзОВ «Опос-торг» (Наймачем) та ОСОБА_2 (Наймодавцем) на площу 22,3 м.кв. (а.с.53-55),
- копію акта приймання-передачі нерухомого майна до договору найму приміщення від 01.01.2019 на площу 22,3 м.кв., складеним між ТзОВ «Опос-торг» (Наймачем) та ОСОБА_2 (Наймодавцем) (а.с.56);
- копію акта прийому-передачі наданих послуг від 31.05.2019, складеного між ТзОВ «Опос-торг» (Наймачем) та ОСОБА_2 (Наймодавцем) (а.с.57);
- копію платіжного доручення №1698 від 19.03.2019 про оплату ТзОВ «Опос-торг» для ОСОБА_2 послуг суборенди в сумі 7 558,95 грн. (а.с.58).
Однак за результатами розгляду вищевказаних пояснень та документів 13.06.2019 комісія ДФС України прийняла рішення №1193796/31011337, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 15.05.2019 №16 в ЄРПН з підстави ненадання платником податку копій документів, а саме: розрахункових документів за надані транспортні послуги, довіреностей на отримання товару (а.с.13-14). У рішенні також зазначено, що надані позивачем товарно-транспортні накладні не відповідають Наказу Мінтранспорту України від 14.10.1997 №363.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок № 177), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно із вимогами пункту 4 Порядку №177 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Як вбачається із пункту 5 Порядку №177, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно із вимогами пунктів 6 та 7 Порядку №177 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з пунктом 12 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом було сформовано та надіслано позивачу квитанцію від 31.05.2019 про зупинення реєстрації податкової накладної, у якій зазначено про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених підпунктом 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с.12).
За приписами пункту 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
На виконання пункту 10 Порядку №117 Державна фіскальна служба України 21.03.2018 наказом №144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків).
Порядком формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України.
Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв.
Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», та оформлюється протоколом.
До протоколу засідання Комісій обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з пунктом 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.
За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» як платників з ознаками ризиковості.
Як слідує із квитанції від 31.05.2019, податкова накладна від 15.05.2019 №16 була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв`язку із тим, що вказана податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6. пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с.85).
Так, у пункті 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку та здійснення операцій, затверджених в.о.голови ДФС України 05.11.2018, зазначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців;
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Проте, суд зазначає, що зі змісту квитанції неможливо встановити, якому конкретно з вищенаведених критеріїв, що зазначені у пункті 1.6, відповідає платник, у квитанції не вказано конкретний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Лише запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію.
Відповідно до пункту 14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Пунктом 15 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 16 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно із вимогами пунктів 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до вимог пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як встановлено судом, підставою для прийняття ДФС України оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної стало неподання платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформленні повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів, послуг, зберігання і транспортування; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. У графі «додаткова інформація» вказано: відсутні розрахункові документи за надані транспортні послуги, довіреності на отримання товару; надані позивачем товарно-транспортні накладні не відповідають Наказу Мінтранспорту України від 14.10.1997 №363.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач подав до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів для здійснення реєстрації податкової накладної від 15.05.2019 №16, зокрема, копії: контракту №UK07/05 від 07.05.2019, укладеного між ТзОВ «Опос-торг» та Vestey Foods International LTD, яким підтверджуються домовленості щодо придбання товару, який в подальшому був поставлений в користь ТзОВ «СВЛ-Миколаїв»; договору поставки №200415 від 20.04.2015 між ТзОВ «Опос-торг» та ТзОВ «СВЛ-Миколаїв»; специфікації до даних договорів; накладні на відпуск товарів; видаткової накладної, якою підтверджується факт поставки товару ТзОВ «СВЛ-Миколаїв»; платіжних доручень щодо часткової оплати товару Покупцем; товарно-транспортної накладної, якою підтверджується факт транспортування товару від Постачальника до Покупця.
Окрім того, позивачем також було надано копії первинних документів, що підтверджують наявність матеріально-технічних ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції по податковій накладній від 15.05.2019 №16, зокрема: договорів найму приміщення та суборенди нежитлового приміщення (холодильної камери), актів приймання-передачі офісного приміщення та нежитлового приміщення (холодильної камери), актів виконаних робіт по даним договорам, платіжних доручень щодо оплати послуг найму та суборенди.
Також з матеріалів справи слідує, що транспортні послуги по доставці товару від нерезидента-постачальника Vestey Foods International LTD до ТзОВ «Опос-торг» входили у вартість товару. Дана умова була обумовлена сторонами у специфікації №1 до контракту №UK 07/05 від 07.05.2019, а тому розрахункові документи за ці транспортні послуги не могли бути подані податковому органу, оскільки такі послуги були оплачені нерезидентом.
Що стосується транспортних послуг по доставці товару від ТзОВ «Опос-торг» до ТОВ «СВЛ-Миколаїв», які були надані ФОП ОСОБА_1 , то дані послуги були оплачені позивачем у повному обсязі відповідно до платіжного доручення №9285 від 14.06.2019 (а.с.41) у строки обумовлені сторонами у договорі від 13.05.2015 №130515.
Водночас суд звертає увагу, що надана позивачем товарно-транспортна накладна №190164 від 15.05.2019 відповідає усім необхідним вимогам, які встановлюються до такого документа, а контролюючим органом у оскаржуваному рішенні не наведено жодної конкретної невідповідності товарно-транспортної накладної встановленим вимогам.
Таким чином, суд вважає, що платником податків було надано всі необхідні документи, які дозволяли здійснити реєстрацію податкової накладної 15.05.2019 №16, складеної за результатами здійснення господарської операції по поставі ТзОВ «СВЛ-Миколаїв» товару на загальну суму 131 040 грн., в тому числі ПДВ в розмірі 21 840 грн., а відтак прийняття відповідачем спірного рішення є неправомірним.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішення від 13.06.2019 №1193796/31011337 про відмову в реєстрації податкової накладної ТзОВ «Опос-торг» від 15.05.2019 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданій податковій накладній. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Крім того, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну ТзОВ «Опос-торг» від 15.05.2019 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що позивач сплатив судовий збір у розмірі 3842 грн. відповідно до платіжних доручень від 11.09.2019 №9391 та від 17.09.2019 №9392, який зараховано до спеціального фонду державного бюджету України.
Таким чином, враховуючи задоволення позову повністю, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України та ГУ ДФС у Волинській області судовий збір пропорційно, по 1921 грн. з кожного.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної, від 13 червня 2019 року №1193796/31011337 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15 травня 2019 №16.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Опос-торг» від 15 травня 2019 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Опос-торг» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Івана Франка, будинок 44, код ЄДРПОУ 31011337) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Опос-торг» ((43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Івана Франка, будинок 44, код ЄДРПОУ 31011337) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук