Ухвала суду № 85491007, 07.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.11.2019
Номер справи
640/19528/19
Номер документу
85491007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

07 листопада 2019 року м. Київ № 640/19528/19

Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

за позовом ОСОБА_1

до Пенсійного фонду України Кабінету Міністрів України

про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Міністерства Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України, в якій просить суд:

- визнати незаконним та скасувати пункт 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. з адміністративної справи №826/3858/18 (див. Єдиний державний реєстр судових рішень);

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо затримки з прийняття рішення (нормативно правового акту) про порядок перерахунку призначених пенсій, особам звільненим з військової служби у зв`язку з підвищенням з 01.03.2018р. грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, згідно з нормами Законів України: "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членам їх сімей"; "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи";

- зобов`язати Кабінет Міністрів України постановити рішення про порядок перерахунку призначених пенсій, особам звільненим з військової служби у зв`язку з підвищенням з 01.03.2018 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, згідно з нормами Законів України: "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членам їх сімей"; "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи";

- визнати незаконним та скасувати рішення (правовий акт індивідуальної дії) Пенсійного фонду України про перерахунок ОСОБА_1 , з 01.03.2018р., пенсії за вислугу років в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі рішення Окружного адміністративного суд м. Києва від 12.12.2018р, з адміністративної справи №826/3858/18 (див. Єдиний державний реєстр судових рішень);

- зобов`язати Пенсійний фонд України провести ОСОБА_1 з 01.03.2019р. перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років згідно з чинним законодавством України, а саме: відповідно до вимог статей 13 і 43 Закону України: "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та частини 2 розділу 2 Закону України: "Про заходи щодо законодавчою забезпечення реформування пенсійної системи";

- відшкодувати ОСОБА_1 , за рахунок держави Україна, матеріальну шкоду в сумі 497 487, 00 грн., завдану йому протиправним рішенням та бездіяльністю Кабінету Міністрів України на 01.11.2019.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.

До суду надійшла заява від позивача про усунення недоліків позовної заяви та надання суду письмових пояснень.

Відповідно до ухвали суду про залишення позовної заяви без руху суд зазначив про недоліки позовної заяви, які позивач повинен був усунути у строк, встановлений судом.

Так однією із позовних вимог позивачем було зазначено: визнати незаконним та скасувати: пункт 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. з адміністративної справи №826/3858/18 (див. Єдиний державний реєстр судових рішень)».

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху суд наголошував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 вже визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в зв`язку із чим, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають уточненню у зв`язку з наведеними обставинами.

В заяві про усунення недоліків позивач зазначив, що п. 1 позовних вимог потрібно читати в наступній редакції: «скасувати, як такі, що суперечать актам цивільного законодавства і порушують мої цивільні права і інтереси: п. 1,2 Постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 201 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Із наведеного вбачається, що фактично позивач уточнив позовні вимоги, в частині заміни фрази «визнати незаконним та скасувати» на: «скасувати, як такі, що суперечать актам законодавства і порушують мої цивільні права і інтереси».

В якості підстави для заявлення таких вимог, позивач посилається на ч.2 ст. 21 КАС України в такій редакції: «суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси».

Суд звертає увагу, що статті із таким змістом КАС України (в редакції, чинній на момент винесення даної ухвали) не існує. Позивач цитує ч.2 ст. 21 ЦК України.

З огляду на зазначене, суд зазначає, що відповідно до ст.1 КАС України саме Кодекс адміністративного судочинства України (а не Цивільний Кодекс України) визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Крім того, відповідно до т. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень та інш.

З наведеного вбачається, що суд адміністративної юрисдикції може скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києві від 12.12.2018 року вже визнано протиправними та нечинними п.1,2 Постанови Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 року № 103. В зв`язку із чим, суд не може скасувати дані пункти, оскільки Постанова Кабінету Міністрів України не є актом індивідуальної дії.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач в цій частині не уточнив позовні вимоги, тобто не виконав вимогу суду, зазначену в ухвалі про залишення позову без руху від 18 жовтня 2019 року.

Стосовно вимоги про уточнення суб`єктного складу учасників справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до позовної заяви, одним із відповідачів по справі зазначено Пенсійний фонд України, однак, матеріали позовної заяви свідчать, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та саме листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 04.09.2019 №2002/В-9 позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії. В зв`язку із наведеним, суд просив уточнити суб`єктний склад відповідачів та позовні вимоги у відповідній частині.

На виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивач зазначив про необхідність залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Суд зазначає, що відповідно до п.9 ч.1 ст. 4 КАС України відповідач- суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач звертався із заявою про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області і саме цим органом було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 04.09.2019 №2002/В-9. Отже, дії вказаного органу призвели до порушення його прав.

В заяві про усунення недоліків позовної заяви позивач не уточнив суб`єктний склад сторін по справі, тому суд вважає, що в цій частині позивач не виконав вимоги суду.

Відповідно до п. 1 ч. 4, ч. 5 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у зв`язку з чим позовна заява підлягає поверненню позивачу.

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню позивача до суду з подібним позовом після того, як перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Керуючись п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву повернути ОСОБА_1 .

2. Ухвалу про повернення позовної заяви разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачу негайно.

3. Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу.

Суддя Н.Г. Вєкуа