
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 листопада 2019 року м. Київ № 640/20847/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шейко Т.І.,
розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1 доДержавного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Замкового В.В. Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністраціїпровизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити діївстановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Замкового В.В. та Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, у якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Замкового В.В. про відмову у проведенні реєстраційних дій «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що пов`язані зі змінами в установчих документах» Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь», код ЄДРПОУ 24920515, на підставі рішень загальних зборів (зборів уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь» від 25 квітня 2019 року, оформлених Протоколом № 1 від 25 квітня 2019 року;
- зобов`язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації - провести відповідні реєстраційні дії щодо «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що пов`язані зі змінами в установчих документах» Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь», код ЄДРПОУ 24920515, на підставі рішень загальних зборів (зборів уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь» від 25 квітня 2019 pоку, оформлених Протоколом № 1 від 25 квітня 2019 року;
- зобов`язати Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації скасувати такі реєстраційні дії:
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 04.11.2014 10661070015001150; ОСОБА_3; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 12.12.2014 10661070016001150; ОСОБА_2; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 22.05.2015 10661050017001150; Замковий Віктор Володимирович ; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 27.11.2015 10661070018001150; Замковий Віктор Володимирович ; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна складу підписантів;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 02.12.2015 10661050019001150; ОСОБА_3; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 27.01.2016 10661070020001150; ОСОБА_2; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; зміна видів діяльності;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 01.11.2016 10661050021001150; ОСОБА_3; Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація; інші зміни;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 04.03.2019 10661050022001150; ОСОБА_3 ; Комунальне підприємство "Центр правової допомоги та реєстрації"; інші зміни;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 04.03.2019 10661070023001150; ОСОБА_3; Комунальне підприємство "Центр правової допомоги та зміна керівника юридичної особи;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 28.03.2019 10661070024001150; ОСОБА_3; Комунальне підприємство "Центр правової допомоги та зміна складу або інформації про засновників, зміна складу підписантів.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На думку суду заявлений позов не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частин першої, другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У той же час, згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Змістом статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - Суд) від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» (заяви № 29458/04 та № 29465/04) зазначено, що відповідно до прецедентної практики цього Суду термін «встановленим законом» у статті 6 Конвенції спрямований на гарантування того, «що судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом» [див. рішення у справі «Занд проти Австрії» (Zand v. Austria), заява № 7360/76]. У країнах з кодифікованим правом організація судової системи також не може бути віддана на розсуд судових органів, хоча це не означає, що суди не мають певної свободи для тлумачення відповідного національного законодавства. <…> фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У своїх оцінках цей Суд дійшов висновку, що не може вважатися «судом, встановленим законом», національний суд, що не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом.
Отже, поняття «суду, встановленого законом» зводиться не лише до правової основи самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частин першої, третьої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно - правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали, оцінивши їх з урахуванням наведених вище норм права, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини щодо скасування вищезазначених реєстраційних дій щодо державної реєстрації змін до установчих документів, державної реєстрації змін, що не пов`язані зі змінами в установчих документах Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь», є похідними від приватних відносин і для вирішення питання щодо відповідності чи невідповідності рішень державних реєстраторів під час здійснення ними реєстраційних дій - є встановлення у особи права на володіння, користування та розпорядження майном, членства у вказаному кооперативі та права голосу, яке, як стверджує позивач, є його корпоративним правом.
Крім того, як зазначено позивачем, рішенням від 20 вересня 2018 року у справі №754/13599/16-ц Деснянського районного суду міста Києва визнано недійсними та скасовано рішення загальних зборів членів кооперативу «Радосинь» від 30 жовтня 2014 року, оформлене протоколом №1 від 30 жовтня 2014 року, яке набрало законної сили 14 березня 2019 року на підставі постанови Апеляційного суду міста Києва, проте правлінням АГК «Радосин», ігнорується виконання зазначеного рішення.
Отже, як зауважує позивач, починаючи з 30 жовтня 2014 року управління кооперативом здійснювали неправомочні на те особи, які приймали рішення, що є недійсними.
Так як рішення Деснянського районного суду міста Києва ігнорується правлінням Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та зберіганню транспортних засобів «Радосинь», 25 квітня 2019 року членами ревізійної комісії АГК «Радосинь» були скликані загальні збори уповноважених членів кооперативу та було обрано нове правлення та голова правління. На виконання рішень зборів, які скликані членами ревізійної комісії 25 квітня 2019 року, мало місце звернення до державного реєстратора щодо внесення змін до установчих документів та скасування реєстраційних дій, які вчинялись на виконання рішень неправомочних осіб кооперативу.
З наведеного вбачається, що спір у цій справі хоч і стосується рішень суб`єкта владних повноважень, проте випливає із відносин захисту корпоративних прав позивача щодо членства у кооперативі та права ухвального голосу.
Між тим, правовідносини, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи не є правовідносинами, врегульованими адміністративною юрисдикцією, а спір, що виник на підставі них не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 Господарського-процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
З врахуванням наведеного суд вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства якщо підлягає захисту право юридичної особи, якщо ж фізичної особи - в порядку цивільного судочинства.
В залежності від суб`єктного складу сторін спір може також розглядатись в порядку господарського або цивільного судочинства.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Замкового В.В. та Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва,-
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Замкового В.В. та Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко