
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про витребування доказів
07 листопада 2019 р. м. Чернівці справа № 824/345/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
участю секретаря судового засідання Сулими М.П.
сторін:
представника позивача - Сімків Є.В.
відповідач - не з`явився
розглянув у підготовчому засіданні адміністративну справу
за позовом Магальської сільської ради
до Чернівецької міської ради
про визнання протиправним та скасування рішень.
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду знаходиться адміністративна справа за позовом Магальської сільської ради до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування:
- пункту 1 рішення сесії Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. №1171 щодо затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівці;
- рішення сесії Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. №1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівці".
У підготовчому засіданні, яке відбулося 07.11.2019 р., судом поставлено на обговорення питання про витребування з Чернівецької міської ради наступні докази:
- всі матеріали, які стали підставою та враховувались при прийняті рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. № 1171 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- примірник проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців", який тиражувався для попереднього ознайомлення депутатів міської ради та документи, які долучалися до нього;
- докази попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами;
- пропозиції та зауваження, які вносилися постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами за результатами попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- письмові пропозиції та зауваження (протоколи, рішення тощо), оформлені постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами Ради за результатами попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази проведення відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази погодження відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи кожної сторінки проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" та первинних документів, що додавалися до нього;
- докази проведення юридичним управлінням Ради юридичної експертизи проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази погодження юридичним управлінням Ради проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців". У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, письмовий висновок із зауваженнями та пропозиціями щодо законного вирішення даного питання;
- докази погодження проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" Секретарем Ради після проходження відповідних експертиз та погоджень уповноваженими посадовими особами Ради;
- докази офіційного оприлюднення рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. № 1171 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" на офіційному веб-порталі Ради та опублікування в офіційному друкованому виданні Ради;
- протокол поіменного голосування депутатів 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. по питанню порядку денного "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- всі матеріали, які стали підставою та враховувались при прийняті рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. №1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- примірник проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців", який тиражувався для попереднього ознайомлення депутатів міської ради та документи, які долучалися до нього;
- докази попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами;
- пропозиції та зауваження, які вносилися постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами за результатами попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- письмові пропозиції та зауваження (протоколи, рішення тощо), оформлені постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами Ради за результатами попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази проведення відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази погодження відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи кожної сторінки проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" та первинних документів, що додавалися до нього;
- докази проведення юридичним управлінням Ради юридичної експертизи проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази погодження юридичним управлінням Ради проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців". У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, письмовий висновок із зауваженнями та пропозиціями щодо законного вирішення даного питання;
- докази погодження проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" Секретарем Ради після проходження відповідних експертиз та погоджень уповноваженими посадовими особами Ради;
- докази офіційного оприлюднення рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. № 1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" на офіційному веб-порталі Ради та опублікування в офіційному друкованому виданні Ради;
- протокол поіменного голосування депутатів 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. по питанню порядку денного "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- Статут територіальної громади міста Чернівців зі змінами та доповненнями;
Представник позивача у підготовчому засіданні, яке відбулося 07.11.2019 р. не заперечував проти витребування додаткових доказів.
Представник відповідача у підготовче судове засідання, призначене на 07.11.2019 р., не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
Разом з тим, 06.11.2019 р. представником відповідача подано до суду клопотання, в якому просив суд підготовче засідання у даній справі закінчити без участі представників відповідача та призначити справу до судового розгляду.
В обґрунтування клопотання представник відповідача вказував, що не може забезпечити участь представника Юзьків М.І. у підготовче засідання, призначене на 07.11.2019 р., оскільки він буде приймати участь у судовому засіданні Шевченківського районного суду м. Чернівців у справі за позовом Чернівецької міської ради до Продана В.С. про стягнення безпідставно збережених коштів, а представник Шиба О.М. буде здійснювати юридичне забезпечення проведення пленарного засідання міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Беручи до уваги наведені положення КАС України, суд розцінює подане представником відповідача клопотання, як клопотання про розгляд справи в підготовчому засіданні, яке призначене на 07.11.2019 р., за його відсутності.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає за можливе розглянути поставлене на розгляд питання про витребування доказів за відсутності представників відповідача.
Розглянувши поставлене на обговорення питання про витребування доказів, заслухавши думку учасника справи, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 173 КАС України визначено, що завданнями підготовчого провадження є в т.ч.: визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно ч. 2 ст. 180 КАС України у підготовчому засіданні суд, в т.ч.: вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
В силу вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Отже, принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі, який закріплений в ст. 9 КАС України, полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути повністю встановлені обставин справи, щоб суд ухвалив справедливе та об`єктивне рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору; з`ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
З метою офіційного з`ясування всіх обставин у справі, суд вважає, за необхідне з власної ініціативи витребувати зазначені вище докази від Чернівецької міської ради.
Згідно ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов`язані, в т.ч.: подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника). Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч. 10 ст. 44, ч. 4, 5 ст. 94 КАС України).
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (ч. 6-9 ст. 80 КАС України).
Відповідно до ч. 7 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Беручи до уваги наведене, суд зобов`язує Чернівецьку міську раду надати витребувані докази у п`ятнадцятиденний строк з дати отримання копії ухвали. У разі неможливості подати до суду доказ, який витребовується, надати до суду письмові пояснення, з посиланням на письмові докази, про причини та підстави неможливості його подання.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання. Принцип обов`язковості судових рішень закріплений і у ст. 14 КАС України, відповідно до змісту якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 44, 72, 77, 79, 80, 194, 241, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Витребувати з Чернівецької міської ради наступні документи:
- всі матеріали, які стали підставою та враховувались при прийняті рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. № 1171 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- примірник проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців", який тиражувався для попереднього ознайомлення депутатів міської ради та документи, які долучалися до нього;
- докази попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами;
- пропозиції та зауваження, які вносилися постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами за результатами попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- письмові пропозиції та зауваження (протоколи, рішення тощо), оформлені постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами Ради за результатами попереднього розгляду проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази проведення відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази погодження відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи кожної сторінки проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" та первинних документів, що додавалися до нього;
- докази проведення юридичним управлінням Ради юридичної експертизи проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- докази погодження юридичним управлінням Ради проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців". У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, письмовий висновок із зауваженнями та пропозиціями щодо законного вирішення даного питання;
- докази погодження проекту рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" Секретарем Ради після проходження відповідних експертиз та погоджень уповноваженими посадовими особами Ради;
- докази офіційного оприлюднення рішення 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. № 1171 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців" на офіційному веб-порталі Ради та опублікування в офіційному друкованому виданні Ради;
- протокол поіменного голосування депутатів 48 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 27.03.2014 р. по питанню порядку денного "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівців";
- всі матеріали, які стали підставою та враховувались при прийняті рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. №1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- примірник проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців", який тиражувався для попереднього ознайомлення депутатів міської ради та документи, які долучалися до нього;
- докази попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами;
- пропозиції та зауваження, які вносилися постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами за результатами попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- письмові пропозиції та зауваження (протоколи, рішення тощо), оформлені постійними комісіями, виконавчим комітетом та депутатами Ради за результатами попереднього розгляду проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази проведення відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази погодження відділом організаційної роботи та контролю Ради документальної експертизи кожної сторінки проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" та первинних документів, що додавалися до нього;
- докази проведення юридичним управлінням Ради юридичної експертизи проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- докази погодження юридичним управлінням Ради проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців". У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, письмовий висновок із зауваженнями та пропозиціями щодо законного вирішення даного питання;
- докази погодження проекту рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" Секретарем Ради після проходження відповідних експертиз та погоджень уповноваженими посадовими особами Ради;
- докази офіційного оприлюднення рішення 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. № 1492 "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців" на офіційному веб-порталі Ради та опублікування в офіційному друкованому виданні Ради;
- протокол поіменного голосування депутатів 64 сесії VIІ скликання Чернівецької міської ради від 06.11.2018 р. по питанню порядку денного "Про зміну адміністративної межі міста Чернівців";
- Статут територіальної громади міста Чернівців зі змінами та доповненнями;
- у разі неможливості подати до суду доказ, який витребовується, надати до суду письмові пояснення, з посиланням на письмові докази, про причини та підстави неможливості його подання.
2. Для подання до суду витребуваних доказів встановити Чернівецькій міській раді п`ятнадцятиденний строк з дати отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Ухвала в повному обсязі складена 08.11.2019 р.
Суддя В.К. Левицький