
Справа № 560/2911/19
РІШЕННЯ
іменем України
07 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представників відповідачів: Прокопчук В.В., Рудчука В.П., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідки - розрахунку повного грошового забезпечення (з основних і додаткових видів) по його посаді командира окремого спеціального батальйону для перерахунку пенсії;
- зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідку - розрахунок повного грошового забезпечення (з урахуванням основних і додаткових видів) по його посаді станом на 01.03.2018 року для повного і об`єктивного перерахунку пенсії та повідомити ОСОБА_1 про направления такої довідки;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії 71% з усіх видів грошового забезпечення (основних і додаткових) по його посаді і виплат її з урахуванням недоплат у повному обсязі без обмежень;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року із всіх сум грошового забезпечення (основних і додаткових видів) у розмірі 71% і виплати недоплати та виплачувати пенсію у повному обсязі без обмежень.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповідях на відзиви позивач зазначив, що є пенсіонером Міністерства оборони України, та одночасно учасником бойових дій. Із військової служби в запас звільнений в жовтні 1996 року при вислузі 27 років і має право на пенсію у розмірі 71% від усіх видів грошового забезпечення по його посаді командира військової частини (окремого авіаційно - інженерного батальйону).
Вказав, що не погоджуючись з проведеним в березні - квітні 2018 року перерахунком пенсії, він звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату з вимогою направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повну довідку про його грошове забезпечення (з урахуванням основних і додаткових видів) по займаній посаді для повного і об`єктивного перерахунку пенсії. Одночасно, звернувся і до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив перерахувати йому з 01 січня 2018 року пенсію з урахуванням 71% всіх видів грошового забезпечення виплатити і виплачувати її у повному обсязі без обмежень.
Однак, як Хмельницький обласний військовий комісаріат, так і Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в задоволені заяв відмовили.
Зважаючи на це, позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Суд, ухвалою від 25.09.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 18.10.2019 року відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позовної заяви за період з 01.01.2018 року по 20.08.2019 року без розгляду.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, та у відповідях на відзиви.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 згідно наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, займаною на день звільнення із служби, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, за чинною редакцією статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01.01.2018 року до виплати становив 5426,98 грн. З 01 січня 2019 року виплата перерахованої відповідно до пункту 1 постанови № 103 підвищеної пенсії здійснюється у розмірі 75 % від суми підвищення, визначеного у довідці, наданій Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. Розмір пенсії становив 6600,56 грн. Станом на 01.08.2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати становить 6677,63 грн., в склад якої входить 75% суми підвищення пенсії - 3223,76 грн., підвищення учаснику бойових дій - 391,00 грн. та пенсія за особливі заслуги перед Україною - 359,72 грн.
Зазначив, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача - Хмельницького обласного військового комісаріату у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (в редакції, чинній з 24.02.2018) також визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним ) званням. При розрахунку грошового забезпечення позивача у поданій Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103. Правових підстав для зазначення військовим комісаріатом у довідці для перерахунку пенсії позивачу при розрахунку його грошового забезпечення інших складових, не було. Додатково зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року (від серпня 2018 року № ХС41847), була надіслана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103, із наступного розрахунку: посадовий оклад - 5220 грн. 00 коп., оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років (50%) - 3315 грн. 00 коп. Всього грошове забезпечення: 9945 грн. 00 коп. Вважає, що Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що позивач з 1996 року є пенсіонером Міністерства оборони України і йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 71% відповідних грошових сум забезпечення. З 01.01.2007 року - перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення від 20.08.2018 року №ХС41847, Головним Управлінням проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
Наведені обставини свідчать, що відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при проведенні даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 71 % на 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач 20.08.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням 71 % відповідних сум грошового забезпечення, однак у відповідь на вказану заяву отримав лист від 27.08.2019 року №27981/03, у якому відповідач відмовив позивачу в перерахунку і виплаті пенсії, з огляду на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 згідно наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення від 20.08.2018 року №ХС41847, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року за чинною редакцією статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб", тобто у розмірі 70% від суми грошового забезпечення. Тому, підстав для перерахунку пенсії позивачу у розмірі 71% грошового забезпечення у Головного управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області управління немає.
Також, 20.08.2019 року позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати йому та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які він отримував на момент звільнення (листопад 1996), та врахувати оклад за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за військову службу (вислугу років), відсоткову надбавку за доступ до державної таємниці, премії та процентну надбавку за виконання особливо важливих завдань (інтенсивність служби) в розмірах установлених законодавством.
У відповідь на вказаний запит отримав лист від 22.08.2019 року №14/2849, у якому відповідач вказав, що правових підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення немає.
Не погоджуючись з такими відмовами відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Враховуючи наведене, отримувані позивачем основні та додаткові види грошового забезпечення, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.
Відтак, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідку - розрахунок повного грошового забезпечення (з основних та додаткових видів забезпечення) по посаді командира окремого спеціального батальйону для перерахунку пенсії та зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідку - розрахунок повного грошового забезпечення (з основних та додаткових видів забезпечення) по посаді командира окремого спеціального батальйону станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії та повідомити ОСОБА_1 про направлення такої довідки.
Крім того, частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Оскільки розмір призначеної пенсії (71% суми грошового забезпечення) не перевищує 90%, то підстав для його зменшення у відповідача не було.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про необхідність застосування статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII для визначення розміру пенсії після перерахунку у зв`язку з зазначеним нижче.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону №2262-XII.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (у редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
04.02.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв зразкове рішення у справі №240/5401/18, в якому дійшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Постановою від 16.10.2019 Велика палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Отже, дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70% грошового забезпечення та зменшення у зв`язку з цим встановленого розміру пенсії у відсотковому виразі (з 71% суми грошового забезпечення) є протиправними.
Таким чином, необхідно зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ у розмірі 71% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Оскільки, позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідку - розрахунок повного грошового забезпечення (з основних та додаткових видів забезпечення) по посаді командира окремого спеціального батальйону для перерахунку пенсії та зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ОСОБА_1 довідку - розрахунок повного грошового забезпечення (з основних та додаткових видів забезпечення) по посаді командира окремого спеціального батальйону станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії та повідомити ОСОБА_1 про направлення такої довідки.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії 71% суми грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 71% суми грошового забезпечення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 листопада 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер