
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
08 листопада 2019 р. Справа № 520/11913/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, виходячи із розрахунку 88% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він з 22.07.1980 по 12.12.2005 проходив службу в органах внутрішніх справ. Після звільнення йому була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 88% грошового забезпечення. Оскільки тривалий час відповідачем не здійснювався йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, він вимушений був звернутися до суду. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року у справі №820/2807/18 відповідача було зобов`язано здійснити йому перерахунок пенсії на підставі довідки від 23.03.2018 №100/28849 про розмір грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року. Він звертався до відповідача з проханням здійснення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з розрахунку 88% грошового забезпечення, оскільки відповідач при проведенні перерахунку призначеної йому пенсії необгрунтовано зменшило її розмір з 88% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення. Але відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії з урахуванням 88% від грошового забезпечення з посиланням на положення ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з посиланням на максимальний розмір пенсії у 70% грошового забезпечення. Таким чином, позивач вважає, що ГУ ПФУ в Харківській області при проведенні перерахунку призначеної йому пенсії в квітні 2018 року було необгрунтовано та безпідставно зменшено основний розмір призначеної пенсії з 88% на 70% грошового забезпечення. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що після прийняття Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 та отримання відповідної довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області щодо позивача, йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., виплата якої буде здійснюватись у строки, передбачені вказаною постановою КМ України. Водночас, відносно звуження прав позивача, що полягало у зменшенні відсотку пенсії, відповідач вказував, що жодних прав в даному контексті не порушено, з огляду на положення ч.2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок з 01.01.2016 року.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з грудня 2005 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Позивачу 26.12.2005 року призначена пенсія за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХII (далі - Закон № 2262-ХII).
Пенсію ОСОБА_1 було призначено в розмірі 88% грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 26.12.2005 року.
Позивач, у зв`язку з набранням чинності Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ( надалі - Закон № 900-VIII) набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
ОСОБА_1 звертався до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області у не проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2016; зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/28849 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих справ, що була встановлена та врахована під час перерахунку призначеної пенсії 01.12.2015, у розмірі 52% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року по справі №820/2807/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області у не проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 відповідно до відповідно до Закону України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2016 року.
Зобов`язано Головне Управління Пенсійного і України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/28849 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Позивач 25.10.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою, в якій просив, зокрема, здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до законодавства з розрахунку 88% грошового забезпечення і виплатити різницю між належною та фактично сплаченою сумою пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Листом від 23.11.2018 року №3633/С-14 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що на виконання рішення суду від 26.06.2018 року головним управлінням здійснено перерахунок його пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення №100/28723 від 23.03.2018 року, починаючи з 01.01.2016 року. Перерахунок здійснено відповідно до постанови КМУ «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103.
Також у вказаній відповіді відповідач зазначив, що на час перерахунку пенсії позивача діяла норма ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, відповідачем було проведено відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 р., після якого основний розмір пенсії позивача склав - 70% грошового забезпечення.
Розглядаючи вказану справу суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до абзацу 2 п.15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( ст. 102 ЗУ "Про Національну поліцію").
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
При цьому, суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок та виплату пенсії підтверджується рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року по справі №820/2807/18. Перерахунок відповідачем було здійснено, але, як вже зазначалось вище, обґрунтовуючи правомірність своїх дій в розрізі відсотковості перерахованої пенсії, таку відповідач пов`язував з положеннями ч.2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок з 01.01.2016 року.
Щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Сторонами не заперечувалось, що пенсію позивачеві призначено виходячи з 88% відповідного грошового забезпечення.
В подальшому, до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни та, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії відповідна норма передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Саме зазначена редакція була застосована відповідачем при перерахунку пенсії.
Разом з тим, суд зазначає, що зазначені зміни в законодавстві, якими на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії було встановлено граничний розмір пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З урахуванням наведеного, при перерахунку позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України [перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Таким чином, суд доходить до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не було доведено правомірності своїх дій, що полягали у зменшенні основного розміру пенсії позивачу під час проведення її перерахунку з 88 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку з чим суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у здійснені перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію, виходячи із розрахунку 88% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме - до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 08 листопада 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.