Рішення № 85490100, 08.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
480/3088/19
Номер документу
85490100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2019 р. Справа № 480/3088/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - Осьмакова О.А. ,

представника відповідача - Павленка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3087/19

за позовом ОСОБА_2

до В.о. Глухівського міського голови Демішевої Олени Миколаївни

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2 ) звернувся з позовною заявою до В.о. Глухівського міського голови Демішевої Олени Миколаївни (далі по тексту - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Глухівського міського голови в частині відмови від визнання ОСОБА_2 депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання;

- зобов`язати Глухівського міського голову внести ОСОБА_2 до списків депутатів Глухівської міської ради.

Позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує наступним. Постановами Глухівської міської виборчої комісії № 31 від 15.12.2018, № 32 від 15.12.2018 визнано обраними та зареєстровано депутатами Глухівської міської ради VII скликання наступних за черговістю кандидатів у депутати, в тому числі і ОСОБА_2 . Вказані постанови оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії на сесії Глухівської міської ради 16.07.2019. Втім, Глухівським міським головою не визнано позивача депутатом Глухівської міської ради, не вчинено жодних дій для реєстрації новообраних депутатів, не надано можливості зареєструватися та не оголошено про реєстрацію новобраних депутатів, чим допущено протиправну бездіяльність та порушено п. 28 Регламенту Глухівської міської ради VII скликання.

На переконання ОСОБА_2 , бездіяльність відповідача щодо відмови від визнання позивача депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання є протиправною, у зв`язку з чим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 12.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі №480/3088/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін, судове засідання призначено на 11.09.2019 об 11 год. 00 хв., встановлений строк для надання відзиву.

Так, 27.08.2019 від В.о Глухівського міського голови надійшов відзив (а.с.44-46), у якому відповідач зазначив, що підстави, наведені позивачем у позовній заяві не ґрунтуються на нормах чинного законодавства та є похідним рішенням з підстав, які виникли в протиправний спосіб.

За наведених обставин, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 11.09.2019, задоволено клопотання представника відповідача та відкладено розгляд справи до 15 год. 00 хв. 16.10.2019.

Ухвалою суду від 16.10.2019, занесеною до протоколу, заяву представника відповідача про відвід судді визнано необґрунтованою, відкладено розгляд справи до вирішення заяви про відвід іншим суддею.

Ухвалою суду від 18.10.2019 призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 08.11.2019 о 10 год. 00 хв.

В судовому засіданні 08.11.2019 представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження по справі №480/3088/19 до набрання законної сили рішенням Шевченківського районного суду міста Києва по справі №761/5352/19.

За результатами розгляду вказаного клопотання, ухвалою суду в його задоволенні було відмовлено.

Представник ОСОБА_2 в судовому засіданні 08.11.2019 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд в їх задоволенні відмовити.

Заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об`єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 31 від 15.12.2018, ОСОБА_2 визнано обраним депутатом Глухівської міської ради VII скликання, як наступного за черговістю кандидата у депутати (а.с.12).

Відповідно до Постанови Глухівської міської виборчої комісії № 32 від 15.12.2018, позивача зареєстровано депутатом Глухівської міської ради VII скликання (а.с.13).

Вказані постанови оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії ОСОБА_3 на сесії Глухівської міської ради 16.07.2019. Втім, В.о. Глухівського міського голови відмовився реєструвати новообраних депутатів, в тому числі і позивача, з підстав відсутності у них відповідних повноважень (електронний доказ а.с. 88).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

На виконання ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з положеннями частин сьомої - дев`ятої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.

На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов`язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

На виконання статті 90 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.

Реєстрація особи, обраної депутатом, як наступного за черговістю кандидата та видання їй тимчасового посвідчення депутата здійснюються територіальною виборчою комісією з дотриманням порядку, передбаченого статтею 89 цього Закону.

Копії рішень про визнання обраним та реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації партії направляються до Центральної виборчої комісії невідкладно після їх прийняття.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Статтею 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" обумовлено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільський, селищний, міський голова, окрім іншого, організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету.

Згідно з частинами 14, 15 статті 46 згаданого Закону, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Так, Рішенням № 13 від 17.12.2015 був затверджений Регламент роботи Глухівської міської ради сьомого скликання (а.с.15-38).

Відповідно до п. 72 Регламенту Глухівської міської ради міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Глухова. Міський голова забезпечує здійснення в межах наданих чинним законодавством повноважень органів виконавчої влади на території міста, додержання Конституції та Законів України, виконання Актів Президента України та органів виконавчої влади вищого рівня. Міський голова здійснює свої повноваження згідно статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед міською радою.

Згідно з пунктами 24, 28 Регламенту, Глухівська міська рада проводить роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій ради.

Реєстрація депутатів, що прибули на сесію міської ради, та запрошених на сесію проводиться до початку пленарного засідання. Результати реєстрації оголошуються головуючим на сесії на початку її роботи.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновків про те, що особа набуває повноважень депутата міської ради після прийняття виборчою комісією постанов про визнання цієї особи обраною депутатом та її реєстрації, а також оголошення цих постанов перед початком сесії міської ради. Фактично здійснювати свої повноваження як депутата міської ради, особа має право після включення її до списку депутатів, реєстрації перед початком пленарного засідання та оголошення результатів цієї реєстрації головуючим на сесії, тобто, міським головою чи секретарем міської ради у разі виконання ним обов`язків головуючого. При цьому, у разі набуття особою повноважень депутата, ні міський голова, ні секретар міської ради, не наділені дискрецією щодо внесення цієї особи до списку депутатів та її реєстрації перед початком сесії.

В даному випадку матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_4 згідно з Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 31 від 15.12.2018 визнаний обраним депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання (а.с. 12), а згідно з Постановою № 32 від 15.12.2018 - зареєстрований депутатом згаданої міської ради (а.с. 13). Ці постанови були оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії ОСОБА_3 перед початком сесії Глухівської міської ради сьомого скликання 16.07.2019.

За наведених обставин, суд робить висновок, що позивач набув повноважень депутата Глухівської міської ради сьомого скликання, як наступний за черговістю кандидат у депутати саме 16.07.2019.

В той же час, до списку депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання Стеценко Д.М. внесений не був, у реєстрації перед початком пленарного засідання сесії 16.07.2019, в.о Глухівського міського голови ОСОБА_5 йому було відмовлено (електронний доказ а.с. 88), що призвело до позбавлення позивача можливості фактично здійснювати свої повноваження депутата.

Посилання відповідача на те, що підстави, які наведені позивачем в позові ґрунтуються на явно незаконних підставах набуття депутатських повноважень, суд не приймає до уваги, оскільки міський голова при реєстрації депутатів, які прибули на сесію міської ради не наділений повноваженнями надавати оцінку законності та обґрунтованості прийнятих виборчою комісією рішень.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що оскаржувана бездіяльність в.о Глухівського міського голови Демішевої Олени Миколаївни не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 до В.о. Глухівського міського голови Демішевої Олени Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність В.о. Глухівського міського голови Демішевої Олени Миколаївни в частині відмови від визнання ОСОБА_2 депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання.

Зобов`язати Глухівського міського голову (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Шевченка, 6, код ЄДРПОУ 36235340) внести ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до списків депутатів Глухівської міської ради.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 08.11.2019.

Суддя С.В. Воловик