Рішення № 85490083, 30.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
480/3479/19
Номер документу
85490083
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2019 р. Справа № 480/3479/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - Грицик Г.О. ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

представника третьої особи - Парфененка М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3479/19 за позовом ОСОБА_4 до Державного реєстратора Виконавчого комітету Сумської міської ради Матусенко Тетяни Петрівни, третя особа: Сумська міська рада про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора Виконавчого комітету Сумської міської ради Матусенко Тетяни Петрівни, в якій просить скасувати відмову державного реєстратора у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень, а саме припинення іншого речового права, права оренди земельної ділянки з реєстраційним номером 618057159101, кадастровий номер земельної ділянки 5910136300:06:023:0041.

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувана відмова суперечить вимогам законодавства, оскільки державна реєстрація земельної ділянки (кадастровий номер 5910136300:06:023:0041), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 а, скасована в результаті поділу земельної ділянки, що підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 12.07.2019р. №222/145-19. Отже в результаті поділу вказану земельну ділянку знищено як об`єкт цивільних та сформовано дві окремі земельні ділянки, а тому відповідно до ст. ст. 182, 349 Цивільного кодексу України право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру та підлягає державній реєстрації.

Ухвалою від 09.09.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

19.09.2019р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.28-30), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що державним реєстратором було встановлено виключну підставу для відмови у проведенні припинення державної реєстрації іншого речового права, а саме права оренди земельної ділянки, передбачену абз. 2 п. 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, оскільки в Державному земельному кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5910136300:06:023:0041. Також вказує, що програмне забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не дозволяє прийняти рішення про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень щодо земельних ділянок, якщо у заяві відсутні відомості з Державного земельного кадастру. У задоволенні позову просить відмовити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, пояснивши, що на земельній ділянці, яка належить до категорії - землі промисловості, знаходиться житловий будинок з господарськими спорудами, частина якого продана позивачем іншій особі, яка не є співвласником або користувачем земельної ділянки, на якій цей будинок розташований, внаслідок чого був проведений поділ земельної ділянки. Тому ОСОБА_4 звернулася щодо реєстрації припинення договору оренди земельної ділянки.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи - Сумської міської ради, в судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просив відмовити, оскільки підстави для припинення договору оренди від 06.04.2015р. відсутні (розділ 5), а саме строк його дії закінчується у березні 2020 р., рішення суду про його розірвання ухвалено не було. Повідомив, що ОСОБА_4 звернулася 19.09.2019р. до орендодавця із заявою про припинення права оренди на земельну ділянку, внаслідок чого відповідною комісією було підготовлено проект рішення про розірвання договору оренди.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що 06.04.2015р. між ОСОБА_4 та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.8-18), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 а, на якій знаходиться нежитлова будівля (п.1.1), категорія - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п.1.3).

Земельна ділянка за функціональним призначенням надається в оренду під розміщеною виробничою базою, згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель - землі промисловості (11.02 для розміщення на експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) (п.2.1).

Договір укладено на строк до 03.03.2020р., по закінченню якого орендар, який належно виконував обов`язки за його умовами, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (п.2.2).

19.08.2019 року ОСОБА_4 в особі представника звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Сумської міської ради Матусенко Т.П. із заявою про державну реєстрацію припинення іншого речового права щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:06:023:0041, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (а.с.31).

Разом із заявою заявником було подано наступні документи:

1) довіреність № 1147 від 19.06.2017 р.;

2) витяг із рішення Сумської міської ради «Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки....» № 4495-МР від 30.01.2019 р;

3) лист Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання інформації від 12.07.2019р. (а.с.33-36).

За наслідками розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 19.08.2019р. 13:18:23 за реєстраційним номером 35523162, для проведення державної реєстрації припинення права оренди на земельну ділянка з реєстраційним номером 618057159101, кадастровий номер 5910136300:06:023:0041, та доданих до неї документів, державний реєстратор прийняв рішення від 21.08.2019р. №48330032 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень (а.с.7).

В якості підстави для відмови відповідачем у спірному рішенні зазначено: «У разі надходження відповідно до Порядку № 1127 відомостей з Державного земельного кадастру про відсутність в останньому відомостей про земельну ділянку державннй реєстратор за зазначеним у заяві кадастровим номером за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав приймає виключно рішення щодо відмови в державній реєстрації прав (абз. 2 п. 18)».

Надаючи оцінку правомірності винесення державним реєстратором рішення від 21.08.2019р. №48330032, суд виходить із наступного.

Відповідно до статей 125, 126, 202 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"; державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

Порядок формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав врегульований статтею 79-1 Земельного кодексу України, згідно з якою формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.

Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

- шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;

- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частин 3-5 статті 79-1 Земельного кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (частини 7, 9 та 10 цієї ж статті).

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року №3613-VI кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051), відповідно до п.26, 29 якого ідентифікатором земельної ділянки у Державному земельному кадастрі є її кадастровий номер.

Кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється.

У разі поділу чи об`єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.

Користування відомостями Державного земельного кадастру може також здійснюватися шляхом: безпосереднього доступу та користування відомостями Державного земельного кадастру державними реєстраторами речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки (п.п.4-1 пункту 163 Порядку №1051).

Відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у формі повідомлення у разі, коли у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості (п.п.1 пункту 168 Порядку №1051).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року №1952-IV (далі Закон №1952-IV), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав

Згідно зі статтею 10 Закону №1952-IV державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Під час проведення реєстраційних дій державний реєстратор обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

Відмова в державній реєстрації прав з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, не застосовується у разі:

1) наявності помилки в Державному земельному кадастрі, що виникла після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки, невідповідність меж земельної ділянки, зазначених у Державному реєстрі земель, її дійсним межам);

2) невідповідності площі земельної ділянки, зазначеної в Державному реєстрі земель, її дійсній площі у результаті зміни методів підрахунку (округлення);

3) невідповідності відомостей про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі відомостям, що містяться в документі, який посвідчує речове право на неї, якщо така невідповідність виникла внаслідок внесення змін або виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру про земельну ділянку після оформлення документа, що є підставою для виникнення відповідного речового права на земельну ділянку. У такому разі пріоритет мають відомості Державного земельного кадастру (ч.3 цієї ж статті).

Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки має безпосередній доступ та користується відомостями Державного земельного кадастру у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.33 Закону №1952-IV.

Згідно з пунктами 10-1, 12 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. N 553), під час формування та реєстрації заяви щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу отримуються відомості Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, у тому числі з метою перевірки її кадастрового номера щодо його наявності та автентичності, а також з метою встановлення наявності відомостей про власників, користувачів такої земельної ділянки, перенесених з державного реєстру земель, що містяться в Державному земельному кадастрі, та відповідності таким відомостям про власників, користувачів відомостей, зазначених заявником у заяві.

Відомості, отримані відповідно до абзаців першого та другого цього пункту, обов`язково зберігаються в електронній формі в Державному реєстрі прав та додаються до відповідної заяви для подальшого використання державним реєстратором.

Розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.

У разі коли відомості Державного земельного кадастру про власників, користувачів земельної ділянки, перенесені з державного реєстру земель, містять неповну або неточну інформацію, що унеможливлює ідентифікацію особи, державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав надсилає відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 р. N 1051 (Офіційний вісник України, 2012 р., N 89, ст. 3598), повідомлення в електронній формі державному кадастровому реєстраторові про уточнення інформації в Державному земельному кадастрі, в якому зазначається виключний перелік відомостей, що є неповними або неточними.

Відповідно до пункту 18 Порядку №1127 за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

У разі надходження відповідно до цього Порядку відомостей з Державного земельного кадастру про відсутність в останньому відомостей про земельну ділянку державний реєстратор за зазначеним у заяві кадастровим номером за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав приймає виключно рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.

З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства суд дійшов висновку, що державний реєстратор правомірно прийняв рішення про відмову в реєстрації заявленого права, оскільки Державний земельний кадастр не містить відомостей про земельну ділянку, яка є об`єктом заявлених реєстраційних дій, що є підставою для відмови у задоволенні позову та відсутності підстав для присудження судових витрат на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Державного реєстратора Виконавчого комітету Сумської міської ради Матусенко Тетяни Петрівни, третя особа: Сумська міська рада про скасування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04 листопада 2019 року

Суддя О.О. Осіпова