
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2019 р. Справа №480/2654/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправним та скасування наказу в частині, визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області) та просить:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. №136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075;
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладена у листі від 22.04.2019 р. № 31-18-0.6-2682/2-19;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у грудні 2018 р. позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Розглянувши зазначену заяву позивача ГУ Держгеокадастру у Сумській області в листі від 18.01.2019 р. №Т--16389-443/21-19 повідомило про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, посилаючись на:
-розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 р. № 333-р; -розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 688-р; -рішенням колегії Держземагенства України від 14 жовтня 2014 р. № 2/1; -лист Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Вважаючи відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області протиправною, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду за захистом своїх порушених прав.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною і скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної діялнки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладену у листі від 18.01.2019 року № Т-16389-443/21-19. Зобов"язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області. В задоволенні позовних вимог про зобов"язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області відмовлено.
На момент розгляд справи № 480/467/19 відповідач прийняв протиправний Наказ «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. №136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075, на частину якої претендує позивач.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі №480/467/19 відповідач повторно розглянув та повторно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у листі від 22.04.2019 р. № 31-18-0.6-2682/2-19, посилаючись на ч. 3 ст. 136 ЗК України.
Позивач вважає протиправною повторну відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського визначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, а також протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. №136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. №136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 2.0 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075, на частину якої претендує позивач, який було прийнято всупереч вимог ч.3 ст. 134 Земельного Кодексу України.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог та зазначив, що листом від 22.04.2019 р. № 31-18-0.6-2682/2-19 ГУ Держгеокадастру у Сумській області повідомило Турченюка О.Б. про наявність підстав, що ускладнюють отримання земельної ділянки, оскільки згідно з наявною інформацією, масив, за рахунок якого планується відведення земельної ділянки включений в переліфк земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону згідго наказу від 13.02.2019 р. №49. Земельна ділянка орієнтованою площею 2.0 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, яку бажає отримати позивач у власність, входить до земельної ділянки загальною площею 17,200 га з кадастровим номером 5924789800:02:002:0075. Статтею 136 Земельного Кодексу України прямо передбачено заборону відчуження земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Крім цього, позивачем не надано додстатніх обгрунтувань яким чином (у зв`язку з прийняттям оскаржуваного наказу) порушено його права та інтереси.
В ході розгляду судової справи №480/467/19 судом не розглядалось питання про встановлення заборон на вчинення будь-яких дій відносно бажаної для відведення у власність позивачу земельної ділянки, тому управлінням правомірно було включено її до переліку земельних ділянок для передачу в оренду на умовах аукціону згідно наказу від 13.02.2019 р. №49 та в подальшому до переліку в оскаржуваний наказ від 11.03.2019 №136.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою також заперечує, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 23-26).
Ухвалою суду від 23.07.2019 року відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 23.09.2019 р. зупинено провадження в адміністративній справі №480/2654/19 до набрання законної сили рішенням у справі №480/2655/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправними та скасування наказу, відмови, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 08.11.2019 р. провадження у даній справі поновлено, вирішено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи суд встановив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 року по справі № 480/467/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною і скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної діялнки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладену у листі від 18.01.2019 року № Т-16389-443/21-19. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області. В задоволенні позовних вимог про зобов"язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області відмовлено (а.с. 30-31).
13.02.2019 року ГУ Держгеокадастру у Сумській області був виданий наказ №49 (а.с.36-38) про внесення змін до додатку 1 наказу ГУ Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 року № 23 "Про визначення переліку земельних ділянок" шляхом включення 17 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с. 28).
11.03.2019 року ГУ Держгеокадастру у Сумській області був виданий наказ №136 "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", до якого включено земельні ділянки сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, у тому числі масив, у якому знаходиться бажана для позивача земельна ділянка (а.с. 27).
На виконання рішень суду у справі № 480/467/19 відповідач повторно розглянув заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та листом від 22.04.2019 № 31-18-0.6-2682/2-19 повідомив про наявність підстав, що ускладнюють отримання позивачем земельної ділянки, оскільки згідно інформації, наявної в ГУ Держгеокадастру у Сумській області встановлено, що масив, за рахунок якого планується відведення земельної ділянки, включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону, у зв`язку з чим відповідач не має правових підстав для вирішення питання, що порушене позивачем у клопотанні (а.с.13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).
З огляду на викладене, суд зазначає, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства мають право звернутися з відповідним клопотанням, з наданням відповідних документів.
Так, з матеріалів справи суд вбачає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 року у справі № 480/467/19 відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Проте, лист Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 22.04.2019 р. № 31-18-0.6-2682/2-19 не містить рішення з приводу вирішення питання, яке було підставою для звернення, в даному листі лише "повідомлено про наявність підстав, що ускладнюють отримання позивачем земельної ділянки", тобто даний лист має інформаційний характер (а.с. 13).
Суд зазначає, що Земельним кодексом України визначено порядок розгляду даної категорії питань, та зазначається, що відповідний орган місцевого самоврядування розглянувши питання про надання земельної ділянки для особистого селянського господарства надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою, або мотивовану відмову.
Отже розгляд заяви позивача може завершитись її задоволенням, або вмотивованою відмовою у ненаданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Разом з тим правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333(далі - Положення № 333) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521.
Пунктом 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Крім того, згідно з пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої наказом Держгеокадастру від 15.10.2015 № 600, накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.
При цьому, пунктом 123 вказаної Інструкції визначено, що службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як: відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення; відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити інших установ; відповіді на звернення громадян; відповіді на запити на інформацію; ініціативні листи; супровідні листи.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.
Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.
В даному випадку позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області не із зверненням, а із відповідною заявою (клопотанням) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, за наслідками розгляду якої відповідач повинен був прийняти відповідне управлінське рішення у формі наказу, однак як свідчать матеріали справи лише направив позивачу відповідь у формі листа.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення ГУ Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
При цьому суд зазначає, що в порушення вимог чинного законодавства Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області не було винесено відповідного рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Тобто відповідач відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України фактично не розглянув заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара у власність для ведення особистого селянського господарства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладеної у листі від 22.04.2019 р. № 31-18-0.6-2682/2-19 не підлягають задоволенню, оскільки лист не містить ні відмови, ні відповідного рішення про задоволення заяви, а має лише інформаційний характер.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Вказане підтверджується роз`ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Водночас, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яка полягає у не прийнятті відповідного рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 07.12.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07.12.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, оскільки на момент розгляду справи зазначені вимоги є передчасними.
Задоволення позовних вимог у формі зобов`язання повторно розглянути клопотання виключає одночасне задоволення позовних вимог про зобов`язання надати дозвіл, оскільки таким діям повинен передувати повторний розгляд клопотання ОСОБА_1 від 07.12.2018 та прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області відповідного рішення.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. № 136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, в провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебувала справа № 480/2655/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, предметом розгляду якої був, зокрема наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. № 136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075.
Рішенням суду від 16.09.2019 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково та, зокрема, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" від 11.03.2019 року №136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 року № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075. Дане рішення суду набрало законної сили 22.10.2019 року, а отже відповідно до ст. 270 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Враховуючи те, що оскаржуваний наказ вже скасовано рішенням суду від 16.09.2019 року у справі № 480/2655/19, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування Наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 11.03.2019 р. № 136 в частині внесення в Додаток 1 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 р. № 136 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, кадастровий номер 5924789800:02:002:0075, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині, визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885), яка полягає у не прийнятті відповідного рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.12.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.12.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук