
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
31 жовтня 2019 року м. Рівне №460/2411/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №17 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №17 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 17 Управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області № 3420/03.18 від 05.07.2019, про відмову в призначенні позивачу пенсії у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку та зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня подання нею заяви про призначення пенсії, тобто з 03 червня 2019 року.
В обкутування позову зазначає, що після досягнення віку 54 роки, вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки вона має статус потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи та станом на 1 січня 1993 року вона прожив в зоні радіоекологічного контролю чотири роки. Проте, рішенням від 05.07.2019 №3420/03.18 відповідач відмовив позивачу в призначені пенсії, мотивуючи це тим, що доданими до заяви документами не підтверджується постійне проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки факт її постійного проживання у відповідній зоні в повній мірі підтверджується доданими ним до заяви про призначення пенсії доказами. З огляду на наведене, просить позовну заяву задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 31.10.2019 замінено неналежного відповідача Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій №17 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач дійсно звернулася до нього і заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно з наданою трудовою книжкою позивач в період з 24.07.1984 по 05.10.1995 працювала у Костопільській районній друкарні (чиста зона). Юридична адреса Костопільської друкарні значиться м. Костопіль, вул. Сарненська, 24 а. Також в зазначений вище період позивач народила дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації згідно з свідоцтва про народження значиться Костопільський районний відділ ЗАГС Рівненської області. Це також спростовує той факт, що позивач проживала чи працювала у зоні радіологічного контролю за період 24.07.1984 по 01.01.1991. Місто Костопіль відноситься до чистої зони. Щодо довідки №14 від 1.08.2019, яка видана КП "Районна друкарня" Сарненської районної ради, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , працювала в Сарненській районній друкарні в грудні 1988 року, з вересня 1990 по грудень 1990 роки та з травня 1991 по серпень 1991 роки відповідач зазначає, що дана довідка видана не на підставі первинних документів, а саме: наказів про прийняття, переведення та звільнення. Юридична адреса Сарненської районної друкарні м. Сарни, вул. Г. Залоги, 14. Згідно з довідкою за №147 від 11.05.2019 виданою Сарненською міською радою, позивач була зареєстрована на території м. Сарни, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 зона) з 14.08.1990 по 25.07.1995 та з 02.08.1998 по даний час. Довідка видана на підставі довідки КП "Житлосервіс" №4195 від 07.05.2019 та на підставі будинкової книги, форма-Б та форма- А. Період проживання та роботи позивача у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 складає 2 роки 4 місяці 18 днів. Оскільки, позивачем не було надано жодної іншої довідки які б підтверджували факт її проживання, роботи на цих територіях і є підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, відповідач вважає, що доводи які викладені у позовній заяві є безпідставними. За наведених обставин, відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.
У відповіді на відзив позивач підтримала позицію викладену в позовній заяві та просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач є громадянкою, яка постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Рівненською обласною державною адміністрацією. 20.05.2019 позивачу виповнилося 54 роки.
У червні 2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням від 05.07.2019 №3420/03.18 відповідач відмовив в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з не наданням документів, що підтверджують проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю протягом 4 років станом на 1 січня 1993 року. Рішення про відмову в призначенні пенсії відповідач мотивував тим, що згідно з довідкою Сарненської міської ради, позивач була зареєстрована на території м. Сарни, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 зона) з 14.08.1990 по 25.07.1995, та з 02.08.1998 по теперішній час. Враховуючи надані документи, які підтверджуюсь, що на 01.01.1993 рік позивач зареєстрована у зоні посиленого радіологічного контролю (4зона) становить: 2 роки 4 місяців 18 днів, призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає підстав.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернулася до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Судом встановлено, що одночасно із заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону №796 позивач надала відповідачу, зокрема посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 4) серії НОМЕР_1 ; трудову книжку НОМЕР_2 ; довідку Сарненської міської ради від 11.05.2019 №147; довідку ТОВ "Костопільська друкарня" №9 від 09.05.2019.
Відповідно до довідку Сарненської міської ради від 11.05.2019 №147, позивач зареєстрований на території м. Сарни, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 зона) з 14.08.1990 по 25.7.1995, та з 02.08.1998 по даний час.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991, місто Сарни Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що строк проживання (роботи) позивача в зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС становить 2 роки 4 місяці та 18 днів, що з урахуванням положень ст.55 Закону №796 є недостатнім для встановлення позивачу початкової величини зниження пенсійного віку та подальшого призначення пенсії на пільгових умовах.
Доводи позивача про те, що з моменту укладення шлюбу у 1988 році по даний час вона зі своєю сім`єю постійно проживає в місті Сарни Рівненської області, суд оцінює критично, оскільки вони спростовуються записами в її трудовій книжці, згідно з якими до позивач працювала в Костопільській районній друкарні, а саме: з 24.07.1984 по 05.10.1995.
Місто Костопіль не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до довідки ТОВ "Костопільська друкарня" позивач знаходилась у відпустці по догляду за дитиною з 03.07.1989 до 04.05.1992.
Суд зазначає, що навіть з урахуванням періоду перебування у відпустці по догляду за дитиною, строк проживання (роботи) позивача в зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС недостатній для встановлення позивачу початкової величини зниження пенсійного віку та подальшого призначення пенсії на пільгових умовах.
Докази на підтвердження протилежного позивачем суду не надані та судом в ході розгляду справи не встановлені.
Разом з тим, п.2.1 Порядку №22-1 чітко визначений обов`язок громадянина, який постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС та бажає щоб йому призначили пенсію зі зниженням пенсійного віку, надати територіальному органу Пенсійного фонду довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органом місцевого самоврядування (підприємством, установою, організацією).
Таким чином, обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому адміністративний позов є необґрунтованим та в його задоволенні належить відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул.Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084276) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 31 жовтня 2019 року.
Суддя Щербаков В.В.