
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3776/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
07 жовтня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:
скасувати рішення від 10.09.2019 №ДФП61149 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру;
повернути ОСОБА_1 суми незаконно утриманих коштів з пенсії за рішенням від 10.09.2019 №ДФП61149.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення ст.50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", п.п.1, 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003, прийнято рішення від 10.09.2019 №ДФП61149 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру. Вказував, що сума переплати у розмірі 7744,44 грн. виникла не з вини пенсіонера, а тому підстави для відрахування з пенсії ОСОБА_1 такої переплати відсутні.
За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечень проти розгляду даної справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до суду від учасників справи не надходило.
Відповідач з поданим позовом не погодився, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що внаслідок приведення розміру пенсії позивача у відповідність до вимог чинного законодавства виникла необхідність переглянути його розмір з дня призначення, що зумовило виявлення переплати вищевказаної соціальної виплати. Зазначені обставини стали підставою для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України оскаржуваного рішення від 10.09.2019 №ДФП61149 щодо стягнення сум пенсії, виплачених надміру.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103).
Керуючись Постановою №103, Полтавським обласним військовим комісаріатом 16.03.2018 видано довідку за №ФП61149 про розмір грошового забезпечення позивача, за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника ІАС ТБАД, за змістом якої посадовий оклад позивача становить - 4930,00 гривень, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 гривень, надбавка за вислугу років (45%) - 2853,00 гривень, всього - 9193,00 гривень.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.03.2018 проведено відповідний перерахунок пенсії позивача, за наслідками якого розмір пенсії останнього склав 4063,87 грн.
В подальшому, відповідачем на підставі уточнюючої довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 23.01.2019 № 12/2113 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 гр. ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії 14.08.2019.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами звернення позивача до Полтавського ОВК щодо перегляду розміру посадового окладу за останньою штатною посадою, Полтавським ОВК видано нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №ФП61149/2113 від 12.08.2019, згідно якої посадовий оклад позивача становить - 5640,00 гривень, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 гривень, надбавка за вислугу років (45%) - 3172,50 гривень, всього - 10222,50 гривень.є
22 серпня 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі уточненої довідки про грошове забезпечення на суму 10222,50 грн.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 11.09.2019 №4564/Н-03 позивачу повідомлено, що згідно уточнюючої довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 23.01.2019 № 12/2113 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 гр. ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії 14.08.2019. Однак, у зв`язку з набранням на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2019 року чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, скасовано п. 1 та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тобто визнано протиправними і нечинними вищезгадані положення Постанови № 103.
За таких обставин підстави для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 по уточнюючій довідці Полтавського обласного військового комісаріату від 23.01.2019 № 12/2113 були відсутні. Зазначена довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 повернута без виконання на адресу Полтавського обласного військового комісаріату 11.09.2019 р.
Зважаючи на зазначене, гр. ОСОБА_1 пенсію приведено у відповідність до чинного законодавства та встановлено в попередньому розмірі. Внаслідок перерахунку пенсії з грошового забезпечення визначеного в довідці № 12/2113, виданій на підставі скасованої постанови Кабінету Міністрів України № 103, утворилася переплата у розмірі 7744,44 грн., яка буде утримуватися за рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у розмірі 20 % розміру пенсії.
У зв`язку із вказаними обставинами 10.09.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №ДФП61149 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру. Відповідно до вказаного рішення підлягають стягненню з пенсії позивача 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати.
Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо стягнення надміру виплачених коштів, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV) визначено поняття пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Досліджуючи доводи відповідача про помилковість перерахунку позивачу пенсії на підставі уточнюючої довідки Полтавського ОВК, у зв`язку із набранням на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2019 року чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, скасовано п. 1 та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103), згідно з пунктом 3 якої, перерахунку з 1 січня 2016 року підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії позивача, далі - постанова №704), зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 вказаної постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Як зазначалося судом вище, на виконання Постанови №103, Полтавським обласним військовим комісаріатом 16.03.2018 видано довідку за №ФП61149 про розмір грошового забезпечення позивача, за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника ІАС ТБАД, за змістом якої посадовий оклад позивача становить - 4930,00 гривень, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 гривень, надбавка за вислугу років (45%) - 2853,00 гривень, всього - 9193,00 гривень.
В подальшому, Полтавським ОВК видано уточнюючу довідку від 23.01.2019 року № 12/2113.
Таким чином, Полтавський ОВК видаючи нову довідку від 23.01.2019 року № 12/2113 про розмір грошового забезпечення позивача, уточнив дані розміру грошового забезпечення відповідно до посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років прирівняної посади останнього на день звільнення зі служби заступника начальника ІАС ТБАД.
Згідно приписів частини 1, 2 статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсіонери зобов`язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.
Частина 3 статті 60 вказаного Закону передбачає, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім`ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.
Наведена норма кореспондується з положеннями статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Тобто, за приписами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе за наявності однієї з двох умов: зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вищевказаний перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
В свою чергу, спірні правовідносини не врегульовані коментованим Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". У випадку досліджуваного судом призначення і перерахунок пенсії ОСОБА_1 як військовослужбовцю здійснено згідно положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", диспозицією частини 3 статті 60 якого, юридичний наслідок у вигляді повернення пенсіонером добровільно або стягнення примусово виплачених надміру пенсій, визначено лише у випадку, коли мало місце зловживання з боку такого пенсіонера (подання ним документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім`ї тощо).
Разом з тим, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", втому числі положення статті 60 Закону, не встановлюють такої юридичної відповідальності як повернення пенсіонером надміру виплачених сум пенсії внаслідок подання страхувальником недостовірних даних.
Попри вказане спірний випадок у солідарній системі пенсійного забезпечення врегульований статтею 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі по тексту також - Закон № 1788-XII ), відповідно до якої пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 №6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (надалі також - Порядок №6-4).
Пунктом 3 Порядку №6-4 визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Таким чином, законодавець встановив наступні підстави для відрахування виплаченої надміру суми пенсії на підставі рішення пенсійного органу: зловживання з боку пенсіонера; подання страхувальником недостовірних даних.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно статті 106 Закону України «Про пенсійне забезпечення» посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Аналізуючи вищенаведені правові норми суд зазначає, що на пенсіонера може бути покладений обов`язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об`єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об`єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у разі призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. Відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі відомостей про розмір грошового забезпечення покладено на роботодавця (страхувальника). Якщо порушення пенсійного законодавства допустила установа (підприємство, організація), то позивач в свою чергу не повинен нести відповідальність за надання до управління Пенсійного фонду відомостей за достовірність яких відповідає саме ця установа.
В межах розгляду цієї справи суд не встановив зловживань з боку ОСОБА_1 щодо отримання пенсії у збільшеному розмірі. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що причина виникнення переплат є: помилковий перерахунок по уточнюючій довідці ОВК.
Відповідачем, який є суб`єктом владних повноважень, і на якого у відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок доказування правомірності своїх рішень та дій, не надав суду належних доказів, які б підтверджували зловживання з боку позивача або подання останнім недостовірних даних при призначенні та отриманні ним пенсії.
Відтак, рішення ГУПФУ в Полтавській області від 10.09.2019 № ДФП 61149 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру належить визнати протиправним та скасувати.
Зважаючи на вищевикладене суд вважає наявними правові підстави для задоволення позовних вимог і в частині зобов`язання відповідача повернути позивачу суму пенсії, стягнену на підставі рішення ГУПФУ в Полтавській області від 10.09.2019 № ДФП 61149 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб`єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Суд також зважає на те, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, відповідач на вимогу суду не надав належних, достовірними, допустимих та достатніх доказів обґрунтованості та правомірності спірного рішення та наявності підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що за звернення до суду з даним позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір у загальному розмірі 768,40 грн, а тому суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області на користь позивача 768,40 грн сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № ДФП від 10 вересня 2019 року про стягнення сум пенсії, виплачених надміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повернути ОСОБА_1 суму пенсії, стягнену на підставі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № ДФП від 10 вересня 2019 року про стягнення сум пенсії, виплачених надміру.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва