Рішення № 85489632, 08.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
420/5283/19
Номер документу
85489632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5283/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до ст. 262 КАС України (у письмовому проваджені) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання виконати дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у не підготовці та не поданні для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області станом на 05.03.2019 року довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою згідно « 43» тарифного розряду, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі 10% посадового окладу;

зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області станом на 05.03.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою згідно « 43» тарифного розряду, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі 10% посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

ОСОБА_1 звільнений з лав Збройних Сил України 30.12.2006 року за станом здоров`я. Відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» отримує пенсію по інвалідності, як інвалід війни 2 групи з 01.01.2007 року.

До 01.01.2018 року при розрахунку (перерахунку) пенсії позивача, крім посадового окладу, окладу за військове звання, та надбавки за вислугу років завжди враховувались щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія, проте з 01.01.2018 року ОСОБА_1 протиправно був позбавлений нарахувань пенсії з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які отримував під час служби.

У зв`язку із визнанням протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103 - далі) (рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18) та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Порядок №45 - далі), ОСОБА_1 24.07.2019 року звернувся до відповідача з листом, в якому просив відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року підготувати та подати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Листом від 07.08.2019 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, а також повідомив що посадовий оклад позивача становить 7 750 грн. згідно « 43» тарифного розряду.

Крім того, Головним управлінням ПФУ в Одеській області листом від 07.08.2019 року повідомлено ОСОБА_1 про те, що не зважаючи на набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року законної сили 05.03.2019 року, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Не врахування при перерахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані під час нарахування позивачу пенсії, порушує його права встановлені Конституцією України, а також є порушенням права власності, в розумінні положень ст.1 Протоколу №1 до Конвенції.

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 10.09.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача 16.09.2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за штрих-номером Одеса-44 №6504409938868 (а/с. 40).

05.09.2019 року за вх. №34869/19 через канцелярію суду представником Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Є.М. Борисовим надано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

На думку відповідача відсутні підстави для задоволення адміністративного позову оскільки:

По-перше: Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45).

Порядок №45 не передбачає виготовлення уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на підставі заяви пенсіонера, яку ним було подано безпосередньо до уповноваженого органу.

По-друге: Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки було створено 29.12.2018 року за наслідком переформування Одеського обласного військового комісаріату на підставі спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18 дек «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» та директиви командувача військ Оперативного командування «Південь» від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування «Південь» у 2018 та 2019 роках та наказу військового комісара Одеського обласного військового комісаріату від 12.12.2018 року № 517 «Про введення в дію штату Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №43/056». В подальшому, 09.01.2019 року щодо Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки були вчинені реєстраційні дії, про що свідчить довідка з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.01.2019 року за № 6/19.

Тільки з 02.07.2019 року (набрання чинності наказом Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240 яким внесено зміни до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення керівника Міністерства оборони України має повноваження видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тобто є уповноваженим органом.

По-третє: посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019 року), яким скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядок № 45, є недоречним, оскільки перерахунок пенсій відповідних осіб здійснюється на підставі Порядку №45, який проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45

Крім того, 23.04.2019 року по справі № 826/3858/18 відкрито касаційне провадження за скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18, тобто правова позиція у справі №816/3858/18 не є остаточною.

04.10.2019 року за вх. №36342/19 позивачем надано відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено, що не є достатнім доказом для встановлення обставин щодо правомірності відмови у підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області довідки з посиланням на Порядок № 45.

Відповідачем не заперечується, що на виконання Постанови №103, такі списки управлінням пенсійного фонду були подані, а відповідачем на підставі списків була складена довідка № 1501012980ЮО 109511 від 04 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача без врахування додаткових щомісячних видів грошового забезпечення.

Проте, у зв`язку із втратою з 05.03.2019 року чинності п.1,2 Постанови № 103, та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій згідно яких при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами та премії, які ОСОБА_1 отримував під час служби, за якої сплачувались страхові внески та які враховувались при розрахунку пенсії до 01.01.2018 року, скасовано, вони мають бути включені до довідки про розмір мого грошового забезпечення із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі 10% посадового окладу станом на 05.03.2019 року - дату коли рішення суду по справі №826/3858/18 набрало законної сили.

Щодо створення 29.12.2018 року Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який тільки з 02.07.2019 року набув статусу уповноваженого органу щодо виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення, позивач вважає, що зазначене є ухиленням від виконання обов`язку по наданню довідки, оскільки Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки» має код ЄДРПОУ 08402040, натомість, Одеський обласний військовий комісаріат (юридична особа, що видавала довідку № 1501012980 ЮО 109511 від 04.04.2018 року) мав такий самий код ЄДРПОУ 08402040.

Ухвалою суду від 08.10.2019 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

24.10.2019 року за вх. №39256/19 представником Головного управління ПФУ в Одеській області надані пояснення по справі, в яких зазначено, що Пунктом 1 Порядку №45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив головне управління та Одеський обласний військовий комісаріат про прийняття Постанови №103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка від 04.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії, особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018 року.

Зазначена довідка діюча, не чинною не визнавалась, видана на підставі Постанови №103, як це передбачено ч.4 ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів» оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

Враховуючи, що на момент надання Одеським обласним військовим комісаріатом довідки від 27.03.2018 Постановою №103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704, а також, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, Одеським обласним військовим комісаріатом довідку надано лише з врахуванням зазначених цими нормативними актами видами грошового забезпечення.

25.10.2019 року за вх. №39577/19 позивачем надані додаткові пояснення, в яких підтримано позицію викладено в адміністративному позові.

У зв`язку з необхідністю з`ясування фактичних обставин, справу №420/5283/19 призначено до розгляду у судове засідання на 29.10.2019 року.

В судове засідання 29.10.2019 року сторони не з`явились, відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось

Розгляд справи №420/5283/19 відкладено до 05.11.2019 року.

В судове засідання 05.11.2019 року сторони не з`явились, відтак судом продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 - далі), ІПН НОМЕР_2 , звільнений з лав Збройних Сил України 30.12.2006 року.

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», як інвалід війни 2 групи з 01.01.2007 року відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки по перерахунку пенсії за пенсійною справою №1501000300 від 01 жовтня 2017 року, ОСОБА_1 нараховано пенсію із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад 1460 грн.;

оклад за військове звання у розмірі 130 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 35% - 556 грн.;

надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1073.25 грн.:;

робота з таємними виробами, носіями, документами 10% - 14.00 грн.;

премія 10% - 146 грн.

всього 3511,75 грн..

Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення, у розмірі 2809 грн., з урахуванням доплати 3511,75 грн.

04.04.2018 року Одеським обласним військовим комісаріатом виготовлено довідку № 1501012980ЮО 109511 на ім`я ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір посадового окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою ст. викладач ОДІСВ становить:

Посадовий оклад 7750 грн.;

Оклад за військовим званням (підполковник) 1410 грн.

Надбавка за вислугу років 45 % - 4122 грн.

Всього 13282 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року за пенсійною справою №1501000300, ОСОБА_1 нараховано пенсію із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад 7750 грн.;

оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 45% - 4122 грн.;

всього 13282 грн.

Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 10625,60 грн., з урахуванням доплати, підсумок пенсії 13282,00 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 серпня 2019 року за пенсійною справою №1501000300, ОСОБА_1 нараховано пенсію із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад 7750 грн.;

оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 45% - 4122 грн.;

всього 13282 грн.

Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 10625,60 грн., з урахуванням доплати, підсумок пенсії 13282,00 грн.

Та згідно з постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 8653,05грн. з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення 8653,05грн. - 4326,53 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75 % від підвищення 8653,05 грн. - 6489,79 грн.; з 01.01.2020 рок у 100 % від підвищення 8653,05 грн. Підстава перерахунку пенсії постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року п. 1, перерахунок з 01.01.2018 року. Підсумок пенсії: 11748.64 грн.

24.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Військового комісару Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з листом, в якому просив:

«Виготовити та надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби в розмірі - 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі - 35 відсотків, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі - 10 відсотків станом на 05.03.2019 року.

Підтвердити визначення розміру посадового окладу відповідно до 43 тарифного розряду».

Листом від 07.08.2019 року №5369 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано відповідь на лист позивача та повідомлено наступне:

«З порушеного питання повідомляю, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 (залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019) були визнані протиправними та не чинними п.п.1,2 ПКМУ від 21.02.2018 №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 ПКМУ від 13.02.2008 №45. Однак, п.п. 1,2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" залишились діючими, а відтак порядок проведення перерахунку пенсій особам, які його потребують залишився незмінним.

Водночас повідомляю, що згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, обов`язковою сукупністю підстав для підготовки та надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є:

прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців,

надходження до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку,

наявність особи у зазначеному списку.

На теперішній час Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з Вашим прізвищем, від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського ОТЦК та СП не надходило.

Враховуючи вищезазначене у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області запитуваної у Вашому зверненні довідки.

Стосовно встановлення посадового окладу за посадою старший викладач кафедри озброєння бойових машин та вогневої підготовки загальновійськового факультету Одеського інституту Сухопутних військ, з якої Вас було звільнено, повідомляю, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 704 видано наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». За приміткою 1 даного наказу, у зв`язку з відсутністю відповідної посади у додатках №№ 1 - 22, згідно додатку № 24 (схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України) за посадовим окладом до 01.03.2018 у розмірі 1460 грн. встановлено 43 тарифний розряд у розмірі 7750,00 грн.».

24.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області з листом, в якому просив:

«Включити мене до списку осіб для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, згідно додатку № 1 для надання довідки встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. та провести перерахунок і виплату недоплаченої мені пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням наступних видів мого грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби в розмірі - 65 відсотків від посадового окладу, окладу з військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі - 35 відсотків, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі -10 відсотків.

Здійснити перерахунок і виплату недоплаченої мені пенсії у розмірі 100% підвищення з 05.03.2019 року».

Листом від 07.08.2019 року вих. №1725/К-11 Головним управлінням ПФУ в Одеській області ОСОБА_1. повідомлено, що не зважаючи на набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 законної сили 05.03.2019 року, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.

Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб`єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб`єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб`єктивних прав.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов`язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Згідно з п.11 ч.1 ст.11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ) загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року, №393» (далі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком І та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього військовослужбовця на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Згідно з п.1, 2 зазначеної постанови було зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Також, Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме:

пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;

додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 Постанови №103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. Крім того, вказаними пунктами постанови Кабінет Міністрів України було фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень вказане рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Примітки про втрату чинності вказаними пунктами Постанови №103 згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018 року були внесені в текст вказаної постанови згідно офіційного веб-порталу «Законодавство України» (https://zakon.rada.gov.ua).

Щодо вимог позивача до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, суд зазначає наступне.

Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з: 1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) оформлення, обліку та видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» (далі - нагрудні знаки) та листів талонів на право одержання ветераном війни проїзних документів (квитків) із 50-відсотковою знижкою їх вартості визначено Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі Інструкція №760).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 визначено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

При цьому, згідно п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, суд доходить до висновку, що чинним законодавством передбачено, що видача довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій пенсіонерам здійснюється уповноваженими органами після надходження відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Крім того, як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд зазначає, що поняття бездіяльності було неодноразово надано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 26.06.2019 року по справі №807/583/14, від 15.03.2019 року по справі №805/1953/18-а та від 23.05.2018 року по справі №802/490/16-а, в яких зазначено, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.

Відтак, з огляду на вказане, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 07.08.2019 року надано відповідь за №5369 на заяву позивача від 24.07.2019 року, якою повідомлено про відсутність підстав для виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ в Одеській області нової довідки про грошове забезпечення позивача, отже ознаки бездіяльності відсутні.

Крім того, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки створено 29.12.2018 року за наслідком переформування Одеського обласного військового комісаріату на підставі спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18 дек «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» та директиви командувача військ Оперативного командування «Південь» від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування «Південь» у 2018 та 2019 роках та наказу військового комісара Одеського обласного військового комісаріату від 12.12.2018 року № 517 «Про введення в дію штату Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 43/056».

В подальшому, 09.01.2019 року щодо Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки були вчинені реєстраційні дії, про що свідчить довідка з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.01.2019 року за № 6/19.

Згідно п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за формою згідно додатку 2 готують уповноважені органи.

Наказом Міністерства оборони України від 17.05.2019 року №240 було внесено зміни до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 (далі - Положення № 530).

Відповідно п. 3 наказу Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240, цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ опубліковано в виданні «Офіційний вісник України» 02.07.2019 року (№50 2019). Отже, з наведеного вбачається, що наказ Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240 набрав законної сили 02.07.2019 року.

Згідно пп. 2 п. 2 Змін до деяких наказів Міністерства оборони України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240, заголовок Положення № 530, викладено у новій наступній редакції: «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей».

Згідно пп. 8 п. 2 Змін до деяких наказів Міністерства оборони України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240, у тексті Положення слова «військовий комісаріат» в усіх відмінниках замінено словами «військовий комісаріат (ТЦКСП)» у відповідних відмінках.

Отже, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства оборони України від 17.05.2019 року № 240, абзац 2 п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 має наступний вигляд:

«Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) та військової частини А0515».

Тобто, лише з 02.07.2019 року, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення керівника Міністерства оборони України має повноваження видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тобто саме з цієї дати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки було визначено уповноваженим органом на підготовку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

При цьому, слід також зазначити, що обов`язку уповноважених органів видавати довідки про грошове забезпечення військовослужбовців для перерахунку пенсії на підставі заяви пенсіонера не передбачено, а відтак вимога ОСОБА_1 щодо бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у не підготовці та не поданні для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області станом на 05.03.2019 року довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою згідно « 43» тарифного розряду, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі 10% посадового окладу задоволенню не підлягає.

Щодо посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, суд зазначає, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 не може впливати на результат розгляду справи №420/5283/19, оскільки порядок дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

Порядок №45 в редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строкподавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України, а останні здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

З викладеного вбачається, що вказаним порядком визначена певна «правова процедура», дотримання якої є необхідним у правовій державі, задля забезпечення правомірності прийнятих в подальшому рішень.

Як вказано у постанові Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 826/16495/17, потреба у визначеності не означає, що органові, який ухвалює рішення, не повинні надаватись дискреційні повноваження (де це необхідно) за умови наявності процедур, що унеможливлюють зловживання ними. У цьому контексті закон, яким надаються дискреційні повноваження певному державному органові, повинен вказати чітко і зрозуміло на обсяг такої дискреції. Зокрема, Верховний Суд зазначив, що не відповідатиме верховенству права, якщо надана законом виконавчій владі дискреція матиме характер необмеженої влади. Отже, закон повинен вказати на обсяг будь-якої такої дискреції та на спосіб її здійснення із достатньою чіткістю, щоб особа мала змогу відповідним чином захистити себе від свавільних дій.

Таким чином, повноваження на здійснення дискреції для органу, по суті, дуже часто перетворюється на свавілля, потребує унормованого визначення правової процедури ним самим.

У постанові Верховного Суду від 25 липня 2019 року у справі № 826/13000/18 зазначено, що правова процедура (fair procedure - справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади. Правова процедура встановлює чітку послідовність дій проведення такої перевірки із зазначенням способів та методів її здійснення, підстав, порядку, форми та строків такої діяльності.

Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду.

Верховний Суд у цій постанові також вказав, що встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.

Відтак, вимога щодо зобов`язання відповідача підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області станом на 05.03.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою згідно « 43» тарифного розряду, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) в розмірі 10% посадового окладу також задоволенню не підлягає, оскільки для надання такої довідки повинна бути дотримана правова процедура, яка дає підстави для її видачі, а саме, надходження списків за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів (ТЦКСП) та військової частини А0515.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 1,4 ст.90 КАС України).

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 12, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання виконати дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , телефон: ( НОМЕР_5 , електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1

Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 08402040, адреса: 65044, Україна, Одеська область, м. Одеса, вул. Пироговська, 6

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53, електронна адреса: upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.