Рішення № 85489623, 07.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2019
Номер справи
420/5857/19
Номер документу
85489623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5857/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третя особа - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєва Юрія Валерійовича про накладення штрафу ВП № 59785019 від 23.09.2019 року в розмірі 5100 грн.

Ухвалами суду від 28.10.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; від 06.11.2019 року: залучено до участі в справі третю особу.

В судове засідання 06.11.2019 року представники сторін не з`явилися. Сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. (а.с.55-58)

06.11.2019 року від представника позивача до суду надійшло клопотання, вхід. № ЕП/8542/19, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 47 КАС України, просить справу № 420/5857/19 розглянути без участі представника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку письмового провадження. (а.с.59)

Відповідач про причини неявки його представника суд не повідомив, будь-яких заяв від нього до суду не надійшло.

Третьою особою в судовому засіданні подано письмову заяву про продовження судового розгляду справи № 420/5857/19 без його участі у письмовому провадженні. (а.с.97)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до положень ст. 269 КАС України, у справах, визначених, зокрема ст. 287 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).

Згідно зі змістом позовної заяви, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:

- Одеським окружним адміністративним судом 11.03.2019 винесено рішення по справі № 1540/4411/18, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до головного управління, третьої особи - Одеського обласного військового комісаріату задоволено частково. Зобов`язано головне управління вчинити дії щодо перерахунку та підвищення пенсії позивачу, починаючи з 01.09.2017 року, в тому числі з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за знання та використання іноземної мови, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди. Зобов`язати головне управління провести виплату ОСОБА_1 донарахованих сум пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з 01.09.2017 року, в тому числі з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за знання та використання іноземної мови, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди (копія рішення та супровідного листа додається). Зазначене рішення було оскаржено головним управлінням до суду апеляційної інстанції. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2019 рішення від 11.03.2019 скасовано та прийнято нове судове рішення яким зобов`язано головне управління з 08.09.2017 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копія постанови та супровідного листа додається);

- 19.08.2019 до головного управління надійшла постанова відділу примусового виконання рішень ВП № 59785019 від 12.08.2019 про відкриття виконавчого провадження, що підтверджується штампом вхідної документації на супровідному листі. У відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження головним управлінням 28.08.2019 до відділу примусового виконання рішень направлено листа № 20228/02-25 про виконання рішення. У зазначеному листі йде мова про те, що головним управлінням на підставі постанови від 27.06.2019 ОСОБА_1 10.07.2019 було проведено перерахунок пенсії за період з 08.09.2017 з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копії перерахунків додаються). Також, за період з 08.09.2017 по 27.06.2019 виникла доплата у розмірі 40374,76 грн.;

- враховуючи, що 28.08.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» виплата розрахованої доплати у розмірі 25970,04 грн. проводиться у такому порядку: доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 по 31.07.2019 в сумі 1538,15 грн. зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 05.08.2019; залишок доплати пенсії за період з 08.07.2017 по 26.06.2019 в сумі 38836,61 грн. буде виплачено згідно з Порядком, затвердженим Постановою № 649 та розробленому відповідно до постанови Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. Зазначений порядок виплати доплати передбачено ч. 2 Постанови № 649, в якій установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою;

- відповідно до зазначеного Порядку, комісія створена у Пенсійному фонді України наказом від 29.08.2018 № 148;

- головним управлінням 24.06.2019 отримано лист Пенсійного фонду України від 21.06.2019 № 19104/04-12, яким головне управління зобов`язано надати інформацію, стосовно заборгованості, яка підлягає виплаті згідно Порядку № 649 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019. Отже, інформація, яка передбачена п. 5 Порядку № 649 стосовно наявного боргу по справі № 1540/4411/18 за позовною заявою ОСОБА_1 направлена на розгляд до Комісії. А отже, доплата яка утворилась після прийняття постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2019, а саме, з 27.06.2018 по 31.07.2019 виплачена головним управлінням в повному обсязі, оскільки питання виплати зазначеної виплати не підлягає розгляду Комісією, а доплата, яка утворилась до набрання законної сили постанови від 27.06.2019, а саме, з 08.09.2017 по 26.06.2019 підлягає виплаті лише після прийняття Комісією відповідного рішення та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних коштів, призначених на цю мету;

- головне управління при виплаті доплати пенсії діє у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією, законами України та Постановою КМУ № 649, а також з використанням повноважень з метою, якою ці повноваження надано, обґрунтовано, безпосередньо, добросовісно та розсудливо і жодним чином не порушило права та законні інтереси стягувача. Таким чином, застосування головним управлінням Постанови КМУ № 649 є правомірним та відповідає нормам Конституції України та Законам України, забезпечує належний рівень пенсійного забезпечення стягувача;

- згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 13 червня 2018 року у справі № 757/29541/14-а та від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів;

- враховуючи все вищезазначене, позивач наполягав на тому, що рішення суду виконані ще до відкриття виконавчого провадження, про що головне управління повідомило відділ примусового виконання рішень листом від 28.08.2019 з наданням підтверджуючих документів. Таким чином, головним управлінням виконано всі вимоги виконавчого листа № 1540/4411/18, а відтак, керуючись положенням п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження № 59785019 підлягало закінченню у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Однак, не дивлячись на вищезазначене, головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень 23.09.2019 виніс постанову про накладання штрафу у розмірі 5100 грн.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області з 12.08.2019 перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 1540/4411/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 31.07.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 08.08.2017 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у Довідці Військової частини А 3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода;

- 12.08.2019 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору з ГУПФУ. 02.09.2019 до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Одеській області про те, що доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 по 31.07.2019 в сумі 1238,15 грн. зарахована на рахунок стягувача 05.08.2019. Доплата пенсії за період 08.09.2017 по 26.06.2019 в сумі 38836,61 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1. На даний час, відповідно до Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, Пенсійним фондом України здійснюється робота по доповненню реєстру рішеннями суду за період з 01.01.2019 по теперішній час. Таким чином, боржником рішення суду не виконано в повному обсязі та посилання на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, є безпідставним, адже, боржником не надано доказів щодо дотримання вказаного порядку (витяг з реєстру);

- 16.09.2019 до відділу надійшла заява стягувача щодо невиконання боржником рішення суду. 23.09.2019 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн. 07.10.2019 до відділу надійшов лист від боржника, аналогічний що й 02.09.2019;

- боржником не надано жодних доказів вчинення будь яких дій на дотримання Порядку № 649 до прийняття оскарженої постанови від 23.09.2019 ВП № 59785019, в тому числі і докази направлення ГУПФУ до відповідного органу рішення по справі № 1540/4411/18 чи внесення вказаного рішення до відповідного реєстру для підтвердження суми, що підлягає виплаті;

- Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, не виконавши рішення Одеського окружного адміністративного суду у повному обсязі з підстав того, що виплата пенсії буде здійснена у Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р., не вчинив відповідні дії на дотримання вказаного Порядку. При цьому здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі. Аналогічна правова позиції викладена у рішеннях Одеського окружного адміністративного суду № 420/5669/18, № 420/2268/19;

- таким чином, право на отримання пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов`язань. А відсутність грошових коштів у Бюджеті не є підставою невиконання рішення суду, виконання чого є обов`язковим, що передбачено статтею 129-1 Конституції України. Аналогічна позиція викладена у рішення Європейського суду з прав люди у справі «Сук проти України», «Бурдов проти Росії». Таким чином, державний виконавець діяв лише в чітких рамках, визначених законом;

- Головним управлінням Пенсійного фонду України не було подано доказів про відсутність коштів для виплати пенсії стягувану;

- позивачем зазначено вимогу стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судовий збій. Вказане є порушенням норм Кодексу адміністративного судочинства, оскільки, відповідно до вимог статті 132 Кодексу адміністративного судочинства, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При ньому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за подання вказаного позову не звільнено від сплати судового збору. І судовий збір неможна кваліфікувати як судові витрати, з аналізу вищевказаної статті Кодексу адміністративного судочинства. Організаційно-правова форма Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області не змінюється у випадку пред`явлення позову до іншого суб`єкта владних повноважень. Крім того, кошти на судовий збір, сплачений за подання позову у позивача є, а на виконання рішення суду та виконання постанови державного виконавця - відсутні. Аналогічна позиція викладена у рішенні Одеського окружного адміністративного суду № 1540/4401/18 від 21.09.2018, де зазначено, що згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертизи;

- постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 № 497/1591/18 скасовано аналогічне додаткове рішення про стягнення судового збору з Управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області на користь Ізмаїльського ОУПФУ в Одеській області, та звернуто увагу учасників судового процесу на той факт, що з урахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь суб`єкта владних повноважень, суд присуджує з позивача лише здійснені ним документально підтверджені судові витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Тобто, суб`єкту владних повноважень не мають компенсуватися витрати на сплату судового збору, правову допомогу, витрати, пов`язані із прибуттям до суду, та інші судові витрати, крім зазначених вище витрат на доказування, оскільки суб`єкт владних повноважень повинен нести усі ризики, пов`язані з прийняттям ним рішень, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності, у тому числі необхідність відстоювати правомірність своєї поведінки в адміністративному суді. Враховуючи викладене, оскільки суб`єктом владних повноважень не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати відшкодуванню не підлягають. Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.10.2018 № 806/2642/16, де вказано, що частиною другою статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові виграти суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Враховуючи те, що суб`єктом владних повноважень не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача не підлягають.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі № 1540/4411/18 (а.с.22-30), зокрема:

- апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення;

- апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задоволено частково;

- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року скасовано та прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково;

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19 липня 2018 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 08.09.2017 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода;

- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

31.07.2019 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 1540/4411/18 (а.с.71-72), відповідно до якого П`ятий апеляційний адміністративний суд 27 червня 2019 року, розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, постановив:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 08.09.2017 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода;

- судове рішення набрало законної сили: 27 червня 2019 року.

Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 59785019 від 12.08.2019 року (а.с.74-75) державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєвим Ю.В.:

- відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 1540/4411/18, виданого 31.07.2019 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 08.09.2017 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода,

- зобов`язано боржника самостійно виконати рішення протягом 10 робочих днів з моменту винесення постанови.

Зазначену постанову отримано позивачем 19.08.2019 року. (а.с.31)

02.09.2019 року відповідачем отримано лист позивача «Про виконання рішення» від 28.08.2019 року № 20228/02-25 (а.с.78), відповідно до змісту якого, зокрема:

- на лист від 12.08.2019 № 09.1-5841, який надійшов до головного управління 19.08.2019 з постановою державного виконавця від 12.08.2019 ВП № 59785019 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 1540/4411/18, виданому 31.07.2019 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;

- Головним управлінням на підставі постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2019 ОСОБА_1 10.07.2019 проведено перерахунок пенсії з 08.09.2017 з урахуванням вказаного у довідці військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копія перерахунку пенсії додається);

- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2019 становить 7895,35 грн. (копія перерахунку пенсії додається);

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 по 31.07.2019 в сумі 1538,15 грн. була зарахована на його поточний рахунок 05.08.2019 (копія розрахунку на доплату додається);

- доплата пенсії за період з 08.09.2017 по 26.06.2019 в сумі 38836,61 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- на даний час за дорученням Пенсійного фонду України головним управлінням для формування реєстру в електронній формі здійснюється робота по доповненню реєстру рішеннями суду за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, у тому числі про виконання рішення по справі № 1540/4411/18;

- враховуючи викладене, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України від 02.06.2016 № 1404 "Про виконавче провадження" просимо закінчити виконавче провадження по виконавчому листу № 1540/4411/18, виданому 31.07.2019 Одеським окружним адміністративним судом.

До зазначеного листа позивачем було додано (а.с.80-82):

- перерахунки пенсії позивача за рішенням суду по справі № 1540/4411/18 від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 - Міноборони, відповідно до яких пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 жовтня 2017 року; 1 серпня 2019 року;

- розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача за червень, липень 2019 року від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 за Дорученням № Д 1501020399 /5, пенсіонер: ОСОБА_1 , підстава для здійснення розрахунку: рішення суду; сума доплати - 1538,15 грн.

23.09.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєвим Ю.В., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 59785019, якою за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії накласти на боржника - позивача: штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с.85-86)

Згідно зі змістом цієї постанови її прийнято на підставі встановлення відповідачем, зокрема, що:

- згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.08.2019 р. - ОСОБА_1 10.07.2019 р. проведено перерахунок пенсії з 08.09.2017 р. з урахуванням вказаного у довідці військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копія перерахунку пенсії додається). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2019 р. становить 7895,35 грн. (копія перерахунку пенсії додається). Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 р. по 31.07.2019 р. в сумі 1538,15 грн. була зарахована на його поточний рахунок 05.08.2019 р. (копія розрахунку на доплату додається). Доплата пенсії за період з 08.09.2017 р. по 26.06.2019 р. в сумі 38836,61 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- отже, станом на теперішній час вимоги рішення суду у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання рішення згідно вищезазначеного Порядку.

Зазначену постанову отримано позивачем 27.09.2019 року. (а.с.84)

Не погоджуючись з постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєва Ю.В. від 23.09.2019 року ВП № 59785019 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн., позивач оскаржив її у судовому порядку.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, та на виконання ухвали суду позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.37-39, 41, 43, 109-110):

- перерахунків пенсії від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 - Міноборони, відповідно до якого пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 січня 2018 року; 1 грудня 2018 року; 1 липня 2019 року;

- розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача з вересня 2017 року по липень 2019 року від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 за Дорученням № Д 1501020399 /3, пенсіонер: ОСОБА_1 , підстава для здійснення розрахунку: рішення суду; сума доплати, всього - 40374,76 грн.; підстава для здійснення розрахунку: рішення суду;

- листа Департаменту інформаційних систем та електронних ресурсів Пенсійного фонду України від 21.06.2019 року № 19104/04-12, адресованого в тому числі позивачу, яким повідомлено про необхідність в термін до 16 липня 2019 року забезпечити з Реєстром наступну роботу: доповнити Реєстр рішеннями суду, заборгованість по яких підлягає виплаті згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649, які надійшли до боржників у період з 1 січня 2019 року по 30 червня 2019 року;

- листа позивача до Департаменту інформаційних систем та електронних ресурсів Пенсійного фонду України від 22.07.2019 року № 14824/04-2 «Про надання інформації», яким на виконання листа Пенсійного фонду України від 21.06.2019 року № 19104/04-12 надано інформацію щодо «Реєстру судових рішень» за доведеною форою;

- витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, наданого відповідно до п. 10 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 року за № 1189/32641, на запит ОСОБА_2 від 06.11.2019 за № 4522 7555 4395 7510, станом на 06.11.2019, відповідно до якого, зокрема, інформація про рішення:

- вид рішення суду: Постанова;

- найменування суду, що його постановив: П`ятий апеляційний адміністративний суду;

- дата постановлення рішення суду: 27.06.2019 року;

- дата набрання законної сили: 27.06.2019 року;

- номер судової справи: 1540/4411/18;

- дата надходження рішення до боржника: 08.07.2019 року;

- реєстраційний номер рішення в реєстрі: 47581.

На виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів виконавчого провадження номер за АСВП: 59785019. (а.с.69-88)

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закону № 1404-VIII); «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII); Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 року № 2456-VI (далі - БК України); Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2); Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649); Порядком ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 р. за № 1189/32641 (далі - Порядок № 20-1).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно зі ст. 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч. 1 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з п. 1 Порядку № 649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до п. 2 Порядку № 649, зокрема, боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.

Згідно з п. 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Відповідно до п. 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

Згідно з п. 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.

У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.

Згідно з п. 1 Порядку № 20-1 цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку № 649, визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.

Відповідно до п. 7 Порядку № 20-1 внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі № 1540/4411/18, яка набрала законної сили 27 червня 2019 року, зокрема: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 08.09.2017 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода.

02.09.2019 року відповідачем отримано лист позивача «Про виконання рішення» від 28.08.2019 року № 20228/02-25, відповідно до змісту якого, зокрема:

- на лист від 12.08.2019 № 09.1-5841, який надійшов до головного управління 19.08.2019 з постановою державного виконавця від 12.08.2019 ВП № 59785019 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 1540/4411/18, виданому 31.07.2019 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо;

- Головним управлінням на підставі постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2019 ОСОБА_1 10.07.2019 проведено перерахунок пенсії з 08.09.2017 з урахуванням вказаного у довідці військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копія перерахунку пенсії додається);

- розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2019 становить 7895,35 грн. (копія перерахунку пенсії додається);

- доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 по 31.07.2019 в сумі 1538,15 грн. була зарахована на його поточний рахунок 05.08.2019 (копія розрахунку на доплату додається);

- доплата пенсії за період з 08.09.2017 по 26.06.2019 в сумі 38836,61 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- на даний час за дорученням Пенсійного фонду України головним управлінням для формування реєстру в електронній формі здійснюється робота по доповненню реєстру рішеннями суду за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, у тому числі про виконання рішення по справі № 1540/4411/18;

- враховуючи викладене, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України від 02.06.2016 № 1404 "Про виконавче провадження" просимо закінчити виконавче провадження по виконавчому листу № 1540/4411/18, виданому 31.07.2019 Одеським окружним адміністративним судом.

До зазначеного листа позивачем було додано:

- перерахунки пенсії позивача за рішенням суду по справі № 1540/4411/18 від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 - Міноборони, відповідно до яких пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 жовтня 2017 року; 1 серпня 2019 року;

- розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача за червень, липень 2019 року від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 за Дорученням № Д 1501020399 /5, пенсіонер: ОСОБА_1 , підстава для здійснення розрахунку: рішення суду; сума доплати - 1538,15 грн.

Також, на доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, та на виконання ухвали суду позивачем суду також надано копії, зокрема:

- перерахунків пенсії від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 - Міноборони, відповідно до якого пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 1 січня 2018 року; 1 грудня 2018 року; 1 липня 2019 року;

- розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача з вересня 2017 року по липень 2019 року від 10 липня 2019 року за пенсійною справою № 1501020399 за Дорученням № Д 1501020399 /3, пенсіонер: ОСОБА_1 , підстава для здійснення розрахунку: рішення суду; сума доплати, всього - 40374,76 грн.; підстава для здійснення розрахунку: рішення суду;

- листа Департаменту інформаційних систем та електронних ресурсів Пенсійного фонду України від 21.06.2019 року № 19104/04-12, адресованого в тому числі позивачу, яким повідомлено про необхідність в термін до 16 липня 2019 року забезпечити з Реєстром наступну роботу: доповнити Реєстр рішеннями суду, заборгованість по яких підлягає виплаті згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649, які надійшли до боржників у період з 1 січня 2019 року по 30 червня 2019 року;

- листа позивача до Департаменту інформаційних систем та електронних ресурсів Пенсійного фонду України від 22.07.2019 року № 14824/04-2 «Про надання інформації», яким на виконання листа Пенсійного фонду України від 21.06.2019 року № 19104/04-12 надано інформацію щодо «Реєстру судових рішень» за доведеною форою;

- витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, наданого відповідно до п. 10 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року № 20-1, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 22 жовтня 2018 року за № 1189/32641, на запит ОСОБА_2 від 06.11.2019 за № 4522 7555 4395 7510, станом на 06.11.2019, відповідно до якого, зокрема, інформація про рішення:

- вид рішення суду: Постанова;

- найменування суду, що його постановив: П`ятий апеляційний адміністративний суду;

- дата постановлення рішення суду: 27.06.2019 року;

- дата набрання законної сили: 27.06.2019 року;

- номер судової справи: 1540/4411/18;

- дата надходження рішення до боржника: 08.07.2019 року;

- реєстраційний номер рішення в реєстрі: 47581.

Отже, з встановленого судом вбачається, що на виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі № 1540/4411/18 позивачем ще до відкриття виконавчого провадження (12.08.2019 року) здійснено ОСОБА_1 перерахунок та часткову виплату перерахованої пенсії (доплата в сумі 1538,15 грн.) з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, та щодо решти перерахованої пенсії вчинено дії згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Однак, 23.09.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєвим Ю.В., керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 59785019, якою за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії накласти на боржника - позивача: штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.

Згідно зі змістом цієї постанови її прийнято на підставі встановлення відповідачем, зокрема, що:

- згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.08.2019 р. - ОСОБА_1 10.07.2019 р. проведено перерахунок пенсії з 08.09.2017 р. з урахуванням вказаного у довідці військової частини А3519 від 10.10.2017 № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода (копія перерахунку пенсії додається). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2019 р. становить 7895,35 грн. (копія перерахунку пенсії додається). Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 27.06.2019 р. по 31.07.2019 р. в сумі 1538,15 грн. була зарахована на його поточний рахунок 05.08.2019 р. (копія розрахунку на доплату додається). Доплата пенсії за період з 08.09.2017 р. по 26.06.2019 р. в сумі 38836,61 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1;

- отже, станом на теперішній час вимоги рішення суду у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання рішення згідно вищезазначеного Порядку.

Проте, за результатами дослідження вищенаведених наданих сторонами доказів судом встановлено, що вимоги постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року по справі № 1540/4411/18 та виданого 31.07.2019 року Одеським окружним адміністративним судом виконавчого листа № 1540/4411/18 в частині проведення виплати ОСОБА_1 пенсії з 08.09.2017 року з урахуванням вказаного у довідці Військової частини А3519 від 10.10.2017 року № 139/334 розміру грошового забезпечення, а саме таких його складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, до відкриття відповідного виконавчого провадження:

- фактично виконані частково та

- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, щодо вчинення дій з виконання рішення суду у невиконаній частині ще до відкриття відповідного виконавчого провадження, згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.

Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що встановлені відповідачем обставини, які послужили підставою для прийняття оскаржуваної постанови, не відповідають фактичним обставинам справи.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 23 та п. 20 ч. 1 ст. 116 БК України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

На підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку про те, що неповне виконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів, фактично, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, та вчинення позивачем дій на виконання Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, та Порядку ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24.01.2018 року по справі № 405/3663/13-а (адміністративне провадження № К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (адміністративне провадження № К/9901/12146/18).

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновку, що:

- оскаржена постанова від 23.09.2019 року ВП № 59785019 про накладення штрафу прийнята відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому ця постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п.п. 7, 8, 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;

позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду;

відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Враховуючи характер спірних правовідносин, позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у даній справі:

- не є суб`єктом владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду,

- не є суб`єктом владних повноважень при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг,

- відповідно, є особою, на захист прав та інтересів якої подано позов до адміністративного суду та не є суб`єктом владних повноважень у розумінні КАС України.

Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 23012 від 17 жовтня 2019 року щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 1921,00 грн. (а.с.53)

Відповідно, з урахування того, що відповідач не є юридичною особою, стягненню з Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає сума судового збору в розмірі 1921,00 грн.

При цьому слід зазначити, що позиція відповідача щодо судового збору, яка полягає в тому, що організаційна правова форма Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не змінюється у випадку пред`явлення позову до іншого суб`єкта владних повноважень, із посиланням на позицію Верховного Суду від 31.10.2018 року у справі № 806/2642/16, - є помилковою, такою, що не спростовує вищенаведених висновків суду з цього питання, а зазначена відповідачем постанова Верховного Суду не містить наведених відповідачем висновків, в тому числі як таких, що стосуються питання щодо розподілу судових витрат.

Щодо посилання представника відповідача на судову практику з зазначеного питання судів першої та апеляційної інстанції, слід зазначити, що вона не є обов`язковою за законодавством для врахування при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин. Крім того, станом на час розгляду і вирішення цієї справи має місце нова протилежна наведеній відповідачем судова практика з даного питання, зокрема, по справі № 420/3159/19.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст. ст. 139, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: пл. Бориса Дерев`янка, 1, м. Одеса, 65072), третя особа - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ), про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєва Юрія Валерійовича від 23.09.2019 року ВП № 59785019 про накладення штрафу.

Стягнути з Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, 34, м. Одеса, 65028, ідентифікаційний код юридичної особи: 34929741) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Апеляційні скарги на рішення суду можуть бути подані в поряду, передбаченому ч. 6 ст. 287 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя М.Г. Цховребова

.