Рішення № 85488964, 08.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
240/10630/19
Номер документу
85488964
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/10630/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

24 вересня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому він просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дати народження, з 80% до 70% сум грошового забезпечення та зняття 25% підвищення посадового окладу за шкідливість у роботі і 10% за першу лікарську кваліфікаційну категорію;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 1 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дати народження, з урахуванням для обчислення розміру пенсії 80% суми місячного грошового забезпечення (у тому числі поновити 25% підвищення посадового окладу за шкідливість в роботі та 10% надбавки за першу кваліфікаційну лікарську категорію, як постійних його складових).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому призначена пенсія відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, яке складалося з: посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію. Однак, здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, відповідач розмір пенсії зменшив з 80% до 70% грошового забезпечення, крім того без врахування підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію. Позивач не погоджується з такими діями Управління та вважає, що наявні усі підстави для здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, виходячи з 80% від розміру грошового забезпечення та з врахуванням підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію, що і зумовило його звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 9 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

Представником відповідача у строк та у порядку, визначеному статтею 162, частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України, 29 жовтня 2019 року подано до відділу документального забезпечення суду відзив на позовну заяву від 22 жовтня 2019 року №33340/08, відповідно до змісту якого позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю (а.с.27-29). В обґрунтування заперечень посилається на рішення Конституційного Суду України щодо дії норми в часі, зазначає, що до спірних правовідносин повинні застосуватись норми Закону України від 9 квітня 1992 року за №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які діяли на час перерахунку та визначали, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Крім того, підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію не передбачені чинною редакцією Постанови №103.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію з 3 червня 2000 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103, управлінням Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 1 січня 2018 року. Однак, пенсію перераховано виходячи з 70% грошового забезпечення, а не 80%, як було встановлено при її призначенні, крім того, підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію не були враховані під час перерахунку пенсії.

12 вересня 2019 року позивачем було направлено заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, з проханням провести перерахунок його пенсії з 70% до 80% від суми грошового забезпечення, скільки вказаний перерахунок суперечить чинному законодавству України. Крім того, також при перерахунку пенсії врахувати підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію (а.с.16).

19 вересня 2019 року за №М-4280 на звернення позивача від Головного правління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла відповідь, в якій відповідач посилається на постанову КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зазначивши, що відповідно до цієї статті розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, стосовно підвищення посадового окладу 25% за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію, зазначає, що їх врахування під час перерахунку пенсії не передбачено чинною редакцією Постанови №103 (а.с.17).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Верховним Судом розглянуто зразкову справу та прийнято рішення №240/5401/18-а від 4 лютого 2019 року, яке Великою Палатою Верховного Суду залишено без змін 16 жовтня 2019 року.

Велика Палата Верховного Суду погодилась з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримала висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. (пункт 33 рішення Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справі №240/5401/18-а).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року за №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року за №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як встановлено з матеріалів справи, зокрема з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19 вересня 2019 року №М-4280 (а.с.17) та повідомлення (а.с.18), відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103, та її основний розмір склав 70% від грошового забезпечення без врахування інших видів грошового забезпечення.

Надаючи оцінку посиланням позивача на протиправність дій відповідача, які виразились у зменшенні основного розміру пенсії із 80% грошового забезпечення до 70%, то суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Позивачу була призначена пенсія у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Всупереч наведеного, при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі Постанови №103, управління пенсійного фонду застосувало норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що є безпідставним.

Згідно з вимогами частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За сукупністю наведених обставин, суд доходить висновку про протиправність дій управління пенсійного фонду щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії з 80% на 70% при проведені її перерахунку на підставі Постанови №103 та, відповідно, про наявність підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, починаючи з 1 січня 2018 року, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

Щодо врахування при перерахунку пенсії 25% підвищення посадового окладу за шкідливість у роботі і 10% надбавки за кваліфікаційну першу лікарську категорію суд зазначає наступне.

Верховним Судом прийнято рішення від 13 березня 2018 року у зразковій справі №240/6263/18 щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

У пункті 19 рішення зазначено, що згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

У рішенні колегія суддів також зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

У пункті 22 рішення зазначено, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Отже, враховуючи рішення Верховного Суду у наведеній зразковій справі, суд відмовляє у зобов`язанні відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням для обчислення розміру пенсії 25% підвищення посадового окладу за шкідливість у роботі та 10% надбавки за першу кваліфікаційну лікарську категорію, оскільки здійснення перерахунку відбувається за нормами чинними на час його проведення і станом на час здійснення перерахунку дані види грошового забезпечення не передбачені чинним законодавством як складові для здійснення перерахунку.

Постанова Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), на яку посилається позивач, не може бути застосована у даній справі, оскільки правовідносини, що розглядались судом у даній справі мали місце ще до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн. У зв`язку з задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 384,20 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру сум грошового забезпечення з 80% до 70% при перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дати народження.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 1 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дати народження, з урахуванням для обчислення розміру пенсії 80% суми грошового забезпечення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 384,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено: 8 листопада 2019 року.

Суддя Д.М. Гурін