Рішення № 85488951, 07.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2019
Номер справи
240/10301/19
Номер документу
85488951
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/10301/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови призначити з 01 травня 2019 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017-2018 роки із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017-2018 роки із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, та провести виплату пенсії за віком з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії починаючи з 01 травня 2019 року.

В обґрунтування пазову вказує, що із 12 травня 2009 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а 17.04.2019 звернулася до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Листом №Д-49/18 від 02.05.2019 відповідач зазначає, що із 01.03.2019 переведена на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі п.8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що звернулась до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2016,2017, 2018 роки. Відповідач у листі зазначив, що пенсію обчислено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника. середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,17, а також із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Розмір пенсійної виплати обчислено при страховому стажі 32 роки 6 місяців 1 день. Коефіцієнт страхового стажу, який відповідно до ст. 25 Закону визначено з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,32500. Розмір пенсійної виплати становить 2373,08 грн. Вважає, що даною відповіддю відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати за 2016-2018 роки.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження.

Копію ухвали позивач отримала 10.09.2019, а відповідач - 09.09.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До суду 26 вересня 2019 року надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 08.10.2019 призначено справу до судового розгляду на 23.10.19. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи стосовно ОСОБА_1 в термін до 18.10.2019.

До суду 23.10.2019 надійшли належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи стосовно ОСОБА_1 .

Відділом документального забезпечення суду 23.10.2019 зареєстровано заяву позивача про долучення до матеріалів справи копії заяви від 26.06.2019.

У судовому засіданні представник відповідача заявила клопотання про відкладення розгляду справи для уточнення інформації.

Розгляд справи відкладено на 04.11.2019.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, а також зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, та беручи до уваги подані сторонами заяви про розгляд справи у письмовому провадженні, судом постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що 25.08.2009 ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 29).

Розпорядженням №549 від 09.06.2009 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком. Умови призначення - держслужбовці (а.с. 31).

Матеріалами справи підтверджується, що розмір пенсії позивача станом на січень 2019 року становив 1926,01 грн.

Листом №879/03.2 від 20.03.2019 Малинський відділ з питань призначення та перерахунків пенсії Коростенстенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило про необхідність ОСОБА_1 звернутись по питанню перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 34).

З матеріалів справи вбачається, що 17.04.2019 ОСОБА_1 звернулася до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 13).

Листом №Д-49/8 від 02.05.2019 Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про наступне: "Вашу заяву від 17.04.2019 року б/н щодо перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розглянуто згідно до Закону України ''Про звернення громадян". За матеріалами Вашої пенсійної справи розмір пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", становив 1926,01 грн., тому Вас автоматично з 01.03.2019 року було переведено на пенсію за віком, яку обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Ваша пенсійна справа перевірена. За матеріалами Вашої пенсійної справи стаж роботи становить 32 роки 6 місяців 1 день. Страховий стаж враховано по 30.04.2009 року. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,325 (32 х 12 + 6) : 1200). Загальний розмір пенсії станом на 01.03.2019 року становить 2373,08 грн. а саме :

- 2187,26 грн. - основний розмір пенсії за віком;

- 128,88 грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 12 років);

- 56,94 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії."

З матеріалів адміністративної справи вбачається та відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою від 26.06.2019 у якій просила призначити пенсію за віком відповідно до Закону України №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Всі необхідні документи для призначення пенсії були подані із заявою 17.04.2019.

Листом №Д-2805 від 16.07.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 повідомлено: "Ваше звернення до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з питання перерахунку пенсії розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Повідомляємо, що до 01.03.2019 Ви отримували пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Із 01.03.2019 відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, є більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України "Про державну службу", перерахунок проводився автоматично, без звернення особи, за матеріалами пенсійних справ. Отже, з 01.03.2019 Вас переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Пенсію обчислено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,17, а також із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Розмір Вашої пенсійної виплати обчислено при страховому стажі 32 роки 6 місяців 1 день. Коефіцієнт страхового стажу, який відповідно до ст. 25 Закону визначено з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, становить 0,32500 " (а.с. 16).

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з позовом до суду.

Відповідно до частини 2 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII, в редакції, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон №1058-ІV, в редакції, станом на 01.03.2019) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Пунктом 13 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

У листах, адресованих позивачу, відповідач вказує на те, що із 01.03.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV та посилається на Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, Постановою КМ України, від 20.02.2019, №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №124).

Пунктом 8 Порядку №124 визначено, що перерахунок пенсії особам, яким пенсію/щомісячне довічне грошове утримання призначено, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" проводиться для визначення частини розміру, обчисленої відповідно до Закону (Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", прим.)

Якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого, зокрема, відповідно Закону України "Про державну службу" проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв`язку України.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 із 2009 року було призначено пенсію згідно Закону України "Про державну службу", а відповідно інформації з Протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 , рішенням від 22.03.2019 "Про перерахунок пенсії"; вид перерахунку - перехід з виду на вид; вид пенсії - пенсія за віком, дата перерахунку: 01.03.2019 (а.с. 35)

Відповідно до частини 3 ст.45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Приписи частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, можуть бути застосовані під час переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом на інший. При цьому, суд зазначає, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, суд зазначає, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV регулює правовідносини щодо переведення з одного виду пенсії на інший вид, які визначені саме Законом №1058-IV. Вказана норма не регулює правовідносини переведення з одного виду пенсії на інший що визначені різними Законами.

Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №185/1474/17 (№ К/9901/3035/17).

Як встановлено з матеріалів справи, позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а із 01.03.2019 їй було призначено та нарахована пенсію згідно Закону №1058-IV вперше.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відбулось автоматичне, без заяви особи, призначення ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону №1058-IV, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону №1058-IV.

Суд вважає за необхідне зазначити, що заяви позивача від 17.04.2019 та від 26.06.2019 про призначення пенсії правомірно розглядались відповідачем у порядку Закону України "Про звернення громадян", оскільки такі заяви подано особою у довільній формі, тоді як чинним законодавством України визначено форму заяви для призначення та перерахунку пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що у листах, якими відповідач надавав відповідь, позивачу, не роз`яснено ОСОБА_1 про необхідність подати заяву встановленого зразка для призначення пенсії.

Щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Встановлено, що при розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідачем взято середній заробіток за три попередні роки: 2017 (за 2014-2016 роки) (а.с. 53).

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.

Положеннями ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn), К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно матеріалів справи, позивач отримував пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а з 01 березня 2019 року позивачу призначено пенсію згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вперше.

Оскільки пенсія позивачу згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначено вперше, тому у позивача виникає право на застосування формули визначення розміру пенсії, яка використовується при призначенні пенсії вперше, відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV, а не з тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході з одного виду пенсії на інший.

Аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду України від 09.06.2015 року у справі № 21-550а14 та від 31 березня 2015 у справі № 21-612а14.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо застосування в спірних правовідносинах середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, оскільки позивачу із 01.03.2019 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення (в даному випадку автоматичного призначення пенсії без заяви особи), тобто за 2016-2018 роки.

Щодо розміру показника величини оцінки одного року страхового стажу.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №Д-2805 від 16.07.2019, пенсію обчислено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,17, а також із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що відповідач безпідставно не застосував частину 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV та не визначив величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1, 35%, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Відповідно до положень п.4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (зі змінами, внесеними Законом №2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі розпорядження відповідача від 22.03.2019 ОСОБА_1 із 01.03.2019 переведено з пенсії відповідно до Закону №3723-XII на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, при цьому, при обчисленні розміру пенсії, застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.

Оскільки умови перерахунку пенсій з 01.10.2017, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» врегульовано пунктом 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, а також враховуючи те, що позивачу призначено пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із 01.03.2019, поза межами періоду визначеного пунктом 4-4 Прикінцевих положень (з 01.10.2017 по 31.12.2017), відповідач правомірно застосував при перерахунку пенсії позивача величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Враховуючи викладене, позовна вимога в частині зобов`язати відповідача при перерахунку пенсії застосувати показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, не підлягає задоволенню.

Разом з тим, враховуючи те, що позивачу із 01.03.2019 призначено пенсію за віком згідно Закону №1058-ІV, суд не вбачає підстав задоволення позову в частині зобов`язання відповідача її призначити, однак враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне, з метою захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача перерахувати пенсії ОСОБА_1 із 01.03.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017-2018 роки.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Частиною 3 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №96 від 21.08.2019 (а.с.4).

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог та сплатою судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Ольжича,7 м. Житомир 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо призначення з 01 березня 2019 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Ольжича,7 м. Житомир 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 01 березня 2019 року перерахунок пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017-2018 роки та провести виплату пенсії за віком з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Ольжича,7 м. Житомир 10003, код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) документально підтверджені судові витрати у сумі 768 ( сімсот шістдесят вісім ) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук