
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року Справа № 212/5062/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіЦарікової О.В., секретаря судового засіданняБезрученко К.В., за участі: представника позивача: представника відповідачаМихайлик С.І., Шаповал В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019 № 0026311-5750-0483 (форми «Ф»), складеного Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачу на праві приватної власності належить комплекс нежитлових приміщень бази відпочинку, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 3075 кв.м.
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019 № 0026311-5750-0483, за яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем: «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нерухомого майна» за 2018 рік у розмірі 57241 грн. 13 коп.. Оскаржене податкове повідомлення-рішення позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню судом, оскільки відповідачем помилково віднесено нерухоме майно позивача до готельно - ресторанного комплексу та, відповідно, помилково при обрахунку грошового зобов`язання застосовано ставку податку у розмірі 0,5 відсотків від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за один квадратний метр. У той час, як належний позивачу комплекс будівель за цільовим призначенням належить до баз відпочинку, а отже, в даному випадку згідно з рішенням Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про місцеві податки і збори на території Чкаловської сільської ради на 2018 рік» застосовуватися має ставка податку у розмірі 0,05 відсотків від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року як для «інших об`єктів нежитлової нерухомості», що перебувають у власності фізичних осіб.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.06.2019 адміністративну справу №212/5062/19 передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року прийнято до провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019 № 0026311-5750-0483, відкрито провадження в адміністративній справі №212/5062/19 та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження на 21 серпня 2019 року о 10:00 год.. Останнє судове засідання відбулося 23.10.2019 року.
07 серпня 2019 року відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив та вказав, що будівлі готельні включають в себе: готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку. Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
ОСОБА_1 за даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно має у власності комплекс - базу відпочинку (об`єкт нежитлової нерухомості), за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 3075 кв.м..
Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток на території села Чкаловка встановлені рішенням Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про місцеві податки і збори на території Чкаловської сільської ради на 2018 рік». Відповідно до вказаного рішення для об`єктів нежитлової нерухомості (Будівлі готельні) - 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Розрахунок податку з об`єкту нежитлової нерухомості ОСОБА_1 при нарахуванні податку за 2018 рік проведений таким чином: мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 р. встановлена в розмірі 3723 грн.; ставка податку на 2018 складає 0,5 %*3723 грн.= 18,62 грн.; розмір частки власності ОСОБА_1 (1/1) нежитлової будівлі загальною площею 3075 кв. м.; сума податку: 3075 кв.м.* 18,62 грн.= 57241,12 грн..
За даними в мережі інтернет, за адресою: АДРЕСА_1 розміщений саме готельно-ресторанний комплекс «Усадьба К».
Представником позивача 15 жовтня 2019 року надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що ДСТУ 4527:2006 «НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ. Послуги туристичні. Засоби розміщення» розрізняє такі засоби розміщення як бази відпочинку та табори для відпочинку.
Згідно з п. 5.26 ДСТУ 4527:2006 «НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ. Послуги туристичні. Засоби розміщення» табір праці та відпочинку - це засіб розміщення сезонного функціонування, який має умови для здійснювання у регламентованому режимі певної діяльності під час відпочинку.
Водночас, відповідно до роз`яснення Міністерства будівництва, архітектури, та житлово-комунального господарства України «Стосовно роз`яснення законодавства та державних норм при вирішенні питання будівництва бази відпочинку» від 01.10.2006, база відпочинку - це не тільки житлові приміщення, а багатофункціональний комплекс, який за функціональним призначенням повинен забезпечувати належні умови для відпочиваючих.
При цьому, згідно з роз`ясненням Міністерства будівництва, архітектури, та житлово-комунального господарства України «Стосовно роз`яснення законодавства та державних норм при вирішенні питання будівництва бази відпочинку» від 01.10.2006, бази відпочинку належать не до готельних будівель, а до закладів охорони здоров`я, тому до них мають застосовуватись норми ДБН В.2.2-10-2001 "Заклади охорони здоров`я".
Рішення Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 26.06.2018 «Про місцеві податки і збори на території Чкаловської сільської ради на 2018 рік» не містить ставок, встановлених саме для такої категорії об`єктів нерухомого майна як «Бази відпочинку», таким чином, розмір податку за об`єкти нерухомого майна, що належать ОСОБА_1 має розраховуватися з врахуванням ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об`єктів нежитлової нерухомості, для категорії «інші об`єкти нежитлової нерухомості» у розмірі 0,05 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.
У судовому засіданні 23 жовтня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти адміністративного позову, просила відмовити в його задоволенні повністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, ОСОБА_1 на праві власності належать об`єкти нерухомого майна, площею 3075 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформовано та направлено на адресу позивача податкове повідомлення - рішення від 16.04.2019 №0026311-5750-0483, за яким ОСОБА_1 , як власнику нерухомого майна, визначено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік у сумі 57241,13 грн..
Позивач не погодилася із сумою вказаного податкового повідомлення – рішення та вказала, що податковим органом неправильно застосовано ставку податку, чим і обумовлено звернення до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до пп. 266.1.1. та пп.266.2.1 ст. 266 Податкового кодексу України (далі -ПК України) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Як визначено пп. 266.3.1 та 266.3.2. ст. 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп. 266.5.1. п.266.5 ст. 266 ПК України).
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно із п. 10.2-1 ст. 10 Податкового кодексу України, місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлені рішенням Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про місцеві податки і збори на території Чкаловської сільської ради на 2018 рік» від 12.07.2017 №236-ІХ-VII.
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (пп. 266.7.1. п. 266.7 ст. 266 ПК України)
Судом встановлено, що податковим органом сума податку ОСОБА_1 розрахована на підставі даних Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, копія якої залучена до матеріалів справи.
При цьому, ставку податку відповідачем застосовано на рівні 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування як для будівель готельних.
Сума податку обрахована наступним чином: мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 р. встановлена в розмірі 3723 грн., ставка податку - 0,5 %*3723 грн.= 18,62 грн.; сума податку: 3075 кв.м.* 18,62 грн.= 57241,12 грн..
Оцінюючи правомірність застосування податковим органом ставки податку на рівні 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування суд виходить з такого.
Так, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 19.08.2004 р. належать об`єкти нерухомого майна (бази відпочинку), а саме: будинок А (дощ. заг. пл. 182,3 кв.м.), будинок Б (дощ. заг. пл. 182,3 кв.м.), павільйон Е (дощ.заг.пл. 60,0 кв.м.), адміністративно-побутовий корпус Ж-2 (метал.заг.пл.89,4 кв.м.), мобільний будинок К (дощ.заг.пл.72,9 кв.м.), павільйон М (метал.заг. пл. 176,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.11.2008 у справі №32/137/08 за ОСОБА_1 було визнано право власності на інші самочинно збудовані будівлі, за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: 1) мансарду „Ж м/с” розміром 6,12х15,22 м; 2) терасу „Ж” розміром 1,50х15,22 м; 3 ) сторожку „З-1” розміром 4,68х 6,20 м; 4 ) підвал „З п/д” складної конфігурації площею 30,0 м.кв.; 5) столову ”Л-1" складної конфігурації площею 166,7 м.кв.; 6 ) будинок відпочинку „Н-1” розміром 6,11х10,40 м; 7 ) мансарду ”Н м/с” розміром 6,11х10,40 м; 8 ) будинок відпочинку „О-1” розміром 8, 40х7,7 м; 9 ) тамбур „О” розміром 2,30х2,90 м; 10 ) терасу „ О2” розміром 2,88х8,44 м; 11 ) навіс „О1” розміром 1,40х2,20м; 12 ) будинок відпочинку „П-1” розміром 8, 70х11, 0 м; 13) мансарду „П м/с” розміром 8,70х11,0 м, 14 ) терасу „п” складної конфігурації площею 47,1 м.кв.; 15) ТП „Р” розміром 2,40х2,45 м; 16 ) котельню ”С” розміром 3, 65х3,70 м; 17) навіс „Т” розміром 5,0х17,80 м; 18 ) адміністративно-побутовий корпус „У-2” розміром 11,30х13, 30 м; 19 ) мансарду „У м/с” 6,60х9, 20 м; 20) столову „Ф-1” розміром 11,15х13,67 м; 21 ) теплицю „Х” розміром 4,95х10,0 м; 22) насосну „Ч” розміром 3,30х4,60 м; 23 ) будівлю офісу „Ц” розміром 4,50х4,80 м; 24 ) поромну „Ш” розміром 5,25х5,55 м; 25 ) басейн „Щ” розміром 8,0х16,0 м; 26) вбиральню „В” розміром 3,20х5,20 м; 27 ) гараж „И” розміром 4,90х6, 60 м.
Загальна площа об`єктів, що перебувають у власності позивача та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 складає АДРЕСА_2
В матеріалах справи міститься Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів від 14.09.2017 №97359899, дані якої використовувалися відповідачем для обрахунку ОСОБА_1 податкового зобов`язання, також в матеріалах справи міститься Інформаційна довідка з цього з реєстру від 09.10.2010 №184228698 надана представником позивача.
Із зазначених Інформаційних довідок судом встановлено, що належний позивачу комплекс об`єктів нерухомого майна за цільовим призначенням віднесений до баз відпочинку.
Відповідно до рішення Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про місцеві податки і збори на території Чкаловської сільської ради на 2018 рік» від 12.07.2017 №236-ІХ-VII, ставки податку для фізичних осіб на рівні 0,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування встановлені для таких об`єктів нерухомого майна:
- для будівель готельних: будівель фінансового обслуговування, адміністративно- побутових будівель, будівель для конторських та адміністративних цілей; ресторанів та барів, станцій технічного обслуговування автомобілів, їдалень, кафе, закусочних баз та складів підприємств торгівлі й громадського харчування, будівель підприємств побутового обслуговування;
- для господарських будівель - концертних залів, котельних, бойлерних, трансформаторних підстанцій, тощо.
Тобто, належний позивачу об`єкт не відноситься до жодних з перерахованих вище категорій, а отже, для обрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік для об`єктів нерухомості позивача відповідачем мала бути застосована ставка на рівні 0,05 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування, встановлені для об`єктів нерухомого майна, що встановлена рішенням Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 12.07.2017 №236-ІХ-VII для «Інших об`єктів нежитлової нерухомості».
Відтак, сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік за належні ОСОБА_1 об`єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 мала бути обрахована наступним чином: мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 р., ставка податку - 0,05 %*3723 грн.= 1,8615*3075 кв.м. = 5724,11 грн.
Посилання представника відповідача на інформацію, розміщену на інтернет -порталі: https://usadbak.0564.ua, згідно з якою за адресою: АДРЕСА_1 розміщений готельно - ресторанний комплекс «Усадьба К» судом відхиляються, оскільки інформація з інтернет - джерела не може ставити під сумнів правовстановлюючі документи позивача та мати пріоритет перед такими документами, оскільки, за існуючою процедурою цільове призначення об`єкта нерухомого майна визначається фахівцями під час складання правовстановлюючої документації на такий об`єкт.
Згідно з п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, перевіривши податкове повідомлення - рішення від 16.04.2019 № 0026311-5750-0483 (форми "Ф") Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на відповідність положенням ч. 2 ст. 2 КАС України, дійшов висновку про необхідність його скасування в частині суми у розмірі 51517 грн. 02 коп., у зв`язку із чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 132, 139, 194, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17а, м. Дніпро, 49600, і.к. 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 16.04.2019 №0026311-5750-0483 (форма "Ф") в частині суми у розмірі 51517 грн. 02 коп.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 691 (шістсот дев`яносто одна) грн. 56 коп..
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 04 листопада 2019 року.
Суддя О.В. Царікова