
Справа № 703/1826/19
2/703/1350/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2019 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого – судді Кирилюк Н.А.
при секретарі Римському Д.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Смілі цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії,
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі в тексті - Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 23585 грн. 71 коп. надмірно виплаченої субсидії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 08 серпня 2016 року до Управління із заявою про призначення житлової субсидії звернулась ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 . В декларації про доходи і витрати осіб відповідач вказала 6 осіб, які зареєстровані у жилому приміщенні. Рішенням від 05 жовтня 2016 року відповідачу було призначено субсидію з розрахунку на 6 осіб з серпня 2016 року по квітень 2017 року.
Через несплату обов`язкового платежу з 01 травня 2017 року субсидію було відмінено.
31 січня 2018 року ОСОБА_1 повторно звернулась із заявою про призначення субсидії і в декларації про доходи і витрати осіб зазначила 9 осіб, які зареєстровані у належному їй будинку.
Для перевірки інформації щодо кола осіб, які були зареєстровані по АДРЕСА_1 Управлінням було направлено відповідні запити.
З наданої Управлінню інформації було встановлено, що відповідач, як на час першого, так і на час другого звернення, подала недостовірні відомості щодо кола осіб, зареєстрованих у житлі. Так, станом на 01 серпня 2016 року у вказаному будинку було зареєстровано 17 осіб, а станом на 01 січня 2018 року – 16 осіб.
У зв`язку з виявленим порушенням Управлінням було здійснено перерахунок субсидії з 1 серпня 2016 року по 30 квітня 2017 року, внаслідок чого було встановлено, що ОСОБА_1 було безпідставно виплачено 23585 грн. 71 коп. як субсидії.
З метою повернення цих коштів відповідачу було направлено повідомлення про відшкодування цих коштів, однак у добровільному порядку відповідач кошти не повертає.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, в направленій до суду заяві просив розглядати справу у його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання також не з`явилась з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
За таких обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розглянути справу, в порядку, передбаченому гл. 11 ЦПК України, у відсутність відповідача, який згідно ст. 128 ЦПК України повідомлений про день та час розгляду справи належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 08 серпня 2016 року ОСОБА_1 , яка проживала по АДРЕСА_1 , звернулась до Управлінням із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. В цей же день відповідачем було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено, що в належному їй будинку зареєстровані 6 осіб, із яких 2 отримують доходи.
У відповідності з рішенням Управління від 05 жовтня 2016 року відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 9 місяців з серпня 2016 року по квітень 2017 року включно.
З метою перевірки даних щодо кола осіб, зареєстрованих станом на 01 серпня 2016 року по АДРЕСА_1 , Управлінням 21 лютого 2018 року було зроблено запит до відділу реєстрації виконавчого комітету Смілянської міської ради. У відповідності з наданою на запит довідкою від 22 лютого 2019 року в зазначеному будинку з 1 листопада 2008 року по 30 квітня 2017 року було зареєстровано 17 осіб.
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі в тексті - Положення).
У відповідності до пунктів 7 та 12 Положення (чинного на момент звернення із заявою про призначення субсидії) субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива – на основі річного сукупного доходу осіб за попередній календарний рік.
Згідно з п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Приписами п. 20 Положення встановлено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
У разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни; повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення(п. 2 Порядку).
У відповідності з приєднаним до матеріалів справи розрахунком позивачем за період з 1 серпня 2016 року по 30 квітня 2017 року було нараховано та виплачено відповідачу 23585 грн. 71 коп. як субсидії.
У заяві від 21 березня 2018 року, адресованій позивачу, ОСОБА_1 визнала, що вказала у декларації не всіх осіб, що були зареєстровані у будинку.
Повідомленням від 04 квітня 2019 року відповідачу було доведено до відома наведені обставини, а також обов`язок повернути виплачені кошти.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача
Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку ОСОБА_1 як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 для отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг свідомо надала недостовірну інформацію про всіх зареєстрованих осіб в квартирі, факт недобросовісності набувача субсидії суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як субсидія за зазначений період підлягають поверненню.
А тому, позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути документально підтверджені судові витрати.
На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268, 280-282 ЦПК України суд,-
вирішив:
Позов управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (код з ЄДРПОУ 03195791, Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надмірно виплаченої субсидії задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІН НОМЕР_2 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради 23585 грн. 71 коп. надмірно виплаченої субсидії та 1921 грн. судового збору, а всього 25506 грн. 71 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання його повного тексту.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом цих строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст судового рішення складено 07 листопада 2019 року.
Головуючий: Н. А. Кирилюк