ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" січня 2010 р. Справа №8/227-09
за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі:
1. Київської обласної ради, м. Київ
2. Київського обласного управління лісового та мисливського господарства України, м. Київ
до відповідачів 1. Державного підприємства «Богуславський лісгосп», м. Богуслав
2. Закритого акціонерного товариства «Українські лови», м. Київ
про визнання недійсним договору №4-1 від 15.01.2007р.,
Суддя Чорна Л.В.
представники:
від позивача 1.: не з‘явися;
від позивача 2.: не з‘явився;
від відповідача 1.: Іршенко В.М. –довір. №1 від 04.01.2010р. –юрисконсульт;
від відповідача 2.: Харитонова Ю.В. –довір. б/н від 30.11.2009р. - представник;
від прокуратури: Горб Л.В. –посв. №71 від 09.07.20009р. –заст. прокурора.
оголошувалась перерва для підготовки мотивованого рішення
суть спору:
Прокурором заявлено позов про визнання недійсним договору про взаємодію щодо розвитку та використання мисливських угідь державного підприємства «Богуславський лісгосп»Київського обласного лісового господарства, укладений між відповідачами та стягнення господарських витрат.
Позивачі в судове засідання не з‘явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законодавством порядку.
Прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
1-ий відповідач позов не визнає, посилаючись на укладення спірного договору з дотриманням умов, затвердження Київським обласний управлінням лісового та мисливського господарства і погодження з Державним комітетом лісового господарства.
2-ий відповідач позов не визнає, посилаючись на ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, рішення Конституційного суду України №3-рп/99 від 08.04.1999р., ч. 4 ст. 140 Конституції України, п. 3 роз‘яснення Президії Вищого господарського суду України №04-5/570 від 22.05.2002р. –неправильне визначення прокурором позивача та просить суд залишити позов без розгляду в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України.
Позов підлягає задоволенню.
судом встановлено:
Позов заявлено прокурором в порядку ст. 121 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 03.04.1999р., ст. 361 Закону України «Про прокуратуру», ст. 1 Земельного кодексу України.
15 січня 2007р. між державним підприємством «Богуславський лісгосп»/1-ий відповідач/ та закритим акціонерним товариством «Українські лови»/2-ий відповідач/ укладено договір №4-1 про взаємодію щодо розвитку та використання мисливських угідь державного підприємства «Богуславський лісгосп»Київського обласного управління лісового господарства.
За умовами зазначеного договору користувач, починаючи з сезону полювання 2007р. і до 2012р. в мисливських угіддях ДП «Богуславський лісгосп»площею 21300га приймає мисливців ЗАТ «Українські лови»для проведення полювання за умови дотримання даного договору. Для виконання умов договору сторони дійшли згоди в наступному:
П. 1.1. договору ДП «Богуславський ЛГ»за ЗАТ «Українські лови»об‘єднують зусилля з метою охорони, відтворення чисельності основних видів мисливської фауни та проведення полювання на території мисливських угідь ДП «Богуславський ЛГ»(карта-схема мисливських угідь додається –додаток №1).
П. 1.2. договору ЗАТ «Українські лови»надає фінансову і матеріальну допомогу та приймає безпосередню участь у заходах ДП «Богуславський ЛГ»щодо утримання, раціонального використання, розвитку, збереження та відтворення основних видів мисливської фауни на території мисливської угідь господарства.
Згідно п. 3.1.2. договору 2-ий відповідач зобов‘язався щорічно вносить кошти та (або) робити послуги по взаємоузгодженому кошторису (додаток №2), який підписується Сторонами кожен рік. При цьому загальна сума кожен рік еквівалентна 21300,00грн. американських доларів, в національній валюті України по курсу Національного банку України на день здійснення проплати. Перерахування здійснюється пропорційно щоквартально, не пізніше 3 числа початку кварталу.
Згідно п. 3.1.3. договору 2-ий відповідач має право на проведення полювань на копитних тварин виходячи з 70% ліміту, встановленому і цілому по мисливських угіддях ДП «Богуславський ЛГ». При цьому мисливці ЗАТ «Українські лови»сплачують тільки вартість ліцензій.
Згідно п. 3.1.6. договору 2-ий відповідач має право по узгодженню з 1-им відповідачем за власні кошти понад кошторис будувати, ремонтувати і утримувати будівлі, споруди, проводити інші заходи, пов‘язані з господарською діяльністю, утримувати додаткової єгерську службу та виплачувати винагороду єгерям за успішну охорону мисливської фауни.
Пунктом 3.2.1. договору встановлено, що 1-ий відповідач має право враховуючи внесок ЗАТ «Українські лови»в забезпечення необхідних умов для ведення мисливського господарства та утримання угідь, ДП «Богуславський ЛГ»бере на себе зобов‘язання утримувати на свій кошт (30% участі в договорі) чотири єгеря, надавати членам ЗАТ «Українські лови»пріоритетне право проведення полювання в межах 70% виділеного ліміту на копитних тварин у терміни передбачені чинним законодавством.
Термін дії договору складає 6(шість) років. Якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не заявить про свій намір припинити дію Договору, Договір вважається пролонгованим на той самий термін і на тих самих умовах –п. 6.1. договору.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»державне регулювання у галузі мисливського господарства та полювання здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень, а також їх місцеві органи.
Органам місцевого самоврядування цим Законом та іншими законами України можуть бути надані окремі повноваження органів виконавчої влади у сфері державного регулювання мисливського господарства та полювання.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»до повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання належить: здійснення державного регулювання і контролю у галузі мисливського господарства та полювання; організація робіт з охорони, використання і відтворення мисливських тварин, збереження та поліпшення стану мисливських угідь; видача дозволів на використання мисливських тварин, що перебувають у державній власності; прийняття рішення про припинення полювання у випадках, передбачених цим Законом; розроблення проектів лімітів та норм використання мисливських тварин, встановлення за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища строків здійснення полювання; визначення за погодженням із центральним органом виконавчої влади з питань фінансів вартості ліцензій на добування мисливських тварин; подання документів з питань надання у користування мисливських угідь; підготовка проектів планів переселення мисливських тварин, організація роботи з їх штучного відтворення; забезпечення ведення державного обліку чисельності та добування мисливських тварин; встановлення порядку видачі паспортів на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів; встановлення порядку видачі та видача посвідчень мисливця і щорічних контрольних карток обліку добутої дичини і порушень правил полювання; організація роботи з упорядкування мисливських угідь, визначення їх пропускної спроможності; організація роботи з укладення з користувачами мисливських угідь договорів про умови ведення мисливського господарства, здійснення контролю за виконанням цих договорів; ведення моніторингу та державного кадастру мисливських тварин, що перебувають на території України; вирішення інших питань у галузі мисливського господарства та полювання відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням місцевого органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, місцевими органами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища, а також власниками або користувачами земельних ділянок.
Мисливські угіддя надаються у користування на строк не менш як на 15 років.
Площа мисливських угідь, що надаються користувачеві, повинна становити не менше 3 тисяч гектарів, але не більше ніж 35 відсотків від загальної площі мисливських угідь Автономної Республіки Крим, області та м. Севастополя.
Переважне право на користування мисливськими угіддями мають: власники та постійні користувачі земельних ділянок; користувачі мисливських угідь, які продовжують строк користування цими угіддями.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»з метою охорони мисливських угідь користувачі угідь створюють єгерську службу з розрахунку не менш як один єгер на 7 тисяч гектарів лісових і 10 тисяч гектарів польових чи водно-болотних мисливських угідь.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»державний контроль у галузі мисливського господарства та полювання здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища, їх місцевими органами, місцевими державними адміністраціями, іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про тваринний світ»державне управління та регулювання у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, до яких належать спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань мисливського господарства та полювання, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства та їх територіальні органи, інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень.
Органам місцевого самоврядування законами можуть бути надані окремі повноваження органів виконавчої влади у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.
Згідно листа Київської обласної ради V скликання №1483/08-05 від 10.08.2009р. рішення про надання в користування мисливських угідь площею 21,3тис. га, які рахуються за 1-им відповідачем, 2-ому відповідачу Київська обласна рада не приймала.
Рішенням №251-16-V від 31.01.2008р. надано у користування мисливські угіддя для ведення мисливського господарства терміном на 25 років закритому акціонерному товариству «Українські лови»- площею 7,363га в межах згідно з додатком.
Київському обласному управлінню лісового господарства укласти в установленому порядку договір з закритим акціонерним товариством «Українські лови»про умови ведення мисливського господарства в мисливських угіддях, що надані йому в користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до п. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За таких обставин вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені, підлягають задоволенню.
Щодо заперечень 2-го відповідача, то в силу ст. 4 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»позивачі являються органами, які здійснюють державне регулювання в галузі мисливського господарства та полювання.
Також 2-ий відповідач усно оцінює спірний договір як договір про спільну діяльність. Зазначене судом до уваги взяте бути не можу, оскільки договір про спільну діяльність в силу глави 77 Цивільного кодексу України об‘єктом такого договору являються дії його учасників та залучення їх грошових коштів для досягнення певної мети, як-то створення певної речі.
Зважаючи на викладене, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Визнати недійсним договір №4-1 від 15.01.2007р. про взаємодію щодо розвитку та використання мисливських угідь державного підприємства «Богуславський лісгосп»Київського обласного управління лісового господарства, укладений між державним підприємством «Богуславський лісгосп»(код 00992042, 09700, пров. Інтернаціональний, 8, м. Богуслав, Київська область) та закритим акціонерним товариством «Українські лови»(код 30854662, 03115, вул. Верховинна, 36-а, м. Київ).
Стягнути з державного підприємства «Богуславський лісгосп»(код 00992042, 09700, пров. Інтернаціональний, 8, м. Богуслав, Київська область) в доход державного бюджету України 42(сорок дві)грн. 50коп. державного мита та 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. інформаційних.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Українські лови»(код 30854662, 03115, вул. Верховинна, 36-а, м. Київ) в доход державного бюджету України 42(сорок дві)грн. 50коп. державного мита та 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. інформаційних.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Чорна Л.В.