
Справа № 420/6884/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області щодо неврахування надбавок до довідки № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції);
- зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління МВС в Одеській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з включенням надбавки в розмірі 35% за роботу в нічний час та вказанням розміру матеріальної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 року по новій довідці;
- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській щодо зниження у довідці для призначення пенсії з 26.10.2011 року надбавок та премії, не включення до розміру пенсії позивача матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які були виплачені за останні 24 місяці перед звільненням у розмірі 2176 грн.;
- зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача та вказати такі розміри грошового забезпечення такі види надбавок та доплат: 50% - доплата за виконання особливо важливих завдань, 15% надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення у розмірі 2176 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату недоотриманої позивачем пенсії з 26.10.2011 року по 01.05.2018 року по новій довідці за 78 місяців всього 233141,22 грн. з розрахунку того, що щомісяця позивач недотримував 2988,99 грн.
Ухвалами суду від 02.01.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 30.01.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів; від 28.05.2019 року: розгляд справи по суті почато спочатку згідно з ч. 5 ст. 223 КАС України.
В судове засідання 28.05.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.160-161)
28.05.2019 року позивачем та представниками відповідачів до суду подані заяви, вхід. №№ 19210/19-19212/19, в яких заявники просять розгляд справи продовжити без їх участі в порядку письмового провадження. (а.с.162-164)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом позовної заяви, відповідей на відзиви та додаткових пояснень щодо окремих питань, які виникли при розгляді справи, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач є пенсіонером МВС, отримує пенсію за віком з 28.01.2011 року. В травні 2018 року позивачу було перераховано пенсію відповідно, до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 22.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». У довідці № 2886 про розмір грошового забезпечення, що і враховується для перерахунку пенсій, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області на його прізвище, в п. 8 не вказано розмір надбавок, які позивач міг би отримати, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З даним перерахунком пенсії не погоджується, оскільки в довідці № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої Ліквідаційною комісією за підписом Заступника голови ліквідаційної комісії Голубенко Д.І. та членом ліквідаційної комісії Лівійської Л.В. , згідно ст. 4 п. 3, не вказано розміру матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу та надбавку в розмірі посадового окладу та надбавку в розмірі 30% згідно ст. 5 п. 3 Постанови КМУ № 998 виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
- при проходженні служби в міліції на посаді начальника ізолятора тимчасового тримання позивач отримував щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань, 15% надбавки за проходження служби в ІТТ, матеріальні допомоги: для вирішення соціально-побутових питань, та на оздоровлення при наданні основної щорічної відпустки - ці надбавки носили постійних характер і нарахувань та виплат. Служба начальника ізолятора тимчасового тримання пов`язана з виконанням службових обов`язків у нічний час, оскільки є графіки нарядів чергування, етапу осіб, що перебувають під слідством, підсудних, осуджених. На даний час ця надбавка входить до грошового забезпечення поліцейських та носить постійний характер виплат, тобто забезпечення поліцейських та носить постійний характер виплат, тобто виплачується щомісячно;
- позивач вважає, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області було порушено його право на отримання надбавки в розмірі 35 % за службу в нічний час та згідно ст. 5 п. 3 Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та не включення розміру матеріальної допомоги вплинуло на розмір отримуваної ним пенсії, оскільки дані види грошового забезпечення не були включені до довідки № 2886 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області», п. 8 довідки. Дані дії відповідача позбавили позивача права отримувати пенсію у більшому розмірі, оскільки відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (набавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії піддають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовці, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсії звільненим з служби військовослужбовцям особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігають розміри раніше призначених пенсій;
- згідно з наказом начальника ГУМВС України в Одеській області від 28 жовтня 2011 року № 661 о/с позивача звільнено в запас за підпунктом «а» пункту 65 (за вислугою років). Для призначення пенсії за вислугою років позивачем до головного управління МВС України в Одеській області було надано відповідний перелік документів. Головне правління МВС України в Одеській області передано документи для призначення та виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. При надані документів для призначення та виплати позивачу пенсії за вислугою років ГУ МВС України в Одеській області було занижено дані для призначення пенсій та не відповідають грошовому атестату № 4 від 03.11.2011 року, а саме у довідці про розмір грошового забезпечення занижені такі види надбавок та доплат: з 50% - доплати за виконання особливо важливих завдань - стає 49%, з 15% надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб - стає 7,5 %, премія з 160% - стає 64%, внаслідок видачі довідки з заниженими даними сума нарахованої та виплаченої пенсії стала значно меншою. Крім того для нарахування пенсії не було включено до розміру пенсії матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, яка була виплачена за останні 24 місяці перед звільненням у розмірі 2176 грн. З таких причин позивач отримує занижену пенсію з моменту призначення;
Призначена пенсія Сума Сума яка Різниця в
з 26.10.2011 р. із сум призначеної повинна гривнях між
грошового забезпечення пенсії була призначеною враховуватися і яка повинна
була
призначена
- посадовий оклад 950 950
- оклад за військове званням 125 125
- процентна надбавка за
вислугу років 35% 376,25 376,25
- надбавка за особливо важливі
завдання 49% (повинно бути 50%
відповідно до грошового атестату) 711,11 725,63 14,52
- надбавка за особливості служби
в ІТТ 7,5% (повинно бути 15%
відповідно до грошового атестату) 71,25 142,50 71,25
- премія 64% (повинно бути 160%
відповідно до грошового атестату) 1429,51 3711,01 2281,5
- матеріальна допомога для
вирішення соціально-побутових
питань та на оздоровлення яка
була виплачена за останні 24 місяці 2176 2176
- всього 3663,12 8206 4542,88
- основний розмір пенсії: 79%
грошового забезпечення для
обчислення пенсії (вислуга років 28) 2893,86 6482,74 3588,88
- підсумок пенсії 3493,75 6482,74 2988,99
Таким чином, внаслідок протиправних дій зі сторони відповідачів та безпідставно зменшених розмірів премії, надбавок, матеріальних допомог позивач щомісячно отримував пенсію менше на 2988,99 грн.;
- із сум нарахованої і виплаченої заробітної плати щомісячно проводились відрахування до Пенсійного фонду України до 2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивач вважає протиправними так як на органи Пенсійного фонду України покладено захист права та законних інтересів громадян у сфері пенсійного та соціального забезпечення, здійснюючи нарахування та виплату пенсії з 26.11.2011 року орган Пенсійного фонду не здійснив перевірку вірності поданих довідок та нарахував проценти сум доплат, розміру матеріальних допомог для нарахування пенсії, що призвело до зменшення суми отримання позивачем пенсії щомісячно на 2988,99 грн.;
- також позивач зазначив, що в протоколі за пенсійною справою - 1503010155 (МВС) від 26.10.2011 року та у розпорядженнях про перерахунок пенсій від 01.10.2013 року, 01.06.2015 року, 01.09.2015 року, 01.05.2016 року всі надбавки, премія вказуються відповідно до грошового атестату № 4, а їх розмір нарахованих сум не відповідає вказаним процентам;
- грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань особам рядового і начальницького складу підлягають виплаті у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення;
- п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, позивач надав відповідачу-1 грошовий атестат № 4 від 3 листопада 2011 року та довідку про дохід за останні 24 місяці перед звільненням, в яких чітко було зазначено про отримання ним доплати (надбавки) за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за особливе проходження служби в ІТТ у розмірі 15%, премії у розмірі 160%, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Однак, в довідці № 2886, яку видав відповідач-1, надбавка за виконання особливо важливих завдань чомусь вказана у розмірі 49%, а не 50%; надбавка за особливе проходження служби в ІТТ - у розмірі 7,5 %, а не 15%; премія - у розмірі 64%, а не 160%. За таких обставин, відповідач-2 не звернув уваги на вказані розбіжності, не з`ясував та не перевірив дійсні розміри доходу позивача для обчислення пенсії та прийняв до уваги лише доходи, зазначені у довідці № 2886, проігнорувавши доходи, вказані в грошовому атестаті та довідці по заробіток за останні 24 місяці перед його звільненням;
- у відзиві відповідач-2 заявляє про те, що доплата за виконання особливо важливих завдань, надбавка за особливе проходження служби в ІТТ, премії, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення не є додатковими видами забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Водночас, позовні вимоги в цій частині ґрунтуються на правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 10 березня 2015 року в справі № 21-70а15, щодо застосування у подібних цій справі правовідносинах положень статті 9 та частини 3 статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Зазначений правовий висновок не втратив свою актуальність, оскільки Велика палата Верховного Суду на даний час не ухвалила судового рішення у справі щодо його тлумачення (ухвала від 3 вересня 2018 року у справі № 522/2738/17);
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 20 лютого 2018 року, прийнятій у справі № 286/2987/16-а, прийшов до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, якщо з них сплачено страхові внески, або єдиний - соціальний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
- відповідач-1 відхиляє вимоги щодо включення до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року надбавки 35 % за роботу в нічний час та матеріальної допомоги є безпідставними, посилаючись на пункт 3 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р № 103. З даною позицією відповідача-1 позивач не погоджується, оскільки згідно Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", ст. 5 п. 3 передбачена надбавка у розмірі 35% за роботу у нічний час, згідно ст. 4 п. 3 цієї ж постанови Кабінету Міністрів передбачена матеріальна допомога у розмірі посадового окладу. Позивач проходив службу в міліції на посаді начальника ізолятора тимчасового тримання і отримував щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, - 15% надбавки за особливості проходження служби в ІТТ затриманих і взятих під варту осіб - оскільки служба начальника ізолятора тимчасового тримання пов`язана з виконанням службових обов`язків у нічний час, що підтверджувалась графіком нарядів, чергування, етапу осіб, що перебувають під слідством, підсудних, осуджених, щомісячними табелями робочого часу; крім того він отримував щорічно матеріальні допомоги: для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні основної щорічної відпустки - ці надбавки носили постійних характер нарахувань та виплат - з усіх цих виплат стягувався єдиний соціальний внесок, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов`язкове пенсійне страхування;
- робота начальника ізолятору тимчасового тримання пов`язана з виконанням службових обов`язків у нічний час, оскільки є графіки нарядів, чергування, етапу осіб, що перебувають під слідством, підсудних, осуджених. На даний час ця надбавка входить до грошового забезпечення поліцейських та носить постійний характер виплат, тобто виплачується щомісячно. Посилання представника відповідача на те, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів грошового забезпечення, зокрема, здійснено виплату посадового окладу, доплату за спеціальні звання, за вислугу років, а решту грошового забезпечення виплата надбавки за роботу в нічний час позивача не стосується, позивач просить суд не приймати до уваги, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та положень Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів, рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських»;
- перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком;
- згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до вказаного закону позивачу було нараховано пенсію, але в розмір пенсії не було включено такі види доплат, як нічні та індексація, про що свідчить і грошовий атестат № 4, та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 01.10.2009 по 30.09.2011 р., виданої Начальником Кодимського РВ ГУМВС України в Одеській області, довідки № 2886 про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 07.11 2007 № 1294 (хоча відповідно до даної Постанови КМУ № 1294 додатку 26 вказано що надбавка за роботу у нічний час встановлюється 35%) не включення доплат (нічні, індексація, що підтверджується довідкою № 14/1-410 від 26.04.2019 року видана управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головного управління МВС в Одеській області ) в розмірі щомісячних грошових виплат, які мали постійний характер, вплинуло на розмір призначеної позивачу пенсії. В подальшому не врахування нічних вплинуло на розмір його пенсії з 01.01.2016 року, оскільки в довідці 2885, виданої МВС України ГУМВС України в Одеській області в п. 8 не вказаний розмір надбавки за роботу у нічний час;
- згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35%; посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. У закладі МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260) - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988;
- згідно наказу № 260 від 06.04.2016 року - поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов`язків у нічиїй час є графіки нарядів і чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву та додаткових пояснень щодо окремих питань, які виникли при розгляді справи, відповідач - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивачеві відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було здійснено перерахунок пенсії. Ознайомившись з довідкою № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), позивач нібито виявив порушення щодо нього та стверджує, що перерахунок здійснений не вірно, а пенсія виплачується йому з порушеннями ще з моменту його звільнення, а саме 26 жовтня 2011 року тому і звернувся до суду;
- позивача звільнено зі служби з 26.10.2011 за вислугою років та призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ;
- розмір пенсії позивача на момент звільнення зі служби мав бути таким: посадовий оклад - 950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 376,25 грн. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення (середня сума за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням): Доплата за особливості служби в ІТТ - 145,00 грн. Надбавка за особливо важливі завдання - 724,14 грн. Премія - 2102,08 грн. Всього - 4422,47 грн. Враховуючи розмір вислуги позивача (28 років) розмір пенсії складає 79% грошового забезпечення, що дорівнює - 3493,75 грн. Зазначений розмір пенсії і виплачувався позивачеві, що говорить про правомірність вчинених дій;
- доводи позивача щодо включення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, яка була виплачена за останні 24 місяці, взагалі є безпідставними, оскільки, не являються щомісячними додатковими видами грошового забезпечення та не враховуються під час призначення та перерахунку пенсії;
- щодо вимоги позивача про виготовлення нової довідки та включення до неї надбавки за роботу в нічний час 35% та матеріальної допомоги теж є безпідставними. Пункт 3 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 вказує: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Оскільки, зазначена набавка за роботу в нічний час ніколи не виплачувалася та з неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, а матеріальна допомога як вже зазначалося вище не враховується при призначені та перерахунку пенсії та не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення доводи позивача щодо включення їх до нової довідки про перерахунок пенсії є безпідставними та надуманими;
- відповідно до витягу з наказу начальника ГУМВС України в Одеській області № 661 о/с від 28.10.2011 року майор міліції ОСОБА_1 начальник ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб при Кодимському РВ ГУМВС України в області, вважається звільненим з 25 жовтня 2011 року. У зв`язку із прийняттям постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачеві було здійснено перерахунок пенсії та ГУМВС України в Одеській області, видана довідка № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 рік;
- премії, відповідно до Постанови № 103, враховується для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникало право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Така позиція узгоджується з рішенням Верховного Суду по типовій справі № 802/2196/17-а від 12.03.18 року, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі;
- під час призначення пенсії позивачу, остання обчислювалася з грошового забезпечення відповідно до грошового атестату № 4, з врахуванням таких його складових: посадового оскалу у розмірі - 950,00 грн.; окладу за спеціальним званням у розмірі - 125,00 грн.; відсоткової надбавки за вислугу років 35% у розмірі - 376,25 грн. Додаткових щомісячних видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, розміри яких визначенні довідкою, виданою позивачу про те, що додаткові види грошового забезпечення з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року, середні розміри додаткових видів грошового забезпечення становлять: 50% доплати за виконання особливо важливих завдань - 724,14 грн.; 15% надбавка за особливості проходження служби в ІТТ затриманих і взятих під варту осіб - 145,00 грн.; премія - 2102,08 грн.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- на підставі подання ГУ МВС України в Одеській області від 05.12.2011 № 2809(2886), та доданих до нього заяви про призначення пенсії, грошового атестату від 03.11.2011 № 4 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення пенсія за вислугу років у розмірі 79% призначена з 26.10.2011 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в цій довідці;
- індивідуальні перерахунки пенсій військових пенсіонерів, пов`язані з уточненням їх вислуги років (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом міністерства, в якому вони проходили службу. При цьому, уповноважений структурний підрозділ надсилає органам Пенсійного фонду України офіційне подання з необхідними поясненнями;
- на адресу головного управління від ГУ МВС України в Одеській області не надходили довідки про інші додаткові види грошового забезпечення, на які посилається позивач, такі як доплата за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія в розмірі 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення з відповідним поданням із поясненнями про необхідність здійснити перерахунок пенсії на підставі таких довідок;
- позивачем не надано розмірів та доказів щодо виплати йому доплати за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавки за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премії в розмірі 160%, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення протягом 24 місяців поспіль перед звільненням, що б доказало, що ці виплати мали постійний характер та щомісяця йому виплачувалися;
- враховуючи все вищевикладене, доплата за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія в розмірі 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає;
- відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 по справі № 4-рп/2015, аналіз положень Закону № 2262-ХП вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців для обчислення та перерахунку пенсій. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ для обчислення пенсії в перелік складових грошового забезпечення, зокрема до переліку додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), який є вичерпним, вищезазначені виплати не входять, тому і для призначення пенсій та/або їх перерахунку такі виплати до складових грошового забезпечення не включаються. Вищезазначеним рішенням Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Так, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення. На думку позивача до згаданого Переліку входять такі виплати як доплата за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія в розмірі 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення. Погодитися з такою позицією позивача не можна, у зв`язку з тим, що зазначені грошові виплати на відміну від додаткових видів грошового забезпечення, передбачених п. 5 Постанови № 1294 і, відповідно, не включені до переліку одноразових додаткових видів грошового забезпечення в розумінні п. 3 цієї постанови, що дає підстави розрізняти зазначені виплати;
- доплата за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія в розмірі 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, а їх виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розмір не є фіксованим, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям (така позиція викладена в постанові ВСУ від 04.11.2014 по справі № 21-473а14;
- Верховний Суд у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17) фактично дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей;
- на виконання вимог Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 головним управлінням 11.04.2018 було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 2886, наданої уповноваженим органом. Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103, яка була прийнята на виконання вищезазначеної норми, встановила умови та порядок проведення перерахунку пенсій, що здійснюється відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зокрема, Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 встановлено, що: перерахунок проводиться з розміру грошового забезпечення поліцейського з урахуванням премії за січень 2016 р.; сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України у такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми;
- Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 (провадження Пз/9901/32/18, №73763736) висловив позицію, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій;
- позовна вимога позивача щодо виплати конкретної суми не підлягає задоволенню, оскільки лише до компетенції головного управління входить повноваження розрахунку пенсійних виплат та відповідних похідних від них сум, а втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади буде виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Крім того, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб`єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам;
- Головне управління Фонду перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 та її виплату здійснює на підставі Постанови № 103 від 21.02.0218, яка на теперішній час є чинною, неконституційною не визнана, а тому підлягає до обов`язкового застосування головним управлінням Фонду. Подібна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 6 березня 2017 року в справі № 490/5309/16-а, Верховного Суду від 14 березня 2018 року в справі №183/342/17.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до грошового атестату № 4 (а.с.17), Кодимський РВ ГУМВС України в Одеській області засвідчив, що майор міліції ОСОБА_1 ,
мав:
- посадовий оклад - 950,00 грн. на місяць
- оклад за спеціальним званням - 125,00 грн. на місяць
- відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі - 376,25 грн. 35%
- 50% доплати за виконання особливо важливих завдань - 725,63 грн.
- 15% надбавка за особл. проход. служби в ІТТ затрим. і взятих під варту осіб - 142,50 грн.
- 160% премія - 3711,01 грн.
задоволений такими видами грошового забезпечення:
- посадовим окладом у сумі - 766,13 грн. до 25.10.2011 року
- окладом за спеціальним званням - 10081, грн. до 25.10.2011 року
- 35% надбавкою за вислугу років - 303,43 грн. до 25.10.2011 року
- 50% надбавкою за виконання особливо важливих завдань - 585,19 грн. до 25.10.2011 року
- 15% надбавкою за прох. служби в ІТТ - 114,92 грн. до 25.10.2011 року
- 160% премії - 2992,77 грн. до 25.10.2011 року
- усього нараховано - 4863,25 грн. до 25.10.2011 року
- відраховано податків - 729,49 грн. до 25.10.2011 року
- матеріальна допомога:
- для вирішення соціально-побутових питань у сумі - -
- на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі - 2176 грн.
Відповідно до змісту зазначеного атестата, його видано у зв`язку з звільненням на пенсію, наказ ГУМВС України в Одеській області від 28.10.2011 № 661 о/с за п. 65 «а» (за віком). (а.с.17зв.)
Згідно з довідкою, виданою майору міліції ОСОБА_1 (а.с.75), про те, що додаткові види грошового забезпечення з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року становили:
Рік, місяць Доплата за виконання Надбавка за особливості Премія, грн.
особливо важливих проходження служби в
завдань 50% ІТТ затриманих і взятих
під варту осіб
2009 рік
жовтень 698,75 142,50 367,00
листопад 698,75 142,50 1048,13
грудень 698,75 142,50 2238,75
2010 рік
січень 698,75 142,50 2126,81
лютий 698,75 142,50 2126,81
березень 763,75 157,50 1885,54
квітень 763,75 157,50 1885,54
травень 763,75 157,50 1885,54
червень 763,75 157,50 1885,54
липень 698,75 142,50 2238,75
серпень 698,75 142,50 2014,88
вересень 725,63 142,50 1971,47
жовтень 725,63 142,50 1971,47
листопад 725,63 142,50 1971,47
грудень 725,63 142,50 2667,29
2011 рік
січень 725,63 142,50 2319,38
лютий 725,63 142,50 2319,38
березень 725,63 142,50 2319,38
квітень 725,63 142,50 2319,38
травень 725,63 142,50 2268,82
червень 725,63 142,50 2268,82
липень 725,63 142,50 2319,38
серпень 725,63 142,50 2319,38
вересень 725,63 142,50 3711,01
Всього 17379,44 3480,00 50449,92
Середньомісячне 724,14 145,00 2102,08
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача - 1503010155 (МВС) від 26.10.2011 року (а.с.22), зокрема:
Вид пенсії: за вислугу років
Умови призначення: вислуга років - 28 (календ.21), у розмірі 79% грошового забезпечення
Грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 950,00 грн.
- оклад за військове звання - 125,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 376,25 грн.
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2971,22 грн.
у т.ч.:
надбавка за особливості служби в ізоляторах тимчасового тримання 15%
надбавка за особливо важливі завдання 50%
премія 160%
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4422,47 грн.
Основний розмір пенсії 79% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 3493,75.
Відповідно до довідки № 2886 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.21, 76), виданої ГУ МВС України в Одеській області позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р., за посадою: начальник ІТТ затриманих і взятих під варту осіб при Котовському МВ ГУМВСУ в Одеській обл.:
- посадовий оклад - 950,00 грн.
- оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн.
- надбавка за вислугу років - 35% - 376,25 грн.
- надбавка за виконання особливо важливих завдань - 49% -711,11 грн.
- надбавка за ІТТ - 7,5% -71,25 грн.
- премія - 64% -1429,51 грн.
- Всього - 3663,12 грн.
Відповідно до довідки № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.77), виданої ГУ МВС України в Одеській області позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 р. № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: начальник ізолятору, до посади на день звільнення із служби: начальник ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб підпорядкованого відділу громадської безпеки Кодимського РВ ГУМВС України в Одеській області:
- посадовий оклад - 2800,00 грн.
- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн.
- надбавка за стаж служби - 40% - 1920,00 грн.
- інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р. № 96, ст. 3281) - -
- премія - 1,6% - 107,52 грн.
- Всього - 6827,52 грн.
Згідно з перерахунком пенсії від 11 квітня 2018 року (а.с.28), пенсійна справа № 1503010155 - МВС, пенсія за вислугу років позивача перерахована з 1 січня 2016 року:
Із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2800,00 грн.
- оклад за військове звання - 2000,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1920,00 грн.
- премія 1,6% - 107,52 грн.
Всього - 6827,52 грн.
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6827,52 грн.
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 4779,26 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) - 4779,26 грн.
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункту 3 перерахунок з 01.01.2016 року.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано, зокрема, копії (а.с.18, 23-27, 169-170, 181):
- витягу з наказу начальника ГУМВС України в Одеській області № 661 о/с від 28 жовтня 2011 року, яким наказано у часткову зміну пункту наказу ГУМВС України в області від 28 вересня 2011 року № 579 о/с в частині звільнення: позивача (М-009252), начальника ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб при Кодимському РВ ГУМВС України в області, вважати звільненим 25 жовтня 2011 року;
- розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі 1503010155 для позивача від 24.04.2018 року, відповідно до якого, пенсія призначена (обчислена) з 26.10.2011 року, із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 950,00 грн.
- оклад за військове звання - 125,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 376,25 грн.
- надбавка за особливо важливі завдання 49% - 711,11 грн.
- надбавка за особливості служби в ізоляторах тимчасового тримання 7,5% - 71,25 грн.
- премія 64% - 1429,51 грн.
Всього: 3663,12 грн.
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 3663,12 грн.;
- перерахунків пенсії за пенсійною справою № 1503010155 - МВС, пенсії позивача за вислугу років: від 24 вересня 2013 року, яка перерахована з 1 січня 2013 року; від 21 травня 2015 року, яка перерахована з 1 червня 2015 року; від 7 серпня 2015 року, яка перерахована з 1 вересня 2015 року; від 21 квітня 2016 року, яка перерахована з 1 травня 2016 року, відповідно до яких, зокрема:
- посадовий оклад - 950,00 грн.
- оклад за військове звання - 125,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 376,25 грн.
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2971,22 грн.
у т.ч.:
надбавка за особливо важливі завдання 50%
надбавка за особливості служби в ізоляторах тимчасового тримання 15%
премія 160%;
- довідки про нараховане грошове забезпечення від 26.04.2019 року № 14/1-410, виданої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Одеській області, з жовтня 2009 року по жовтень 2011 року, в тому числі з даними щодо грошового забезпечення - «нічні» тощо;
- довідки про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань від 01.04.2019 року № 14/1-332, виданої позивачу Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Одеській області, відповідно до якої, позивач отримував:
Рік Місяць Матеріальна допомога Утриманий
на оздоровлення збір на збір на
пенсійне ЄСВ 3
страхування 2
2010 квітень 2291,25 45,83 0,00
2011 березень 2176,88 0,00 56,60
Відповідно до приміток:
2. з 1 січня 2007 року утримувався збір на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно ЗУ «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування»;
3. з 1 січня 2011 року утримується страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем - Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області суду також надано копію листа члена ліквідаційної комісії від 07.05.2019 року № 33/107 (а.с.185), адресованого представнику відповідача по справі, відповідно до змісту якого, зокрема:
- відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до органів Пенсійного фонду України були надані довідки про середній розмір грошового забезпечення рядового і начальницького складу за відповідними посадами, станом на 01.04.2012 р. у порядку, встановленому постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393;
- відповідно до п. 5 вказаного Порядку для перерахунку пенсій щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія враховуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому підрозділі МВС, звідки особа звільнилася на пенсію;
- середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені за квітень 2012 року за відповідними посадами, визначені Міністерством внутрішніх справ України;
- враховуючи вищевказане, перерахунок грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року для ОСОБА_1 відповідає вимогам чинного законодавства.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області суду також надано копію пенсійної справи позивача (а.с.66-79), яка містить, зокрема:
- подання про призначення пенсії позивачу від 05.12.2011 року № 2809 (2886), яке отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 07.12.2011 року, відповідно до якого, зокрема, список документів для призначення пенсії, що додаються: 1) заява 2) Грошовий атестат 3) довідка 4) копія паспорта 5) копія ідентифікаційного коду 6) копія рахунку 7) фото.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов таких висновків, а саме.
Позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи.
1. Щодо позовних вимог позивача про: визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській щодо зниження у довідці для призначення пенсії з 26.10.2011 року надбавок та премії, не включення до розміру пенсії позивача матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які були виплачені за останні 24 місяці перед звільненням у розмірі 2176 грн.; зобов`язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача та вказати такі розміри грошового забезпечення такі види надбавок та доплат: 50% - доплата за виконання особливо важливих завдань, 15% надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія 160%, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення у розмірі 2176 грн., - слід зазначити таке.
1.1 Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1), для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
- заява про призначення пенсії (додаток 1);
- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
- військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 );
- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
- копія довідки податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику;
- довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";
- копія сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 сторінки).
Судом встановлено, що до подання про призначення пенсії позивачу від 05.12.2011 року № 2809 (2886), яке отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 07.12.2011 року, були додані: 1) заява 2) Грошовий атестат 3) довідка 4) копія паспорта 5) копія ідентифікаційного коду 6) копія рахунку 7) фото.
З встановленого вбачається, що на виконання п. 7 Порядку № 3-1 для призначення позивачу пенсії за вислугу років були подані, зокрема, грошовий атестат і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а не довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що, виходячи зі змісту заяв позивача по суті справи, такою довідкою позивач вважає довідку 2886, додану до позову - а.с.21. Проте, зазначена довідка 2886 - є довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданою ГУ МВС України в Одеській області позивачу про розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, станом на 01.04.2012 р., а не для призначення пенсії, як помилково вважає позивач.
Отже, твердження позивача про зниження у довідці для призначення пенсії з 26.10.2011 року надбавок та премії - є помилковим, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи.
1.2 Відповідно до Грошового атестату № 4, Кодимський РВ ГУМВС України в Одеській області засвідчив, що майор міліції ОСОБА_1 ,
мав:
- посадовий оклад - 950,00 грн. на місяць
- оклад за спеціальним званням - 125,00 грн. на місяць
- відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі - 376,25 грн. 35%
- 50% доплати за виконання особливо важливих завдань - 725,63 грн.
- 15% надбавка за особл. проход. служби в ІТТ затрим. і взятих під варту осіб - 142,50 грн.
- 160% премія - 3711,01 грн.
задоволений такими видами грошового забезпечення:
- посадовим окладом у сумі - 766,13 грн. до 25.10.2011 року
- окладом за спеціальним званням - 10081, грн. до 25.10.2011 року
- 35% надбавкою за вислугу років - 303,43 грн. до 25.10.2011 року
- 50% надбавкою за виконання особливо важливих завдань - 585,19 грн. до 25.10.2011 року
- 15% надбавкою за прох. служби в ІТТ - 114,92 грн. до 25.10.2011 року
- 160% премії - 2992,77 грн. до 25.10.2011 року
- усього нараховано - 4863,25 грн. до 25.10.2011 року
- відраховано податків - 729,49 грн. до 25.10.2011 року
- матеріальна допомога:
- для вирішення соціально-побутових питань у сумі - -
- на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі - 2176 грн.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача - 1503010155 (МВС) від 26.10.2011 року, зокрема:
Вид пенсії: за вислугу років
Умови призначення: вислуга років - 28 (календ.21), у розмірі 79% грошового забезпечення
Грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 950,00 грн.
- оклад за військове звання - 125,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 376,25 грн.
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2971,22 грн.
у т.ч.:
надбавка за особливості служби в ізоляторах тимчасового тримання 15%
надбавка за особливо важливі завдання 50%
премія 160%
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4422,47 грн.
Основний розмір пенсії 79% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 3493,75.
З встановленого вбачається, що при призначенні позивачу пенсії враховані такі види надбавок та доплат, а саме: 50% - доплата за виконання особливо важливих завдань, 15% надбавка за особливе проходження служби в ІТТ затриманих та взятих під варту осіб, премія 160%, - саме у відсотковому розмірі, зазначеному у Грошовому атестаті № 4.
Отже, твердження позивача, по суті, про зниження при призначенні пенсії з 26.10.2011 року надбавок та премії - є помилковим, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи.
1.3 Наведені позовні вимоги позивач обґрунтовує також тим, що в протоколі за пенсійною справою - 1503010155 (МВС) від 26.10.2011 року та у розпорядженнях про перерахунок пенсій від 01.10.2013 року, 01.06.2015 року, 01.09.2015 року, 01.05.2016 року всі надбавки, премія вказуються відповідно до грошового атестату № 4, проте розмір нарахованих сум не відповідає вказаним процентам.
Проте, відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393), зокрема, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Судом встановлено, що згідно з довідкою, виданою майору міліції ОСОБА_1 , про те, що додаткові види грошового забезпечення з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року становили:
Рік, місяць Доплата за виконання Надбавка за особливості Премія, грн.
особливо важливих проходження служби в
завдань 50% ІТТ затриманих і взятих
під варту осіб
Всього 17379,44 3480,00 50449,92
Отже, відповідно до п. 7 Постанови № 393, середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в даному випадку складає 2971,22 грн. ((17379,44+3480,00+50449,92):24).
Саме така середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці визначена у протоколі за пенсійною справою позивача - 1503010155 (МВС) від 26.10.2011 року при призначенні пенсії позивачу.
Отже, позиція позивача зі спірного питання - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та фактичним обставинам справи.
1.4 Щодо вищенаведених позовних вимог в частині не включення до розміру пенсії позивача матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які були виплачені за останні 24 місяці перед звільненням у розмірі 2176 грн., - слід зазначити таке.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Позиція позивача про наявність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які були виплачені за останні 24 місяці перед звільненням, виплата яких здійснювалася не щомісячно, - ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, відповідно позовні вимоги позивача у зазначеній частині є необґрунтованими та законодавчо безпідставними.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18) та від 13 червня 2019 року по справі № 127/968/17 (адміністративне провадження № К/9901/16650/18), тощо.
При цьому суд додатково звертає увагу позивача, що саме відповідно до постанови Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду України зі спірних питань, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15), на яку посилається позивач.
2. Щодо позовних вимог позивача про: визнання протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області щодо неврахування надбавок до довідки № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції); зобов`язання Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з включенням надбавки в розмірі 35% за роботу в нічний час та вказанням розміру матеріальної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015 року, - слід зазначити таке.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до вищенаведеного змісту Грошового атестату № 4 та довідки про додаткові види грошового забезпечення з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року позивача, на підставі яких позивачу призначено пенсію, в них відсутня надбавка в розмірі 35% за роботу в нічний час.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки в розмірі 35% за роботу в нічний час, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці № 2886 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ГУ МВС України в Одеській області.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі № 802/2196/11-а (адміністративне провадження № К/11-308заі18) тощо.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачами доведені обставини, на яких ґрунтуються їх заперечення та доказана правомірність оскаржуваних дій, вчинення їх відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно підстав для визнання їх протиправними, та відповідно для зобов`язання відповідачів вчинити похідні від цих вимог певні дії - немає, отже немає підстав для задоволення позову повністю.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, та для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України, про які в прохальній частині позову просить позивач, немає.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст. ст. 139, 205, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Єврейська, 14, м. Одеса, 65014; ідентифікаційний код юридичної особи: 08592268) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.