Рішення № 85447532, 06.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2019
Номер справи
1.380.2019.005034
Номер документу
85447532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.005034

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо нарахування, перерахунку і виплати у 2018, 2019 роках ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії у значно меншому розмірі ніж іншим пенсіонерам, яким пенсії призначені у 2018, 2019 роках відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і які мають одинакові з ОСОБА_1 тривалість страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) установити і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на найбільш вигідних умовах щомісячні доплати до пенсії з 01.01.2018 у сумі, що не вистачає у ОСОБА_1 до розміру пенсійних виплат інших пенсіонерів, яким пенсії призначені у 2018, 2019 роках відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і які мають у відповідних періодах одинакові з ОСОБА_1 тривалість страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, протягом періоду, за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії.

Ухвалою від 07.10.2019 суддя прийняв позовну заяву та відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.

Ухвалою від 07.10.2019 суддя відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 07.10.2019 суддя відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що після досягнення 60-річного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у позивача виникло право на пенсію за віком. З 05.02.2017 управлінням Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області позивачеві на підставі статей 25, 27, 28, 40 і 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначена пенсія за віком. Розмір пенсійних виплат позивача при призначенні пенсії відповідно до вказаного Закону включав дві складові: 1) розмір пенсії за віком (частина перша статті 27 Закону); 2) розмір збільшення пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам (абзац другий частини першої статті 28 Закону). Пенсія позивачеві призначена у розмірі 2041,23 грн, у тому числі 1941,47 грн - розмір пенсії за віком; 99,76 грн - розмір збільшення пенсії за віком. Станом на дату призначення пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача протягом періоду, за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії, становив 0,87655, а коефіцієнт страхового стажу - 0,58838.

Після внесення з 11.10.2017 змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону позивачеві перерахована з 01.10.2017 пенсія за віком. Оскільки під час перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, розмір коефіцієнта страхового стажу позивача зменшився у 1,35 рази, тобто з 0,58838 до 0,43583. Внаслідок згаданого перерахунку пенсії позивачеві було зменшено розмір першої складової пенсійних виплат з 1941,47 грн до 1438,10 грн.

3 01.03.2019 пенсії, призначені у 2017, 2018 роках, у тому числі і перша складова пенсії позивача, перераховані на підставі абзацу другого частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень абзацу другого пункту 4-5 Прикінцевих положень Закону, з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при обчислення пенсії (3764,40 грн), у розмірі 1,17 (див. пункт 37 вище), який встановлено Кабінетом Міністрів України у пункті 2 постанови від 20.02.2019 № 124. Оскільки відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.03.2019 застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17 тобто у розмірі меншому ніж мінімальний розмір такого коефіцієнта, встановлений у абзацові другому частини другої статті 42 Закону (1,17154), дії відповідача при такому перерахункові є протиправними.

Абзаци другий та четвертий частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачають, що при проведенні щорічного перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого частини другої статті 42 вказаного Закону підлягають перерахуванню (зменшенню) будь-які доплати до попереднього розміру пенсій, встановлені законодавством. Таким чином, відповідач протиправно зменшив розмір третьої складової пенсії позивача з 503,37 грн до 156,74 грн.

Оскільки розмір нарахованого і фактично виплаченого позивачеві збільшення пенсії, передбаченого абзацом другим частини першої статті 28 Закону, у періоді з 01.012018 по 30.09.2019 є меншим ніж розмір такого збільшення, що підлягало нарахуванню і виплаті позивачеві відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону та пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 2148, є протиправними дії відповідача при нарахуванні і виплаті позивачеві збільшення пенсії за віком у зазначеному періоді.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 23.10.2019 (вх. № 38669), у якому зазначає, що після проведення перерахунку з 01.03.2019 основний розмір пенсії позивача збільшився, однак зменшилась на цю суму доплата до старого основного розміру пенсії. Тому розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 не змінився. Під час розгляду та вирішення даної справи просить врахувати, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» був змінений порядок перерахунку пенсії в цілому, а не лише величина оцінки одного року страхового стажу. Зміна механізму нарахування/перерахування певних видів соціальних виплат не є звуженням змісту та обсягу гарантованого Конституцією України права на соціальний захист (Ухвала Першої Колегії Суддів Першого Сенату Конституційного Суду України) від 13.09.2018 справа № 3-317/2018(4298/18). Внесення відповідних змін у пенсійне законодавство не призвело до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав на соціальний захист, тобто прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» не мало наслідком звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення, оскільки не призвело до зменшення розміру пенсії (кількісної характеристики) позивача. Встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних виплат, виходячи із обсягу бюджетних призначень на цю мету, є гарантією своєчасного та в повному обсязі отримання громадянами України цих виплат. Позивач отримує пенсійні виплати, розмір яких не зменшений, збережено право на перерахунок пенсії, а отже, збережені сутність і зміст права на соціальний захист. Посилання позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому виплат є законодавчо необґрунтованим так як, після перерахунку пенсії розмір пенсії був не змінений (не зменшений). Пенсія позивача обчислена відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і нормативно - правових актів України за матеріалами пенсійної справи.

Позивач подав відповідь на відзив від 29.10.2019 (вх. № 39586).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 призначена пенсію за віком з 05.02.2017 безтерміново відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На звернення позивача листом від 01.11.2017 № 39/К-4/Жд Миколаївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило, що загальний страховий стаж становить 43 роки 7 місяців 18 днів, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,58838. Для обчислення розміру пенсії врахований заробіток за 60 місяців роботи за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.07.2000 по 26.12.2016. Середньомісячний заробіток становив 3299,68 грн, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,87655. Станом на 01.09.2017 розмір пенсії нарахований становив 2041,23 грн, фактично виплачений 1968,00 грн., в тому числі: 1941,47 грн - основний розмір пенсії; 99,76 грн - доплата за понаднормативний стаж; -73,23 грн - відрахування в період роботи. На виконання Закону України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з жовтня 2017 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 0,87655 та Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,43583. Після перерахунку з 01.10.2017 щомісячно ОСОБА_1 отримуватиме 2041,23 грн, в тому числі: 1438,10 грн - основний розмір пенсії; 99,76 - доплата за понаднормовий стаж; 503, 37 - доплата до розміру пенсії з 01.01.2017.

На звернення позивача від 27.04.2019 листом від 17.05.2019 № 23/К-8/17/02.17-14 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що з часу призначення по 30.09.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 2041,23 грн, в тому числі: 1941,47 грн - розмір пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону 1058 (3299,68 х 0,58838); 99,76 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 8 років).

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII «Про внесення змія до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким з жовтня 2017 року проведено перерахунки пенсій з урахуванням внесених змін. Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змія до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного страхового стажу в розмірі 1 %. З урахуванням змін з 01.01.2017 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 перераховано, розмір пенсії після перерахунку не зімнився і становить 2041,23 грн, в тому числі: 1438,10 грн - основний розмір пенсії, обчислений згідно із ст.27 Закону 1058 і визначається як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (3299,68 х 0,43583); 99,76 грн - доплата за понаднормативний стажу; 503,37 грн. - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).

На звернення позивача листом від 04.07.2019 № 33/К-8/17/02.17-14 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що на виконання Закону України № 2148-VII «Про внесення змія до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року. Коефіцієнт стажу відповідно зменшився у 1,38173 рази (0,58838:0,42583). Відповідно до Розділу II п. 2 Прикінцевих положень Закону (№ 2148-VII) для тих пенсіонерів у яких внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Тому до пенсії ОСОБА_1 була встановлена доплата до старого розміру пенсії (третя складова, як ОСОБА_1 зазначає у скарзі), яка становила 503,37 грн і яка при проведені наступних перерахунків зменшується, і згодом пропаде, що відбулося з 01.03.2019, де ця доплата становить уже відповідно 156,74 грн. Загальний розмір пенсії - не зменшився. Щодо згаданого перерахунку пенсії з 01.12.2018, при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян до 1497,00 грн, ця норма застосовується для обчислення понаднормативного стажу роботи тільки для непрацюючих пенсіонерів, тому доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) становила, як і при призначені пенсії 99,76 грн ( 8 років * 1247,00 грн - величина прожиткового мінімуму на 01.01.2017). З 01.03.2019 згідно заяви проведено перерахунок від стажу роботи. Станом на 01.03.2019 стаж роботи становить 45 років 7 місяців 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % - 0,45583. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії становить 0,87655. Середньомісячний заробіток із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу вцілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рр., який з 01.03.2019 збільшено на коефіцієнт 1,17 згідно з постановою КМУ від 20.02.2019 № 124, становить 3860,63 грн. Згідно з вказаними даними відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсійної виплати станом на 01.06.2019 становить 2041,23 грн, в тому числі: 1759,79 грн - основний розмір пенсії за віком, (3860,63 х 0,45583); 124,70 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) за 10 років; 156,74 грн - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

02.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зі скаргою № 3 в порядку Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у якому просив призначити, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 відповідні доплати до пенсії з 01.01.2018, а також у 2019 році у розмірах, які не підлягають зменшенню при наступних перерахунках пенсії і які забезпечують отримання ОСОБА_1 пенсійних виплат у 2018 і 2019 роках в однаковому розмірі з пенсіонерами, які при призначенні пенсій у 2018 і 2019 роках за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мали однакові з ОСОБА_1 тривалість (коефіцієнт) страхового стажу і розмір (коефіцієнт) заробітної плати (доходу) протягом періоду, за який була врахована заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії при її призначенні.

На вказану скаргу позивача листом від 09.09.2019 № 48/К-8/17/02.17-14 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що вимоги щодо призначення, нарахування і виплати (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 відповідних доплат до пенсії з 01.01.2018, а також у 2019 році у розмірах, які не підлягають зменшенню при наступних перерахунках пенсії, є безпідставними та не відповідають вимогам діючих норм пенсійного законодавства.

Вважаючи дії відповідача щодо нарахування, перерахунку і виплати у 2018, 2019 роках пенсії у значно меншому розмірі ніж іншим пенсіонерам, яким пенсії призначені у 2018, 2019 роках відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і які мають однакові з ОСОБА_1 тривалість страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закону України № 1058-IV)

Відповідно до статті 4 Закону України № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до статті 25 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) враховано коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.

Згідно з ч. 1 ст. 27 вказаного Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який був прийнятий Верховною Радою України від 03.10.2017 № 2148-VIII яким, зокрема, внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.03.2003.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у частині першій статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п`ятого викладено в такій редакції: «За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%».

Відповідно до частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 від 03.10.2017, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

При цьому, згідно з положеннями абзацу 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналіз вказаних норм права свідчить, що з 01.10.2017 пенсії, призначені згідно з Законом України № 1058-ІV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, тоді як лише при призначенні вперше пенсії, у період з 01.10.2017 по 31.12.2017, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Суд встановив, що пенсія за віком позивачу була вже призначена за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.02.2017, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи та не заперечується сторонами.

Отже, пенсія за віком була призначена позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», тобто, до 01.10.2017.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач, у даному випадку, має право саме на перерахунок його пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV із застосуванням положень п. 4-3 розділу ХV Закону № 1058-ІV, а саме: із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, з урахуванням того, що йому була призначена вперше пенсія за віком до 01.10.2017.

Окремо суд зазначає, що Законом № 1058-ІV запроваджено вцілому нову формулу розрахунку пенсій, а не лише змінено відсотковий розмір величини оцінки одного року страхового стажу, при цьому, з одночасним підвищенням розміру середньої заробітної плати, який використовується при призначенні пенсії.

Тобто, у формулі розрахунку пенсії одні показними зменшилися, а інші збільшилися.

Згідно з статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в рішенні від 26.12.2011 року N 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Також, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Таким чином, законодавець має право залежно від фінансової ситуації в державі зменшувати обсяг встановлених прав, але до тієї межі, за якою ставиться під сумнів сутність права на соціальний захист.

Таким чином, розмір пенсії позивача згідно з проведеним перерахунком після набрання чинності Законом № 2148-VIII, в будь-якому разі не може бути меншим, ніж попередньо розрахований на підставі законодавства, що діяло раніше, що свідчить про дотримання передбачених ст. 22 Конституції України гарантії від звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Крім того, позивач не надав будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії останнього.

Таким чином, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% не призвело до зменшення розміру пенсії позивача та не погіршило умов отримання пенсії позивачем.

Також необґрунтованими є доводи позивача щодо зазнання ним дискримінаційних обмежень при користуванні правом власності на пенсію з огляду на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, у рішенні ЄСПЛ від 03.06.2014 «Великода проти України» зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у цьому рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану в рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії», що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004 у справі «КйартанАсмудсон проти Ісландії»).

Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кедик М.В.