
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони у виконавчому листі її правонаступником
07 листопада 2019 року СєвєродонецькСправа № 812/1695/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приватного акціонерного товариства "Луганськ-авто" про заміну сторони у виконавчому листі у справі № 812/1695/15 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськ-авто" до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу та зобов`язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства "Луганськ-авто" про заміну сторони у виконавчому листі у справі № 812/1695/15 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськ-авто" до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу та зобов`язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу.
В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року в адміністративній справі № 812/1695/15 зобов`язано державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9035121899 від 19.06.2014 в розмірі 246040,00 грн. На виконання зазначеної постанови Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі № 812/1695/15 строком пред`явлення до виконання до 18 листопада 2019 року. Сторонами по справі № 812/1695/15 є позивач Публічне акціонерне товариство «Л2ганськ-Авто», відповідач - державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.
Протоколом річних Загальних зборів акціонерів ПАТ «Луганськ-Авто» від 24.04.2017 підтверджується зміна типу Товариства та найменування Товариства з Публічне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» на Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто». Також, в Статуті Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто», затвердженого Рішенням Акціонера № 2 Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» від 24.04.2019 зазначено, що Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто».
Крім того, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» №296 від 28.03.2018 Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області реорганізовано шляхом її приєднання, як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Луганській області. Текст постанови КМУ№296 від 28.03.2018. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області припинено 11.05.2019.
На підставі вищевикладеного заявник просив замінити у виконавчому листі №812/1695/15 стягувача - Публічне акціонерне товариство «Луганськ-авто» на правонаступника Приватне акціонерне товариство Луганськ-авто» та боржника - Державну податкову інспекцію у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області.
07 листопада 2019 року від представника Головного управління ДПС у Луганській області надійшов відзив на заяву про заміну сторони у виконавчому листі у справі в обґрунтування якого зазначено, що ГУ ДПС у Луганській області не є правонаступником ДПІ у м.Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області, оскільки на даний час ГУ ДФС у Луганській області не припинено.
На підставі викладеного представник ГУ ДПС у Луганській області просив відмовити у задоволенні заяви у повному обсязі.
Представник заявника в судове засідання не прибув, про дату час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, надав клопотання, у якому розгляд заяви просив проводити без його участі.
Представник боржника у судове засідання не прибув, про дату час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, просив провести судове засідання без його участі.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Розглянувши заяву про заміну сторони у виконавчому листі, врахувавши відзив відповідача на заяву, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Луганськ-авто" до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу та зобов`язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу, - задоволено. Визнано протиправними дії державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області щодо відмови у списанні податкового боргу публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9035121899 від 19.06.2014 в розмірі 246040 грн.
Зобов`язано державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9035121899 від 19.06.2014 в розмірі 246040 грн (том 1 а.с. 180-184).
30 листопада 2016 року представник Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із заявою про видачу виконавчого листа (том 1 а.с. 221).
Згідно з даними Комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», 07 грудня 2016 року Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №812/1695/15 зі строком його пред`явлення до 18 листопада 2019 року (том 2 а.с. 4).
Відповідно до письмових пояснень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області №7912 від 05.11.2019 (том 2 а.с. 55), 08.12.2016 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Луганській області надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 №812/1695/15 про зобов`язання ДПІ у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ПАТ «Луганськ-Авто» згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9035121899 від 19.06.2014 в розмірі 246040 грн. 09.12.2016 державним виконавцем винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання (том 2 а.с. 48, 51). Згідно даних Автоматизованої системи виконавчого встановлено, повторно зазначений виконавчий лист до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області не надходив.
Вирішуючи питання щодо заміни стягувача у виконавчому листі №812/1695/15, з Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» на Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто», суд виходить з такого.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Оскільки виконавчий лист у справі видано, в силу приписів ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" Публічне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» набуло статусу стягувача.
Відповідно до протоколу річних Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» серії УАК №027856, вирішено змінити тип Публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство (том 2 а.с. 5-9).
Згідно із пунктами 1.1 та 1.2 Статуту Приватного акціонерного товариства «Луганськ-авто» (том 2 а.с. 11-20), Приватне акціонерне товариство «Луганськ-авто» (надалі - Товариство) створене як Акціонерне товариство «Луганськ-Авто», зареєстроване Виконавчим комітетом Олександрівської міської Ради народних депутатів 22 липня 1993 року, перейменоване у Відкрите акціонерне товариство «Луганськ-Авто», перейменоване у Публічне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» згідно з рішенням Загальних Зборів акціонерів від 23 березня 2010 року та продовжує свою діяльність як Приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто», у зв`язку зі зміною типу акціонерного товариства та перейменуванням згідно з рішенням Загальних зборів акціонерів від 24 квітня 2017 року.
Товариство є правонаступником Луганського обласного орендного підприємства «Автосервіс», Акціонерного товариства «Луганськ-Авто» та Відкритого акціонерного товариства «Луганськ-Авто» в зв`язку з перейменуванням, Публічного акціонерного Товариства «Луганськ-Авто» у зв`язку зі зміною типу акціонерного товариства та перейменуванням.
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Отже, судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Луганськ-авто» є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Луганськ-авто».
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною четвертою статті 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Суд зазначає, що станом на день звернення заявника із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні, виконавче провадження за виконавчим листом Луганського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 №812/1695/15 не відкрито, суд з урахуванням вимог ч.4 ст.379 КАС України за наявності підстав замінює сторони у виконавчому провадженні до відкриття виконавчого провадження до закінчення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання - до 18 листопада 2019 року.
Оскільки Приватне акціонерне товариство «Луганськ-авто» є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Луганськ-авто, суд вважає за необхідне здійснити заміну стягувача у виконавчому листі №812/1695/15, з Публічного акціонерного товариства «Луганськ-авто» на правонаступника - Приватне акціонерне товариство «Луганськ-авто».
Щодо заміни боржника у виконавчому листі №812/1695/15, з Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» №296 від 28.03.2018 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби, зокрема, Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання, як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Луганській області.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19 червня 2019 року №537 (далі - Постанова №537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.
Також, зазначеною Постановою №537 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, зокрема Головне управління ДФС у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Луганській області.
При цьому, пунктом 3 Постанови №537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Як вже зазначалось судом, відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до частини другої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день розгляду заяви Головне управління ДФС у Луганській області перебуває в стані припинення, у зв`язку з чим було призначено комісію з припинення цього органу, головою якої є Ткачов І . В .
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Згідно із частинами 1-3 статті 107 Цивільного кодексу України, кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.
Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що Головне управління ДФС у Луганській області, як орган, який здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, відповідно до п.п.19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України, продовжує здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та державної реєстрації про його припинення.
Крім того, відповідно до ст. 379 КАС України тільки за заявою сторони у виконавчому провадженні суд замінює сторону на його правонаступника, однак до суду жодна із сторін виконавчого провадження не зверталась із заявою про заміну боржника - з ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДФС у Луганській області, як законного правонаступника у розумінні п.п.19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України.
Оскільки станом на день розгляду заяви відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних відсутні щодо припинення Головного управління ДФС у Луганській області відсутні, тому Головне управління ДПС у Луганській області на даний час не є правонаступником останнього.
При цьому, в даному випадку передача повноважень Головного управління ДФС у Луганській області повинна здійснюватися на підставі передавального акту, який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, та який складається після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог.
Оскільки, сторонами не надано вищезазначений акт, суд вважає, що підстави для заміни боржника у виконавчому листі №812/1695/15 відсутні.
Отже, враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що вимога щодо заміни боржника у виконавчому листі №812/1695/15 з Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області є необґрунтованими, та не підлягаює задоволенню.
Керуючись статтями 205, 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Приватного акціонерного товариства "Луганськ-авто" про заміну сторони у виконавчому листі у справі № 812/1695/15 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськ-авто" до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу та зобов`язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу - задовольнити частково.
Замінити стягувача у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 07 грудня 2016 року, у справі № 812/1695/15 з Публічного акціонерного товариства "Луганськ-авто" на правонаступника - Приватне акціонерне товариство "Луганськ-авто" (ідентифікаційний код: 03112828, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, будинок 2-А).
У задоволенні вимог щодо заміни боржника у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 07 грудня 2016 року, у справі № 812/1695/15 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяО.В. Ірметова