
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4286/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
30 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Білокуракинське ОУПФУ), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Білокуракинського ОУПФУ щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Білокуракинське ОУПФУ поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з червня 2015 року та сплатити виниклу заборгованість з червня 2015 року на рахунок, відкритий раніше у в філії управління АТ « Ощадбанк»;
- стягнути з Білокуракинського ОУПФУ компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати з 01 червня 2015 року по день стягнення компенсації.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача.
З червня 2015 року відповідач перестав виплачувати належні позивачу суми пенсії, без повідомлення причин.
Позивач вважає зазначену бездіяльність протиправною, та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 01.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відстрочено сплату судового збору (арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 16.10.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено відкрите судове засідання, витребувано докази від Городищенського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та управління соціального захисту населення Городищенської районної державної адміністрації (арк.спр. 24-25).
Позивач у судове засідання не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася належним чином (арк.спр. 30, 49), у прохальній частині позовної заяви просила розглянути справу без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 31).
15.10.2019 за вх. № 52135/2019 відповідач надав відзив на позов (арк. спр. 21), в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Позивач на обліку в управлінні не перебуває. Станом на 10.10.2019 звернень від ОСОБА_1 щодо переведення виплати пенсії до Білокуракинського ОУПФУ не надходило. Згідно інформації центральної бази даних одержувачів пенсій особа з РНОКПП НОМЕР_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (Городищенський відділ обслуговування громадян) за адресою: вул. Яблунева, 14 с.Калинівка, Городищинський район, Черкаська область .
У відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, що затверджене постановою Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області може обслуговувати лише тих пенсіонерів, що мешкають на території Білокуракинського, Троїцького та Сватівського району і не має повноважень щодо виплати пенсій пенсіонерам інших міст та районів як Луганської області так і інших областей. Пенсіонерів з інших місць проживання повинно обслуговувати те територіальне управління, де пенсіонер фактично проживає, що відповідає п. 1.1 та 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 № 22-1.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-76,90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є пенсіонером, що підтверджується копіями паспорта громадянина України, пенсійного посвідчення, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк.спр.8-9, 10).
Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_3 , виданого 14.03.2002 Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області, адреса реєстрації ОСОБА_1 з 21.11.2008 - АДРЕСА_2 (арк. спр. 9).
В матеріалах справи наявна копія довідки від 14.11.2014 № 7106000084 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на ім`я ОСОБА_1 , відповідно якої позивач перемістилася з тимчасово окупованої території до с. Калинівка , АДРЕСА_4 , з копії даної довідки неможливо встановити яким органом соціального захисту населення вона видана (арк. спр. 11).
З метою з`ясування відомостей стосовно реєстрації позивача у якості внутрішньо переміщеної особи, судом витребовувалась інформація від управління соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації та управління соціального захисту населення Городищенської райдержадміністрації.
На виконання вимог ухвали суду від 01.10.2019, УСЗН Сватівської райдержадміністрації, листом від 09.10.2019 № 10-12/2930 повідомило суд про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебувала та не перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа (арк. спр. 19).
Листом від 23.10.2019 № 2057/01-10 УСЗН Городищенської райдержадміністрації, серед іншого повідомило суд, що відповідно до постанови КМУ «Про облік внутршньо переміщених осіб» від 01.10.2014 № 509 ОСОБА_1 в управлінні не перебувала та довідку не отримувала (арк. спр. 32).
На виконання вимог ухвали суду від 16.10.2019 Городищенський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 29.10.2019 № 93048/03-04 повідомив суд, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в даному управлінні з 01.08.2014. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не з`являлась до управління Пенсійного фонду та не надала перереєстровану довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виплату пенсії їй припинено з 01.06.2016. 13.07.2016 відбулося засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. На розгляд комісії управління соціального захисту населення було представлено акт обстеження фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 06.07.2016, де зазначено, що заявник за місцем реєстрації не проживає. За даними розгляду вище зазначеного акту комісія вирішила виплату пенсії ОСОБА_1 не відновлювати (арк. спр. 36).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
За статтею 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Так, у частині першій цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
В позовній заяві позивач зазначає, що він не отримує пенсію з червня 2015 року.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Згідно з частиною третьою статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Статтею 14 Закону № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовими заявами можуть проводитись публічним акціонерним товариством "Укрпошта" (далі - ПАТ "Укрпошта") з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.
Таким чином, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується відповідною довідкою.
В матеріалах справи наявна копія довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 14.11.2014 № 7106000084, в якій зазначено фактичне місце проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи - АДРЕСА_5 (арк.спр. 11).
Частиною другою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Положеннями пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства для поновлення виплати пенсії пенсіонером особисто або його законним представником необхідно подати відповідну заяву до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Така заява реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
В позовній заяві позивач посилається на те, що знаходиться на обліку відповідача як пенсіонер за віком з 2014 року, пенсію отримувала до 2015 року на рахунок, відкритий у АТ «Ощадбанк», однак з червня 2015 року відповідач припинив виплату пенсії позивачу.
На виконання вимог ухвали суду Городищенським відділом обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 , з якої вбачається таке.
14.11.2014 позивач звернулась до УПФУ в Городищенському районі Черкаської області із заявою про взяття на облік її пенсійної справи з УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська (арк. спр. 41)
Відповідно до копії розпорядження УПФУ в Городищенському районі Черкаської області від 18.11.2014 № 23078, ОСОБА_1 взято на облік, як отримувача пенсії за віком з 01.08.2014 (арк. спр. 37).
Відомостей щодо зняття з обліку ОСОБА_1 Городищенським відділом обслуговування громадян ГУПФУ в Черкаській області не надано.
Таким чином, ОСОБА_1 не надано доказів звернення із заявою про взяття на облік та поновлення виплати пенсії до Білокуракинського ОУПФУ Луганської області, а матеріали пенсійної справи свідчать про те, що позивач перебуває станом на дату розгляду справи на обліку в УПФУ в Городищенському районі Черкаської області.
Оскільки ОСОБА_1 не зверталась до Білокуракинського ОУПФУ з заявою про взяття на облік пенсійної справи та поновлення виплати пенсії, тому в суду відсутні підстави для визнання бездіяльності Білокуракинського ОУПФУ щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобов`язання поновити виплату пенсії за віком позивачу з червня 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В даному випадку позивачем не доведено ґрунтовності своїх вимог.
На підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.
Ухвалою суду від 01.10.2019 позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1921 гривень з 1 січня 2019 року. Тобто, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.
У зв`язку з відмовою в задоволені позову судовий збір в сумі 768,40 грн слід стягнути з ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41246789, 92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, 81) про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська