
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1517/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові ОСОБА_1 у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням усіх складових, основних та додаткових (надбавки, доплати, премія), що були призначені позивачу довічно при виході на пенсію в грудні 2005 року, яка необхідна для відновлення прав та інтересів щодо перерахунку пенсійних виплат;
- зобов`язання Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області вчинити певні дії як спосіб захисту порушеного права позивача та виготовити нову довідку про грошове забезпечення до якої включити усі основні та додаткові види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років (88%), надбавку, доплату, премію), встановлені ОСОБА_1 при виході на пенсію в грудні 2005 року та передбачені постановою Кабінету Міністрів України №704» «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з метою відновлення прав, свобод та інтересів та надати зазначену довідку до Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії з 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з грудня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як військовий пенсіонер Служби безпеки України, йому була нарахована пенсія з урахуванням усіх складових (основних та додаткових) грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами, доплати за оперативну роботу, надбавки за роботу в підрозділі «К» та премія, що були призначені довічно при виході на пенсію. Позивач вказує, що у травні 2018 року він отримав пенсію перераховану ГУ ПФУ в Кіровоградській області з якої виключені всі додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премія), перерахунок проведено на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/283 від 13.04.2018 р. в якій вказані лише основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103. Позивач вважає, що з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», довідка Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/283 від 13.04.2018 р., надана на виконання п.1 постанови Кабінету Міністрів України №103, не в повній мірі відповідає дійсності, оскільки в ній відсутні додаткові види грошового забезпечення на які позивач отримав право при виході на пенсію, а також така довідка звужує його права та інтереси. Позивач вказує, що звернувся до начальника Управління СБУ в Кіровоградській області із заявою щодо виготовлення нової довідки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення (основних та додаткових), але відповідач відмовив у наданні нової довідки, вказавши, що надати довідку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення не вбачається за можливе, оскільки відсутній новий Порядок перерахунку пенсій. Позивач зауважує, що 19.04.2019 р., звернувся із заявою до голови СБУ, однак Служба безпеки України ухилилася від розгляду його заяви, не вникла в суть звернення. Позивач вважає, що надана йому відмова Управління СБУ в Кіровоградській області і фактично ухиляння в розгляді його заяви Службою безпеки України є протиправні та безпідставні.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого відповідачем позовні вимоги не визнаються. Представник відповідача зазначає, що 19.02.2019 р. до Управління СБУ в Кіровоградській області надійшла заява ОСОБА_1 щодо надання копії довідки про грошове забезпечення при призначенні пенсії та довідки про розмір грошового забезпечення на 01 січня 2018 року. За результатами її розгляду ОСОБА_1 надано письмову відповідь №61/К-47/17 від 22.02.2019 р., у якій зазначено, що у 2005 році для розрахунку пенсії при її оформлені складався Протокол про призначення пенсії за вислугу років, в якому були зазначені всі складові грошового забезпечення. Також, позивачеві у вказаній відповіді було роз`яснено, що на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», прийнято здійснити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб». Тому, на підставі вищезазначеного, до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018 р. №61/17/253 за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби. 02.04.2019 р. позивач повторно звернувся до Управління щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення на 01 січня 2018 року із включенням всіх видів грошового забезпечення. За результатами її розгляду останньому надано письмову відповідь №61/К-117/17 від 09.04.2019 р., у якій зазначено, що частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій має здійснюватися на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадитися у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Представник відповідача наголошує на тому, що з огляду на вищевикладені зміни у законодавстві про пенсійне забезпечення військовослужбовців та порядку перерахунку розміру пенсій, враховуючи рішення суду, на даний час фактично відсутні визначені Кабінетом Міністрів України умови, порядок та розміри перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (а.с.80-83).
Позивачем подано відповідь на відзив у якому вказано, що відповідач не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог. Позивач зазначає, що у своєму відзиві відповідач декілька разів наголошує та стверджує, що після визнання п.1 та п.2 постанови КМ України №103 протиправними та не чинними, фактично відсутні визначені Кабінетом міністрів України умови, порядок та розміри перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Позивач наголошує, що позиція Верховного Суду по подібній позовній заяві висловлена в рішенні від 06.08.2019 р. по справі №160/3586/19, а тому відмову відповідача надати нову довідку до якої повернути додаткові види грошового забезпечення, що призначалися йому довічно при виході на пенсію, позивач вважає як посягання на його власність. Позивач стверджує, що з набранням чинності постановою КМ України №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у нього виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови КМ України №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №2826/3858/18 - не впливає на вказані підстави. Позивач вважає, що посилання відповідача у відзиві на відсутність умов, підстав та порядку, передбачених КМ України для перерахунку пенсії позивачу після скасування пунктів 1, 2 постанови КМ України №103 - є не обґрунтованими та безпідставними. Окрім того, позивач звертає увагу суду на те, що відповідач з невідомих причин в порушення ч.ч.5, 6 ст.162 КАС України та п.п.6, 10 ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 р. не надав відзив у встановлений судом строк (а.с.86-89).
Представником відповідача подано заперечення на відзив у яких вказано, що позивачем хибно звернуто увагу суду та необґрунтовано вказано на нібито порушення відповідачем положень частин 5, 6 статті 165 КАС України. Окрім того, представник відповідача наголошує на тому, що в Управління відсутні правові підстави для надання позивачу нової Довідки про розмір грошового забезпечення на 01 січня 2018 року із включенням всіх видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку розміру пенсії (а.с.118-121).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).
02.08.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.79).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Стосовно посилання позивача на не дотримання відповідачем строку для подання відзиву суд зазначає наступне.
Пунктом 6 ухвали судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 р. встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали на подання до суду відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів, а також доказів надіслання (надання) позивачу відзиву і доданих до нього доказів.
Зазначена ухвала одержана відповідачем 16.07.2019 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.78).
Таким чином, встановлений судом строк для подачі відповідачем відзиву на позовну заяву сплинув 31.07.2019 р., натомість відзив відповідачем подано до суду 06.08.2019 р. (а.с.80).
З огляду на ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
При цьому відповідно до ч.2 ст.159 КАС України відзив на позовну заяву за своєю правовою природою є заявою по суті, а не доказом в розумінні ст.72 КАС України, тому наслідки неподання доказів у встановлений строк, передбачені ч.8 ст.79 КАС України, не поширюються на відзив.
Отже, у випадку не дотримання відповідачем встановленого строку для подачі відзиву, суд може розглянути справу за наявними матеріалами, однак у разі наявності такого відзиву на час прийняття судового рішення, він підлягає врахуванню судом.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших років (а.с.14).
Розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 проведено на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 14.05.2008 р. №11/фв-279 та враховано грошове забезпечення: посадовий оклад в сумі 1 552,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентну надбавку за вислугу років 40% - 674,80 грн., надбавку за роботу з таємними документами 15% - 232,80 грн., надбавку за оперативно-розшукову діяльність 15% - 232,80 грн., надбавку за особливо важливі завдання 30% - 708,54 грн., надбавку за службу в підрозділі «К» 33% - 556,71 грн., премію 10% - 155,20 грн. (а.с.16-17).
13.04.2018 р. Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області видано довідку-219 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2018 р. згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103 за №61/17/283 у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними з 01.03.2018 р. за посадою заступник начальника відділу - начальник напрямку відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області становить: посадовий оклад - 7 641,50 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 490,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4 560,75 грн. (а.с.22, 26).
03.04.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області із заявою від 02.04.2019 р. про отримання нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 р. із включенням усіх основних (за нормами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») і додаткові види грошового забезпечення, які отримувалися перед звільненням з військової служби (а.с.34-36).
Листом від 09.04.2019 р. №61/К-117/17 Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило Кульку Г.П., що враховуючи рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., та відсутність відповідного визначеного Кабінетом Міністрів України нового порядку перерахунку пенсій, передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не вбачається за можливе (а.с.37-38).
ОСОБА_1 звернувся до Служби безпеки України із заявою від 19.04.2019 р. про отримання нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 р. із включенням усіх основних (за нормами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб») і додаткові види грошового забезпечення, які отримувалися перед звільненням з військової служби (а.с.39-42).
Листом від 07.05.2019 р. №68/К-151/17 Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що Управлінням опрацьовано заяву від 19.04.2019 р. №К-151, яка надійшла з Центрального управління Служби безпеки України, щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення, обставини та причини неподання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області були роз`яснені у письмовій відповіді №61/К-117/17 від 09.04.2019 р., наданої за результатами розгляду заяви №К-117 від 02.04.2019 р. (а.с.43).
Суд враховує, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом - Постанова №704) затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки.
Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З огляду на зміст п.7 Постанови №103 постановлено Службі безпеки після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.
Відповідно до п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Постанова №45), у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, з набранням чинності 01.03.2018 року Постановою №704 у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.3 Постанови №45 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області видано довідку-219 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2018 р. згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103 за №61/17/283 від 13.04.2018 р.
Судом встановлено, що до довідки №61/17/283 від 13.04.2018 р., з огляду на п.1 Постанови №103, включено розмір посадового окладу, розмір окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною посадою.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18 вказано, що пункти 1, 2 спірної Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій. Отже, відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-XII, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-XII.
Оскільки при складенні довідки №61/17/283 від 13.04.2018 р. застосовано п.1 Постанови №103, то подальше визнання судом протиправною та нечинною такої норми, є юридичним фактом, який породжує у відповідача обов`язок зі складання нової довідки із врахуванням усіх складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що інакша позиція була б рівнозначною твердженню щодо неможливості відновлення порушеного права позивача, що не відповідає принципу верховенства права та суперечить завданню адміністративного судочинства.
Окрім того, викладене узгоджується з принципом «належного урядування», висловленим Європейським судом з прав людини у рішенні від 20.10.2011 р. у справі «Рисовький проти України». Так, відповідно до принципу «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні ді.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, не виготовивши та не направивши до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх складових, основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені позивачу довічно при виході на пенсію, допустило не обґрунтовану та не пропорційну бездіяльність, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на викладене суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 768,40 грн. (а.с.3) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням усіх складових: основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені ОСОБА_1 при виході на пенсію.
3. Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням усіх складових: основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені ОСОБА_1 при виході на пенсію.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20001585, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 9).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 07 листопада 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт