
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2019 року м.Київ № 320/3769/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просить суд:
визнати протиправною відмову щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2019, виходячи з розрахунку 70 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі довідки від 29.05.2019 № 1-24.2./2907/19, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та стягнути заборговану суму.
В обґрунтування позову вказав, що наказом Міністра оборони України позивач був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» з залишенням на військовій службі, де в подальшому по 28.09.2017 проходив військову службу.
Позивач зазначає, що наказом Міністра оборони України від 22.09.2017 № 666 він звільнений з військової служби у відставку за станом здоров`я.
Наказом директора Украероруху від 28.09.2017 № 708/о звільнений з посади провідного інженера (старшого офіцера) групи менеджменту повітряного простору служби аеронавігаційного обслуговування Аероруху.
Також в обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що, у зв`язку із зміною розмірів посадових окладів військовослужбовців збройних сил України, які відрядженні до Украероруху відповідно до наказів Украероруху від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 11.01.2019 № 21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху», позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до довідки від 29.05.2019 № 1-24.2.2/2907/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за прирівняною посадою провідного інженера.
У відповідь на вказане звернення відповідач направив позивачу лист від 25.06.2019 № 1182/Д-01, у якому зазначив, що підстави для перерахунку позивачу пенсії відсутні, оскільки Наказ Украероруху про підвищення окладів за займанними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху є відомчим, а не нормативно-правовим актом, а тому не може бути застосований.
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся із даним позовом до суду.
12.08.2019 відповідач подав відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив, та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на обставини викладені у відзиві на адміністративний позов.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач є військовослужбовцем, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 31.10.1998 виданого військовою частиною № 21822.
Крім цього, згідно із наказом Міністра оборони України від 22.09.2017 № 666 позивач підполковник, провідний інженер (старший офіцер) групи менеджменту повітряного простору та цивільно-військової координації відділу організації та менеджменту повітряного простору служби аеронавігаційного обслуговування Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, був звільнений у запас відповідно до п. «б» (за станом здоров`я).
Також дослідивши матеріали справи суд встановив, що позивач відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 28.09.2017 № 708/о, був звільнений із займаної посади 30.09.2019.
На підставі вищевказаного наказу суд також встановив, що вислуга років позивача у Збройних Силах України становить 25 років 02 місяці, а пільгова 40 років 07 місяців.
Згідно довідки № 1-24.2.2/2907/19 від 29.05.2019, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, розмір грошового забезпечення позивача становить 43 523,00грн.
03.06.2019 позивач звернувся до пенсійного органу з вимогою здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до Довідки від 29.05.2019 № 1-24.2.2/2907/19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за прирівняною посадою провідного інженера.
У відповідь на вказане звернення відповідач направив позивачу лист від 25.06.2019 № 1182/Д-01, у якому зазначив, що підстави для перерахунку позивачу пенсії відсутні, оскільки Наказ Украероруху про підвищення окладів за займанними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху є відомчим, а не нормативно-правовим актом, а тому не може бути застосований.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років в розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Згідно з ч. 6 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, в тому числі в довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039 Украерорух, згідно зі ст.ст. 14, 15 ЗУ «Про оплату праці» та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 105 «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами». Тобто керівнику цього підприємства делеговано право Кабінетом Міністрів України встановлювати розмір грошового забезпечення відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.
В зв`язку з вищенаведеним наказ Украероруху від 11.01.2019 № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», змінює одну із складових грошового забезпечення військовослужбовців, з якої нараховується (перераховується) пенсія, а саме посадовий оклад.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право зокрема керівникам державних органів, у тому числі й керівництву ДП Украєрорух, визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, тому фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підтверджується довідкою про розміри грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України № 1-24.2.2/2907/19 від 29.05.2019.
В преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Верховним судом України 10.05.2016 по тотожній справі була прийнята постанова №21-278а16, в якій суд усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов до висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/20 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ зі змінами, а саме ч. 7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
В своєму рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 4 ст. 73 КАС України регламентовано, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90,139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019, виходячи з розрахунку 70 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі довідки від 29.05.2019 № 1-24.2.2/2907/19, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та стягнути заборговану суму.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.