Ухвала суду № 85447305, 04.11.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2019
Номер справи
320/5396/19
Номер документу
85447305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 листопада 2019 року № 320/5396/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНССІТІ" до Білоцерківської міської ради Київської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області, Громадська організація "Біла Церква разом", ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення,

у х в а л и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНССІТІ" з позовом до Білоцерківської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення Білоцерківської міської ради Київської області від 30.09.2019 №4380-78-VII "Про скасування рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 15 січня 2019 року №10 "Про тариф на послуг з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування" та рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 07 травня 2019 року №348 "Про зупинення дії рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 15 січня 2019 року №10 "Про тариф на послуг з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування" до 31 грудня 2019 року та встановлення тимчасового тарифу на період зупинення".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області.

Усною ухвалою суду від 24.10.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Громадську організацію "Біла Церква разом" та ОСОБА_1 .

У підготовче засідання, призначене на 04.11.2019, з`явились представники сторін, представники Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області та Громадської організації "Біла Церква разом" та ОСОБА_1 .

04.11.2019 на адресу суду від депутата Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, депутата Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 .

Обґрунтовуючи вказане клопотання, депутат Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 зазначив, що він є автором проекту спірного рішення та автором звернення до Білоцерківської міської ради про винесення вказаного проекту на розгляд органу місцевого самоврядування.

У вказаному клопотанні депутат Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 вказав на те, що скасування спірного рішення вплине на його обов`язки як представника громадської міської ради, автора проекту спірного рішення та як суб`єкта винесення його на розгляд Білоцерківської міської ради.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Отже, передумовою вступу у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, є можливість впливу рішення суду на права, свободи, інтереси та обов`язки такої особи.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280) представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.

Згідно з частиною першою статті 45 Закону №280 сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Частиною тринадцятою статті 46 Закону №280 визначено, що пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до положень частин другої, четвертої та одинадцятої статті 49 Закону №280 депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.

Депутат зобов`язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон №93) депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів (ст.3 Закону №93).

Частиною другою статті 19 Закону №93 передбачено, що депутат місцевої ради має право, зокрема:

- пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;

- вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;

- вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю;

- вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.

Порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради (ч.4 ст.19 Закону №93).

Відповідно до статі 24 Регламенту Білоцерківської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 11.12.2015 №07-02-VII, пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вносити суб`єкти владних повноважень, визначені чинним законодавством України, а також громадяни України - члени територіальної громади - в порядку, визначеному законодавством та рішеннями ради.

Ініціатор внесення є автором проекту рішення (незалежно від того, хто технічно підготував проект). Ініціатор внесення має право на визначення (заміну) доповідача (доповідати самостійно або доручити на власний розсуд це будь-якій іншій особі). Підставою для розгляду питання в раді, залежно від того, хто із суб`єктів є ініціатором, можуть бути, зокрема, письмове звернення депутата (депутатів).

Аналіз наведених норм дозволяє зробити висновок про те, що депутат місцевої ради є представником інтересів відповідної територіальної громади, членом відповідного представницького органу місцевого самоврядування, який може бути ініціатором внесення на розгляд ради та її органів проектів рішень з питань, що належать до їх відання.

Водночас, наділення депутата місцевої ради правом такої ініціативи не означає наявність у нього повноважень на здійснення контролю за подальшою долею акта органу місцевого самоврядування після його ухвалення. Так, зазначене право ініціативи вважається вичерпаним після внесення проекту рішення на розгляд ради та здійснення відповідного голосування за такий проект.

Отже, оскарження у судовому порядку рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого за результатом розгляду проекту рішення, запропонованого депутатом відповідної ради, не впливає на права, обов`язки, свободи та інтереси цього депутата як автора та ініціатора звернення.

Таким чином, оскільки рішення у цій справи безпосередньо не зачіпає права, обов`язки, свободи та інтереси депутата Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 , підстави для залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відсутні.

У судовому засіданні 04.11.2019 проголошені вступна та резолютивна частини ухвали. Повний текст ухвали складений та підписаний 07.11.2019.

Керуючись статтями 49, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_3 про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

2. Копію ухвали направити на адресу учасників судового процесу та депутату Білоцерківської міської ради ОСОБА_3 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Дудін С.О.