
Справа362/4831/18
Провадження 2-а/362/25/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" жовтня 2019 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Яренко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Василькові Київської області в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агенція спортивних розваг» до тимчасово виконуючого обов`язки Гвоздівського сільського голови, секретаря Гвоздівської сільської ради Васильківського району - Пилипенка Олександра Миколайовича про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови, секретаря Гвоздівської сільської ради Пилипенко Олександра Миколайовича щодо неправомірної відмови в наданні інформації ТОВ "Агенція спортивних розваг" на отримання публічної інформації від 20.08.2018 р. та зобов`язати їх невідкладно протягом п`яти робочих днів з дня набрання рішенням законної сили, надати ТОВ «Агенція спортивних розваг» відповідь на інформацію на запит ТОВ "Агенція спортивних розваг" на отримання публічної інформації, а саме: належним чином засвідчену копію рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області №2 від 30.12.2015 «Про перейменування вулиці Леніна та вулиці Щорса на території Гвоздівської сільської ради», з урахуванням того, що напис про засвідчення копії складається: - зі слів «Згідно з оригіналом»; - назви посад; особистого підпису особи, яка засвідчує копію; - її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Напис про засвідчення копії скріпити відбитком печатки Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області. Також просить стягнути судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Позов обґрунтовує тим, що позивач є власником господарських будівель та споруд, які розташовані на земельних ділянках по вул. Леніна в с.Гвоздів (нині Ковніра), 10 та 11. Позивачу стало відомо, що на відкритому пленарному засіданні Гвоздівської сільської ради було прийнято рішення про перейменування вулиць Леніна та Щорса в с. Гвоздів, у зв`язку з чим 03.08.2018 р. звернувся до відповідача з запитом про отримання публічної інформації, а саме належним чином завіреної копії вказаного рішення сільської ради. Відповідач надав позивачу відповідь, однак рішення сільської ради не було завірене належним чином. Повторно, 28.08.2019 р. позивач знову звернувся до відповідача з запитом про надання належним чином завіреного рішення сільської ради, однак знову отримав незасвідчену копію рішення сільської ради.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що позивачу було надано відповідь на його запит. Щодо належного засвідчення копії рішення зазначає, що ЗУ «Про доступ до публічної інформації» не передбачено та не встановлено обов`язок надавати належним чином засвідчені копії документів. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, до суду подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить його задовольнити.
Представник відповідача до суду не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, що ТОВ "Агенція спортивних розваг" є власником господарських будівель та споруд, реєстраційні номери: 922201032214, 922276032214, які розташовані на земельній ділянці площею 3,5825 га, кадастровий номер: 3221481501:01:046:0013 за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 10 та на земельній ділянці площею 22,5856 га, кадастровий номер: 3221481501:01:039:0001 за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Гвоздів, вул. Леніна, 11 , що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №59140924, №59147507 від 16.05.2016 р. (а.с.3-6).
Дізнавшись про прийняття рішення про перейменування вулиць, позивач 03.08.2018 р. звернувся до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області, як розпорядника інформації з запитами на отримання публічної інформації, а саме належним чином засвідченої, у встановленому порядку, копії рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 30.12.2015 р. щодо перейменування вулиць в селі Гвоздів Васильківського району Київської області (а.с.7).
У встановлений законом строк Гвоздівська сільська рада Васильківського району Київської області, надала відповідь від 09.08.2018 №100 на запит ТОВ «Агенція спортивних розваг» вх. №63 від 03.08.2018 р., однак, замість належним чином засвідченої, у встановленому порядку, копії рішення Гвоздівської сільської ради №2 від 30.12.2015 р. «Про перейменування вулиці Леніна та вул. Щорса на території Гвоздівської сільської ради» разом з супровідним листом від 09.08.2018 №100 відповідач надав незасвідчену копію рішення Гвоздівської сільської ради №2 від 30.12.2015 р. «Про перейменування вулиці Леніна та вул. Щорса на території Гвоздівської сільської ради», що не відповідало суті запиту позивача, що не відповідало суті запиту позивача.
20.08.2018 р. позивач вдруге звернувся до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області з запитом отримання публічної інформації (вх. №69 від 20.08.2018) про надання належним чином засвідченої копії рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київ» області №2 від 30.12.2015 р. «Про перейменування вулиці Леніна та вул. Щорса на території Гвоздівської сільської ради», зазначивши в запиті вимоги правил діловодства щодо порядку надання і засвідчення копій документів (а.с.11).
Однак, листом від 27.08.2018 р. т.в.о. Гвоздівського сільського голови, секретар Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області Пилипенко О.М. повідомив позивачу, що керуючись ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та посадовою інструкцією секретаря Гвоздівської сільської ради та виконавчого комітету, повторно, надає копію рішення Гвоздівської сільської ради №2 від 30.12.2015 р. та зазначає, що керуючись наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5, в розділі «Видання архівних довідок» пунктом 9.2.3. значиться «Архівна довідка видається на запит юридичних осіб з питань, що відповідають профілю їх діяльності; окремим громадянам - за заявами, пов`язаними із забезпеченням або відновленням їх прав та законних інтересів». А в додатку повторно надав належним чином не засвідчену копію рішення Гвоздівської сільської ради №2 від 30.12.2015 р. (а.с.12).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не надав позивачу запитувану ним інформацію, що розцінюється як неправомірна відмова в наданні інформації .
Відповідно до приписів частини 2 ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 22 Закону «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації цих органів. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Із змісту зазначеного закону слідує, що рішення сільської ради є публічною інформацією.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3, п. 2. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію (крім випадків, передбачених законом), зокрема надавати інформацію за запитами на інформацію (далі Закон).
За змістом ст. 1 Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2)вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом (п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону).
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону (п. 1, 2 ч. 1 ст. 12 Закону).
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону).
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі (ч. 1-5 ст.19 Закону).
Як вбачається із ч. 1, 2 ст. 20 Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Розпорядники інформації зобов`язані, зокрема надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації (п. 6 ч.1 ст. 14 Закону).
Порядок засвідчення документів встановлений Правилами діловодства та архівного зберігання документів у держави органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організації затверджених Міністерством юстиції України Наказом від 18.06.2015 №1000/5, зокрема: повноваження щодо засвідчення документів та їх копій визначаються у посадова інструкціях. Копія документа повинна відповідати оригіналу, тобто повністю відтворювати інформацію оригіналу і всі його зовнішні ознаки або їх частину. Не допускається виготовляти копії документів з нерозбірливим текстом підчистками, приписами та іншими необумовленими виправленнями. Копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку. Напис про засвідчення копії складається: - зі слів «Згідно з оригіналом»; - назви посади; особистого підпису особи, яка засвідчує копію; її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища - дати засвідчення копії. Напис про засвідчення копії скріплюється відбитком печатки відповідного структурного підрозділу установи або печатки «Для копій».
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, зокрема ненадання відповіді на запит на інформацію. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (ч. 1, п. 3 ч.2, ч.3 ст. 23 Закону).
Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні, зокрема порушення ненадання інформації на запит (п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, до компетенції відповідача, який є розпорядником запитуваної інформації, було віднесено надання відповіді на інформаційні запити позивача, яка є належним запитувачем інформації, щодо надання повної, точної та достовірної інформації щодо змісту порушеного у запиті питання.
Всупереч вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації» відповідач без достатніх на те правових підстав відмовив позивачу у наданні запитуваної інформації - а саме належним чином завіреної копії рішення Гвоздівської сільської ради №2 від 301.12.2015 р.
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами:письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідач обставин, на які посилається позивач, не спростував, будь-яких доказів, які підтверджують правомірність своїх дій, - суду не надав.
За таких обставин, враховуючи, що правові акти індивідуальної дії органів місцевого самоврядування повинні бути загальнодоступними, надаватися вільно та безперешкодно за інформаційними запитами суб`єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації визначених п. 1 ч. 1 ст.12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки це відповідає нормам ст.ст. 34, 57 Конституції України та не суперечить положенню ч. 1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд приходить до висновку про задоволення позову, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо неправомірної відмови в наданні запитуваної позивачем інформації та зобов`язання відповідача надати повну відповідь на запити позивача.
Керуючись ст.ст. 19, 34, 55 Конституції України, ст.ст. 3, 10, 24, 25, 40, 74, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 3, 4, 5, 6, 12, 13, 14, 19, 20, 23, 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації»,ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 205, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови, секретаря Гвоздівської сільської ради Пилипенко Олександра Миколайовича щодо неправомірної відмови в наданні повної та належним чином оформленої інформації на запит ТОВ "Агенція спортивних розваг" на отримання публічної інформації від 20.08.2018 р.
Зобов`язати тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови, секретаря Гвоздівської сільської ради Пилипенко Олександра Миколайовича невідкладно надати ТОВ «Агенція спортивних розваг» відповідь на інформацію на запит ТОВ "Агенція спортивних розваг" на отримання публічної інформації, а саме: належним чином засвідчену копію рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області №2 від 30.12.2015 «Про перейменування вулиці Леніна та вулиці Щорса на території Гвоздівської сільської ради», з урахуванням того, що напис про засвідчення копії складається: - зі слів «Згідно з оригіналом»; - назви посад; особистого підпису особи, яка засвідчує копію; - її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Напис про засвідчення копії скріпити відбитком печатки Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області. та вулиці Щорса на території Гвоздівської сільської ради», з урахуванням того, що напис про засвідчення копії складається: - зі слів «Згідно з оригіналом»; - назви посад; особистого підпису особи, яка засвідчує копію; - її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Напис про засвідчення копії скріпити відбитком печатки Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області.
Стягнути з тимчасово виконуючого обов`язки Гвоздівського сільського голови, секретаря Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області Пилипенка Олександра Миколайовича на користь ТОВ «Агенція спортивних розваг» 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.М. Кравченко