
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2019 р. Справа № 480/2811/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Свистуна Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2811/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з позовною заявою до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо переведення пенсії позивача за вислугою за років на пенсію за віком з дати звернення і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років з застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2012, 2013, 2014 та скасувати рішення №959220155817 від 20.05.2019 в частині перерахунку пенсії за віком з 15.05.2019 з урахуванням пенсії за вислугу років;
- зобов`язати відповідача призначити пенсію позивачу з 23.04.2019 на підставі ст.ст.26,27, 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ без урахування пенсії за вислугою років, із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2016,2017,2018 роки;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1);
- здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, а також, виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1).
Вимоги позовної заяви обгрунтовані тим, що позивач з 01.08.1984 р. працювала лікарем Шосткинської міської санітарно-епідеміологічної станції. 17.12.2014 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в м.Шостка та Шосткинському районі Сумської області про призначення їй пенсії за вислугою років, як працівнику охорони здоров`я. Того ж дня -17.12.2014 р., позивач, згідно її заяви, була переведена на посаду, яка не дає права на пенсію за вислугою років, - дезінфектора Шосткинського міськрайонного відділу ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України». Проте, вже за п`ять днів - 21.12.2014 р., ОСОБА_1 відновила роботу на посаді завідувача Шосткинським міськрайонним відділом ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України» - лікаря з гігієни дітей та підлітків. З 22.12.2014 р. позивача було поновлено на вказаній посаді. Більш ніж за місяць - 26.01.2015р. з повідомлення УПФУ в м. Шостка та Шосткинському районі вих. №1182/05 п/с позивач дізналася, що їй призначено пенсію за вислугою років з 17.12.2014 р. з врахуванням страхового стажу 37р. 2м.3д., розмір пенсії становить 1907,66 грн. Проте, у зв`язку з відновленням роботи на спецпосаді, від пенсії позивач відмовилась, про що письмово повідомила Управління пенсійного фонду України в м. Шостка та Шосткинському районі Сумської області. Виплата пенсії з 22.12.2014 була припинена та більше не поновлювалась.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилося 59 років, тобто, вона досягла віку, який дає право на призначення пенсії за віком на підставі ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV. 15.05.2019 року позивач звернулась до Шосткинського об`єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення з 23.04.2019 р. пенсії за віком та про виплату мені одноразової грошової допомоги відловідно "Прикінцевих положень» Закону України №1058 (п.71). Однак, з листа Шосткинського ОУПФУ Сумської області від 27.05.2019 р. за №6230 03- п/с, позивачу стало відомо, що всупереч ст.45 Закону України №1058-IV не призначено пенсію за віком відповідно до ст.26,27,40 Закону України №1058-IV, а проведено перехід на пенсію за віком з 15.05.2019р. (тобто, з моменту звернення з заявами) з урахуванням пенсії за вислугу років з застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2014, 2015, 2016 р.р. згідно пояснень УПФУ в м. Шостка та Шосткинському районі відповідно д п.3 ст.45 Закону України. №1058-ІУ. Розмір пенсії з 15.05.2019 р. склав 2910,31 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,52761, заробітна плата як застрахованої особи для обчислення пенсії 6728,13 грн. коефіцієнт страхового стажу 0,41500.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, просить визнати їх протиправними, зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 23.04.2019 за урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки - 2016,2017,2018, здійснити відповідні виплати, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови виплатити одноразову грошову допомогу, виплатити одноразову грошову допомогу.
Ухвалою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 19.06.2019 передано на розгляд Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо переведення пенсії позивача за вислугою за років на пенсію за віком з дати звернення і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років з застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2012, 2013, 2014 та скасувати рішення №959220155817 від 20.05.2019 в частині перерахунку пенсії за віком з 15.05.2019 з урахуванням пенсії за вислугу років;
- зобов`язати відповідача призначити пенсію позивачу з 23.04.2019 на підставі ст.ст.26,27, 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ без урахування пенсії за вислугою років, із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2016,2017,2018 роки;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1);
- здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум, а також, виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1).
25.07.2019 справа №589/2627/19 надійшла до Сумського окружного адміністративного суду.
З урахуванням положень пп.15.2 п.15 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, комп`ютерною програмою "Діловодство спеціалізованого суду" вищевказана справа розподілена головуючому судді - Кунець О.М. та присвоєно номер - 480/2811/19.
Ухвалою суду від 27.08.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 17.09.2019. Відповідачу запропоновано надати у 15-денний строк письмовий відзив.
Проте, відповідач відзив у встановлений строк суду не надав.
Ухвалою суду від 17.09.2019 справу №480/2811/19 відкладено на 09.10.2019 без виклику сторін. Повторно запропоновано відповідачу надати письмовий відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 09.10.2019 справу №480/2811/19 призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін на 22.10.2019. Явка представника відповідача визнана обов`язковою. Зобов`язано відповідача надати до суду пенсійну справу позивача для огляду. Також, відповідачу повторно запропоновано надати письмовий відзив на позовну заяву.
У судовому засіданні 22.10.2019 позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовної заяви, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши доводи сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини справи у сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.08.1984 р. працювала лікарем Шосткинської міської санітарно-епідеміологічної станції (а.с.5-8). 17.12.2014 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в м.Шостка та Шосткинському районі Сумської області про призначення їй пенсії за вислугою років, як працівнику охорони здоров`я (а.с.11).
Згідно протоколу №4356 від 26.01.2015 позивачу призначена пенсія за вислугу років (а.с.9).
Проте, вже за п`ять днів - 21.12.2014 р., ОСОБА_1 відновила роботу на посаді завідувача Шосткинським міськрайонним відділом ДУ «Сумський ОЛЦ МОЗ України» - лікаря з гігієни дітей та підлітків.
З 22.12.2014 р. ОСОБА_1 було поновлено на вказаній посаді. Більш ніж за місяць - 26.01.2015р. з повідомлення УПФУ в м. Шостка та Шосткинському районі вих. №1182/05 п/с позивач дізналася, що їй призначено пенсію за вислугою років з 17.12.2014 р. з врахуванням страхового стажу 37р. 2м.3д., розмір пенсії становить 1907,66 грн. Проте, у зв`язку з відновленням роботи на спецпосаді, від пенсії позивач відмовилась, про що письмово повідомила Управління пенсійного фонду України в м. Шостка та Шосткинському районі Сумської області. Як стверджувала позивач, виплата пенсії з 22.12.2014 була припинена та більше не поновлювалась. Дану обставину не заперечує відповідач.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилося 59 років, тобто, вона досягла віку, який дає право на призначення пенсії за віком на підставі ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV. 15.05.2019 року позивач звернулась до Шосткинського об`єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення з 23.04.2019 р. пенсії за віком та про виплату мені одноразової грошової допомоги відповідно "Прикінцевих положень» Закону України №1058 (п.71).
Листом Шосткинського ОУПФУ Сумської області від 27.05.2019 р. за №6230/03-п/с, позивача повідомлено, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону України №1058-IV пенсія позивача переведена з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2014, 2015, 2016 р.р. Розмір пенсії з 15.05.2019 р. склав 2910,31 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,52761, заробітна плата як застрахованої особи для обчислення пенсії 6728,13 грн. коефіцієнт страхового стажу 0,41500. При цьому, відповідно до п.7-1 розділу ХУ "Прикінцеві положення", ХІУ "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для жінок - 30 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день призначення. Оскільки пенсію за вислугу років вже було призначено з 17.12.2014, згідно п."е" статті 55 Закону №1788-ХІІ, то підстав для виплати допомоги не має (а.с.17).
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо переведення їй пенсії за вислугою років на пенсію за віком, а також щодо невиплати одноразової грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).
Частиною 1 ст.9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з п.2,16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас, ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, первинно позивачу пенсію було призначено за вислугу відповідно до п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.10), який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, натомість, за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулася вперше у 2019 році після досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції на час призначення позивачу пенсії) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до п.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, пенсія за вислугу років п р и з н а ч а є т ь с я у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Отже, у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має місце саме п р и з н а ч е н н я пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином суд зазначає, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01.01.2004р. здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому ст.9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч.3 ст.45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Аналогічна позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена в постанові Верховного Суду України від 29.11.2016р. (справа №133/476/15-а), постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018р. (справа № 876/5312/17, провадження №11-731апп18), постанові Верховного Суду від 13.02.2019р. (справа №265/7301/16-а) та постанові Верховного суду від 11 вересня 2019 року по справі №213/1226/16-а (адміністративне провадження №К/9901/42455/18), яка згідно ч. 4,5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України є обов`язковою для всіх суб`єктів владних повноважень та враховується іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Отже, суд приходить до висновку, що в даному випадку відбувся н е п е р е х і д з одного виду пенсії на інший, а п р и з н а ч е н н я н о в о ї п е н с і ї.
За таких обставин відповідач безпідставно застосував у даному випадку частину 3 статті 45 Закону № 1058-ІV.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (23.04.2019) - тобто 2016, 2017, 2018.
Відповідно до п.2-1 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІУ особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір пенсії за віком років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за віком фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, згідно ч.1 ст.27 Закону №1058-ІУ розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп - Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-ІУ значення Зс - це середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Згідно висновків постанови Верховного суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14 показник заробітної плати має враховуватися з а т р и к а л е н д а р н і р о к и, що передують року п р и з н а ч е н н я н о в о г о в и д у п е н с і ї, оскільки пенсія за вислугу років передбачена іншим законом, ніж пенсія за віком.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем не було наведено правових підстав саме для п е р е в е д е н н я позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, а також не наведено посилання на закон, що забороняє п р и з н а ч е н н я пенсії за віком особі, якій раніше призначалася пенсія за вислугу років, суд доходить висновку, що у цій частині позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. При цьому, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком має враховуватись показник середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року призначення н о в о г о виду пенсії (заява від 15.05.2019 - з 23.04.2019).
Щодо вимоги про виплату одноразової грошової допомоги.
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 та пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1191 від 23.11.2011 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати», особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок-30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 23.11.2011 за №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати.
Відповідно до п.2 вказаного Порядку, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 за №» 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Відповідно до п. 5 вказаного порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 означеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Відповідно до п. 6 вказаного порядку, для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення.
При цьому, суд зазначає що положеннями ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як передбачено п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як встановлено судом, позивач має достатній стаж роботи на посаді, яка дає позивачу право на отримання грошової допомоги (41 рік) (а.с.18).
Водночас положеннями ст.6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
ЄСПЛ неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а фактичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України», п.59 ділення у справі «Мельниченко проти України», п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» тощо).
Враховуючи наведене, позивач має право на призначення та виплату грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Тому, у відповідача відсутні підстави для відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до п.7-1 "Прикінцевих положень" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, враховуючи положення ст. 39 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у загальному розмірі 1536,80 грн., сплаченого згідно з квитанцій №183210118 від 18.06.2019 (а.с.1) та №183210016 від 05.08.2019 (а.с.34).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення пенсії ОСОБА_1 за вислугою за років на пенсію за віком з дати звернення і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років з застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2012, 2013, 2014 та скасувати рішення №959220155817 від 20.05.2019 в частині перерахунку пенсії за віком з 15.05.2019 з урахуванням пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити пенсію ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 23.04.2019 на підставі ст.ст.26,27,40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ без урахування пенсії за вислугою років, із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2016,2017,2018 роки.
Визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1).
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України №1058 (п.7-1).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, 21108013) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати зі сплати судового збору у сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.10.2019 року.
Суддя О.М. Кунець